Kuidas sa palka juurde küsid?
Üks hommik oli “Terevisooonis” mingi mees, kes rääkis, kuidas peaks ülemuselt palka juurde küsima. Mul endal tõusis esimeses töökohas 4 aastaga palk 2 korda. Aga ma ei küsinud seda ise, vaid ülemus pakkus kõrgemat ametikohta ja suuremat vastutust ning sellega kaasnes ka automaatselt kõrgem palk. Praegusel töökohal sõltub mu palk müügist ja on suuresti minu enda teha. Mul on küll mingi üldine palgaläbirääkimise kogemus, aga mitte otseselt jalaga-uks-lahti-ja-palka-juurde kogemus.
Küll aga teoorias me teame ilmselt kõik, kuidas palka juurde küsida – ära mine jutuga, et sul jäi sugulane raskelt haigeks ja oleks vaja lisaraha, vaid paku ülemusele välja mingi lisaväärtus, mida sa ettevõttele luua võiksid, või paku välja mingid muudatused töökorralduses, kuidas sul jääb rohkem ressurssi üle veel midagi ettevõttele pakkuda. Ühesõnaga, paku midagi, mille eest sa saaksid kõrgemat palka. Seda sama juttu rääkis ka too mees “Terevisoonis” – näita välja, et sa suudad ja tahad teha rohkem ning selle rohkem tegemise eest küsi juurde.
Kuigi minul ei ole inflatsioon kunagi palka ära söönud, saan ma aru, et on ikkagi inimesi, kellega seda juhtub. Ma ei tea, kui suur osa ettevõtteid regulaarselt ise omal algatusel inflatsiooni tõttu üldse inimestel palku tõstavad. Tean, et osad tõstavad, aga kindlasti on ka neid, kes ei tõsta. Nende käest tuleb minna ise küsima. Aga mulle hakkas järsku tunduma kummaline, et kui inimene on ühes ettevõttes näiteks 10-15 aastat ustavalt töötanud, kas pole imelik, et ta iga paari-kolme aasta tagant läheb ülemusele rääkima, kuidas ta suudab nüüd jälle rohkem pakkuda, veel rohkem oma ajaga ära teha ning veel rohkem kohustusi võtta? Kas ei teki küsimus, et mida see töötaja oma ajaga siis üldse enne tegi?
Tundus korraks ajukas…
PS: Ja no tulles nüüd tagasi selle postituse “Blogija – ole rohkem väärt!” ja kerkinud arutelu juurde, siis kui inimesed ei julge isegi väikseid summasid või õiglast tasu küsida selle eest, et reklaamivad suurte turunduseelarvetega firmade tooteid, siis kuidas nad üleüldse oma palgatöölgi palgatõusu julgeks küsida.
minajamuud.ee
Mulle tundub, et enamus inimesi siiski palka juurde ei küsi. Siis juhtubki nii, et aastast-aastassw töötaja palk on sama väike, kuid elamiskulud on tõusnud küll päris mitu ilusat protsenti… Aga eestlasele on omapärane vingumine, siis tehaks seda…
Mari
Minul on praegusel töökohal 2,5 aastaga palk tõusnud üle kahe korra. Osaliselt oli see tingitud vastutuse kasvust, aga suuremas osas olin ise see jalaga uks lahti ja makske palka juurde.
Minu kogemuse põhjal on palgaläbirääkimiste oluline välja tuua enda kasutegur ettevõtte tegevusse, see ei tähenda alati, et võtad endale lisakohustusi, vaid tood välja juba ekstrapingutuse, mille oled iseseisvalt ellu viinud.
Minu juhtimi puhul tõestasin ennast aasta aega uue koha peal – aasta lõpus oli minu tiim kõige tootlikum , klientide tagasiside positiivne ja see andiski tugeva aluse palka juurde küsida. Kui ei küsi, siis ei saagi. Targad ettevõtjad saavad aru, et juba välja koolitatud ja ettevõtte põhimõtetega haakuv inimene on suurim vara ja sellesse tasub investeerida. Nagu Sa isegi ütlesid, siis teadke enda väärtust ja ärge leppige vähemaga!
Kahjuks on kooliajast küll veidike külge jäänud see mõtteviis, et ole kannatlik ja tee nii nagu sulle öeldakse, kuid sellega kaugele ei uju. Tuleb olla natukene nahhaalne ja samas tuleb hinnata enda isiklikku aega, mida ettevõttele müüakse. Kui minna palka küsima, siis ega ju midagi kaotada ei ole, vaid ainult võita (kasvõi saada kogemuse võrra rikkamaks).