Vägivallatsemine ja vägivallatsemine

Vägivallatsemine ja vägivallatsemine

Täna vist pole ühtegi inimest, kes ei teaks seda (LINK):

NO99 teatrijuhi Tiit Ojasoo vägivald ööl vastu 14. jaanuari jäi teatri turvakaamera lindile, kust on näha, kuidas Ojasoo näitlejannale kallale läheb, toimub rüselus ja Ojasoo tõukab naist nii, et too kukub lumehange, misjärel jookseb Ojasoo sündmuspaigalt minema.

Kuna kõik jäi teatri kaameralindile, oli vägivallatsemine teatrile kindlasti teada, aga asi vaikiti maha ja kannatanu lahkus töölt. Teater NO99 juhtkond kordas veel eilegi, et teatrijuht Tiit Ojasoo kriminaalmenetluseni viinud vägivallatsemine noore naisnäitleja kallal on eraasi, millele nemad ei pea reageerima, kuid ei ole andnud selgitusi, kuidas kavatsetakse edaspidi selliseid ahistamisjuhtumeid vältida ning teha NO99 emotsionaalsest ja füüsilisest vägivallast vabaks töökeskkonnaks.

kizrgtt5.vm5

Kirjutama ajendas mind Terevisoonis juhtunu, kus Urmas Vaino astus Tiit Ojasoo kaitseks välja vaieldes vastu Lauri Hussarile. Vaino arvas, et Tiit Ojasoole tehakse ülekohut ja meedias läbi käivad kommentaarid stiilis “maskid lõpuks langevad” on väga ebaõiglane ning mitte nii must-valge. Kuigi ta möönis, et vägivalda ei õigusta miski, hakkas ta seda siiski õigustama, tuues välja selle, et inimesel (Tiidul) võib olla äkki mingi probleem ning äkki ta vajaks hoopis abi. Ta laiendas seda teemat üleüldiselt, et selliseid inimesi on tõenäoliselt palju, kes vajaks abi, suutmata siis oma vägivallatsemist kontrolli all hoida.

Mul vajus karp lahti! Urmas? Mida? Kui palju on viimaks ometi hakatud rääkima näiteks koduvägivallast, kus mehed naistele (räägin praegu just sedapidi olukorrast) kallale lähevad. Naised andestavad – “Oi, ega ta meelega”, “Ta oligi närvis”, “Ta pole ju tegelikult selline” ja “Muidu on ta täitsa tore mees”. WHAT THE F*CK?! Sellise juhtumi puhul soovitatakse naisel esimese nokaudi peale kott pakkida ja ÜKSKÕIK kuhu ära minna. ÜKSKÕIK KUHU! Ükski normaalne inimene ei hakka rääkima peksa saanud naisele, et proovige ikka veel ja meest tuleks aidata ja äkki ta muutub.

Kas vägivallal ja vägivallal on ikka nii suur vahe? Kas tuntud ja seni austatud inimese vägivallatsemisega naisterahva kallal on tõesti nii raske leppida, et muidu normaalne inimene hakkab televisoonis saatejuhina lihtsalt p*ska suust välja ajama?

0 thoughts on “Vägivallatsemine ja vägivallatsemine

 1. Ma tean, et Alari Kivisaar on vana tuntud šovinistist idioot, aga täna hommikul Sky PLusi hommikuprogrammis sattusin juhuslikult kuulama ka arutelu sellesama Ojasoo juhtumi üle ja Kivisaar kommenteeris endale omaselt, et “Aga me ju ei tea, mis seal taga oli. Äkki see tibi ajaski Ojasoo nii närvi ja oligi nii tüütu/rumal (midaiganes sõna siin oli), et väike sakutamine tuli kasuks. Et noh, mõistus pähe tuleks. Psühholoogiline vägivald on palju rohkem levinud, kui füüsiline jne”……khmm, ma hakkasin kõva häälega autos karjuma selle peale. Mitte miski ei tohiks õigustada vägivalda teise inimese vastu. Ja ülejäänud saatejuhid (ka mehed) ei öelnud midagi selle peale. Vait olid. Ja siis vahetasid teemat. USKUMATU!

   1. Kuulsin ka seda, ütlesime mehega ühest suust what the fuck lihtsalt 😀 Oligi juba meelest läinud, miks ma sky+ hommikuti enam ei kuula.

  1. Täpselt. Mitte miski ei tohiks õigustada vägivalda teise inimese vastu, ka mitte psühholoogilist vägivalda. Oma pere näitel võin öelda, et tõesti on naisi kes verbaalselt ja psühholoogiliselt mehe kallal vägivallatsevad (sõim, nuhkimine, jälitamine jne), neid isegi erinevate esemetega loobivad ja kui mees enesekaitseks naise kätest kinni haarab ja sinikad tekidab siis naine kasutab ka seda mehe vastu ära ning nagu meie ühiskonnas ikka asuvad enamus naise poolele ja mehe vastu.

   1. Ojasoo kohta ütleks veel niipalju, et kui ikka ei suuda luua oma alluvatega selliseid isiklikke suhteid, mis vägivallale EI VII, siis tekib ikkagi küsimus, kui normaalse inimesega ikkagi tegu on. Iga mõistlik inimene astub sellisest suhtes välja juba enne kogu emotsioonide eskaleerumist.

 2. Mind hämmastab veidi see kuidas erinevad meediaväljaanded ja inimesed muudkui arutlevad, kes kes neist mida tegi ja kes pidanuks mida tegema. Selle asemel, et lihtsalt möönda, et tegu oli kole ja et ühiskond peaks vägivallale tähelepanu pöörama. Enamik artikleid vihjab üsna selgelt, et kui mingit jama näed siis ära jumala eest sekku vaid keera pea ära ja ignoreeri. Teiste “eraasjadesse” ei tasu sekkuda kui “asjaolud” teada ei ole. Krt, närvi ajab see…

 3. Ma saan seda teemat lugedes nagu aru et ta tõukas naise lumehange. Ja tõsi ta on, et me ei tea ju, mis teemaarendus seal eelnevalt oli. Loomulikult pole vägivald lahendus, aga kellegi lumehange lükkamine pole ju ka päris sama, mis silma siniseks löömine?
  Või kuidas oleks reaktsioon, kui lumme oleks tõugatud hoopis Ojasoo ise? Ma arvan lihtsalt ka et igal lool on kaks poolt. Ja mõni võib “ussitada” nii kaua ja kõvasti, kuniks toimub plahvatus.
  Ja ei, ei ole inimene kes ohvrit süüdistaks. Aga ma ise olen küll suuteline nii naisi kui mehi lumehange lükkama (või nende saapaid sinna loopima :D) kui mind üle piiri viia.

  1. Enne seda toimus ka rüselus, ehk et mees läks naisele kallale, ja siis lükkas lumehange. Jumala suva, mis teema nende vahel oli või kas see oli eraasi, teatri ees normaalne ülemus ei lähe oma naisalluvale kallale! Punkt! Proovi ikka reaalselt panna end olukorda, kus sinu meesülemus sulle töökoha ees kallale tuleb. Ei tasu ennast mässida töökaaslastega sellisesse isiklikku suhtesse, kus sul tuleb tahtmine talle kallale minna. Ja mis sest, et sa pärast just vereloigus ei leba… Peab siis alati lebama?! “Kaks poolt” jutt antud situatsioonis minu meelest päris normaalne ei ole.

 4. Mul esimene emotsioon oli ka selle loo juures kõigepealt see ülemuse ja alluva suhe ehk siis nö töökaaslased… ja alles siis mees versus naine. Vägivald on igaljuhul taunitav, igasugune vägivald on vastik, seda nii peresuhetes kui mujal. Aga mulle tundub kuidagi eriti absurdne, kui selline asi ka tööle jõuab. Mina küll ei suudaks enam sama katuse all töötada sellise inimesega aga täiesti võimalik, et oleksin sunnitud ju. Tundub, et ka siinses olukorras jäävad nad ju ühe katuse alla edasi töötama. Vabandust võib ju paluda aga olematuks see eelnevat ei tee ju. Kusjuures mind ajab ka absurdselt närvi, kui inimesed juba töö juures häält tõstavad teise kolleegi peale. Olen seda ka ise näinud ja korra ka kogenud ja see on ikka megarõve 🙁

   1. Aah, seda ma ei teadnudki. Mõistlik otsus muidugi, igati kohe. Ma eile vaatasin AK uudistest seda intervjuud ja kui küsiti, et ega sel teol ole nö mingi järgmise story eelmänguga tegu, siis mul nagu täiega tundus, kuidas reporter andis vastupidi hea idee kogu supist välja tulla. Hullult mõnud ju teha nüüd mingi megahaige etendus vägivallast ja siis end puhta poisina jälle näidata 🙂

 5. krt seda teab jah, nad peaks nüüd ruttu Ojasoole ka mõne toreda ESTsärgi välja mõtlema 🙂 Mul on praegu pea tühi, mis talle kõige paremini sobiks… see persevEST oleks vist siinkohal parim särk 🙂

 6. Ma ikka arvan, et tegu mingi asja “eelmänguga”. Nh ala meenub paratamatult meediaskandaal enne Suurkogu jne. See oleks väga Ojasoo&co moodi ja minus on tekitasid kohe küsimusi Ojasoo enda sõnavõtud ja see pikk intervjuu AK-s… No ei ole kuidagi süüdlase käitumine, imelik oli. Lisaks tekitas küsimusi, kes see ohver oli, tema nimi pole nagu kuskilt läbi käinud, ka nagu imelik Tallinna konnatiigi kontekstis… Kui nüüd lugu polegi tõsi, siis muidugi kerkib küsimus, kas on eetiline selliste teemadega niiviisi ringi käia.. Samas on kunsti üks eesmärke ju ühiskonna valupunktidele vajutada, niiet jah – ma hetkel usun 90% et lugu on väljamõeldis ja juhatab sisse mingit NO uut projekti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *