Kopp ees juba sellest tervisliku toitumise jutust ja seemnete söömisest!

Kopp on ees sellest õigesti ja valesti söömise jutust. Ausalt. Ortoreksiast olen ma päris pikalt ja põhjalikult ilma liigsete emotsioonideta juba kirjutanud SIIN. Aga nüüd panen emotsiooni ka takka järgi kirja.
Tervislikult söömise juttu tuleb igalt poolt selle sama söögi alla ja söögi peale. Küll ei tohi saia süüa, SEST SEE EI OLE TERVISLIK! Küll ei tohi leiba süüa, SEST SEE EI OLE TERVISLIK! Sööma peaks ainul tatra- ja riisigalette! Samas riisi ei tohi süüa, SEST SEE EI OLE TERVISLIK! Ja jumala eest, kui keegi näeb, et sa sööd makarone, sind häbistatakse seepärast terve su ülejäänud elu! Seal pole ju toiteaineidki! Rääkimata tükikesest tordist või pitsast. Kui tahakski pitsast rääkida, siis lillkapsapõhjalisest, ning tort peab olema “kõigevaba”.
MITTE MIDAGI EI TOHI SÜÜA, MILLE SEES ON SUHKRUT! Lisatud suhkrut! Samas ei tohi üle 1 banaani ka korraga süüa! Glükeemiline indeks. Ei, glükeemiline koormus. Kaks eri asja täiesti! Sa ikka tead, kumba jälgima pead? Ühed räägivad, et rasvaseid asju ei tohi süüa, teised räägivad, et joovad hommikuti kohvi veerand paki VÕIGA (jah, kohvi sisse veerand pakki taluvõid!) ning kõik madala rasvasisaldusega asjad on pask, sest madal rasvasisaldus kompenseeritakse jälle – oh üllatust – suhkruga! Soola ei tohi süüa! Poolfabrikaate ei tohi süüa. Säilitusaineid ei tohi süüa. Värvaineid ei tohi süüa. Süüa ei tohi neid toiduaineid, mille pakil on peal sõnad, mille tähendust sa a) ei tea ja b) ei suuda välja hääldada, kusjuures vahet ei ole, kas sa ei tea neid tähendusi oma lollusest või äkki oled sa hoopis keemik.
Süüa tohib, nagu ma ütlesin varemgi, riisi- ja tatragalette, täisteratooteid, muna, piima (aga selle kohta on samuti vastukäivat infot), juurvilju, pähkleid ja SEEMNEID (sitta kanti seemneid! Osade toitumisnõustajate soovitustest jääb mulje, nagu 21. sajandi inimene on seemnetoiduline!), superfoode (ikka neid kõige eksootilisemaid!), KEEDETUD kana, ube, puuvilju (aga mitte banaani ja viimamarju!), lehti, kuusevõrseid ja vett. KÕIK. Ahjaa – maitsestamata asju ka. Maistestamata kodujuustu, maitsestamata jogurtit… Ja kui sa tahad maitsestada maitsestamata asju, siis maitsesta neid ikka seemnetega või muude maitsetute asjadega.
Maitsetu elu, kahesõnaga. Jaa, loomulikult saab inimene oma maitsemeelt harjutada. Olen näinud mitmeid ja mitmeid veganblogisid, kus veganid toovad välja suure galerii oma toidupiltidest tõestamaks mitte-veganitele, et nende toit on NIIIII MAITSEV ja millestki heast loobuma ei pea. Mina täitsa usun ja ka tean, et veganite toit on maitsev. Aga miskipärast need fotod, mis seda väidet illustreerivad on spagettidest rooskapsaga. Mina isiklikult võin spagette rooskapsaga süüa küll, aga kas see veenab grillribi lembi inimest, et veganid ei pea millestki loobuma ja nende toidud on ikka fantastiliselt maitsvad? Okei, läksin veidi teemast kõrvale, kuid minu point oli see, et maitsemeelt saab harjutada küll. Kui väga tahta. Kui oled pool aasta vaid juurvilju ja keedetud kana (ilma soolata!) söönud, siis tundub see kõigevaba muffinike tõesti nagu kõrbes eksinule purskkaev.
Ei, ma ei taha oma jutuga jõuda teise äärmusse, kus me peaksime igaks hommikuks toiduvärvides vormitud kummikarusid sööma ja kohvi asemel cocat jooma! Coca ja chiaseemnete vahele jääb ka päris suur hall ala, kus saaks toimetada. Ükski äärmus ei ole hea. Aga arvestades seda, kuidas praeguse tervisliku toitumise maaniaga üks mõnus ja VÄRSKE croissant tembeldatakse põhimõtteliselt sama kahjulikuks nagu sigaretid või hullemaks veel…
Jajah, head rasvad ja halvad rasvad ning head suhkrud ja halvad suhkrud jne. Loomulikult on mõistlik mingeid toitumise PÕHITÕDESID teada. Ja eriti, kui tõesti on suur ülekaal või muud konkreetsed terviseprobleemid, kus arst teatud toiduained keelab. Kuid kui jumal taevas ütleks mulle, et nii, sul on kaks valikut:
- Sööd terve elu AINULT TERVISLIKULT (kõik need maitsetud kodujuustud ja keedetud juurviljad, ainult ja iga päev) ja ma garanteerin sulle, et elad 90. aastaseks.
- Söö, kuidas ise heaks arvad ja sealhulgas saad toitu nautida, kuid ma ei saa sulle midagi garanteerida…
SIIS MA VALIN SELLE VIIMASE! Sest see teine variant ja toitumine ei välista mitte kuidagi seda, et ma kõigele vaatamata 90seni välja ei paneks! Tervislik toitumine ei anna garantiid ei vähki mitte haigestumisele ega auto alla mitte jäämisele. Parem siis juba elu mõistlikkuse piirides nautida.
PS: Foto pixabay.com
James
Mina soovitaks vähem “s_tta” ja “p_ska”, need ei peaks kuuluma ühe noore ja kena naise sõnavarasse .
Kui sa arvad teisiti, ju saan selle mõnest tulevasest postitusest teada 🙂
ebaparlikarp
Mul on nii ja naa, ju sa pole siis märganud. Aga aitäh vanuse-komplimendi eest!
Biku
Ma hakkasin juba selle pealkirja peale silmi pööritama, aga tuli välja, et tegelt ma olen täiega nõus selle sinu kirjutisega ? selline äärmus ajab mind kui väga palju spordiga tegelavat ja üldjoontes tervislikku toitujat samamoodi kettasse. Kuid ma olen päris kindel, et kui mõni treener mu külmkappi vaataks siis saaks ta kreepsu ja ütleks mulle, et ma ainult petan ennast ? kuid näed, olen vormis, naudin toitu mõistlikult ja omal jõul kaotanud umbes 10 kilo lähedale. Mind ajab ka oksele see täpne koguste mõõtmine et palju on proteiine, rasvu ja valkusid. Õudukas. Ma ise söön vahel saiakesi, magusat ja rasvast. Kui isu vahel tuleb siis lihtsalt rahuldan selle isu ära. Selle toitumise täpsusega ei tasu jah liiale minna, tekitab ainult stressi. Mulle vahepeal tundubki, et praegu on mingite äärmuste ajastu, et kas vormikas ja naiselik mis tihtipeale on ülekaaluline ja suht rasvane või siis kapsast ja porgandit kugistav kõhnunud ortorektik või anorektik. Mind ärritavat äärmused.
Laura
Teaduslikult on tõestatud, et elamine on tervisele kahjulik kuna see lõpeb alati surmaga.
epp
tegelikult riisivahvleid ka ei soovitata suures kogustes syya, sest eed sisaldavad arseeni.ma ei tea kuidas tatra voi maisivahvlites arseeni sisaldusega on, aga riisivahvlid on veidi myrgised.
ebaparlikarp
Suurtes kogustes mingit ühte asja ei soovitata üleüldse süüa 🙂
Kaie
No selle postituse juurde laheb see video hasti . Min ütlen – sööge mõõdukalt ja nautige mida sööte! https://www.facebook.com/funnyordie/videos/10155527489418851/
Eva
Amen! Tõesti, täpselt minu mõtted.
Mul on pooled sõbrannadest sellised seemnetoidulised, veganid ja üübertervislikud. Mis te arvate kui lihtne on neile teinekord midagi head pakkuda kui nad külla tulevad? Mul on täpselt null seemet või riisigaletti kodus ja ma pole elus ühtegi avokaadot poolitanud ega seda nendele galettidele asetanud. 😀 Enamajaolt ma pakun siis puuvilju aga teinekord tahaks ju katta ilusa laua, võimatu nii, et kõik rahul oleksid. Ma olen ise kõigesööja ja just sellepärast ma ei saagi nendest äärmustest aru.
ebaparlikarp
Ma ka liha ei söö, aga küll ei eelda, et keegi peaks minu järgi toidulaua sättima. Võtan siis laualt seda, mida söön 🙂
mai
Sa päris vegan pole? Mul on veganist tuttavaga probleem, et absoluutselt ei oska teha süüa kui ta külla tuleb. Igas asjas on sees piima või liha või mune. Kas ma üldse pean tema pärast pingutama, kui ülejäänud seltskond sööb minu toitu austusega ja ära põlgamata?
ebaparlikarp
Ei, ma pole vegan. Söön juustu, muna (vahel), mereande ja kala (vahel). Ma kunagi ei eelda, et minu järgi peab keegi süüa tegema, olgu siis suvepäevad või jõulupeod. Ma liha lihtsalt ei puudu ja midagi ikka süüa saan. Veganid muidugi keerulisem. Aga ma arvan, et Su küsimus, kus vihjad justkui sellele, et see vegan sõber PÕLGAKS su tehtud toitu ega austa seda… Kas ta tõesti põlgab seda ja ei austa seda või on asi lihtsakt selles, et ta on vegan? 🙂 Ma arvan, et pead sõbrannalt ise küsima, mida ta Sult ootab.
Kats
Äärmused ei ole head, enamasti need “söön ainult ülikasulikku/tervislikku” on määratud läbikukkumisele, sest kaua seda maitsetut sööki ikka süüa jõuad 😀 Toitumises on oluline tasakaal ja oma keha tunnetamine, aga selle tarkuseni jõudmine võtab aega. Nt mina ise jõudsin selleni nii, et korralikku toitu süües on enesetunne parem kui rämpsu süües, aga see sugugi ei tähenda, et ma vahel saia ei sööks (ai, croissantid olid rimis otsas täna), tükikest torti või šokolaadi, ja vb tänu sellele ei saa kunagi ideaalset lamedat kõhtu.
Samas mina nt mingi 7-8 aastat tagasi oleks küll tahtnud, et oleks kuulnud rohkem tervisliku toitumise juttu, sest oleks siis saanud teiste vigadest õppida, mitte pimeduses kobada ja täitsa valesti tervislikule toitumisele lähendeda.
Kerttu
“Eat food, not too much, mostly plants.” – tsitaat, mis võtab kokku kõik, mida toitumisest vaja teada on.
ebaparlikarp
Suht lihtne ja loogiline jah! 😀
epp
Amen, sister! =)
Sem
Ja kui need fitnessi inimesed ja ülipüüdliktoitujad omavahel raksu lähevad on nalja kui palju. Ma olen pikalt jälginud instagramis neid eestimaiseid põhitegelasi, kes siis panevadki oma hommiku-, lõuna- ja õhtusöögi pildi kujul üles, lisavad sinna grammi täpsusega valgud, rasvad ja süsivesikud ning ka retsepti, et kuidas seda toitu järgi teha saab.
Kuskil kuu aega tagasi julges üks fitnessiga tegelev härra panna instagrami ühe pildi sefiiridest, irooniaga pooleks oli seal all veel pealkiri midagi järgmist: söön suhkrut ja vorm kasvab nii, et riidedki purunevad.
Varsti oli kohal meie kõige uusim tõusev staar fitnessi maastikul – Helena Mang, kes tituleeris need sefiirid sulaselgeks “s_taks”, sest mismõttes härra propageerib suhkrusöömist, kui koolilapsed on rasvunud.
Üsna pea oli pildil 100 kommentaari, millest pooled olid stiilis “inimesed on ikka hulluks läinud oma toitumisega, lihtsalt elage ja olge rõõmsad” ja ülejäänud siis tegid seda Helenat maha, et vaadaku oma tütart, puhta alakaaluline ja ühesõnaga asi läks inetuks. Mõni aeg tagasi oli Helena Mang eraldanud munakollaseid munavalgest (munavalge ju põhimõtteliselt väga kalorivaba ja väga valgurikas) ja lisanud kommentaariks, et peab nüüd nii palju munakollast ära viskama. Selle peale keegi soovitas, et jummel, tee hoopis tütrele creme bruleed sellest, mis ikka ära viskad. Proua vastas sellepeale, et “pole tal seda munakollase rasva vaja”.
Pikk jutt “sefiir” jutt, aga mina ei oska enam imestadagi nende toitumishullude üle, kuidagi super koomiline (aga samas ka kurb) tundub see kõik.
ebaparlikarp
Vot sellised sõjad ajavad tõesti oksele juba. Mind küll.
Kristi
Mul on pidevalt süümekad, et ma olen halb ema, sest kiiruga teen peale tööd vahel lastele pelmeene või makarone.. Ei julge mainidagi, et laisal hommikul mu lapsed söövad müslit või mingeid helbeid ja jogurtit ka..
Olen väga nõus. Kahe äärmuse vahele jääb oi, kui väga palju.
ebaparlikarp
Täitsa normaalne mu meelest 🙂
Karin
Aamen! 🙂
L
WORD!!!
Marit
Läbi aegade parim kommentaar ühelt tuttavalt, kui pidasin maksuasõltlaste piinakambrit ja magusaisu leevendasin pähklite rosinatega oli, et ISSAND, NENDES ON JU NII PALJU RASVA.
😀
ebaparlikarp
Kõiges on midagi 😀
Liis
Ega polegi midagi öelda 😀 😀 :D. Kõik on õige!
Alice
Meeldib, tõesti meeldib, et tervisele pööratakse tähelepanu, aga just see äärmuslikkus on niii vastumeelne. A la “issssand sa paned supile hapukoort, see on niiiiiii rasvane ju”- nagu ok :DDDD paar sammu võiks tagasi tõmmata ja mõista, et kõike võib, lihtsalt mõistlikkuse piires
ebaparlikarp
Jepp, nõus!
Liina
Nii ehe, emotsiooni pealt 🙂
Ühest küljest see, mida ja kui palju meedia erinevat infot “tervislikust” toidust jagab, ajab ju hulluks. Aga ma vist olen oma “tõe” leidnud ja ei lase ennast igast uuest tuulest ümber puhuda. Ja ehk ma ei käi oma “tõega” kellegi (va abikaasa) närvidele, sest ma ei kuuluta seda kuskil. See on lihtsalt mu enda kiiks ja mulle selle juures meeldib see, et see toimib ja kaal on kontrolli all. See on nagu natuke ravi ja haigus üheskoos. Eks ta ole omamoodi ortoreksia ja ma näiteks ei saagi väljas süüa eriti. Poest või statokast mingi “kiire ampsu” leidmine ajab mind ka hulluks. Ma ei või ja ma ei saa, vahel ajab naerma, vahel natuke nutma 😀
Õige oleks mõistlikult ja mõõdukalt ja mõningaid asju üldse mitte. Nt ma valin selle järgi, mis mida väärt on. Jäätis on väärt söömist, sai ja pizza minu jaoks ei ole. Ja kui ma juhtun mainima, et ma ei söö saia, siis näen ka pöörlevaid silmi, et mis mõttes, mõõdukalt ju võib. No aga ei PEA ju kui ma ei taha.
Ja paar nädalat tagasi ilmusid uudisnupukesed, et kookosõli ei olegi üldse tervislik. Uued uuringud ja asjad. Enne seda valinguna lugusid sellest, kuidas see on imeline ja tervendav ja pistke supilusikaga (kohvi sisse) ja määrige peale ja pähe. Mida ma ka siiski teen 🙂
Liisbeth
Oiii kui nõus ma olen Sinuga! Söömise teema on nii hulluks aetud. Sellised nagu jehoova tunnistajad(no offence), kes oma arvamust teistele peale suruvad, good god. Sööge ise ja laske ka teistel süüa!
Kadi
Kunagi keegi ütles, et kui loobud suitsetamisest ja joomisest, siis sa ei ela kauem, vaid elu näib pikem 😀 . Mitte, et ma kumbagi propageeriksin, vaid selle hullu tervisliku toitumise kohta käib vast sama. Nii et ma ka selle poolt, et hulluks ei tasu minna.
Egle
Nõustun sajaga! Instas mingi aeg tagasi võttis Kayla Itsines (see trenni-guru) selle kõik ilusti kokku: “Stop overthinking it. Eat moderately well. Workout a few times a week. Get enough sleep. Repeat forever.”
Neiu
Ma mõtlesin, et ma olen ainus, kes arvab, et eestimaalasi on tabanud mingi veider massipsühhoos.. kes hakkab karsklasest tervisesportlaseks, kes tervise kaalutlusel veganiks vmt (mitte, et see halb oleks eksole :D). Ma olen hetkel kaalulangetaja, aga siiski pole loobunud mõõdukas kogusest jäätisest, šokolaadist, soolapulkadest vms. Ja kaal langeb – okei, küll aeglaselt (oma 10st ülekilost olen 4 kuuga kaotanud veidi üle poole, aga seda püsivam on tulemus). Samas on mul tädi reaalselt julgelt 50 kg ülekaalus ja toitub kanafileest ja keedujuurikatest, ehkki ta võiks vabalt süüa 3x päevas kodust toitu ja kaal langeks ikka jumala adekvaatses tempos. Inimesed ei saa aru, et toitumine peab olema selline, et niimoodi terve elu vastu peaks. Ma ei usu, et keedujuurikad, keedukana ja kodujuust oleks miski, millega kauem kui 6-12 kuud vastu peaks. Ja siis süüakse kõigi nende asjadega, millele enne “ei” öeldi, end uuesti 100+ kiloseks. Selliseid asju näinud küll ja küll.. Sellise ekstreemse toitumise häda ongi see, et noh.. see ei ole ju maitsev ja nii ei saa igavesti elada 😀 aga proovimist keelata muidugi ei saa. Ma olen ka kõiksugu põnevaid dieete pidanud, alla võtnud ja siis mõne kuuga algkaalu tagasi 😀 samas praegu luban endale mõõdukalt kõike ja see hoiab igast krõpsude jne järgi isud eemal.
Egle
Jaaa! Mul sama, väga nõus su jutuga!
Madli
Pärast seda, kui üks mu tuttav, kes toitus terve elu väga teadlikult ja tervislikult, vähki suri, on mul trots megatervisliku toitumise vastu. Mitte miski ei garanteeri igavest elu.
Anett
Olen nõus. Sööma peaks seda, mida tahad ja täpselt siis kui ise tahad. Elu on liiga lühike, et mõttetut toitu süüa. 😀
Ma kannatasin üsna kindlalt kunagi ortoreksia all. Väljas süüa ei tahtnud, sest “ei tea ju, mida nad toidu sisse topivad” ja peale rämpstoidu söömist olid pikalt süümekad, mis nullisid kogu mõtte ära. Sain üle sellest, jumal tänatud.
Viimasel ajal on gluteeni ees väike hirm, aga eks mu vereanalüüsid varsti ütlevad, kas peaks olema või mitte.
Tervislik on iga inimese jaoks erinev, sellepärast ma ei võta ammu tõsiselt ühegi toitumisnõustaja artikleid. Loen ära ja mõtlen “ahah, talle sobib nii”, aga see ei tähenda, et mulle sobiks.
Ja ma olen täpselt see vegan, kellel on vajadus oma toitu kõigile näidata. Mul on Instagramis 99% toidupilte ja 1% muid pilte. 😀
Liivi
Ah, sul ei olegi (enam?) “like” nuppu? 😀
ebaparlikarp
Ei ole viitsinud seda sebida. Loe: ei saanud hakkama 😀
Eveliis
ma tahtsin just sama öelda, et miks pole Like nuppu ometi