Eesti mehe vastand ei ole Christian Grey!
Pärastlõunane puhkepaus pärast Toscana randa. Tagasi kämpas. Surfan blogides. Üks blogi viis teiseni, teine kolmandani ja järsku lugesin ma mingit postitust, kuidas mõelda oma tavaline Eesti mees Christian Greyks.
Mu esimene reaktsioon sellele oli – olgu see “tavaline” Eesti mees üldistades nii mats, möku ja tundetu kui tahes, ärge teda Christian Greyks küll mõelge. Või okei – mõelge, sest fantaasiad ongi fantaasiad! Aga päriselt unistada, et oma mees oleks Christian Grey? Vägivaldne! Omav! Armukade! Jälitav! Haiglaselt kontrolliv! Seda ei näe läbi vaid inimene, kes pole ise mitte kunagi kas ise või tuttava kaudu vaimse vägivallaga kokku puutunud.
Teate neid, kes ütlevad, et appi, ta mees on ehtne vägivallatseja, kas naine on loll, et ta ära ei tule? Need, kes nii ütlevad, pole lihtsalt ise varem puutunud kokku osavate manipulaatoritega ega tea neid nüansse, kuidas mees naist (toon praegu just sedapidi näite) nö lõksus hoiab. Ma ei hakka sellel praegu pikemalt peatuma, kes teab, see teab. Kes ei tea, see ilmselt loebki halle varjundeid ja mõtleb, et appi kui nunnu ja romatiline!
Kunagi lugesin esimese raamatu läbi, et saada aru, millest maailm räägib. Sisu oli lapsik. Raamat oli halb. Halvasti kirjutatud. Ma ootan kirjandusest enamat nii sisu kui ka kirjastiili poolest. See selleks. Parim sõbranna kutsus hiljem sõbrapäeval filmi vaatama, läksin. Film oli nii halb ja ka igav, et kui ma poleks kinos olnud, oleksin pooleli jätnud. Teist osa raamatust polnud mul mõtteski lugeda. Kuni tuli teise osa film välja ja sõbranna kutsus pulli pärast jälle kinno. Et see ju nagu totakas komöödia, lähme ikka, noh nagu meie loll traditsioon või nii. Ütlesin konkreetselt, et ma never ei viitsi. Lausa vabandasin. Kinodes jooksis see päris pikalt ja mingil hetkel tekkisid mul ikkagi süümepiinad, et nii järskult keeldusin. Mu sõbranna oleks edukalt ilma selle filmita ka elanud, aga tean, et tema jaoks oluline meie ühine melu ja hilisem kommenteerimine ning ilkumine filmi kallal.
Teine osa (film siis!) oli hulga parem (ei mitte hea film, lihtsalt parem) kui esimene. Mis sest, et seebiooper, aga see just filmina oli tehtud nii postiivseks ja romatiliseks seebiooperiks, mida toetasid ka soundtrackid. Olen seda pilanud veidi SIIN. Ma ei tea, mis mul juhtus, aga juba sportlikust huvist tahtsin teada, et millega see lugu pagana lõpeb. Ostsin kolmanda osa ja olen seda lugenud tänaseks juba KUID, sest see on jälle nii halb raamat 😀 (Oh seda üllatust!).
Aga… Hakkasin tabama biiti, et kirjanik, olgu ta nii kirjakehv ja -vaene kui tahes, peab olema kokku puutunud vaimse vägivallaga, sest vastasel korral sellist raamatute sarja lihtsalt poleks sündinud. Kui esimeses osas oli see Ana nii loll ja naiivne ning suhtlusvõimed andsid alust kahtlustada vaimset puuet, nii et see röövis kogu tähelelepanu ning mingit BDSM-i ma ei pannud tähelegi, siis see kolmas osa (mida ma pole lõpuni jõudnud ja kardan, et ei jõuagi…) siiski avab hoopis kirjaniku enda mingi kogemuste või kõrvaltnähtu salajase laeka. Ma ei ole kuskil kirjaniku kohta lugenud või mis ta ise ütleb, kuidas see lugu tekkis, aga mind ei huvitagi nii täpselt ning ega me ei teagi, kas need avaldused oleks üldse tõsi või niisama müügijutt.
Kui osad inimesed tunnevad selle raamatusarja kontekstis kaasa neile, kes “ei saa aru nii tugevast füüsilisest tõmbest ja ARMASTUSEST”, siis minul on vastukaaluks natuke kahju, et osad naised nii lühinägelikud ja naiivsed. Samas ega neid ei saa süüdistada, et neil on teistsugune elukogemus.
PS: Foto pixabay.com
Biku
Mul on tunne, et ma ei saa mitte millestki aru mis puudutab seda 50 shades of gray-d. Raamatut pole lugenud, esimese osa käisin ära vaatamas kinos ja rohkem ei taha ma sellest pasast eriti midagi teada. Mis on selle kõige fenomen??? Christian Gray mingi naiste unistus…äääh??Miks? Kuna ta oli rikas :D? Ei muidugi selline sidumise teema kindlasti pakub nii paaridele ja naistele meestele huvi, mul endalgi igasugused kinkyd fantaasiad, aga see selleks. Mu arvates see film lihtsalt ja selle teema serveerimine oli kuidagi nii kohutavalt nõme või halb või ma ei tea mis asi see oli. Ja no mis koduvägivald? Sellest ma nagu ka aru ei saa. Noh mainin ära, et ma olen sellega ühes oma suhtes kokku puutunud, aga selles filmis oli küll hoopis midagi muud ju. Ma võin lühidalt kokku võtta sisu mis mulle meelde jäi, mingi naine ja mees kohtuvad, naine vist armus ära vms, mees tegi temaga kohe alguses mingi lepingu ja naine oli lihtsalt sellega nõus, pani allkirja ära ja siis filmi lõpus tegi Christian midagi paha, aga ma ei saa aru miks see naine siis tönnima hakkas kui ta ise selleks loa andis ja ütles, et tee jah :D:D Igatahes minu jaoks müsteerium lihtsalt 😀
ebaparlikarp
No kodu(vaimne)vägivald tuleb välja raamatutes siis, kui nad koos elama hakkavad ja ei puuduta üldse sidumist.
Biku
Ok, seega film oli siis hoopis midagi muud kui raamat? Ma olen jah seda juba kuulnud. Nii see üldiselt on .
ebaparlikarp
No film lihtsustab ja romantiseerib. Kui algallikas on siiski raamat, siis film on juba režissööri subjektiivne tõlgendus sellest.
Mir.
Rahaga – romantiline valentinipäeva film,
Rahata – ID kanali kurblugu 😀
*Kes ei tea, siis ID kanal teeb lugusid kuritegudest, mis peamiselt juhtuvad noorte naistega – mõrvad, kidnappimised, ahistamised, jälitajad, vägistajad, koduvägivald, teadmata kadunuks jääjad jne.
Kati
Ma olen nõus, et otsigu siis nad eesti mehes oma Grey’d, sest loodetavasti nad päriselt sellise mehega kokku ei satu.
Ent siin on üks aga. Mina nimelt näen kõrvalt, et nii mõnigi, kes neid raamatuid lugenud ja filmi näinud on, tõepoolest otsibki nüüd endale sellist meest. Sest “neil on suur armastus, ta on ikka nii tugev, maskuliinsuse kehastus ja hea”. Ning nad õhkavad kui “romantiline” see kõik oli.
Ja mina ei saa sellest aru. Sa tahad meest, kes sind alandaks? Kes sinu otsestest soovideks väga ei hooliks, kes oleks peaaegu vägivaldne, kes sind jälitaks, oleks su suhtes täiesti sõltaslikult hulluses? Sest kui me serveerime neid omadusi ILMA raamatu ja filmi ning “romantikata”, siis öeldakse sellistele naistele, et nad peavad varjupaika minema, sest mees on vägivaldne. Pannakse aga romantika silt juurde, siis on tegu korraga sajandi armudraamaga.
Ja mina näen seda kõrvalt. Kuidas üritatakse “sellist” romantikat ka päris elus leida. Kuidas mõni naine leiabki endale sellise kontrolliva ja süüdimatult ebameeldiva mehe ning usub, et kõik on normaalne, sest “raamatus oli ju ka nii”. Ma ei kutsu neid ullikesteks või lihtsameelseteks, sest olgem ausad – meist keegi ei tea, millal me ise sellisesse olukorda võime sattuda, manipulaatorid ongi ju manipulatsioonis ja illusioonis head. Aga ma näen seda kõike kõrvalt – kuidas sellist käitumist normaliseeritakse, kuidas kontrolliv vajadus kõike kaaslasest teada; kõigest alati informeeritud olla; kontrollida kõike – see on normaalne.
Alles oli näiteks noortest üks artikkel (ei leia seda hetkel internetist üles), kus toodi välja, et (vist?) inimeseõpetuse tundides tuleb noortega arutada, et MIKS üksteise pidev kontrollimine ei ole hea. Noored on ju alati olnud ülimalt emotsionaalsed – “ma jätan su maha, me läheme lahku, petad jah?!” – aga et sotsiaalmeediaajastul ning internetis olekuga ja selliste teostega, mis on saavutanud ülemaailmset kuulsust; et sellisel ajastul tuleb noortele eraldi õpetada ja nendega arutada, et sinu partner ei peta sind kohe, kui ta sulle 3 minuti jooksul sotsiaalmeedias ei vasta. Et su partner ei ole kõnts, kui ta kogu aeg “available” ei ole. Et pidev kadetsemine ja armukadedalt käitumine ning kontrollimine ei ole okei, isegi kui Christian Grey ja Ana armulugu just selline ongi (ning noored seda kõike palavalt armastavad).
ebaparlikarp
Olen kõigega nõus. Need on päris suured probleemid :S
Kats
üldiselt sain hiljem teada, et see kõik, mis ta mulle külge pookis oli tema enda käigud ja teod 🙂 siis ikka kahtlustad teist samades asjades … ahjaa, ma sain selle kooselu ajal teda, et herpese võib saada ka sõpradega Tartus käies ja Emajões ujudes- vesi oli must noh
Kats
“Vägivaldne! Omav! Armukade! Jälitav! Haiglaselt kontrolliv! Seda ei näe läbi vaid inimene, kes pole ise mitte kunagi kas ise või tuttava kaudu vaimse vägivallaga kokku puutunud”- ma arvan, et ei saagi, minu esimene abikaasa oli täielik vastand, teda ei huvitanud minu tegemised, käimised jne, peaasi, et endal oli tore,huvitav, naised jooksid järgi… teine mees (mitte abikaasa) oligi täpselt nagu Christian Grey- ma ei saanud arugi esialgu märkidest mis juba meie kooselu alguses sellele vitasid, vot nii olin löödud pimedusega õnnest, et mees tahab kõigest teada 🙂 lõpuks tüütas ära kui pidin aru andma ka siis kui istusin ummikus ja olin kojutulekuga 30 minutit hilinenud – “eile jõudsid õigel ajal kuidas siis täna on SELLINE ummik”, andsin jalaga ja olin õnnelik, et lahti sain 🙂 praegune (teine) abikaasa on superluks
ebaparlikarp
Täpselt!!!
Pipi
Ma ei ole seda postitust lugenud, millest sa siin inspi said, seega ei tea, millest seal juttu on, aga lihtsalt mainin, et las see ‘eesti naine’ siis parem mõtleb oma mehe Christian Greyks, kui tal nii väga vaja on. Parem ikka, kui et ta mees päriselt Grey sarnane oleks. Ja las ta unistab, nagunii jääb oma tavalise ‘eesti mehe’ juurde. Kellest kahjuks paljudel on samuti sinu väljatoodud pahed (vägivald, armukadedus, kontrollimine jne) küljes. Jah, mitte ilmselt filminäitleja välimusega ühes kombos, aga siiski.
ebaparlikarp
Jah, justnimelt, need samad pahed on ka paljudel Eesti meestel (mitte ainult Eesti meestel), aga kuna nad pole kõik nii ulmerikkad, siis naiivsemad ei märkagi sarnasusi.