Tuttav ütles paar päeva tagasi, et käis elus esimest korda Pärnus. Tulemus – pole tema linn. Ega Pärnu ei peagi kõigi linn olema, aga ma tõesti siiralt imestasin, kuidas minuga suht samaealine inimene polnud mitte kunagi varem PÄRNUS käinud. See ei olnud üldse seda laadi hämming, et “Izzand jumal, ma olen pool maailma läbi reisinud ja sa pole isegi PÄRNUS käinud vä?” Eip! See oli lihtsalt – OMG. PÄRNUS. PÄRNUS!!! POLE. KÄINUD – hämming! Suvepealinn ju! See on ju siinsamas. Eestis.

Aga siis taipasin, et ju ma ise olen võtnud Pärnut ja ilmselt ka teisi Eesti linnu nii iseenesestmõistetavalt. Olen arvanud, et ka kõik teised on samamoodi elanud ja ringi käinud. Aga võta näpust! Ei olegi! Mõni on käinud tuhandete kilomeetrite kaugusel kodust, aga vot Pärnusse pole sattunud ja ega seda ei pea häbenema, see pole mingi võistlus “Kes on kõige rohkem linnu Eestis läbi käinud”, kuigi riikidega vist midagi sellist ka tehakse ning tõeline reisisell oled alles siis, kui liitud mingi 100 riigi klubiga.

Võtsin aga siiski Eesti kaardi ja tabelid lahti ning hakkasin uurima… Eestis on Wikipedia andmetel 47 linna. Teadlikult olen ma käinud vähemalt 34 linnas, tegelikult ilmselt rohkem. Kõige-kõige tihemini (suva järjekord): Tallinn, Rakvere, Pärnu, Keila, Tartu, Viljandi, Haapsalu, Kärdla, Kuressaare, Kohtla-Järve, Jõhvi, Narva, Narva-Jõesuu, Saue, Põltsamaa, Kehra, Otepää, Maardu. Nendes olen ma tõesti käinud nii palju kordi, et ma ei kujuta ette, et ma suudaks neid üldse üle lugeda.

Korduvalt, aga mitte väga palju olen sattunud: Sillamäe, Võru, Valga, Paide, Türi, Rapla, Lihula. Teistesse olen sattunud pigem korra või paar või siis läbisõidul, suuremat sidet pole.

Screen Shot 2018-07-25 at 20.50.57

Tabeli ülemine ots jäi screenshotist välja. Allikas: Wikipedia.

Samas ega ma paljudesse kohtadesse ei olegi läinud kui turist. Ida-Virumaa on ju mu kodukoht, see on elementaarne, et peale sealsete suuremate linnade olen käinud ja tean kohti nagu Toila, Avinurme, Aseri, Kiviõli, Lüganuse… Rakvere kandis elab minu ema ja seeläbi tunnen ma suht läbi ja lõhki ka Lääne-Virumaad: Ravere, Pajusti, Vinni, Inju, Kadrina, Vihula, Haljala, Kunda, Kadila, Mõedaku, Väike-Maarja, Viru-Jaagupi jms. Ma ise elan Tallinnas ja siit kandist olen sattunud kas töö asjus või sõprade asjus näiteks lugematu arv kordi Maardusse, Kehrasse, Viimsisse, Keilasse, Sauele, Laulasmaale, Sakusse, Harku, Peetrisse, Jürisse, Tabasallu jms. Peipsi järve ääres veetsin lapsena suvel aega. Perega, kui ma laps ja teismeline olin, käisime aga iga suvi Pärnus puhkamas, sest isa on sealt pärit ja seal on meil ka päris palju sugulasi. Pärnuga tunnen ma väga suurt sidet. Tallinn ja Pärnu ongi vist nö minu linnad. Ehk kõik need eelnevad kohad, kus käinud olen, on seotud lihtsalt minu elukohaga ja perega.

Niiöelda turistina olen käinud lugematu arv kordi mööda Eestit (ja ööbinud spaades, hotellides, kodumajutustes, turismitaludes, kämpingutes vms): Saaremaal, Hiiumaal, Muhus, Vormsil, Viljandis, Pühajärvel, Otepääl, Tartus, Roostal, isegi Obinitsas 😀 ja mujal. Muidugi Pärnus ka, aga see oli mul niikuinii juba mainitud. Augusti keskel on plaanis sõbrannadega jälle Pärnu-spaanädalavahetus teha.

Kõige halvemini tunnengi vist seda kuulsat Valga kanti 😀 ja Räpina ning Põlva kanti. Raplas ja sealkandis ei tunne ma ka end päris koduselt, aga muidu… Tunnen oma Eestimaad küll! Õigemini olen näinud. Ega ma mingi ajaloolane ei ole 😀

Enamik kohti, mis pole elupaikadega seotud, ongi käidud täiskasvanuna just sõpradega. Kunagi oli traditsioon iga suvi mingit uut Eesti otsa avastama minna ja siis sai palju ringi sõidetud. Nüüd oleme sõbrannadega pigem mugavad, peatume kuskil spaas ja kolame linnas, kohvikutes, rannas…

Kui palju teie mööda Eestimaad ringi käinud olete? Miks?

Lõpetuseks üks paari aasta tagune pilt, kus olime sõbrannaga Muhul. Mul olid roostes juuksed ja veits viskas ka emo sisse.

img_0686