Juubel
Olete kuulnud kedagi ütlemas või näinud lausa ametliku kutse peal või ajakirjanduses midagi sellist, et…
Olete oodatud minu 30. juubelile.
Mis te arvate, kui vanaks see inimene saab, kui ta kutsub enda 30. juubelile?
30? Vale? 300 aastaseks!
Juubel on ümmargune tähtpäev. Kui te kutsute oma kolmekümnendale juubelile, siis see tähendab, et tähistate oma juubelit nüüd juba kolmekümnendat korda ja saate… 30 x 10a = kolmesaja aastaseks. (Nö rahvakeeli loetakse ka 5 ja 15 ja 25 juubeliteks, aga ka selle järgi ei saa te kuidagi 30).
Kopeerin õigekeelsussõnaraamatust:
„70. juubel“ pole õige, sobib kirjutada nt 70 aasta juubel.
Õige on 60 aasta juubel, mitte „60. juubel“.
Kirjutage 50 aasta juubel, mitte „50. juubel“.
Trükin pulli pärast pärast googlesse “kümnes juubel” ja saan selliseid tulemusi:
“Laulu- ja tantsukool WAF tähistas eile Foody Allenis enda kümnendat juubelit.”
“Clazz tähistas kümnendat juubelit.”
“Tallinn Fashion Weeki kümnes juubel…”
Jne jne jne.
“Võru pensionäride päevakeskus tähistas kümnenda tegevusaasta juubelit.” Ohhoo, Võru pensionärid oskavad õigesti kirjutada. Õigekeelsussõnaraamatu järgi on õige:
„20. juubeliaasta“ asemel kirjutage 20. tegevusaasta või 20 tegevusaasta juubel.
Nali naljaks, tegemist ei ole minu meelest üldse isegi mingi pisiveaga vaid loogikaveaga.
Jätke siis meelde eks.
M
Mulle meeldib, kui sa aeg-ajalt kirjutad selliseid “meeldetuletusi” – olgu siis keelereeglid või midagi muud. Jätka samas vaimus! 🙂
Päevalilleke
Issver ma ei olegi kunagi selle peale tulnud, just ükspäev rääkisin Kallimale, et mul tuleb nüüd ju ülisuur juubel ja ta peaks valmistuma 😀
Aiäth, et targemaks aitasid saada! Ja mina veel arvasin, et olen loogikas jubehea, meh…
Liisa
Juubel ongi tegelikult alles 50. sünnipäev, see tasuks endale ka meelde jätta. Enne seda on lihtsalt niiöelda ümmargune sünnipäev, kui tahad kuidagi erilisust rõhutada. Vanasti oli, ja võiks ka praegu olla, esimene juubal 50., teine 75. ja kolmas 100. sünnipäev.
ebaparlikarp
Ma olen kuulnud, et vanasti nii oli. Aga eesti keele seletav sõnaraamat ja ÕS ütlevad, et see on “ümmargune tähtpäev” ehk siis 10, 20 jne. See et sa ütled “võiks olla, sest vanasti oli” ei tähenda ikkagi, et nii hetkel on.
Tilda
Lizzi, rääkides keelereeglitest, peaks sõna “delusional” olema sinu kommentaaris miinimum kaldkirjas (vt ka tsitaatsõnad). Ja nii lihtsalt informatsiooniks: heaks tooniks peetakse võimalusel siiski omakeelse sõna kasutamist. Antud juhul oleks see võimalik olnud.
Aga olen nõus, et ajakirjandus on täiesti teine teema kui isiklik blogi. Blogi on “minu tuba, minu luba” – tahan, kirjutan kogu teksti kirjavahemärkideta, tahan kasutan slängi vms.
Aga tegelikult ma tahtsin öelda, juba ükspäev ja juba ühes teises kohas, et ma, võib öelda, et algaja sotmeedia kasutajana olen nii väga üllatunud ja kohati isegi vaimustunud kiuslike kommijate osas. Ma, lugedes varem peamiselt raamatublogisid (ja seal kiusamist üldiselt pole), ei kujutanud üldse ette, et täiskasvanute maailmas on võimalik umbes selline asi, et astun korraks teise inimese koju ja ütlen umbes et “Appi, miks sa endale nii koleda vaiba ostsid? Kaua sa nüüd sellisega siis elada siin kavatsed?” St, need kommentaarid, kus ei vaielda ega arutata püstitatud teema üle sisuliselt vaid, nagu ma ükspäev kusagil nägin “Millal sa kvaliteetset sisu tootma hakkad?”, on ju sisuliselt sama. Müstika. Ja soovimata pisendada nende kannatusi, kes on ehk tõesti tõsise netikiusamise ohvrid olnud, tajun ma selliseid targutajaid siiski peamiselt naljakana. Tulen sinu blogisse sulle keelereegleid õpetama ja kirjutan keeleliselt ebakorrektse kommentaari, seejuures, mitte näpukaga, vaid ikka sellise põhimõttelise veaga – no kurat, on ju naljakas.
Mari-Liis
+1. Lisaks sellele, et mulle niisama meeldib seda blogi lugeda, siis mulle eriti meeldib see, et siin on kommentaarium võrdlemisi puhas. On blogisi, mida ma loen, kus ma kunagi sõna ei võtaks, sest aruka dialoogi tekkimine tundub võimatu. Ja mu mõte kaoks ära parastavate ja ebaviisakate kommentaaride vahele. Vahet ei ole kas arvamused ühtivad või mitte. Kui ei ühti siis ongi huvitav maha pidada dialoog ja konstruktiivne kriitika tuleb nii lugejale kui kirjutajale kasuks. Ma tegelikult loen siin alles paar kuud ja viisakalt öeldes “kiuslikud kommentaarid” on alles viimasel ajal silma hakanud. Üldsegi võiks lähtuda põhimõttest, et kirjutada võiks nii nagu räägid, nagu sa vaataks inimesele silma. Ma millegi pärast kahtlen, et Lizzy Ebapärlikarpi näost näkku samamoodi kõnetaks. Kui üldse kõnetaks. 😀 Aga postituse kohta – õigekirjast peaks rohkem rääkima. Vahet ei ole, kas räägib oskaja või oskamatu, kambapeale peaks saama selgeks küll ja see on hea teema, millega arutelu tekitada. Kui inimene mõtleb kaasa siis ta juba õpib.
ebaparlikarp
Aitäh. Mulle ka tegelikult meeldib, et ma ei pea siin liigselt maadlema ja on vist olnud 2-3 kommentaari kokku blogi peale, mida ma pole pidanud vajalikuks avaldada.
minajamuud.ee
Kõige imelikum kui osad inimesed räägivad, kuidas lapsel on juubel… 5-aastase sünnipäev…
Lizzy
Sa pole küll õige inimene õigekeelsuse kohapealt loengut pidama (hahaha, ma ei jõua ikka ära imestada, kui delusional inimesed ikka on), arvestades, kui lõdvalt sa nii inglise kui ka eesti keelega oled siin blogis ümber käinud. Kõik ei tule enam meelde, aga “Walking dead” on üks pidev asi, kui tegelikult on “The Walking Dead” ja kui sa arvad, et see “the” (või läbiv suurtäht) on seal suva, siis jah…
ebaparlikarp
See siin on isiklik blogi, kus ma kasutan tihti slängi, lühendid jne. Vahel tekib tähelepanematusest või kiirustades vigu, sest mul ei kontrolli keegi minu tekste. Ajakirjanduses on aga tööl keeletoimetajad. Ametlikke kutseid koostavad tihti nimekad disainibürood, kes teevad sama tööd igapäevaselt. Ja nagu ma ütlesin – see pole isegi kirjaviga vaid loogikaviga. A kõige selle kõrval pean ma end keskmisest paremaks emakeeleoskajaks.
Inglise keele koha pealt olen nõus. Ma ei ole seda keelt (grammatikat) õppinud. Õppisin 12 aastat saksa keelt. Aga see on ka võõrkeel. Sa saksa või näiteks poola keeles oskaks kirjutada? (Halb näide, kui oledki neid keeli õppinud, aga siia võib suvalise võõrkeele nende asemele kirjutada).