Laste saamine ja mitte saamine
Me ei sünnita last, vaid INIMESE – elusolendi, kes nabanöörist ja hiljem kujuteldavast nabanöörist lahti haagib ning kõigi maailma rõõmude ja muredega hakkama peab saama. Kunagi ka surema. Osad neist, kes lapsi ei soovi, toovad välja põhjuseid (minu meelest täitsa levinud argumendid): “maailm on pekkis” ja “ei taha, et minu laps peaks hakkama kunagi maailmas toidu ja joogi pärast võitlema” (hiljuti just “Radaris” sama väide). Samas ei ole ma kunagi kuulnud, et keegi põhjendaks, et ei taha lapsi, sest – äkki see tulevane inimene jääb vähki ja sureb kohutavas agoonias; äkki ta kaotab armastuse ja läheb peast segi; äkki ta satub liiklusavariisse ja jääb kaelast allapoole halvatuks; äkki ta põeb terve elu depressiooni ja on õnnetu; äkki saab temast pätt; äkki narkar; joodik… Need juhtumid on justkui loomulik elu osa, midagi, mida saab ise juhtida. Aga terroriste, sõdu, näljahädasid ja Trumpi – mitte!
See mainitud põhjendus tundub mulle lihtsalt kummaline argument ja polegi muud, kui üks väike tähelepanek. Et maailma, kus VÕIBOLLA 20aasta pärast peab järeltulija võitlema söögi ja joogi pärast, ei taheta last sünnitada… Ka selles argumendis on palju egoismi, sest ega sa ju oma sündimata järeltulijalt ei saa küsida, kas ta tahaks sündida. Äkki ta tahaks? Tahaks võtta selle riski ja kõige koleda juures, mis VÕIBOLLA juhtub, kogeda ka kõike head, mida elu pakub?
Me sünnitame endile küll imepisikese vääksuva sooja kaisupalli tissi otsa, emotsioonid on laes, hormoonid möllavad, emainstinkt, süda on armastust täis, imeilusad titeasjad ostukorvis ja varsti juba pakiautomaadis… Kuid juba peagi on see õrn ja abitu olevus inimene, kelle eest me kõike ära teha ei saa ning kellel on oma mõtted, tunded, soovid, kannatused, unistused. Muidugi mõtleme beebit imetades ka tuleviku peale ka. “Oi, ma sooviks juba, et mu tibu räägiks!” “Nii väga ootan, et ta kõndima hakkaks!” “Tahaks juba esimesi jõule PEREKONNANA!”, “Nii äge oleks koos perereisile minna, kui laps juba vanem!” Loomulikult tahame oma lapsele parimat, aga tahame ka läbi lapse või laste teostada oma isiklikke unistusi. Selles pole vist midagi halba, nii lihtsalt on.
“Ma tahan last!” on tavaline ja inimlik soov. “Ma tahan vähemalt kolme last” – täpselt sama normaalne. “MA. TAHAN.” Millest ma räägin? Sellest, et laste saamine on sama egoistlik kui laste mitte saamine ning kindlasti ei tohiks laste saajad hukka mõista neid, kes kas või puhtast egoismist (ja see pole mingi häbiasi!) ei soovi lapsi. Jajaa, iive ja rahvuse jätkamine. Näidake mulle inimesi, kes ütlevad, et tegelikult ma absoluutselt oma lapsi ei tahtnud ega taha, aga kuna Eesti iivet tuleb hoida positiivsena, siis tegin neid kohe 4 tükki. Kus need inimesed on, kes oma enda ego ja soovid maha suruvad ja riigi ning rahvuse heaolu nimel lapsi teevad ning neid vastu tahtmist korralikeks kodanikeks kasvatada üritavad, kes omakorda sedasama teeks? Pole selliseid. Äkki Martin Helme? Vaevalt eks! Niisamuti, nagu me otsustame lapsi saada, sest me tahame, nii võivad “need teised” lapsi mitte saada, sest NAD EI TAHA!
Eraldi teema on see, mida lapsi mitte soovivad inimesed põhjenduseks toovad. Ma ei väida, et kõik, kes räägivad, et nad EI SOOVI saada last ühiskonnakorralduse, Trumpi, sõdade, pekkis nutimaailma vms pärast, ajavad udu. Kõik kindlasti mitte. Need, kes Eestis elavad, nendes ma nii kindel ei ole. Aga see, kas ma olen kindel või mitte, ei oma tegelikult mitte mingit tähtsust, need on lihtsalt minu mõtisklused. Loomulikult ei tea keegi täpselt, mis juhtub maailmas 20-30 aasta pärast või mis juhtub Eestis 20-30 aasta pärast, aga kas osad inimesed näevad olukorda, elu ning maailma tõesti NII pessimistlikult, et päriselt ka ei julge saada last? Et nad sisimas tahaks, aga mõtlevad siiralt potentsiaalse elusolendi peale ja sellele, mida ta läbi hakkaks elama, ning siis toovad iseend ja oma soovid ohvriks ja loobuvad laste saamisest?
Mina võtaksin vastu sellise otsuse, kui ma elaksin sarnases stenaariumis nagu näiteks sarjas “The Walking Dead”, st maailm on laastatud, süüa pole, kuskil ei ole turvaline, elad pidevas hirmus, et kohe võib surma saada, öösel pole võimalik magadagi ning pead pidevalt põgenema. Pole võimalik vanaema õunapuu all võrkkiiges korraks silma looja lasta, sest sind võidakse ära süüa! Aga isegi sellise otsuse võtaksin ma vastu egoismist lähtuvalt – ma lihtsalt ei suudaks elada üle olukorda, kus sünnitan lapse ja siis kaotan ta – näen, kuidas elajad ta füüsiliselt ära söövad, ilma et ma suudaks teda kaitsta. Sellise valuga ma lihtsalt ei suudaks elada.
Loogika ütleb, et kui naine (näiteks “Radaris”) räägib, kuidas ta ei soovi järeltulijaid, sest ta ei taha sünnitada siia ilma inimest, kes tulevikus peab võitlema söögi ja joogi eest, et ellu jääda, siis järelikult näeb selline inimene (ja ma räägin hetkel vaid nendest, kes tõesti NII väidavad) maailma väga äärmuslikult, sarnaselt, nagu mina näen väljamõeldud maailma “The Walking Deadis”. Nüüd on paar varianti:
1) See inimene TÕESTI näebki praegust maailma nii mustades toonides, olles ise seejuures ilmselt mitte eriti lootusrikas ja õnnelik inimene, kuna peab ju ka ise samas maailmas elama.
2) Tal on ühiskondlik surve ajada jama, sest ta ei julge või ei taha tunnistada, et ta LIHTSALT EI TAHA! Puudugu emainstinkt, hirm kaotada iseseisvus või misiganes põhjus.
Aga nii kaua, kuni naised (ja ka mehed) ei julge ega taha nendest teemadest ausalt rääkida, seni ei muutu ka ühiskonna arvamus ja eelarvamus. Ometi mulle tundub, et ühiskonna arvamus on neile, kes on otsustanud last mitte saada, siiski oluline. Kindlasti on ka inimesi, kellel on täiesti ükskõik, aga üldises plaanis loodetakse ikka tolerantsust, mõistmist ja aktsepteerimist, mitte etteheiteid.
Mida üldse mõeldakse väite “Ma ei taha lapsi!” all? Mida sa siis ei taha? Last kui alaealist inimest? Teatud vanuses inimest, kelle eest peaks teatud aja vältel hoolitsema? Või järeltulijat üleüldiselt – et ei soovita tulevikus olla 55aastane, kellel on näiteks ca 30aastased järeltulijad ja nende endi pered, kes sulle äkki korra aastas ka külla tulevad? Ei soovita kaotada oma sõltumatust? Miks ütleb mõni inimene, kes on just väitnud, et ei soovi lapsi, sinna juurde: “Ei, ega ma lapsi ei vihka, muidu mulle lapsed meeldivad!”? LAPSED? Siis ikkagi need pisikesed inimesed, mitte täiskasvanud lapsed? Laps on kellegi laps ju nii nelja- kui ka 35-aastaselt. Võibolla, kui me rohkem räägiks, mis selle “ei soovi last” taga päriselt on, siis muutub ka üldsus tolerantsemaks ja mõistab, et inimesi on erinevaid ja last mitte tahta on ka täiesti okei. Inimese enda seisukohast, mitte riigi siis.
Teate mis, mu meelest on väga äge (jah, just äge!), et tänapäeval võib terve naine terve partneriga saada lapsi põhimõtteliselt 20 aastat järjest. Ma ei mõtle, et peaks iga aasta sünnitama, vaid seda, et meil on põhimõtteliselt võimalus saada lapsi 20aastaselt, aga ka 40aastaselt ning nende vanuste vahel. Midagi ei pea kohe ära otsustama ning selle 20 aastaga võib paljugi muutuda, mina ise pole küll päris selline, kes ma olin siis, kui olin lapse sündides. 10 aastaga jõuab inimene areneda ja olla hulga eneseteadlikum. Aga seda võin küll oma kogemusest väita, et nooremana on otsus last saada mu meelest palju lihtsam teha kui nüüd, kui oled vanem ja targem. Aga mitte selles mõttes, et nüüd teeks teisiti, vastupidi – äkki oleks kohe mitu tükki pidanud ära tegema 😀 Sest praegu otsustada, et vot nüüd tahaks üht last veel, on hulga keerulisem kui toona 🙂
Millal teie lapse saite (kui saite) ja kui suur on laste vanusevahe (kui üldse on mitu last)?
PS: Fotod pixabay.com
PS 2: Ma ei räägi oma postitusest inimestest, kes lapsi soovivad, aga mingil põhjusel (meditsiiniline või õige partneri puudumine vms) ei saa.
Kerli
Ma olen ikka VÄGA hiljaks jäänud oma kommentaariga, aga mis seal ikka! Mulle nii meeldib, kuidas sa toonitad, et me toome siia maailma INIMESE, mitte lapse. See osa tundub paljudel ära ununema (just neil “tahaks beebilõhna tunda” inimestel). Laps ei ole beebi igavesti… Temast tuleb kasvatada inimene. Inimene, kellel on maailmale midagi anda. Jaaaaa see osa hirmutab mind – kuidas mina lapsevanemana peaksin oskama kasvatada täisväärtusliku inimese, kui 28 aastaselt omaenda emotsioonidegagi ei oska alati kõige adekvaatsemalt ümber käia. Lisaks on minu jaoks lapse saamine romantiline mõte, suure armastuse tulem, aga samas olen ma VÄGA ebaromantiline ja absoluutselt praktiline inimene, nii et nokk kinni, saba lahti. 🙂 Ise ütlen, et täna lapsi ei taha (ja tunnistan ausalt, et mu elu meeldib mulle sellisena nagu ta on liiga palju, et sellest loobuda) aga ma vabalt usun, et võin tulevikus tahtma hakata, kui mu ellu tuleb partner, kellega on armastus, stabiilsus jms. Lapse saamist lihtsalt selleks, et laps saada, ma päris õigeks ei pea.
ebaparlikarp
Kunagi pole hilja kommenteerimast, aitäh, et oma mõtteid jagasid 🙂
H
See sul küll vana postitus aga lugesin sissejuhatuse ära ja lihtsalt pidin kommenteerima – minu üks argumente last mitte saada on küll see, et äkki kasvab retsiks/loomapiinajaks/muidu mõttetuks inimeseks. Pole minagi eriline kuldmuna välja kukkunud ja kuigi võin ju üritada endast parima anda siis võivad tal olla igasugused häired/sünnitraumad/mis iganes, või siis lihtsalt keeran kasvatuse pekki ja tulebki täielik tropp välja, kes vanematele vaid kiviks kaelas. Kuidas ma ennast tunneksin, kui mu laps näiteks pedofiilia eest vangi pandaks? Või ta purjus peaga kellegi vigaseks sõidaks? No ei, ei taha sellist vastutust ja süükoormat, katsun kuidagi omadega hakkama saada. Las järgmist põlve kasvatavad need, kes arvavad, et nad selleks võimelised on (suur enamus reaalsuses paraku pole, kuid see pole enam minu parandada).
Krk
Vastan ka siia vana teema alla, kuna huvitav on 😀 ma arvan, et vahet pole, millega lapse saamise või mittesaamise soovi põhjendatakse, lõpuks taandubki kõik hetkele, kus see on jah või ei. Kuidas seda põhjendatakse, on konstruktsioon. Näiteks arvan, et paljud kunagi vb tahavad, aga kardavad, et ei saa (pole partnerit või tervist) ja siis ei taha suure suuga oma soove kuulutada, et mitte ootusi seada.
Ma olen alati teadnud, et tahan lapsi, sest tahan. Perekond on minu jaoks oluline. Esimese lapse sain 24a, tundes ennast maailma ainukese noore emana, sest kõik kursakad ja sõbrad sellest veel ei mõelnud. 2a10k hiljem sain teise lapse ja nüüd on hakanud rohkem tekkima ümber sõpru, kellel on lapsed või kes unistavad laste saamisest. See on palju toredam võrgustik 😀 ühte last tahaks 2a pärast veel ilmselt, kui kõik hästi läheb. Mul on palju õdesid ja vendi ja nõbusid, aga mina olen ainus lastega. Kolmekesi oleks neil vähemalt oma kamp.
Gerly
Ma 25 aastat vana(noor) ja ei plaani lapsi enne kui päev enne palgapäeva on arvel vähemalt veel 200 euri. Ei soovi kasvatada oma last niimoodi, kus ma pean môtlema, kuidas rahadega välja tulla, sest last kasvatada pole odav. Soovin lapsesaamist planeerida. Tean, et laps tuleb siis kui ta tulla tahab, aga siiani olen ma niimoodi elanud, et ta pole tahtnud tulla. Ja ega ma ju ei oota ka teda. Pole veel võimalik.
Tahan küll lapsi. 2aasta pärast võiks ta juba tulla :).
Kui keegi mu käest on küsinud, miks mul veel lapsi pole/tahan lapsi, siis ma olen küll alati öelnud, et lapsesaamine on kallis luksus. Vähemalt Eestis.
Kati
Mina olen üks neist, kes veel kahevahel. “Aega on selle kiire asjaga” on mu hetkedeviis, sest vanus veel peale ei pressi ja kui aus olla, siis on neid asju veel, mida “enne lapsi” teha tahaks. Ma ei arvan, et elu päris seisma jääb kui lapsed saada, aga ma näen kõrvalt, et see kuivõrd palju elu muutub (sest muutub ta igal juhul, küsimus on selles KUI palju) on täiesti individuaalne ja ei sõltu alati inimesest endast. Tunnistan, et olen mugav inimene – mulle meeldivad mu rutiinid ja mu asjad, mu käigud ja tegemised ning ka mittetegemised. See, et lähen magama millal tahan, tõusen millal tahan, kulutan raha sellele mida tahan. Mind häirivad korralagedus, tohutu hunnik igasugust kräppi, suur osa vilkuvaid-plärisevaid lasteasju, karjuvad ja ilastavad lapsed jne. Praegu ma olen mugav ja mõtlen, et… ei taha ja kõik. Sarnaselt eespool olevale kommentaarile tunnen ka mina, et mul puudub see ematunne. Nohisevad beebid on nunnud, titeriided on armsad, aga… see pole ju põhjus lapse saamiseks, laps pole nukk, keda riietada ja kellele asju kokku osta! Ma kardan, et see “nunnu beebi, armsad riided” tuleneb just mingist lapsepõlve-nukumängud-mälestustest, mitte selgest soovist last saada. Ja kui päris aus olla, siis mina olen küll üks neist, kes tunnistab, et mul pole lapse saamiseks lihtsalt raha. Ma tõsimeeli ei kujutaks ette seda, et saaksin lapse, sest ma suudan end ülal pidada – nii nagu ma ette näen, et see on õige – ja lapse jaoks seda raha üle ei jää. Jah, laps ei vaja Hilfigeri riideid ega Nike tosse – ma ei aja taga brände, aga ma tahan, et sellel potentsiaalsel lapsel oleks olemas korralikud ja vastupidavad riided, raamatud, teatriskäigud, kohvikud jne. Ma ei näe, et ma suudaks seda praegu lubada.
Ja kui päris aus olla, siis tõepoolest – mina olegi üks neist, kes vaatab maailma ja mõtleb. Mis siis, et külma sõja ajal oli arvatavasti hullem. Mis siis, et meil pole siin sõda ega midagi muud. Ma vaatan maailma rahvastiku arvu ja mõtlen, et meie planeet kannatab ära toita ca 9 miljardit inimest – prognooside järgi jõuab see 9 miljardit täis saada ca 10 aasta pärast. Kliimamuutused toovad endaga tõepoolest kaasa olelusvõitluse, vähemalt teatud maailma piirkondades, sest korraga ei jätku kusagil enam süüa ega juua. Kõik need sajad miljonid inimesed, kes nendes piirkondades elavad (just nimelt Aafrika, India, Pakistan jne) peavad liikuma kuhugi mujale. Just nimelt peavad, sest kui nad ei soovi just ära surra, siis see sunnib neid juba liikuma. Kuhu nad tulevad – eks ikka Euroopas, Venemaale, ja mujale, kus on ruumi, kus kliima pole veel nii halb jne. On ka vägagi võimalik, et liikvele lähevad haigused, mille vastu meil pole (enam või veel) rohtu ja kardetakse, et näiteks alavaktsineerimise ja antibiootikumide resistentsuse tõusu tõttu hakkavad levima haigused, mida pole võimalik nö praeguste vahenditega võita. Muidugi, tulevad asemele uued tehnoloogiad jne – see on alati nii olnud, ent see paneb mind siiski mõtlema, mis teha. Jah, olengi selline, kes tõepoolest mõtleb selliste asjade peale – 100 aasta pärast pole mind enam olemas, st need kõige suuremad muutused arvatavasti juhtuvad minu elu lõpupoole, aga need hakkaksid mõjutama mu last – kas ma sooviksin talle sellist elu?
Tegelikkuses aga – eks ole näha. Võib-olla. Tulevikus? Võib-olla mitte.
Kris
Mina olen üks nendest, kes lapsi ei taha. Nii julmalt, kui see ka ei kõla. See on minu soov ning otsus ja ma lihtsalt ei taha last. Samuti ei paku mulle teiste lapsed huvi. Asi pole kartuses maailma ees. Mina tunnen et ma pole loodud siia ilma kellegi eest vastutama. Minu jaoks on vaid mina ja maailm ning oleks ebaõiglane tuua siia ilma inimene kui ma nii arvan. Ma olen väga palju saanud vastu argumente, et kõik muutub ja peale lapse saamist tunnen teistmoodi. Keegi aga ei taha aru saada sellest, et ma EI TAHA. Ma tahangi olla egoist, see vigane üle 25-aastane naine, kel pole lapsi. Ma austan kõiki emasid, aga minust ei saa üks neist ja minu arust on väga inetu öelda nagu EKRE seda väitis, et pmst me katkised inimesed ja raiskame õhku vms. Me lihtsalt ei hakka survest siia ilma inimesi tooma.
Agnes
Mina olin keskkoolis oma klassis ainuke, kes ütles, et tahaks rohkem kui 2 last. Nüüd ongi kohe varsti kolmas sündimas ja kui aus olla, siis vähemalt üks mahub meie plaanidesse veel. Nii nagu kirjutasid, et laste saamine ja mitte saamine on egoistlik, siis täpselt nii ongi – kui sattusin ootamatult emosse ja mu ainuke mõte kodus oli, et ma ära suren, siis tol hetkel ei suutnud ma ausalt öeldes midagi mõelda, aga hiljem pikalt mõtlesin selle üle, et kuidas mu lapsed kasvaks kui ma surnud olen. Ja ühe lohutava mõttena meeldis mulle, et kui ka meest ei peaks enam olema, siis oleksid nad teineteisel olemas.
Aga endal on sõpruskonnas nii paare, kes tahaks aga ei saa lapsi, neid kes tahavad ja saavad ja neid kes ei taha. Ma ise kõrvalt tunnen, et neid, kes palju lapsi tahavad halvustatakse isegi rohkem kui neid, kes ei taha, aga samas kui ma ise kümme aastat vanem olen, siis ehk satuvad lastetud rohkem nö tule alla. Just selles mõttes, et arvatakse, et kui oled 20+, siis küll ikka mõne aasta pärast mõtlevad ümber ja kui siis 30+ seis sama on, siis hakkab kõrvalt survet tulema.
Kaidi
Selline see maailm kord on, et lapsesoovi ei pea justkui argumenteeritult ning asjalikult põhjendama, aga mitte soovimiseks peab olema teistele sobiv ja arusaadav põhjendus. Niisamuti on ükskõik mis teise teemaga: reisimine, karjäär, kasvõi disainriided (miks sulle küll ei meeldi võtta vaid lennupilet ja esimene ööbimiskoht, sest see on ju seiklus. Samuti võiks ka küsida, miks sa kartulisalatit ei söö 😁).
Samas on kalli inimesega lapse saamine kui ülim rõõm ja armastuse mitmekordistamine. Ka kalli inimesega lapse mitte saamine väga okei.
Kui, aga soovitakse/tahetakse/ tehakse laps seetõttu, et siis mind ei jäeta, on puhas lihtsameelsus ja enesepetmine.
pähkel
On küll inimesi, kes ei taha lapsi, sest nad äkki (või siis suure tõenäosusega) põevad tulevikus depressiooni. Minul on kliiniline depressioon alates lapseeast ja see on väga raske haigus, tihti olen selle tõttu päevade kaupa voodis. On olnud ka aeg, kus ma ei suutnud üle aasta tööl käia, on olnud mitu enesetapukatset, küll nooremas eas. Mu perekonnas on ühes liinis seda mitmel inimesel olnud ja on olnud mitmeid enesetappe ja enesetapukatseid. Ja just see on põhjus miks ma lapsi ei soovi.
ebaparlikarp
Kas sa ei soovi lapsi sellepärast, et ka nemad võivad tulevikus depressiooni jääda, või iseenda pärast ei taha, kuna oled depressioonis? Ma just mõtlesin seda, et terve inimene ei soovi lapsi, sest äkki midagi juhtub lapsega (näiteks depressioon).
pähkel
Mõlemad põhjused – esiteks on see geneetiliselt edasikanduv (juba mina oleksin pidanud jääma teoreetiliselt sündimata, kui mu vanemad oleksid olnud vastutustundlikumad ja ilmselt oleks see olnud parem ja mulle ka kergem) ja teiseks ma usun, et ei saaks lapsega hakkama.
Olen kõrvalt näinud, kuidas inimene sai väga sügava puudega lapse ja talle öeldi, et võimalus saada täpselt sama puudega laps on üle 90%, ta võttis riski ja sai uuesti haige lapse. See on väga vastutustundetu. Samuti on mul hea tuttav, kes kannab ühe raske haiguse geeni ja tema naissoost laps saaks 80% tõenäosusega samuti selle. Tulevikus tähendab see pidevat jälgimist, ilmselt operatsioone ja kui seda ei tee, siis valulikku surma. Ometi on ta otsustanud lapse saada. Jällegi ei ole mõistlik.
Mariann
Minu kõik kolm last on planeeritud. Esimese lapse sain 25 aastaselt, teise 2 aastat ja kuu hiljem. Kolmas oli plaanis algusest peale saada siis kui esimene kooli läks. Rohkem plaanis ei ole ja ühtegi “riigile” ei ole teinud.
Neid kes mingil põhjusel otsustavad, et nemad lapsi ei taha kuidagi hukka ei mõista. Nende valik. Minu jaoks on lapsed ainult rõõm 🙂 Elu väikeste inimestega on olnud lahe!
kris
Esimese lapse sain 31 selt. olime eelmine aasta abiellunud ja see oli loogiline jätk, ei mäleta mingit erilist beebiisu, lihtsalt andsime rohelise tee. Järgmine laps sündis 2a ja 3 kuud hiljem, oli planeeritud, emapalk jne. Tegelikkuses olin just saanud aru, et elu on juba päris ok, laps suurem ja saab ka teha endale meelepäraseid asju. Samas tundus see mõtekam kui minna vahepeal tööle ja uuesti koduseks jääda ning miskipärast olime ikka mõelnud et olla võiks kaks last. Beebiisu kui sellist polnud. Mu õel oli sel ajal kaks last ja küllap mõjutas see ka. Tänaseks on meil mõlemal 3 last.
Kolmas laps sündis kui olin 41 aastane, aasta enne seda oli katkemine. Olin selleks lapseks täiesti valmis ja väga ootasin, eriti kui sain teada , et peale poisse saan lõpuks tütre.Arvan, et parim aeg oli see tütrega kodus oldud aeg, olin selleks ajaks küpsenud piisavalt, aru saanud mida tahan ja kogu beebiaeg kulges ülemõtlemata ja mõnusalt.
Osad naised küpsevad hiljem ja seega arvan, et isegi 30-selt ei pruugi olla seda olen valmis laste jaoks tunnet. Et siis kunagi ära ütle, et ei iial.
Anny
Ma ei tundnud ennast kunagi emalikuna. Lapsed ja mina – olime nagu hunnik õnnetust koos. Mul ei olnud õdesid vendi, väikseid sugulasi või tuttavate lapsi, keda hoida ja kellega mängida. Vahel harva kusagil koosviibimisel sattusin nende väikeste inimestega kokku, aga ei tekitanud sees sooja tunnet. Tundusin alati pigem karjääriinimesena. Koolis olin aktiivne, hea suhtleja ja heade hinnetega. Peale kooli tuli ülikool. Keegi ei osanud oodata, et võiksin lapse saada enne kui on korralik karjäär, elu kindlustatud jms by the book. Kuid sain 20selt esimese lapse ja ma ei osanud temaga midagi peale hakata. Siseheitlus jätkus (nägemus endast karjäärinaisena) ja ma ei tundnud ennast ka väga emalikuna, puudus selline ilukirjanduslik ürgne tunne. Iseenda aega igatsesin, kohustuste vaba elu, oleks tahtnud maailma ikka rohkem näha ja lapse isaga oleksime kahekesi paremini hakkama saanud, kolmekesi oli üks nagu liigne, ei tekkinud pere tunnet. Minu jaoks muutus lapse saamisega ainult see, et kui enne tundsin, et olen vahel nii üksik, siis peale tema saamist ei ole tundnud ennast kunagi üksikuna. Teadsin, et armastan teda ja kaitsta tahtsin ka, aga kasvatada? No ei osanud. Tema 5ndaks eluaastaks algas mul uus suhe uue mehega ja temaga tundsin, et tahan olla ema oma lapsele. Teda õpetada, kasvatada, kujundada, et temast kasvaks hea inimene. Selleks ajaks sain eneseteostustki teha lapse kõrvalt ja olla edukas oma töös. Tänaseks on mul 2 last, kel vanusevahe on 7 aastat. Enne uue mehega kohtumist arvasin, et ei taha enam kunagi rohkem lapsi. Olin õnnelik selle üle, kes mul oli, aga ma ei osanud olla see “õige” ema. Teise lapse sünd on muutnud mind rahulikuks. Minu lapsed on mulle nii kallid ja nüüd on tekkinud “see” ematunne lõpuks, kui sündis teine laps. Vahel ikka mõtlen elust ilma nendeta, kõik tunduks kergem, tööl oleks lihtsam ületunde teha külma kõhuga, trenniks oleks nii palju aega, raha kuluks vähem käest ära ja reisida saaks rohkem ja kaugemale, ka mehega elaksime kindlasti rohkem kodust väljas oma elu kui meil ei oleks kodus kahte last. Samas ma tean, et 40selt või 45selt võin ma ka neid kõiki asju teha. Ja täna vaadates 40seid naisi – nad ei tundugi nii vanad. Ma ei kahetse, et mul on lapsed. Nad on tegelikult tulnud just õigetel aegadel ja ma olen ülimalt õnnelik, et elan nendega siin riigis, kus on piisavalt vaba neid kasvatada – pole peale sunnitud reegleid, kohustusi ja maal elades sai vanem laps ka enne kooli juba üksinda õues seigelda ja sõpradega teha õigeid ja valesid valikuid mängides. Pole teinud neid lapsi riigi jaoks, aga loodan, et nad kasvavad sellisteks eestlasteks nagu on praegu enamus. Inimesed, kes ei vaja liigselt reguleeritud ühiskonda määruste ja seadustega. Kõik oskavad ise mõelda, mis on parim ja kui vaja, on ka võimalus abi küsida. Suures plaanis on uksed vallad ja elus läheb vaja vaid peale hakkamist ning kõik saab teoks. Ma saan aru üldplaanis neist hirmudest, mida on postituses kirjeldatud, aga mulle näib tänane elu maailmas just lihtsam ja turvalisem kui eales varem ja ka siin Eestis.
ebaparlikarp
Mulle ka ei tundu 40 enam nii vana ja reisida ja seigelda saab tõesti ka 40selt 🙂
M
Mina teadsin juba teismelisena, et lapsi mina tahan kaks, väikese vahega ja üsna noorelt. Nii sai ka juhtuma.
Nüüd mõned aastad hiljem olen jäänud vahest mõtlema, et äkki sai ikka vähe, äkki oleks kohe rohkem pidanud saama. Kuigi siis ma ei tahtnud ja nüüd mõtlen, et äkki oleks pidanud saama, ei tahaks ma sellega praegu enam tegelda. 🙂 Egoistlikult naudin ma praeguseks käega katsutavat vabadust just nii nagu plaanitud. 🙂
Mann
Kaks last on ja vahe lausa 14 aastat :). Esimese sain üsna noorelt ning teine on kauaoodatud ja planeeritud pudin. Väga tore on last kasvatada, kui pole kiiret tagasi tööle minekuga, pole jooksmist ülikooli vahet. Lihtsalt naudid igat hetke ja imestad, kui kiiresti aeg lendab :).
ebaparlikarp
Vau, lahe!
M
Ma ei tahtnud lapsi, sest ma lihtsalt ei viitsinud. Meeldib mugavus, meeldib kaaslasega kahekesi aega veeta, väljas käia.Ei ole erilist tugivlrgustikku, perekond elab teises Eesti otsas. Ei olnud valmis lihtsalt kellelegi rohkem pühenduma kui iseendale. Rasedus hirmutas, magamata ööd ja piimapaisud ja okselapid ja haigused ja … Aega läks ikka omajagu, ikka mõtlesin samamoodi, ei suutnud seda otsust vastu võtta lihtsalt. Nüüd , varsti varsti 38 aastasena ootan oma esimest. Tunnet ei tulnud, lihtsalt mõtlesime, et saagu mis saab, täitsa lastetuks ka jääda ei taha ja vanus pressib peale. Kas nüüd või mitte kunagi.
ebaparlikarp
Ilusat lapseootust! Ega ei peagi kanaema olema, võib ka täitsa normaalne olla 🙂
Birx
Arvestades seda, et mul endal ei ole ka otseselt mingit ema instinkti siis see väide et saada laps tänapäeva kohutavasse maailma, hakkab mul aina enam üle viskama. Maailm pole olnud kunagi eriline meelispaik ja ninnu-nännu selle jaoks et siia uus inimene tuua. Ja see et keegi oma firmakotiga eputab on nüüd küll suht leebe võrreldes igasuguste sõdade ja ajastutega mis on ajaloos olnud. Keskaeg, nõukogude pime aeg, kuidas ajaloos naised surid tänu sūnnitamisele ja lapsed surid kuna polnud meditsiini mis neid päästaks. Ja sünnitati ikka. Ei ole mulle ükski ajastu tundunud ajaloos parem kui praegune. Arvestades seda et üldiselt Euroopa on nüüd 21. Sajandil saanud läbi ilma sõdadeta. Ok, tulles aga tagasi selle lapse saamise ja mitte saamise juurde siis ma pole kunagi olnud eriline laste fänn, mulle tekitavad võõrad lapsed pigem stressi ja nähas oma üksikemast sõbranna elu lapsega, kellel pole ka tugivõrgustikku ja lapse isa ei huvita, siis tundub totaalne põrgu. AGA ma tahan enda last. See pole mitte mingi ühiskonna surve, ma pole veel üldse mingit survet kellegi poolt tundnud ja kui ei tahaks siis mind ei kotiks ka mida keegi arvab. Kuid jah, see oma laps. Mul on tunne, et ma tahan oma sugu jätkata ja ikkagi endast midagi maha jätta, sest laps on ikka alati kes jääb kuidas aga teiste inimestega poleks. Ja kaaslane on mul ka kultuurist kus lapse saamine on kindel ja ma tean et ta neid tahab( ps!ei ole moslem:D) .
Ah jaa, päriselt ka on olemas Eestis inimesi kes saavad lapsi selleks et iive väike ja riik tahab aga ise nii väga ei taha? Wtf?
ebaparlikarp
Mulle ka ei meeldi kõik lapsed, nii nagu mulle ei meeldi kõik inimesed 😀
Birx
Laste puhul on mul see lugu, et peab väga eriline laps olema kui ta mulle meeldib 😀 ma tean naisi kes ongi mingi, aah lapsed, armastan neid ja ninnu nännu igal pool. Mulle meeldivad täislasvanud inimesed enamjaolt palju rohkem kui lapsed.
Kiku
Mulle meeldivad just lapsed rohkem kui täiskasvanud 😀 Endal 11 aastane, ise 33
A
Aitäh huvitava postituse eest!
Mina olen just osa elust olnud tõesti selline, kes ei taha lapsi, sest maailm on hukas. Ja ma ei mõtle seda, et ma kardaks, et mu lapsed kunagi toidu pärast võitlema peavad hakkama, vaid just selle pärast, et aeg-ajalt mulle lihtsalt ei meeldi inimesed, päris kõvasti kohe, ja ma ei tunne, et nende juurde tootmine midagi head teeks. Kogu see ahnus ja toores rumalus ja disainerkottidega eputamine ja looduse hävitamine ja mis kõik veel. Eriti totter tundub selliste tunnete taustal kogu seda rahvusküsimust vaadata – on see eestlane siis mingi ülim kõikhea sortiment, et seda nagu pilpa peal hoidma peab? Nii lühinägelik. Ma olen selle peale mõelnud ja vihastanud juba liiga suure osa oma elust.
Teine suur tunne laste saamisega on arusaamine, et mul ei ole seda tunnet, seda ürgset tungi. Kuulen sõbrannasid rääkimas, kuidas nad tahavad “beebilõhna” tunda ja nende elus pole suuremat soovi, kui beebit saada. Võib olla, et olengi millestki ilma jäänud, sest proovigu kui palju ma tahan, ikka ma seda tunnet enda seest üles ei leia. Mis beebilõhn? Mis titeriided? Olen töö tõttu käes hoidnud liialdamata sadu beebisid ja ma küll neil mingit erilist lõhna ei tunne. Mõte rinnaga imetamisest tekitab mus õõvastust. Mul oleks hea meel, kui laps kutsuks mind nimepidi, mitte “emme”.
Aga ikkagi on hinges mingi kahetsusenoot, kui mõtlen, et ei saagi kunagi lapsi. Äkki ikkagi jääme abikaasaga millestki ilma, kui seda ei juhtu? Hakkame vanaduses kahtsema, mis sest, et palmi all. Olen päris kindel, et see on ühiskonna surve, aga näed, on hästi töötanud. Selliseid mõtteid mõeldes otsustasime mehega natuke aega tagasi, et hästi, teeme siis ikka selle lapse. Muidu ehk hakkab veel igavgi? 😀
On inimesi, kes ehk ütleks, et sellise tunde pealt küll last teha ei tohiks. Aga millise tunde pealt siis peaks? Oma 11 täiskasvanuaasta jooksul pole veel tulnud seda “beebi või mitte midagi” tunnet… “Küll tunned ära, kui õige aeg käes” – ee… you serious? Äkki ei tunne? Parim on muidugi “Lapsed tulevad siis, kui nad tahavad tulla” – ok, ma siis jätan selle spiraali sisse ja ootan, millal nad äkki tulla tahavad. Minu point on ikkagi see, et lapse saamine tänapäeval vähegi stabiilse eluga on kaalutletud otsus. Ja mitte beebi oma!
Ühesõnaga jah, üliaktuaalne teema. Selgus just hiljuti, et ikka ei õnnestunud sel korral rasedaks jääda. Osa minust tundis rõõmu ja teine osa kurbust. Kurbus oli vist ikkagi suurem tegelikult, seega – enda jaoks on mul vastus käes. Loodan siis, et loodus kaasa tuleb ja beebi kah “tulla tahab”, kuigi on võimalik, et maailm on hukas ja ta sünnib emale, kellel pole sisimas “ürgse ema” tunnet.
ebaparlikarp
Väga huvitav siseheitlus ja arutlus Sul, aga ma täitsa haagin selle teemaga 😀
sellestmison
Ära sa märgi, ega tulevadki ka spiraaliga, ni et mühiseb. Been there, done that. Täna on see “spiraalilaps” 10 a vana.
Kokku on lapsi 3 ja rohkem ei viitsi. Mul veel uned järgi magamata 😀
marta
Kui laps on käes, siis saad enda küsimustele ka vastused: Mis beebilõhn? Sinu enda lapse lõhnakene 🙂
Kindlasti ikka emme mitte nimepidi… 🙂 Küll sa ise näed..
Me ka mehega mõlemad karjääriinimesed, aga kui lapse saime, siis sain väga paljudest asjadest aru, millest need titeemmed ennem rääkisid. Ja sa jääd ikka iseendaks, ei ole nii, et kaotad enda ära, lihtsalt saad kogeda maailma suurimat armastust, mida ausalt enne lapse saamist ei koge sellisel kujul..
Anu
Mina sain lapsed, sest et saadakse, kuidagi normaalne tundus saada laps pärast 5a abielus olemist. Praegune mina ei saaks, ei püüaks teha nii nagu õige. Lapsed on mul tublid ja ma täiega fännan neid aga valiks paremini suhet, lahutaks varem, mitte ei ajaks oma õige rida. Nüüd last saada? Kui mõlemil on oma üsna suured lapsed? Tahaks aga ei julge, see ebastabiilsus hirmutab, ei tea mis põntsu sellega olemasolevatele panen jne.
Kk
Tahtsin lihtsalt kiidusõnad edastada selle postituse eest!
Läks kuidagi väga hinge, sest mina olen üks nendest, kes tõepoolest lapsi ei taha saada. Mis põhjus selle taga täpsemalt peitub ma ei tea, pole isegi kunagi seda väga analüüsinud. Mis sellest ikka pikemalt mõelda kui ma sisimas endas nii kindel olen. Olen 27 aastane, õnnelikus suhtes ligi 10 aastat ja sellest 6 aastat abielus. Mitte kunagi elus pole mul olnud tunnet, et kunagi tulevikus võiks ju ikkagi lapsi saada, aga ümberringi toimuvat vaadates tundub tõesti nagu mul oleks mingi puue. Et mis minus valesti on siis, et mina ei taha? Kõik ju tahavad ja mõned näevad meeletut vaeva, et see teoks saaks. Ma lihtsalt olen nii nii südamest õnnelik mehega kahekesi, naudime täiega elu ja vabadust ja teineteist, et ma ei saa aru miks ma peaks veel millestki puudust tundma… Lapsevanemad ainult vangutavad pead selle jutu peale, ma tean. Ma ju ei mõistagi veel mis on tõeline õnn ja elu mõte, sest mul pole last 😀 Eriliselt suurt survet ma imekombel isegi ei taju pere ja sugulaste ja sõprade poolt, pigem hakkab mulle tunduma, et arvatakse et meil on midagi meditsiiniliselt viga ja ei julgeta sellist nende arust valusat teemat puutudagi 😀 Teiste inimeste lastelugude ja piltide peale noogutan lihtsalt viisakalt kaasa, no ei oska ju kaasa rääkida ja pole ausalt huvi ka…. Mingite maailm on omadega metsas põhjenduste taha ka ma peituma ei ole hakanud, kui keegi küsib siis ütlen lihtsalt, et hetkel ei ole soovi tekkinud ja kui kunagi tekib eks siis püüdleme selle poole. Tegelikult ei näe ma seda absoluutselt juhtumas.
Tahtsin lihtsalt hingelt ära vist saada oma mõtteid. Mõelgu kes tahes, et ma hirmus ebaküps olen.
marta
Ma mõtlesin ka nii, väga tugevalt ja täna olen ühe lapse ema 🙂 ja täitsa elus ja abielus oma mehega.
Mind pani mõtlema enda isa tuttava kogemus, vana mees ja naine, nad olid väga heal järjel ja karjääriinimesed ja otsustasid, et nad lapsi ei soovi. Nad nüüd vanad ja kui nad saaks aega tagasi kerida, siis nad saaksid endale lapsed. Vanadus teeb oma töö, tervis halb ja nüüd nad palkavad endale autojuhte, abilisi jne.Kahju. Ma mõtlesin, et ma ei taha ikka päris nii lõpetada.. Mulle tundus ka 20-aastasena see lapsemajandus õudukana ja vaatasin sõbrannasid ja mõtlesin NEVER, aga nüüd 30 ja ei ole häda midagi. Võtan hoopis teistmoodi seda, millegi väga loomulikuna. Me ei jää igavesti nooreks ja siis on ju äge, kui sul on väikseid sugulasi, lapselapsi… 🙂
Kui sa praegu oled noor ja jõuad igal pool seigelda, siis sa ei tea, mis tulevikus on… mis siis kui sa enam ei jõua? enam sa ei ole bikiinikehaga 80+ aastane… siis elad ikka enda lastele ka kaasa..
Teine näide mu tädi, kellel ei ole lapsi. Samamoodi, ta koguaeg ütleb: oleks mul lapski.. täitsa üksi nüüd..vana juba. Siis mu endine töökaaslane, lapsetu, ka vana, pensionit veel ei saanud: koondati… aga kedagi kõrval ka ei ole, kes aitaks..lapsi pole.
Igatahes kõik, kes kahtlevad, siis soovitan, et karta pole midagi ja tõesti väide, et laps toob rõõmu peab paika (mis siis et ka kadunud närvirakke 😀 ja magamata öid toob kaasa ainult alguses..aga see on kökimöki, kui selle jama üle elad).
Sellega on nagu nii, et kui oled 5-aastane, ütled et sulle üldse poisid ei meeldi ja ei hakka kunagi meeldima.. aga oleks ju kurb kui sa terve elu ikka täitsa üksi oleksid? Lastega sama teema, 20-aastaselt raiud nagu ma ei tea mida, et EI TAHA, aga 30 a hiljem?