Nimed. Tänuavaldus
Tahan lihtsalt avaldada tänu inimesele, kes kirjutas oma blogis sellised read:
Ei tea, kas ma olen hullult rumal või mis, aga ma üldse ei mõista, miks on vaja oma lapsele panna nimeks mingi selline asi, mille kirjapilt on Nille Malin Aida ja hääldus umbes Tursamaks. /—/ Veel jääb mulje, et kui lapse nimi ei sisalda prefiksit Mia, Pia vms ning sufiksit -bel, siis sama hästi võib selle kodaniku eostamata ja sünnitamata jätta – kedagi ei koti mingi Anne või Tiina. Anne-Chrystal ja Tiina-Lysell on juba jumala teine jutt… (LINK).
Tänan! Arvan samamoodi. Et nüüd x hulk inimesi mulle korraga kõrri ei kargaks, et oma asi, mis ma OMA lapsele nimeks panen, siis jah, loomulikult pole see mitte kellegi teise asi, va sinu, sinu lapse isa (või ema, kui sa juhuslikult oled mees) ja sinu lapse asi. Aga hämmastumine selle üle on MINU asi ja lubage ma teen seda – hämmastun!
Kõigepealt väike tähelepanek nende nimedele üle, mida on ebanormaalne hääldada/ kirjutada, a la Cynthya-Cybille või Thristan-Khennedy… ja mille kohta käib üldine ütlus, et ohh, lapsest kohe kahju, kes hiljem sellise nimega elama peab. Paraku nii nagu lapsevanem võtab vastu otsuse panna lapsest palja tagumendiga pilt sotsiaalmeediasse või lüüa üleüldse kogu lapse areng ja elu (tema pubekaeani?) netti üles, nii otsustab ema (lapevanem) ka lapsele nime valides.
Peale selle otsustab, kuhu kooli ta lapse paneb ja millisesse huviringi. Otsustab, kui palju talle multikaid lubatud on ja otsustab, milliseid väärtuseid lapsele õpetab. Otsustab, kas talle teha ka väike õde/vend ning kus ta elab. Lapsevanemad otsustavadki kogu lapse käekäigu, mis võib mõjutada selle väikse inimese ülejäänud elu. Nii ongi ja midagi väga teha ei saa. Jääb loota, et sa oled normaalne lapsevanem ja teed oma lapse jaoks õiged otsused. Ma ei räägi ju ainult teistest, vaid ka iseendast.
Sotsiaalministeerium teeb kampaaniat (SIIN) ja paneb lastevanematele südamele, et lihtsalt mõelge enne, mida oma lastest internetti riputate. Ma täna ei kirjuta sellest, mida ma tollest kampaaniast arvan, iseenesest mingitest ohtudest teavitamine on ok, sest tihti inimesed tõesti ei mõtle üldse, eriti kui asjad iseenesestmõistetavaks muutuvad. Nimedega aga mindi mingi hetk karmimaks ja oli vaja uut nimeseadust, mis ilmestabki hästi seda, kuidas lapsevanemad läksid lihtsalt lolliks oma nimeüllititistega.
2005. aastal võeti vastu uus nimeseadus.
Keelenõuandjad juhinduvad eeskätt nimeseaduse § 5 lõikest 2, mis ütleb, et eestikeelse isikunime kirjapilt peab vastama eesti õigekirjutuse reeglitele, võõrkeelse isikunime kirjapilt aga asjaomase võõrkeele õigekirjutuse reeglitele.
Lapsele pandav väga haruldane nimi peab olema kas a) mingis võõrkeeles sellisena kasutusel, mispuhul nime kirjapilt vastab selle keele reeglitele, või b) täiesti väljamõeldud nime puhul vastama eesti õigekirjareeglitele (nimes ei tohi olla võõrtähti c, q, w, x, y; nime kirjapilt ja hääldus peavad kokku käima). Panna ühte nimesse kokku näiteks c ja õ on uue seaduse mõttes sobimatu.
Nimesid, mida keelenõuanne pole soovitanud panna:
Kättlin – vastuolus eesti õigekirjareeglitega, saaks olla Kätlin;
Marjetha – sobib nt Marjeta.Seega:
Carolina või Käroliina, aga mitte Cärolina või Caroliina;
Christopher või Kristofer, aga mitte Gristopher. (LINK)
Kes eriline eesti keele õigekirja gurmaan ei ole, see ilmselt ei saa sellest nimepanemise pointist ka kottigi aru, aga selleks on ka loodud minu meelest miski komisjon, et kui nimi tundub kahtlane, siis otsustatakse selle lubatavus sinu eest. On vist nii? Mina ei ole tegelikult mingi piirangute pooldaja, aga kui piiramine on lapse huvides, kes iseenda eest otsustada ei saa ning kes peaks hiljem lihtsalt leppima oma vanemate vaimusünnituse (või ka vaimusünnitustega, sest nimi võib ju koosneda ka kahest nimest), siis ma natuke arvan, et see nimeseadus on isegi suht lõdva püksikummiga tegelane.
Eile jäi silma selle põneva teema juures ühe inimese lihtne kommentar, et vot tema lemmiknimed on… ja siis tõi välja need nimed. Need lemmiknimed koosnesid kõik kahest nimest ja moodustusid kokku MINU ARVATES mitte NIME vaid lambikoosluse. Minu jaoks (rõhutan, et räägingi iseendast) on lausa veider nimetada mingit nime lemmiknimeks, mis on lihtsalt mingi nimede kombinatsioon. Minu meelest muutub see kombinatsioon nimeks alles siis, kui see pannaksegi kellelelgi nimeks. A la lemminimi on Cynthia Lalita. Ma küsin, kuidas saab olla see kellelgi lemmiknimi, see pole nagu üldse nimi, vaid lihtsalt kombinatsioon ja pole veel kellelegi nimeks pandud? Vb minu kiiks lihtsalt 😀
Täiesti teine asi on nimede polulaarsuse teema. Praegu on põhimõttelsielt igas maakonnas kõige populaarsem poisinimi Rasmus. Statistakaamet avaldas mingid nädalad tagasi selle statistika. Kui ma lapsena lugesin raamatut “Hulkur Rasmus”, siis mõtlesin, et nii ilus nimi ja ma panen selle kunagi oma lapsele. Ongi ilus nimi, siiamaani on! Aga ma NEVER EVER ei paneks oma pojale praegu seda nime, sest lasteaeda minnes on seal ees juba 8 Rasmust. Jah, mulle meeldib moekalt riides käia, kombineerituna oma isikliku kiiksu ja omapäraga ja põimitud ka veits klassikalisema stiiliga, aga oma lapsele ei paneks ma iialgi hetkeseisuga Eesti KÕIGE populaarsemat nime. Põhimõtteliselt!
Eks see populaarsus käibki lainetega ja praegu pannakse lastele ka jälle selliseid vanaaegseid armsaid nimesid nagu Marta ja Linda ja Liisu… Kuna need nimed on lihtsad ja normaalsed ja ükski neist ei ole selline, et sul lasteaiarühühmas kaheksal lapsel täpselt sama nimi on, siis usun, et see on isegi nummi. Nime pannes võid sa ju olla popp (kui sa tingimata tahad poppi nime panna ja popp olla) ka nii, et paned popi nime, mis ei ole siiski IGAL teisel lapsel.
Siis ei saa ma eriti veel aru neist, kes peavad tingimata panema oma lapsele nime, mis oleks nö ravusvaheline, sest raudselt ta läheb ju “laia maalima” ja siis peaks olema kõigile ikka suupärane seda hääldada. Krt, kust kohast sa tead, kuhu laia maailma su laps läheb või mida üldse teeb ja mis siis, et su lapse nimi on Säde ja ta läheb USAsse? So what? Aga võibolla läheb ta hoopis Jaapanisse tulevikus? Või Keeniasse? Sa ei saa ju panna niikuinii nime, mis absoluutselt igas riigis suupärane tundub! Aga vähemalt need nimed üldjuhul ei ole kirjapildis väärakad ja nendel juhtudel ei pane ma imeks nime ennast vaid seda mõttekäiku, et raudselt mu lapsest saab tulevane Michal Jackson ja kuidas ta nimi siis saab Taavi olla?!
Ühesõnaga, ei ole jätkuvalt minu asi, mis on sinu lapse nimi, aga usu mind, oma sõbrannale ma raudselt ütlen, et vahi selle nime – ilus laps, aga nime on VALUS vaadata!
J
Lõuna-Eestis on lastele aga sellised nimed pandud nagu Yyhely (ehk siis Ööheli) ja Kheti Ae. Ja üks laps oli ka Aia (see vist isegi kuskil raamatus mingi tegelane, aga ikkagi…). Ja meesterahval on nimeks ka pandud Eo (selline tunne jääb, nagu klaviatuuril ei töötanud osad tähed või ametnik tegi kirjavea ja siis jäigi selline nimi).
J
Meenub ka, et üks naisterahvas oli ilmselgelt suur Jacksonite fänn, sest poeg oli tal Maichel ja tütar Latoya, kolmanda lapse nimi ei meenu enam, aga oli ka sinna eriliste sekka. Ja üldse – Michaeli nime väänamist (Maicl, Maicel…) on ka valusalt palju pidanud mu silmad nägema.
eliisabet
Mul on suht sama lähenemine olnud. Aga mulle väga meeldib kui nime taga on ka lugu. Väga tihti mõne nimega ongi.
Meil nt oli nii, et kui tüdruk oli kõhus, siis viitasime talle kui Mammule (ja ma kutsun teda seniajani nii) ja kui ta sündis, siis ta oligi täiesti Mammu ja sellest lähtuvalt jõudsime ka nimeni Marii. Ma ise seda väga palju kuulnud ei olnud. Ei saa öelda, et see alati kõige lihtsam nimi ka on, sest nii mõnigi kord ikka tahetakse rääkida Mariga. Aga minu jaoks on ilus, selge, oli lihtne õppida ja polnud ei popp ega liiga haruldane.
Poisile nime panemine oli kordades raskem. Tõsiselt. Lõpuks sai Henri. Sest mulle see nimi meeldis. Ja on ka ju lihtne. Levimise osas ei teagi.. tema puhul ei vaadanud. Aga jälle – kohati oleks nagu keeruline. Igasuguseid variante on juba küsitud – Kas on i või y-ga, Kas on H või E-ga. No ma Enrit pole ise kohanud veel, aga ju siis neidki on.
Tuttav aga oli väga kinni selles, et lapsel peab olema väga eriline nimi ja läks selleni välja, et kui läbi ei lastud, siis valetas, et Portugalis on vanaema, kelle järgi pandi (ühesõnaline võõrapärane nimi).
G.
Nende kõige populaarsemate nimedega seoses mõtlen ma alati prl Pohlale, kerge kaastundega vist.. et mis tunne tal võib küll olla, sest ilmselgelt läks Mirtel massidesse ju tänu temale. Statistikast on ilusti näha, et vanim selle nime kandja on 30-34a ehk ta ise ja suure tõenäosusega oligi paarkend aastat ainuke oma haruldase nimega. Kuni 10-14a tagasi, s.t siis kui ta tuntuks sai, hakati seda järjest rohkem panema ja nüüd on lühikese ajaga juurde sündinud juba 500+ väikest Mirtelit. Õudne 🙂 Teist sellist näidet ma ei teagi.. no Lennaga on natuke sama teema aga seda nime esines siiski ka vanaemade ajal juba.
aile
Säde on ka üsna massidesse läinud.
Mulle mitmiknimed ei meeldi, sest olen siis alati kimbatuses, mis see õigem nimi siis on? Ise panin lapsele nime kolme kriteeriumi järgi – alaku sama tähega mis perekonnanimi, olgu pigem lühike ja sisaldagu õ-tähte. Et noh..oleks keerulisem välismaale minna 😀 .
Praegused lemmikud on Krõõt, Säde ja Helin tüdrukule (2 neist ei vasta algustähereeglile) ning Koit ja Põvvat poisile (ühes pole õ ja teine algab teistmoodi tähega). Raju ka tegelikult, aga see mu ühe tuttava lapsel ka juba on, aga sümpaatne nimi ikka. Vennaksed Kõu ja Raju 🙂
Niiet..tähendusega ja lihtsad.
ritsik
Mulle oli laste nimede valikul oluline nende tähendus. Näiteks nii Katrinid, Karinid kui Triinud tulevad Catherinest, mis tähendab kreeka keeles puhtust.
Mul oli keskkoolis minuga sama nime kandev pinginaaber, meid kutsuti alati mitmuses (nt Pilled) ja tänaseni oleme head sõbrad.
Saana
Mul ei ole keeruline nimi (minu arvates), aga Eestis ei esine seda (alla 5 statistika järgi) ja seega pean ka alati üle kordama, kuidas seda kirjutatakse või et ikka ei ole Sanna vaid ongi Saana, kahe A-ga. Ja ükskord arvati pikalt, et ma olen Oksana või Xana. Näiteks taksot tellides ütlen ma alati, et Mari nimele vms. Saana on soome nimi.
Helena
See nime populaarsuse teema on jah kahetine asi. Näiteks minu klassis oli küll 1 Rasmus (mõlema paralleeli peal), aga minu nimelisi oli lausa 3 ja mu venna klassis oli ka kolm tema nimega poissi, vastavalt Helena ja Daniel. Pole kõige popimad nimed, aga näed sa….ikka sattusid 3 samasugust. Selle järgi küll ei peaks otsustama 😀
Kati
see laia maailma jutt tuli mulle jube tuttav ette, kui poissi ootasin siis töökaaslastele viskasin nalja, küsimuse peale, et mis maimukese nimeks saab 🙂 siis ütlesingi “järsku läheb välismaale, panen ühe maavillase nime ja teise siis välismaa puhuks- kaalumisel on nimevariandid Ülo-David ja Toivo-Brian”
ebapärlikarp
😀
Kadi
Nimede populaarseks muutumist ei ole alati võimalik ette prognoosida kahjuks. 🙂 Olime sugulasega samal ajal lapseootel, mõlemil sündisid poisid ja juba olime otsustanud, et lapsed saavad nimed oma vanaisade järgi, kes olid omavahel vennad – Oskar ja Hugo. Pabistasime veel, et jube “erilised” ja vanaaegsed nimed tunduvad, ei tea, kuidas rahvas üldse harjub nendega… Aga ohsajummel, kus peale seda hakkas Oskareid siia ilma potsatama. 😀 Ja Hugosid ka juba omajagu sündinud, nii et tundus täitsa, et oleme omamoodi teerajajad siin. 🙂 Praegu pannakse väga palju vanaaegseid nimesid juba. Mis on iseenesest tore, mulle väga meeldib, et esivanemad taas “ellu äratatakse” nimede kaudu. Nagu omamoodi eluring või nii. Loodan samuti, et christelled ja thristanid varsti ajalukku kaovad, mulle õnneks ei tundu, et sääraseid nimesid praegu väga palju pannakse. Või olen lihtsalt sellisest suhtusringkonnast kuidagi eemale jäänud…
J.
Nõus sinuga! Eriti rahvusvahelisuse teemal.
Minu nimi on Johanna ja isegi sellise (minu arvates) lihtsa, levinud ja ka mingil määral rahvusvahelise nime puhul küsitakse tihti, kuidas kirjutatakse. Tavaliselt täpsustatakse üle, kas Johanna või Joanna. Aga päris palju on ka küsitud “kas ühe või kahe N-iga?”, nagu mis mõttes? 😀 Kui palju on siis Johana-nimelisi, et just seda üle peaks küsima? Mul on perekonnanimi ka pisut ebatavalisem, nii et olen läinud seda teed, et annan lihtsalt dokumendi ette, kui täisnime on vaja. (mingitel registreerimistel, prillipoes jne)
www.minajamuud.blogspot.fi
Eks inimestel on liiga palju valikuid ja tahavad teha ikka parima otsuse lapsele nime valides. Ma arvan, et nii mõnigi on 10 aastat hiljem hakanud mõtlema, et oleks…
Nell
Mina olen seda usku, et lapse nimi võiks olla selline, mida nimeomanik ise ikka enne kooli minekut hääldama õpiks 🙂
Ja “nimemood” kui nii võib öelda teeb tegelikult tiire nagu moodki. Meievanuste (30+) jaoks on nimed nagu Endel, August, Helmut enamasti “vanainimeste nimed” aga näib, et need lähevad uuele ringile. Tean väikest Salmet ja Heinrichit nt.
Minu jaoks ei ole nimi mingi moeteema aga oma lapsele nime valides oli natuke oluline küll, et igas klassis ja grupis mitut samanimelist poleks. Mul oli endal pea kogu kooliaja sama nimega klassiõde ning pidevalt häiris segadus, et kellega parasjagu räägitakse ning kes nüüd mida tegema peab.
Natuke meeldub mulle ka see kui sama pere lastel on nimed samas stiilis. Ei mõtle, et kõik peaks sama tähega olema või sarnase kõlaga (nagu need 3 Markust). Aga natuke häiriv on kui vanem laps on Chrystella Meribella ja tema väikevend saab nimeks Ott..
Kuigi mu enda lapse nimi jääb mu praeguses arutelus natuke piiripealseks kuna seda on erinevate nimekujudega (th/tth/tt) aga valisime selle mis endale ilusam tundus. Siiani pole segadust ka tekkinud. Ja isegi teise eesnime panime talle, ühe esivanema auks. Enamasti kasutame vaid esimest nime kuid laps teab, et tal on eesnimesid kaks ning reageerib ka kahele. 3 eesnime on meil ka jätkuvalt lubatud aga seda varianti kasutaks ma siis kui tõesti tahaks, et mu laps mõne esivanema nime edasi kannaks kuid ühest ei piisaks.
Oma kunagise teise lapse jaoks on mul ka nimevariandid ajusopis olemas. Esimene nimi kasutamiseks ning teine mõne hea inimese auks.
PS! Ethel on täitsa loogiline nimekuju. Kuidas seda siis veel kirjutama peaks…
Anna Tamm
Olen kuulnud lugusid, kuidas 2 väikest poissi kutsuvad ennast Lodevik ja Vedelik (Roderik ja Frederik on päris nimed siis) 🙂 võiks osata enda nime hääldada küll jep 🙂
ebapärlikarp
Appi kui hea 😀
Annemarie
Mina olen omas põlvkonnas see keerulise nimega laps. Juba väga ammu loobusin sellest, et kuskil fotoilmutuses olles või restoranis lauda kinni pannes vms mu nimi õigesti kirjutatakse. Ükskõik, kui tugevalt ma neid kummagi nimepoole lõpus olevaid E-sid hääldan, tuleb paberile ikkagi enamasti Anna-Maria vms. Praeguseks see mind muidugi enam ei häiri.
Absoluutselt ei häiri mind ka see, kui inimesed, kellega hiljuti tutvunud, mind kasvõi Marianneks kutsuvad. Peigmehe vanaema ütleb näiteks järjekindlalt Annemai – juu siis see on talle suupärasem ja ma ei pane pahaks.
Aga neid tänapäevaseid keerulise nimega lapsi vaatan küll suure kahetsusega. Neil ei ole vist ikka üldse lootust, et keegi nime õigesti kirjutaks või hääldaks, ilma et seda enne vähemalt 5 min ei selgitaks.
Samas olen siiski väga rahul oma nimega, pole kunagi häiritud olnud, et teiste jaoks liiga keeruline vms. Ja mulle meeldib ka see, et teisi samanimelisi on Eestis väga vähe.
Mulle on alati väga-väga meeldinud nimi Miia. See oli minu vanatädi nimi ja juba pubekana mõtlesin, et kui mul kunagi tütar sünnib, siis panen kindlasti nimeks Miia. Nüüd on see üks populaarseimatest tüdrukunimedest ja see veits rikub ära minu jaoks küll selle nime. Aga kes paistab, mis saab, kui see tüdruk ükspäev tulema peaks.
M.
Ei saanud sinna reply millegi pärast panna aga kirjutan siia: ma ei saa sind rünnata sest ei ole nimede suhtes sinuga vastasleeris 😀 huvi pärast uurisin, mis on siis sinu jaoks normaalsed nimed 🙂 pean mainima, et sinu nimekirjast on endalegi kaks nime olnud läbi aegade väga sümpaatsed 😉 poisile ongi nime raskem valida. Kas sa näiteks seda arvestaksid, et poisinimes peaks r-täht sees olema? Mingi vanarahva tarkus pidavat olema 😀
ebapärlikarp
Ei, minu jaoks pole see üldse oluline 🙂
brinnu
Mina ei sallinud oma nime ka lapsena, et misjaoks Agnes. Lapsena mõtlesin sageli, et miks mu armas ema mind niimoodi karistas – lakkamatult Viimse Reliikvia teemalisi nalju. Lapsena läksid kuidagi sügavale südamesse ka, tundusid nii nõmedad. Nüüd tunduvad ka nõmedad, sest see Agnes seal filmis oli mu meelest natuke rumal. Õnneks enam üleliia neid nalju ei tehta. Ja nimi on mul küll suhteliselt rahvusvaheline ja tähendus ja algupära on ka ilusad, enam emale ette ei heida, et ma Triin või Kadri pole. 😀
P.S. Nimi on mul ema vanaema Agnese järgi saadud, mitte ema ei olnud Vürst Gabrielist vaimustuses. 🙂
Pille
Kusjuures lapse nimi võib koosneda lausa KOLMEST lahku kirjutatud nimest (või sidekriipsuga seotud kahest nimest), nii et kõige traagilisematel maksimalistidel on ikka täiega ruumi igasuguseid Czesibelle ritta lappida. Õnneks see on vist (veel?) haruldane hulluse liik, vähemalt ma ise ei tea küll ühtki kolmenimelist…
ebapärlikarp
Kle kas mitte 3 nime ära ei keelatud selle 2005. a nimeseadusega?
Pille
Hetkel kehtivast seadusest vaatasin, et täitsa lubatud.
ebapärlikarp
Aa no siis kütke täiega eks 😀
M.
Blogija Eveliisi (diipkunstiinimene) lapse nimi koosneb küll kolmest eraldi nimest seega peaks täitsa lubatud olema 🙂 ja Stellariumi blogi autori lapse nimega on sama asi.
Aga ikkagi sinu isiklikke näiteid tahaks 😀 kirjutad jah mis ei sobiks ja ei meeldi aga ühtegi oma lemmikut välja ei too. Eks sinu nimede peale võib lihtsalt niiöelda vastaspool ka rünnaku korraldada ?! 😀
ebapärlikarp
Ju siis on lubatud. Kuna ma pole kunagi kaalunudki üle ühe nime panna, siis ma pole isegi nii kursis 🙂
Su viimasest lausest ma ei saanud aru. Mis rünnaku?! 😀
Mul on umbes täpselt kaks nime, mida ma olen mõelnud, et kui mul peaks laps sündima, siis võiks panna. Mõlemad on tüdruku nimed ja kui poiss sünnib, siis mul pole aimu ka mida panna 😀 Loomulikult ei kavatse ma siia kirjutada neid kahte nime, mis mul mõttes mõlgub. Mu blogi pole päris selleks ka, et kõik oma (isiklikud) mõtted paljastada 😀 Aga normaalsed nimenäited on näiteks: Madli, Gertrud, Harriet, Kirke, Ursula, Helin, Iris… Täitsa lambi näited, minu meelest normaalsed nime moodi nimed 😀 Loomulikult võib keegi mingi Gertrudi peale oksendada, sest assotseerub see või too nõme asi. Mul võib ka see mingi nimega juhtuda, aga samas selles pole nimi süüdi, vaid lihtsalt näiteks on olnud mingi tropp sama nimega. Poiste nimesid ei tea, pole neid kunagi eriti mõtetes kedranud, kuna ei unista poisist, pigem tahaks tüdrukut, kui üldse 🙂
Kas sind nüüd aitas see vastus kuidagi? 😀 Noh, ründamiseks või midagi 😀
M.
Sellise postituse peale võiksid ise ka avaldada oma lemmiknimesid, mis sinu kriteeriumitega sobiksid. Näiteks kolm nime poisile ja kolm tüdrukule 🙂
ebapärlikarp
Ma usun, et kui sa postitust loed, siis saad ehk sotti, millied nimed mulle meeldida võiksid. Ehk et jumala suva, millised, aga mitte sellised, nagu ma postituses kirjutasin 😀
Siiri L
Sinuga täiesti nõus! Aga siinkohal lihtsalt mainiks ära, et minu nimega kaasneb igapäevane mõnitus ja naljade heitmine siin Austraalias, hääldavad seda täpselt samamoodi nagu Iphone-i Siri ja muudmoodi nad ei oskagi. Alguses (esimest korda seda nalja kuuldes) oli okei, nüüdseks tekitab ikka viha küll ja vaikselt tekib vimm oma lihtsa ja eestimaise nime vastu. 😀
ebapärlikarp
Hahaaaaa 😀 See on tõesti naljakad, sry 😀
Terje
Ee igapäevane mônitus?? Kas sa oled algkooliealine ja vahetusôpilane vms? Vôi eksisteerib tôesti täiskasvanuid, kes MÔNITAVAD kedagi telma nime pärast??
Siiri L
Ei ole kumbagi. Siinsete inimeste jaoks on see lihtsalt naljakas/veider ning pahatihti ei piirduta vaid ühe naljaga vaid lihtsalt jätkatakse ja jätkatakse ja jätkatakse ning seda rahule ei jäeta. Nemad pole lihtsalt harjunud ning nii ongi. Eestis kohtasin selliseid välismaalasi samuti (hostelis töötades) ning mõnitavaid täiskasvanuid eksisteerib rohkemgi kui sa arvatagi oskaks. Või oledki sa nii naiivne ja elad nii roosas maailmas, et pole ÜHTEGI mõnitavat täiskasvanut kohanud?
Anna Tamm
Kui ma ITK-s esilekutsumisel olin, siis mul oli aega neid Pere ja kodu ajakirju lugeda seal rohkem kui küll ning silma jäi mingisugune lugu, kus ema oli teadlikult lastele pannud khmhh rahvusvahelised nimed, a’la Christiana Chesibelle, Micabella Mira ja Josibella Josediana. Loo kõige naljakam osa oli muidugi see, et vanemate nimed olid umbes Meeli ja Peeter Kuusik 😀
Anna Tamm
ok, leidsin üles. palun nimede liialduse osas vabandust 😀 tegelikult olid nimedeks:
Carmel Cordelia, Christiana Isabella, Christelle Desiree ning Merle ja Villu Kuusik
ebapärlikarp
Oi jummel, mul tulid külmavärinad. Päriselt 😀
Maris
Kuna mu enda perekonnanimi on selline, et igal olümpiaadil, aktusel ja muus kohas on seda valesti kirjutatud ja hääldatud, siis mitte kunagi ei paneks ma oma lastele nimesid, millega sama saatus kaasneb 😀 Mida lihtsam, seda parem.
Kusjuures, kuna ma pole veel oma mehega abielus ja kannan jätkuvalt oma lapsepõlve perekonnanime, siis nüüdseks olen targem ja viskan alati nime küsimisel kohe oma dokumendi nina alla. Siis selgemast selgem, kus need U-d ja O-d olema peavad 😀
ebapärlikarp
Minul endal on tegelikult väga lihtne eesnimi ja keegi ei küsi, et mitu i-d sul on eks 😀 Aga samas tegelikult ka ilgemalt nõme on mul oma perekonnanimega jamada, a la raamatupoes, kui tahan soodukat ja nad mu liikmelisust tuvastavad ja ma nime ütlen, või mis iganes ankeeditäitja juures… Aga kuna perekonnanimi on selline, mida väga valida ei saa eks, siis nagu pole mõtet pahane olla 😀 Nii et tõsti – väga keeruline eesnimi ei ole tegelikult pseudoprobleem, vaid ongi tülikas tulevikus.
Kaidi
Nõus !
Leian , et lapsevanem ei tohiks olla egoist,
Vaid eelkõige mõtlema reaalselt sellele ,
Et too “Rebecca- Cynthia” peab higimull otsaees igapäevaselt
Kõigile selgitama – “Missseenüüdoligi ja kuidasseenüüdkirjutatigi”!
Viire
Mina olen oma nime üle väga uhke ja rõõmus, et vanemad sellise nime panid 🙂 Ei ole omanimelisega veel kuskil kohtunud.
Enda lapsele ka ei paneks nime, kus sees x, y, c, z ja muud kahtlased kombod.
Liivi
Püstine pöial!
Selle rahvusvahelise nime teemal olen ise ka mõtisklenud, et milleks kaotada rahvuslikku omapära. Jube igav oleks, kui terve maailm oleks täis ühesuguseid eesnimesid ja mis sellest rahvuvahelisest eesnimest kasu on, kui perekonnanimi paneb endiselt keelt väänama. Kokkuvõttes kõlab Michael Õunapuu veidralt nii siin kui mujal maailmas.
kristallkuul
Mulle kui lastetule teeb ikka ja jälle nalja, kuidas lapse nimi on midagi nii pühat ja paanikat tekitavat, et jumala eest ei tohi ühelgi teisel inimesel Eesti riigis olla sama nime, sest kus siis see häbi ja õuduse ots, kui klassis on veel kaks Kevinit! Mõeldes enda põlvkonna peale, oli tõenäoliselt üks populaarsemaid nimesid Martin. Ma tunnen päris paljusid Martineid, aga kordagi ei ole tekkinud probleemi sellest, et neid mitu on. Et see muudab isiku kuidagi anonüümseks, erinevad isendid lähevad sassi või on inimene selle võrra kuidagi vähem inimene? 🙂 Hell no!
Kui mul sünniks laps, ma paneks talle nii lihtsa ja lühikese nime kui võimalik. Mia. Ken. Whatever. Mind üldse ei huvitaks, kui palju sellenimelisi maailmaavarustes veel on. Rahvusvahelisus ja võimalikult paljudele suupärasus on mu meelest väga oluline. Käde-Säde-Krõõt on muidugi väga Eesti ja väga eriline, aga….milleks? Kui inimesel on lihtne nimi, jääb ta end tutvustades palju rohkematele inimestele meelde ja võib-olla tuleb see elus kasuks. Ma täiesti vihkan sellist asja, kui kellelgi on mingi eriti lamp ja “eriline” nimi, et seda peab hakkama konkreetselt pähe õppima, muidu meelde ei jää.
Ja üks asjakohane küssa ka. Kuidas on nime Ethel õige hääldamine? Kas päriselus öeldakse Ettel või hääldatakse see h välja?
ebapärlikarp
Hääldatakse ikkagi h välja, sest ta nimi on Ethel, mitte Ettel. Kas Ettel on üldse nimi? Ses mõttes, et jah on olemas Elisabeth ja Elisabet, aga minu meelest nimi Ethel on h-ga ja teist varianti nagu pole, vähemalt ma pole kuulnud. Ehtel (kus h teisel pool) – selle nimelist inimest küll tean 🙂
Päriselus ma ütlen talle Roos 😀
Minu jaoks Kädi ja Krõõt jms ei ole ülde mingid imelikud või erilised nimed, täitsa tavalised normaalsed nimed 🙂 Head lühikesed.
kristallkuul
Ma saan aru, et on Ethel, mitte Ettel. Lihtsalt mulle oleks suupärasem hääldada Ettel (foneetiliselt), ilma h täheta. Sellepärast küsisingi, kuidas see tegelikkuses ette nähtud on ja kuidas inimesed hääldavad. Mul endal kahjuks ühtegi selle nimega sõbrannat ei ole, nii et kogemus puudub. Aga sain vastuse, aitäh 🙂
Kerli
Ise jäin ka mõtlema, et Ethel ei ole ju päris tavaline nimi..? Minu jaoks kuulub Ethel ka teistmoodi nimede hulka nagu nt Samantha jms. Võõrpärane ka seepärast, et tean tüdrukut, kelle nimi on Ehtel.
Kas sul ei tekkinud oma tütre nimega mingit probleemi?
ebapärlikarp
Võimalik, et see on tunnetuse küsimus ja selles, millega inimene varem kokku puutunud on, aga mulle tundus Ethel nimi, mis ei ole ise välja mõeldud (noh ta polegi), pole popp (ei tahtnud poppi nime panna), samas ei ole mingi liiga eriline, ega kuskilt popist seriaalist vms võetud, ei tundunud liiga võõrapärane (pole X ja Y jne) ja igati vastas minu peas mingitele tingimustele. Pluss kõige tähtsam – vastas sisetundele ja laps oli seda nägu ka kui sündis. Teine variant oli mul Madlike ja seda nägu ta ei olnud.
Ei ole probleeme olnud 🙂