Sõltuvus ja sõltumatus
Mulle on läbi elu olnud sõltumatus väga oluline. Loomulikult ei saa olla üdini sõltumatu, sest – reeglid. Raha tuleb teenida, et osta süüa ja maksta ulualuse eest, ning kui sul on laps, siis sõltud suuresti ka temast ning laps sinust. Need on sellised asjad, mida muuta ei saa ja võtan iseenesestmõistetavalt. Seega sõltun lapsest ja töötegemisest, aga ma ei taha öelda, et sõltun kindlasti tööKOHAST. Nagu see aasta tõestas, siis töökohta saab vahetada ning kui leida töö, mida tõesti armastad, pole see sõltumine isegi mitte ebameeldiv.
Kui laps välja arvata, siis kõige hullem ongi sõltuda mingist inimesest (inimestest), sest sul on temalt midagi vaja, ilma milleta ei saa. Tegelikult ma arvan, et sõltumine on kohati enda otsus ja päris väljapääsmatuid olukordi ei ole, v.a väiksed erandid. Mulle on sõltumine/mittesõltumine olnud teismelisest saati hell teema ja täiskasvanuks saades olen teadlikult püüdnud rajada elu nii, et kellestki mitte sõltuda. Olla ise. Üks hullemaid asju mu meelest on see, kui oled sundolukorras, kus inimene, kellest sõltud, kasutab seda olukorda ära. Kuigi too inimene võib muidu olla ju hea ja tore, siis üldiselt on kõigil olla kombeks vahel ka üks suur M. Ja seda suure M-i situatsiooni ma kardaks, juba see mõte ahistaks mind.
Kirjutan sellest, kuna loen vahel ühte blogi (pole üldse oluline, millist, sest tegelikult ei räägigi ma konkreetsest inimesest, vaid selliseid olukordi on meie hulgas tuhandeid). Mis mind aga hämmastama ja küsima paneb, on see, et kas osad inimesed tõesti ei saa aru, et oma sõltumisest vabanedes muutuks oluliselt ka nende elukvaliteet. (Ja ma ei räägi siin suitsetamisest või alkoholist vaid just inimestevahelisest ja majanduslikust sõltumisest). Keegi ei saaks neile ette heita, et tee nii või tee naa, ning nad ei pea mängima kellegi teise pilli järgi. Võimalik, et paljusid selline sõltuvus ei häiri, aga kui häirib? Kui häirib väga? Kas siis ei peaks tegema kõik selleks, et püüda luua olukord, kus keegi ei saa sulle öelda ja ette heita, et sa teed valesti.
Sõltuvussuhtes on omad reeglid. Kui sa neid järgid ja need sulle sobivad, on kõik korras. Kui sa nende vastu mässad, siis… oleks ju targem teha kõik selleks, et olla iseseisev. Ei? Raiudes, et olen iseseisev ja laske mul olla, aga ise absoluutselt kellestki sõltuda, on ju absurd? Jaa, võimalik, et too teine pool ongi see suur M, aga miks üritada seda M-i ümber kasvatada ja õpetada, kui lihtsam oleks vabaneda?
Mõtlen näiteks ka nende naiste peale, kes tööl ei käi ja elavad oma elukaaslase sissetulekust. See ei ole etteheide, kui inimesed on rahul, on ju käik hästi, iga pere dünaamika on erinev. Kui suhted on korras, ongi kõik kena. Aga kui tekib tüli ja tülisid ju ikka tekib, siis kas pole alandav küsida igapäevaeluks raha või taluda manipuleerimist stiilis “ilma minuta sa ju hakkama ei saaks”? Või elades kellegi pinnal, kes sulle sõbramehe poolest seal elada lubab, ning iga arusaamatuse pärast alandlikult kummardama, sest kuhu sul ka minna oleks… Tegelikult vast oleks. Nagu ma kirjutasin, see on otsus ja teinekord ei saagi muudatusi teha paugust, vaid nõuab pikemaajalist tööd. Alustada mõtlemisest.
Kohati on mulle vastumeelne sõltuda ka näiteks toidust ja aastaajast. Või jõuludest. Või üritustest, kuhu PEAB mingil põhjusel minema. Või viisakusest. Siis ma tuletangi endale meelde, et tegelikult ma EI pea kuhugi minema ja olema selline või tollene. Suures plaanis on see mul õnnestunud isegi ilma suuremate süümepiinadeta. Aga sellel on omad väiksed miinused – mõned võivad näiteks arvata, et ma olen veidrik. Ma ei tea, kas see on neile miinus või minule, aga väga suurt tüli see mulle isiklikult ei tee.
Vastuolu on aga see, et kuigi ma enamjaolt tõrjun inimesi endast eemale, siis tegelikult ma üksi olla ei taha. Kuna ma aga tean, et niikuinii oleme me kõik maailmas üksi – st sünnime üksi ja sureme üksi, siis päris lõpuni minuga keegi niikuinii ei ole ega saagi olla. Sellega tõeliselt rahu tegemine on minu jaoks pidev protsess ja ma arvan, et kuigi ma tunnen, et olen faktiliselt justkui leppinud, siis emotsionaalselt ei anna see mulle rahu mitte kunagi.
Kas sõltute millestki/ kellestki (olgu see kas või suitsetamine, kellegi abistamine, sotsiaalmeedia, kohv vms) ja kas see häirib?
Foto: pexels.com
Kaidi
Ma loodan, et minust ei saa kunagi mugavussõltlast. Mugavussõltuvus on kõige kohutavam ja arusaamatum asi. Ehk kui olen suhtes inimesega, kes ei häiri või ei sega olemist, aga ta annab mulle näiteks staatuse, võimaluse reisida. Või olen mugavussõltuvuses seetõttu, kuna lihtsalt ei viitsi midagi ette võtta….et las ta siis hingab mul siin kõrval.
ebaparlikarp
Mu meelest on palju hullem olla majanduslikult PÄRIS sõltuvuses kellestki, kus pole valikut.
Angelica
Mina olen ka sõltuv! Aga tean, et see on hetkelina ja mitte lõplik situatsioon. Sõltumatus on ka mulle olnud alati väga oluline ja olen selle nimel ka tööd teinud ja vaeva näinud ning enamuse aja oma elust siis teistest sõltimatu olnud. Miks ma siis praegu kellestki sõltun? Kuna olen värskelt kolinud teise riiki ning viisatingimused lubavad mul järgmised umbkaudu kaks aastat maksimaalselt 20h nädalas tööl käia. Ma arvan et mitte kuskil selliste töötundidega ära ei ela 😀
Otsus siis ikkagi teise riiki kolida ja sellisesse situatsiooni astuda tegime partneriga kahekesi ning ta on vägagi teadlik, et tegemist on ‘iseseisva Eesti naisega’. Tema on aga siis see mees, kelle kultuuris peabki naisele võimaldama ja hoolitsema. Praegu on siis selline win-win olukord ning naljakal kombel olen just mina see, kes meie pere rahaasju organiseerib ja otsustab millele kulutame ja millele mitte.
Olen samuti töökas ning nooo ei jõua ära oodata kuni saab jälle tööd teha! Praegu teen ja teenin nii palju kui võimalik ning kuna vaba aega on rohkem otsustasin end täiendada ja end koolitada. Alustasin just uut kursust 🙂
Ehk alati sõltumine polegi paha ja inimestel on siiski erinevad põhjused ja situatsioonid, miks nad selles olukorras on. Minu meelest kui on usaldus, mõlemad partnerid piisavalt enesekindlad endas… siis elagu kuidas tahavad 😀 teine lugu on muidugi see, kui üks osapool ei taha sõltuda, aga peab ja ei oska sellest ka välja tulla aga see on juba teine teema
Pille
“Mõtlen näiteks ka nende naiste peale, kes tööl ei käi ja elavad oma elukaaslase sissetulekust. See ei ole etteheide, kui inimesed on rahul, on ju käik hästi, iga pere dünaamika on erinev. Kui suhted on korras, ongi kõik kena. Aga kui tekib tüli ja tülisid ju ikka tekib, siis kas pole alandav küsida igapäevaeluks raha või taluda manipuleerimist stiilis “ilma minuta sa ju hakkama ei saaks”?” – Mina olen reaalselt aastaid kodus olnud, sest meie ühine otsus laste isaga on see, et nad lähevad lasteaeda tavapärasest natuke hiljem. Ma olen hästi loetud korrad kuulnud kõrvalseisjate kommentaare stiilis et kaks tööjõus inimest, kuidas siis nüüd nii… või et elan mehe kulul ja enda eluga midagi saavutanud pole. Mis on mingil määral paraku tõsi, et minu tööelu on pausi peal. Aga mees ise pole mulle sellist tunnet tekitanud, isegi mitte tülitsemise käigus. Meie mõlema pangakontod on teisele kättesaadavad ja puudub vähimgi “sinu raha, minu raha” süsteem. Kõik on ühine. Tunduks isegi kummaline, et kui on juba ühised lapsed, siis milleks mingit sellist jura ajada, et keegi kellestki sõltub. Oleme selles asjas koos, kuigi mõlema osapoole panused ei ole pea kuue aasta jooksul rahalised olnud.
Aga ma ei kahtle üldse, et neid, kes perekonna heaks panustamist ainult sisse tiksuva rahanumbri järgi mõõdavad, selle üle tihket arvet peavad ja igal sobival hetkel partnerile näkku viskavad, ilmas palju on.
ebaparlikarp
Su kommentaar pani mind mõtlema, et inimeste privaatsusvajadus on ikka nii erinev, ma ei kujutaks ette ka, et mul on kellegagi kahepeale ühine pangaarve, ka perekond olles.
Teine asi, see “oleme selles asjas koos”. Ma ei ütle, et te ei ole selles asjas koos, aga noh, kõik, kes lahku on läinud, on kunagi selles asjas koos olnud 😀 Kui saad aru, mis ma mõtlen. Seda ei tasu, kuidagi isiklikult võtta, arvan, et see on sügav mõtteviiside ja elustiilide erinevus lihtsalt. Ja ma ei arva, et te kindlasti lahku lähete 😀
Aga selle üle on hea meel, et te peres mingit nina alla hõõrumist pole 🙂
Pille
Saan täiega aru, mida sa mõtled ja eks seni ongi kõik hästi, kuni kõik on hästi. Aga ma arvan, et igasugune raha vms kaudu manipuleerimine on väga konkreetselt seda harrastava inimese olemuses kinni ja sa pead ikka teatud sorti inimene olema, et nii teha. Ei ole ju tingimata nii, et kui tuleb suur tüli, siis lõpuks lähevad igas suhtes nagunii kõik vahendid käiku. Ma tean, et meie peres selliseid võtteid kasutavaid inimesi pole. Kuigi meil on kümne aasta jooksul piisavalt suuri tülisid olnud, pole asjad mitte kunagi isegi ligilähedaselt sellesse suunda kiskunud. Ei siis, kui ma Renest vähem teenisin ega siis. kui ma üldse mitte midagi ei teeninud. Minus pole isegi mitte kerget alandlikkust sel teemal 😀 Samas olen ise ka tundnud inimesi, kes parema meelega laenavad sõbrannalt raha kui oma mehelt küsivad. Või mehele raha tagasi maksma peavad, kui lapse jaoks midagi sellist ostavad, mis põletavalt hädavajalik pole. Mida kuradit… Ilmselt saab selline suhe tekkida siis, kui satuvad kokku kaks ebakindlat, kellest üks on natuke sitapea ja teine kogemata rasedaks jääb. See on väga soodne pinnas igasuguste suhtes domineerivama osapoole põnevate isikuomaduste avaldumiseks…
Mis privaatsusvajadusse puutub, siis ma arvan, et tehes teadlikult valiku elada mõnda aega natuke kokkuhoidlikumalt jne, lihtsalt ei ole väga palju sedasorti privaatsuseks ruumi. Meil mõlemal on ka kontod, mida naljatledes offshore kontodeks nimetame ja millel olevatest summadest teine pool ei tea. No nii elementaarset asja nagu näiteks kingitust teisele on ju kentsakas teha, kui ta näeb, palju ma kuskil poes kulutanud olen 😀
Selles olen ma küll kindel, et mida rohkem ja võrdsemalt mõlemad partnerid teenivad, seda vähem on vajadust või huvi nii läbipaistva rahamajanduse järele nagu näiteks meil praegu. Eks ma annan teada, kui oma sõltumatuse tagala kindlustanud olen, et kas on kuidagi kergem olla 😀
Aune
Elukaaslasest sõltunud viimased 3 aastat, kui rasedaks jäin ja 2 raseduskuul koju/haiglasse oksendama jäin. KÕIGE jubedam aeg minu elus-sõltuda teisest inimesest, küsida raha igapäevategemisteks, enesele millegi ostmiseks jne. Kui Pingelised ajad siis on tulnud ka etteheiteid, et mina olen ju kodune lapsega ja see, kes toob koju raha, otsustab ka, mis sellega teha. Täna, peale 3 aastat, läksin lõpuks tööle, Gibraltaril. Tunnen vabadust…tunnen, et mul on võimalusi ja vähem piiranguid ning nüüd oleme võrdsed, selle erinevusega, et kodused toimetused on paraku siiski enamus minu kanda aga kui laps on haige siis isa hakkab haige lapsega kodus olema. Pikk tee on veel ees, kuid vaiksed sihin sõltumatuse poole, isegi, kui on marriage in heaven, ma ei taha ega suuda enam kelleski, isegi oma mehest sõltuda. See tunne on vastik!
Teine vb on sotsiaalmeedia, kus ma ehk liiga palju aega veedan, kuid sellega olen ma diili teinud, new year, new mew ja new beginnings, eks. Nutiaeg ainult siis, kui laps magab! Rohkem vist sõltuvusi pole, ei suitseta, joon harva pigem, telksi ei vaata, sarju ei vaata, trenni ei (ei jaksa) tee, kohvi joon aga sõltuvuses pole 🙂
ebaparlikarp
Tubli oled! 🙂