Ortoreksia
Ma olen väga ammu tahtnud kirjutada ortoreksiast. No ikka väga ammu. Sellest ajast saati, kui käisin Annely Sootsi Tervisekoolis ja ajasime ühiku täpsusega mingeid vitamiine ja mineraale menüüst taga ning mulle tundus, et ümberringi hakkavad piirid tervisliku toitumise ja ortoreksia vahel minu jaoks hägustuma.
Kirjutada ei ole tahtnud mitte sellepärast, et mul on mingeid tšahh-pabahh arvamusavaldusi teema kohta, vaid pigem seda teemat lihtsalt avada – edasi anda seda, mida mina (iseseisvalt ja kooliväliselt ehk sellest meile ei räägitud) teada sain, sest mulle tundub, et paljud ei tea ortoreksiast midagi ja seetõttu ei oska end ka selle eest ka kaitsta.
Päästik minu postituse sünnile oli MYYIU kirjutatu:
ma olen sellele juba mõnda aega mõelnud. kõik kohad on täis toitumisnõustajaid, kelle soovitused võivad olla erinevad, aga jutu mõte on laias laastus sama – me kõik sööme täiesti valesti. me sööme jumala valesid asju ja neid suudame me ka igatpidi valesti süüa. /—/
ja… ma ei oska justkui seisukohta võtta. neid teooriaid on praeguseks juba nii palju ja nii erinevaid, et ei tundu füüsiliselt võimalik, et üks normaalne inimene suudaks toituda nii, et kõik toitumisnõustajad ja muidu targad rahule jääks. see on nagu juba eos kaotatud lahing. kellegi meelest oled ikka loll ja teed valesti.
Ortoreksia on toitumishäire, kus inimesel tekib kinnisidee süüa vaid bioloogiliselt puhast toitu ning fookuses on toidu kvaliteet, mitte kaalu langetamine ja toidu kogused. Ortoreksia ei tähenda ainult seda, et inimesel on kinnisidee süüa tervislikult, vaid tal on ka teatud spetsiifiline suhtumine toidusse – ta valmistab toitu kindlal viisil ja väldib teatud toidugruppide tarbimist, kuna peab neid oma kehale kahjulikuks.
Kas pole tuttav? Palju on “tekkinud” inimesi, kes kujutavad ette, et neil on gluteenitalumatus (ma ei räägi inimestest, kel ongi diagnoositud gluteenitalumatus) või näiteks toortoitujaid, kes arvavad, et ainuõige on süüa vaid taimset toitu, mis on kuni 43 kraadini kuumutatud. Need inimesed ei ole automaatselt veel ortoreksia all kannatavad, aga ma kardan, et paljudele võivad sellised äärmused olla stardiplatvorm. Ortoreksia on suhteliselt uus mõiste ja me ei tea, kuhu need moodsad dieedid ja erinevate toitumisnõustajate ning treenerite erinevad õpetused aastatega välja viivad.
Tervisliku toidu söömine iseenesest ei ole haigus. Haigus on mõõdukuse puudumine, tasakaalu kaotamine ja liigne toidust elu mõtte otsimine, kus sundmõte kaalub üles vaba valiku ning inimene hakkab hindama teisi dieedi põhjal, selle asemel, et hinnata iseloomu ja personaalsust. See on juba häire. Lõpuks jõuabki ortoreksia käes kannatav inimene välja punkti, kus ta kulutab suure osa oma elust söögikordade ja eine planeerimisele, toidu ostmisele, valmistamisele ja söömisele. Ma olen sotsiaalmeedias näinud pilte, kus inimene on ette terve nädala hommiku-, lõuna- ja õhtusöögid ning ooted pakkinud karbikestesse (kusjuures iga päev samal ajal on sama toit nädal aega järjest). Kuna ma olen selliseid pilte näinud, siis järelikult on neid pilte keegi ka pildistanud ning niimoodi söönud ja… obsessinud. Mulle tundub see loetud materjalide põhjal juba normaalsuse ja terve mõistuse hülgamine ja häire.
Üks põhilisi ortoreksia tundemärke on inimese arusaam, et ta on oma dieedi tõttu teistest parem. Ortoreksia all kannatajal tekib tunne, nagu ta ei saakski koos teistega süüa, sest teised ei jälgi tervisliku toitumise reegleid. Inimene võib hakata toidu abil looma piltlikult seina iseenda ja välismaailma vahel, selline isolatsioon aga kahjustab inimest nii emotsionaalselt ja psüühiliselt. Teaduslikult on tõestatud, et meie sotsiaalsetel suhetel on märkimisväärne mõju meie võimele elus paremini hakkama saada ja ka haigusi vältida. Lahutades end välismaailmast inimene pigem teeb oma tervisele kahju kui kasu.
Miks ortoreksia üldse tekib? 2000. aastate alguses hakati arvama, et ortoreksia võib välja areneda suhteliselt süütust plaanist parandada oma üldist tervist, proovides võtta kaalust alla või mõndadel juhtudel võideldes kroonilise haigusega. Mina olen Tervisekooliski loengu pidajateltki kuulnud, kuidas nad said mingi lambihaigusele (kas ei olnud mingi krooniline silmapõletik äkki… no igatahes mingi asi, mis pole otseselt seedimisega seotud, a la kõhukinnisus) abi lõpuks läbi mingi kindla toitumise, sest ükski ravim ei aidanud. Annely Soots ise on rääkinud toitumise ja autismi seostest… Ma ei väida, et neil loengu läbiviijatel on ortoreksia. Ei. Nagu ma alguses ütlesin, minu jaoks hakkasid seal koolis piirid lihtsalt hägustuma. Infot tundus ülemäära palju, samas kõike ei suudetud tõestada.
Ortoreksial on ka terve rida nö peidetud tekkepõhjuseid, nagu näiteks:
1.Turvalisuse illusioon, mis laseb meil arvata, et me saame vältida haigusi. Me ei suuda vältida saastatud õhku, mida hingame, mõrgiseid ühendeid, mis meile kehasse läbi naha imbuvad, me ei suuda kontrollida geene, millega me sündinud oleme, ei suuda kontrollida purjus autojuhte ja kõige hullem – me ei suuda vältida vananemist. Aga me saame kontrollida ühte asja, mis võibolla hoiab meid tervena, ja see on söömine. Osa sellest on tõsi. Kui kõik sööks tervislikult ja liiguks piisavalt, siis oleks inimestel potentsiaalne võimalus pikendada keskmist eluiga ja vähendada teatud haiguste riski. Aga võtmesõna on siin “keskmist”. Me ei ela oma elusid statistiliselt, vaid igaüks on eraldi isiksus. Ning ükskõik, mida me ja ei teeks, inimene ikkagi vananeb.
Mis selles halba on, kui inimene teeskleb, et ta võib lõpmatuseni elada? Nimelt seda teeseldes kaotame me võimaluse nendele riskidele ja hirmudele vastu astudes areneda. See aga aitaks meil panna paika prioriteete elus ja koondada tähelepanu sinna, mis päriselt elus tähtis on.
2. Täieliku kontrolli ihalus – väljendub selles, et toidu abil üritatakse üle saada kõigest ettearvamatust oma elus. Kuid sellest hoolimata on elu täis ettearvamatuid asju. Ortoreksia puhul üritatakse teha elu turvaliseks ja fokusseeritakse oma tähelepanu vaid ühele lihtsasti kontrollitavale asjale – toidule.
3. Teatud grupi inimeste nö seljataha peitumine – see on üks väga levinud peidetud põhjus, eriti naiste hulgas. See annab naistele võimaluse vastata ühiskonnas aktsepteeritud ilunormidele, seda iseendale üldse tunnistamata. Kuidas? Näiteks veganid või toortoitujad on üldiselt väga saledad, see on selle toitumise nö kõrvalmõju. Ning sarnast dieeti järgides ja gruppi kuuludes on naistel võimalik “kogemata” püüelda Barbie’liku iluideaali poole, seda endale tunnistamata.
4. Spirituaalsuse otsimine köögist – see on eelnevatest hoops teistsugune ortoreksia varjatud põhjus. Inimesed on aastaid otsinud jumalat kirikutest, mošeedest, templitest, mägedest, kõrbetest. Selle kõrval ei peakski me üllatuma, kui inimesed otsivad jumalat ka toidust.
5. Food puritanism – “toidu puritaanlane” võib teist inimest halvustada näiteks siis, kui ta joob kohvi või sööb šokolaadi, sest see on tema meelest kahjulik. Ta arvab, et toit ei ole nautimiseks. Samas ei suuda ta alati ka ise oma reeglitest, mida tohib süüa ja mida mitte, kinni pidada ja “patustavad” vahel, mis viib omakorda süütundele ja siis jälle karmidele reeglite järgimisele.
Neid peidetud põhjuseid on veel… Aga järeldus on, et ortoreksia ei ole kindlasti mingi lihtne haigus, mis üleöö tekib. See hiilib ligi pikka aega ning on tihedalt seotud inimeste enda ebakindlusega. Lugege nüüd seda MYYIU tsitaati uuesti, mis ma välja tõin. Ma ei ole üldse kindel, et kõik need kümned ja kümned (isegi sajad) erinevad toitumisnõustajad meil ortoreksia ohule ja levikule hagu juurde ei anna. Söö rasva. Jäta rasv välja. Gluteen tuleb sõnast glue – see tähendab liimi, see paneb teil soolikad kinni. Gluteen ei tee kellelelgi liiga, kui just pole diagnoositud talumatust. Süsivesikuid ei tohi süüa. Süsivesikuid võib süüa, trenni tuleb hoopis teha. Jne jne.
Tervet mõistust soovin ja soovitan kõigile 🙂
PS: Minu teada ortoreksiat otsese diagnoosina veel ei tunnistata (parandage, kui eksin!), kuna ühest küljest on ortoreksia seotud anoreksia ja buliimiga ning teisest küljest kuulub obsessiiv-kompulsiivse käitumise alla. Siiski on kasutusele võetud termin ortoreksia, et paremini võrrelda seda teiste toitumishäiretega.
PS2: Minu kirjutatu pärineb enamjaolt loetud raamatul “Orthorexia nervosa: Overcoming the obsession with healthful eating. Health food junkies” (Steven Bratman ja David Knight) ja seminarimaterjalidel “Orthorexia. When healthy eating becomes an obsession” (Gary Elliot).
Kaire
Esimest korda kuulsin sõna ortoreksiast. Enne teadsin, mis on buliimia ja anoreksia. Aitäh, et tutvustasid seda teemat. Üks pärlike vahva pärlike leitud!
http://www.minulelu.eu- eestimaine toodang lastele
http://www.littlebutcute.wordpress.com
Tupsulotu
Tekkis selle postituse peale mitu mõtet:
1. Hämmastaval kombel on medõdedele õpetatav toitumisõpetuse osa üks ühele sama Annely Sootsi koolis õpetatavaga. Küll selle erinevusega, et kui Sootsi koolis Soovitati toidulisandeid, siis õdede toitumisõppes lausa Suruti Peale igasugu purgist tulevaid vitamiinipreparaate.
2. Olen ise Annely Sootsi koolis käinud, ja nagu iga teema puhul, on ka seal vaja rakendada tervet mõistust. Ei rebi keegi inimeselt saia seal käest ära. (Ma isegi jõin limonaadi nendes loengutes ja ei pööritatudki silmi nagu oleks võinud arvata).
3. Mu suurim soov oleks et gluteenitalumatud, laktoositalumatud ja kaseiinitalumatud rahule jäetaks. Jah, on palju isehakanuid, kuid on ka palju inimesi kellel on nende ainetega tõeline probleem, diagnoositud probleem. Olles ise üks talumatu juba 5 aastat on see väga raske, sest keegi ei taha “ebard” olla. Samuti mäletan ma ka oma ideaalset elu ja söögilauda enne kui mu soolestik otsustas lolliks minna. Kahjuks kõlab see viimase aja talumatute halvustamine mulle natuke nagu haigete inimeste mõnitamisena, keegi näiteks ei vaata ju diabeetikut selle pärast halvasti, et tema keha insuliini ei tooda. Miks peaks siis vaatama halvasti inimest kelle keha lihtsalt laktaasiensüümi ei tooda?
Vot sellised mõtted tekkisid lihtsalt postitust ja kommentaare lugedes.
Agnes
Keegi ei vaatagi diagnoositud probleemiga inimestele viltu, aga kõik need inimesed, kes gluteeni ja laktoosi ümber ohivad, kui paha see ikka on, ei ole diagnoositud. Väga paljudel ongi see mingi pop teema, millele parasjagu kaasa kaagutada. Ja toiduainetööstusele on see raha teenimise koht ja kasutavad nad seda mõnuga. Tegelikult rõhutatakse ju, et kui ei ole kindlaks tehtud, et näiteks gluteeni suhtes on talumatus, on lausa ohtlik seda mitte tarbida. Kui kahtlustatakse mingit talumatust, tuleb minna spetsialisti juurde ja teha temaga koostöös kindlaks, mis talumatus see on. Saia ja valget jahu ning suhkrut võiks inimesed nii ehk naa vähem tarbida, aga nende vältimiseks pole mõtet endale gluteenitalumatust külge mõelda.
KK
Skeptik alles hiljuti kirjutas, et diplomeeritud nõustajaid on Eestis üks. Kutsekojast saab vaadata. Kõik teised on sisuliselt risk.
khmm
Rõõm, et keegi ka selle välja ütles!
Ja neid igat sorti “terapeute” ja “nõustajaid” leidub kahjuks meil küllaga.
Kõhh
JAH, pagan, ma olen kõigega nii nõus! Olen ise ka Annely Sootsi kooli lõpetanud ja kuigi ma hindan sealt saadud teadmisi kõrgelt ja ei pea seda kindlasti maha visatud ajaks (ega rahaks), siis tundus ka mulle, et seal lausa koolitatakse ortoreksikuid välja. Ma ise (koos kogu ülejäänud kursusega) kukkusin ka õppimist alustades sinna lõksu ja hakkasin tõsimeeli uskuma, et kõigi mu maailma probleemide põhjus on just seni diagnoosimata gluteeni- ja kaseiinitalumatus. Päris pikalt katsetasin seda dieeti, aga lõpuks loobusin, sest noh…mul ei ole mingisugust talumatust! Lisaks muidugi lõputu toidulisandite reklaam, mis kõik on absoluutselt elumuutvad. Ma nende erinevate terviseblogijate maailma ei hakka üldse kommenteerimagi, sest ma natuke ärritun juba sellest, kui näen mõnes järjekordses postituses smuutiretsepti, mis koosneb 50 erinevast pulbrist, selle asemel, et päris toitu sisaldada. Kokkuvõttes – nõustaja ametist unistan endiselt, aga selle asemel, et etteantud reeglite kohaselt kõigevaba toitumist soovitada koos ohtrate hirmkallite lisandite sisse söömisega, tahaksin ma aidata inimestel kogu selles hullumeelses reklaami täis toitumismaailmas orienteeruda ja julgustada neid kuulama OMA keha. Mitte keegi, isegi Annely Soots, ei tea, mis konkreetselt minu (või sinu) ainulaadset elu elavale kehale toiduks sobib, seda saab teada natukese kuulamisoskuse harjutamise järel ikka ainult inimene ise.
Akadeemik
Lõpuks ometi, someone said it! Püha taevas kui hea postitus! Saad sada laiki minult.
Ainus asi, millega ma nõus pole, on see toitude ette valmistamine ja karbikestesse pakkimine. Seda teevad väga paljud sportlased, kellel paraku tõesti välja arvutatud, mida, millal ja kui palju nad söövad ja kõrvalekaldeid ei saa vähemalt võistlusperioodil endale lubada. See ei tähenda tingimata veel obsessiivsust või toitumishäiret.
Aga muidugi mõista, kui seda teeb lihtsalt miski suvaline insta-tibi, siis mul tekivad ka kahtlused võimaliku ortoreksia osas.
Ahso ja veel, mulle käib pinda ka see utreeritud toitumise eksponeerimine. Kui keegi mu FB sõpradest hakkab postitama marjadega kaunistatud hommikuputru, avokaado-peekoni-muna salatit ja gluteenivabasid koogikesi, siis on ta halastamatu haidimise mu fiidist ära teeninud.
ebaparlikarp
Tippsportlane on jah teine asi.
mäemamma
Ja taaskord super hea postitus! Sinu blogis käik on nagu seenelkäik, muudkui nopin ja siis pärast nosin omaette 🙂
ebaparlikarp
😀 Nii naljakalt öeldud. Aitäh.
Madli
Ma ise leian, et söögu inimesed, mida ise tahavad, aga kui hakkavad seda teistele peale suruma (eriti mulle), siis lähen ma närvi. Mina olen kõigesööja ja ma pean siis silmas, et ma tõesti söön absoluutselt KÕIKE (söögiasjadest siis), mul pole ühtegi talumatust ega ühtegi allergait ega midagi. Ja siis tuleb üks mu tuttav ja hakkab rääkima, kuidas ikka gluteen on pahapaha, laktoos ka, kohv tekitab maksahaigusi ja õlu depressiooni. Loomulikult räägib ta seda juttu “nii muuseas” just sel ajal, kui ma neid eelpoolnimetatud asju tarbin. Oi, ma vihastun, sest kui ma näen taimetoitlasi või gluteenitalumatuid, ei lähe ma nende juurde saia või liha kasulikkusest rääkima, miks siis ei võiks mina süüa seda, mida ma tahan?
Teemasse ka: huvitav, kas need ortorektikud ikka enne arstiga ka nõu peavad? Inimesed on ju nii erineva organismiga, et võivad enda arvates tervislikult toitudes hoopis enesele halba teha.
ebaparlikarp
Ortorektikud ei saa ilmselt tihti ise aru, et onortorektikud, seega ei usu, et arstidega nõu peavad. Nende jaoks on toiutumisnõustajad ja igasugused internetiartiklid jumalad.
Kati
Mina olen (enda arust) näinud kõrvalt ühe toitumishäire tekkimist. Miks ma ütlen “enda arust”, on selles, et ametlikku diagnoosi vist tookord ei pandud, aga kõik märgid justkui viitasid sellele. Ütlen küll, et kõrvalt oli seda raske ja valus vaadata, aga haige inimene mõnikord ei saa ise arugi, et midagi nagu valesti oleks.
Isiklikult tunnen ise ennast nendel terviseteemadel täiesti mitmesse suunda rebituna. Ühest küljest on tõestatud, et teatud toidugruppide söömine võib suurendada nt vähitekke riski. Teisalt aga võib iga asi, sh vesi, mõjuda liigsuurtes kogustes halvasti. Kolmandast vaatevinklist aga ei tohiks üldse minna teisele inimesele rääkima, sest mis see nende asi on, mida teine inimene sööb (see käib siis selles suhtes, et nö. lihasööjad pröökavad veganite suhtes ja veganid jälle lihasööjate suhtes). Samas neljandast – meie tervisekulud tulevad kõigi ühisest rahakotist – oleks ju hea kui me terviseriske maandaks ühiselt ja liigne liha, töödeldud toit, loomsed rasvad ja palmiõlid on halvad. Jne. Kõik justkui teavad kõike ja samas ei midagi – kõik on halb ja samas mitte miski pole halb.
Apua – ma tahan lihtsalt hästi ja tervislikult süüa.
ebaparlikarp
Nii on, väga nõus!
ritsik
Hea teema ja kindlasti peaks ortoreksiast rohkem rääkima.
Umbes aasta tagasi käisin ühe täna väga populaarse toitumisnõustaja loengul, kes muuhulgas väitis, et on teaduslikult tõestatud, et gluteen pole inimtoiduks kõlblik ning on vaid aja küsimus, kuna seda tõestanud teadlane Nobeli preemia saab.
Pmst loeng oligi sellises stiilis, et ega peale vee ja spirulina pulbri midagi väga suhu panna ei julgekski. Otse loomulikult sai peale loengut neid toredaid pulbreid temalt osta ?.
ebaparlikarp
Kes? Palun ütle! Aga ilmselt Annely Sootsi “koolkonnast”?!
ritsik
Liis O. Vist küll jah Sootsi koolkonnast. Aga hiljuti ta rääkis Halloo Kosmose raadiosaates toidust ja siis ta nii kategoorilisi väiteid enam ei kasutanud.
ritsik
Vabandust, mälu pettis, ta vist ütles siiski, et nisujahu pole inimese toit, mitte gluteen.
ebaparlikarp
😀 Ohh jummel.
minajamuud.ee
Minu meelest pole ortoreksia küll uus mõiste. Mäletan kui olin teismeline, siis ema üks tuttavatest oli just selline nagu kirjeldasid, lisaks tal olid veel hullult täpsed treeningud ja harjutused. Kellaajaliselt läka koju kõhulihaseid tegema jne. Tol ajal ehk 10a tagasi polnud veel internet täis toitumisnõuandeid ja personaaltrennikavasid, seega tundus selline eraldumine söögi ajaks (oma karbikesega) väga kummaline. Kõik mis ta rääkis toidu tervialikusest oli õige, aga tundus siiski äärmuslik… Kaalu poolest oli ta alakaaluline.
minajamuud.ee
Ja vabandan kirjavigade pärast nagu alati!
ebaparlikarp
Meditsiinis ja psühholoogias küllaltki uus termin. 2000ndate alguses on seda rohkem uurima hakatud. Sa polnudki ju teismeline mingi 70a tagasi 🙂
Helina
Ei saa siiani öelda, et olen terve. Restoranis söömine paneb käed värisema ja söön kõige puhtamaid toite. Kurb on see, et kõik fitnessimimmid kiidavad sellist elustiili takka ja sellest on tekkinud uus normaalsus.
helina
Kannatasin mõned aastad ortoreksia käes. Vältisin teatud toite täielikult, kuna olin kindel, et ka üks amps teeb paksuks ja on ebatervislik. Ei mõtle junki, see oli niigi täiesti välistatud. Sinna kuulusid nt või, sool, juust jne. Juurde tegin meeletult trenni ja lõpuks kaalusin 43kg. Ja kust see kõik tuli? Instagrami tibinate survest, kes kõik teatavad, et ainuõige moodus olla “ilus” naine, on omada olematut rasvaprotsenti, ning tegeleda “fitnessiga”.
ebaparlikarp
Kuidas sa lõpuks sellest “välja tulid”? Psühholoogiliselt ilmselt väga raske.
Biku
Mismoodi need instagrami tibid seda teatavad, et ainuõige moodus on olla ilus ja sale? Mismoodi nad sulle konkreetselt seda peale suruvad? Ma ei saa üldse aru mis värk nende instagrami tibidega nüüd on? Ma olen ka instas ja jälgin seal mõndasid fitnessiga tegelejaid ja niisama ilusaid ja ei teki küll mingit survet, et ma peaks nüüd justkui olema täpne koopia neist. Kui need pildid nii palju mõjutavad siis äkki ei peaks lihtsalt jälgima neid tibisid seal või mitte omama instagrami kontot:D Ma nüüd pole ka teab mis minimaalse rasvaprotsendiga, aga tegelen väga palju spordiga ja olen päris heas vormis, kuigi insta tibide vormi välja siiski ei annaks veel, aga samas ma olen rahul, kõik kiidavad kui heas vormis ma olen ja ma ei saa üldse aru kuidas netis mingid lambi inimesed saavad sulle nii hullusti mõjuda, et sul tekib sellest mingi toitumishäire? Mu arvates hakkab see insta tibide süüdistamine kuidagi ajuvabaks minema. Mina olen küll kaalu langetanud ja tervislikuma eluviisi valinud enda pärast, selleks et ma lihtsalt tunnen ennast palju paremini ja kergemini, mitte sellepärast et keegi kusagil on selline ja ma justkui peaks olema selline.See on pigem su enda asi, et sul pole terve mõistus kaalu langetamise ja vormis püsimise ajal säilinud.
ebaparlikarp
Elame ajastul, kus sotsiaalmeedia meid alateadlikult vägagi mõjutab. Järjest rohkem tehakse ka sellekohaseid uuringuid ja tõelisi tulemusi, mis sotsiaalmeedia inimesega teeb, näeme ja saame lugeda ilmselt alles aastate pärast. Sotsiaalmeedia on küllaltki sõltuvust tekitav ja noored on ka väga vastuvõtlikud. Ma tahaks näha, kuidas sa näiteks ütleksid oma ca 15-16 aastasele lapsele, kes hakkab äkki järsku rääkima, et ta on paks vms, et kuule jälgi vähem instat ja kõik on timm.
Biku
Ma küll ei tea mis vanuses on see kommentaari autor kes kannatab selle söömishäire all ja mis vanuselt tal see algas, aga see väide kõlas ikka väga absurdselt, et insta tibid ütlevad et nii peab ja nii on ilus. Ja no lisaks see kommentaar, et fitness mimmid kiidavad sellist elustiili takka. Siis nagu millist elustiili?? Tervislikku elustiili? Mulle tundub, et sellel inimesel ei saagi peas kõik korras olla kui sellist juttu ajada, et jah fitness mimmid sunnivad mind olema ilusad, saledad ja sunnivad mingit toitumisviisi peale. Teismeliste tüdrukute puhul ma veel saan aru, et jah teismeeas ollakse väga mõjutatav ja ei aduta asju reaalselt ning piire, et mis on normaalne ja mis mitte. Ma kindlasti üritaksin enda teismelisele tütrele seletada seda asja ja teda suunata, et milline on normaalne tervislik eluviis. Samas ma tõesti ei saa aru kus need massilised fitnesstibid ennast peidavad, sest mina näen tänavapildis ikka väga palju väga lodevaid ja ülekaalulisi nooremaid inimesi. Mcdonaldis ja Hesburgerid on täis massiliselt inimesi. Ja mind näiteks häirib teine äärmus samamoodi, et paks olla on justkui normaalne ja ok, söö mida tahad ja nii kuidas isu on. Ongi ainult kaks äärmust mõne meelest, söö kas ainult juurikaid või söö ennast lolliks kõigest, vahepealset varianti ei eksisteerikski nagu. Minu arvates fitness elustiil propageerib ainult tervislikku toitumist, mitte mingit ajuvaba enesenäljutamist. Ja tõepoolest kurb oleks kui ma panen endast ülesse pilte kus ma olen vormis ja räägin kuidas ma üritan toituda õigesti ja siis keegi kusagil süüdistab, et oh issand, näed see mimm sundis mind olema ilus ja peenike ja toituma nii, et ma sain toitumishäire. Nagu kõnealune kommenteerija siin ju ennast väljendas.
ebaparlikarp
Ükski äärmus ei olegi hea. Ortoreksia on üks äämus.
myyiu
kuidas sul endal muidu terve mõistuse ja pubekaeaga on?
kui sa “paned pildi ja kirjutad, kuidas üritad õigesti toituda” (ja jumal teab, mis see õigesti tähendab), siis sellega süvendadki vaatajas soovi ka “õigesti” toituda ja tubli olla. kui sellist asja piisavalt mitmest kanalist pidevalt tuleb, siis ongi toitumishäire kerge tekkima. see ei tähenda, et sina või teised insta tibid (kelle moodi sa ju tegelikult olla tahad – nende “vormi välja ei annaks veel”), selles süüdi on, vaid see süvendab seda ja loob selleks soodsa pinnase. aga “ei ole vaja siis neid jälgida” oli, ma arvan, ortorektikutele üks viimase aja tippsoovitusi. ehk peaks seda rakendama ka anorektikute ja buliimikute peal.
ebaparlikarp
Jepp, anorektikule ütlema, et mis sa vahid siis nii palju telekat ja loed naisteajakirju ja käid Facebookis!
Biku
Minul on terve mõistusega väga korras ja siinkohal ei ole absoluutselt oluline kas mina tahan nende moodi olla või mitte. Ma ei saanud ikka vastust küsimusele mida täpsemalt instamimmid propageerivad? Tervislikku toitumist? 😀 ma saan aru, et ehk moemaailma eeskuju saab veel kuidagi süüdistada anoreksias , et jah tore on kaaluda 50 kilo, nii et luud turritavad välja ja kuidas seda saavutada, süüa vatti ja teha imevigureid et selline “vorm” saada. Aga fitness kui selline ongi ju tervislik eluviisi propageerimine. Ei?? See on muidugi iga inimese end valik kui palju neid muskleid ta endale tahab, aga pole ma veel siiani lugenud ega näinud et restoranis ei tohi midagi tellida või süüa, sest siis ei saa seda vormi. Kommenteerija lihtsalt ei seletanud lahti mida konkreetselt talle siis mimmid peale on surunud et tal tekkis ortoreksia. Ja muide instagram on täis musklimehi samamoodi, mehed vaatavad ka ju iga päev kuidas mingid mehed ees pumpavad ja veedavad päevad jõusaalis. See lihtsalt on üks tänapäeva elustiil ja keegi ei eeldagi et kõik näeksid välja jõusaalis pumbatute moodi. Kuid ma pean ütlema, et mida rohkem on lihast seda rohkem põletab keha rasva ja seda lihtsam on ennast vormis hoida. Kurb kui inimene lihtsalt ei tee endale toitumise ja treeningu põhitõdesid selgeks.
Biku
Ah jah, veel, kui ma NÄITEKS panen endast pildi siis süvendan vaatajas soovi õigesti toituda ja tubli olla 😀 palun seleta mulle mis on motivatsiooni andmises halba?? 😀 see kõlas küll ehtsa etteheitena, et issand jumal motivatsiooni küll anda ei tohi 😀
ebaparlikarp
Motivatsiooni andmine ju ongi mõjutamine. Alati ei kuku see motivatsiooni andmine nii välja nagu plaanitud. Aga loe uuesti, mis on ortoreksia ja kuidas see tekib. See annab su kommentaarides esitatud küsimustele täitsa kenasti vastused. Peale selle – tervisliku toitumise propageerimine. Toitumise põhitõed, okei. Aga igasugused “tervisetoitujad” jagavad ikka väga vastuolulist infot. Postituses korra mainisin ka. Kuidas gluteen tuleb toidust völja jätta või kuidas toidulisandeid peab kuhjaga juurde sööma ja küll kuidas vett peab jooma ikka enne sööki ja teised, kes ütlevad, et üldse mitte, lisaks igasugused proteiinipulbrid (proteiinipannkoogid jne) ja patuvabad maiustused. Toidust on saanud patt. See võibki viia ortorekisani.
Mina
Muidugi tuleb asja mõistusega võtta. Kuid ühel hetkel võidki leida end olukorrast kus enda arvates võtad mõistusega, aga tegelikult töötab su mõistus sulle hoopis vastu. Toitumishäired on väga salakavalad. Seetõttu ongi hea neist põhjalikumalt rääkida.
Terve nädala toidu karpidesse pakkimine (ehk food prep) ei tähenda ilmtingimata aga mingit häiret. Nii teevad ka paljud kaalulangetajad, sest siis ei pea terve nädala toidukordade planeerimisele ja valmimisele aega raiskama ja saab keskenduda muudele asjadele. Mina nii teha ei suudaks, sest tahan ikkagi iga päev vaheldust. Aga eks see piir ongi kitsuke, kus lõpeb mõistusega võtmine ja algab juba obsessimine.
Kristhel
Oh kui hea postitus! Vahelduseks kõikidele nendele vegan/mittevegan/fitnesspostitustele 🙂