Eesti laul ja küpsetamine

Eesti laul ja küpsetamine

Kui Eesti Laulu poolfinaalides osalejad ja laulud välja tulid, ei arvanud ma Elina Netšajevast ja tema loost mitte midagi. Vähemalt mitte midagi suurepärast. Neid ooperilauljaid ja -laule on iga aasta Eurovisionil olnud ja on ka tulevikus, ei midagi erilist. Mihkel Mattisen on südantlõhestavaid ballaade, mis lõhestavad südame vaid selle poolest, et on nii igavad, kirjutanud varemgi. Näiteks Birgit Sarrapile (toona Õigemeel), kui too käis 2013.aastal Eurovisionil Rootsis laulmas “Et uus saaks alguse”. Laulu kedrati raadiotes nii üle võlli palju, et sellega hüpnotiseeriti isegi minusugune ära. Kuigi kogu see kompott oli mulle alguses vastumeelne ja maailma igavaim sooritus, hakkasingi viimaks mõtlema, et las siis läheb – Birgit on ju nii armas oma valges kleidis ja tegelikult laulab ju hästi. Veensin iseennast nii, nagu Eesti jalgpallifännid on alati enne koondise mängu ülesköetud, et vot nüüd tuleb võit ära, ja siis tulevad, sabad norgus, A. Le Coq Arenalt seisuga 3:0 minema.

A mis ma öelda tahan? Seekord hakkas küpsetamine juba varem pihta. Küpsetati Elina Netšajevat kui võitjat. Ma ei mõtle ainult mingeid ennustusportaale, kes talle lausa Eurovisioni võitu ennustasid, kuigi ka sellel on psühholoogiliselt hääletajatele suur mõju, eitame seda või mitte. Alateadvus! Aga korraldatud intekad (näiteks Anu saade), kus ta avas ennast rahvale – suvalise kauni ooperilaulja külge tekkis ka nö tema lugu. Ja see lugu meeldis inimestele. Meedia jahvatas temast siin ja seal, inimestele sisendati terve finaalile eelnev aeg, et Elina ja tema laul ja esitus on parim valik. Ma ei ütle, et ei olnud. Selles konkurentsis ma arvan, et isegi oli. Aga kuna kunagi ei tea ju, kuidas asjad lõpuks kujunevad, otsustati ikkagi kindla peale välja minna ning võitjat ja staari varem küpsetama hakata. Täiesti võimalik, et kui Elina asemel oleks käinud absoluutselt igal pool Stig rääkimas oma loost, tulevasest uuest beebist ja nunnust pereelust ja avanud end veel siit ja sealt poolt, oleks võinud pugeda ka tema inimeste alateadvusse. Me ei saa kindlad olla, aga ei saa ka välistada.

Mul oli Elina võidu üle eile väga hea meel. Aga ma ei ole 100% kindel, olen ma meedia poolt ära nõiutud või oli see päriselt.

Foto: pixabay.com

 

14 thoughts on “Eesti laul ja küpsetamine

 1. Ma olen viimasel ajal täpselt sama asja mõelnud. Elinast on ikka väga palju juttu olnud viimasel ajal ja igal pool esitleti kui juba võitjat(vähemalt selline tunne jäi). Õhtu enne Eesti Laulu oli ta veel “Nädalalõpp Kanal2″ga saates, miks just tema? Seal oleks võinud ju vabalt ka mõni teine osaleja olla. Ühesõnaga ma pole vist ükski aasta võitjat nii kindlalt ette teadnud kui see aasta 😀

 2. Nii, ja nüüd on see hetk, kui tuleb mees metsast (loe: naine Mauritiuselt) Mae näol ja võib kinnitada, et kuulis eile õhtul kõiki lugusid esimest korda. Päriselt! Lisaks olen ma viimase kuu jooksul telerist eemal olnud, raadiot ei kuula nagunii rohkem kui kuskil avalikes kohtades peale surutakse (ja ka seda ei saanud viimase kuu jooksul eriti juhtuda) ja ma võin kinnitada, et see lugu oli kohe ilmselge favoriit. Tõsi, ma olin veendunud, et rahvas on pime ja nagunii ei vali seda lugu. Persoonilugusid Elinast pole samuti ette jäänud, aga nägu oli kunagisest Klassikatähtede mingist hooajast küll õrnalt tuttav.

  1. Muidugi on neid, kellele päriselt ka see laul meeldib. Kindlasti ka neid, kes arvasid ilma igasuguse taustata, et see on favoriit. Samas mina nägin poolfinaali (siis veel nii suurt promo ei olnud) ja no ei jätnud mulle mingit suurt muljet, kuigi uskusin, et edasi saab kindlasti.

   PS: mul Mauritius on suht järgmine reisisihtpunkt, pean Sinult vist peagi veidi privaatselt üht-teist uurima 😛

   1. Ole lahke! Mauritiuse osas võid iga kell kontakteeruda, mis iganes kanali kaudu mugavam on. Kiire pilgu võid üle lasta ka blogis, Mauritiusel kirjutatu on vastavalt ka sildistatud.

 3. Mul läks ka Elina looga väga veidralt. Enne poolfinaale ei hakanud seda üldse kuulamagi (samas Stigi loo ja nii mõnedki teised kuulasin huvi pärast ära), sest mulle ei meeldi ooper ja ooperilauljad ja olin täiesti kindel, et see pole absoluutselt minu maitsele.
  Poolfinaalis kuulsin/nägin Elina lugu esimest korda ja appi… See lugu ja esitus puudutas mind hingepõhjani ja pärast seda olen kuulanud seda korduvalt.
  Elina persoonipromost on mul sügavalt ükskõik, sest ei jälgi absoluutselt neid meediakanaleid, kust sedalaadi teemad minuni jõudma peaks. Ja Eurovisiooni tulemustest on mul sama sügavalt ükskõik. 😀
  Aga La Forza meeldib mulle endiselt ja väga!

 4. Ah ei tea, tihti ju räägitakse, et see ja see on favoriit ja siis nagu lõpuks kõik arvestavad kui sellega ja a la ei hääletagi lõpuks. Nagu oli megaüllatus (vist) eelmine aasta, et Taukar eelvoorustki edasi ei saanud.
  Ma Anu saadet ei vaata ja keskmise meediatarbijana üliväga sest Elinast midagi ei teadnud. Ju siis ei avanud lihtsalt neid nuppe, kus temast juttu oli. Laul ise aga on siiamaani täies mahus kuulamata, sest mul hakkab kohe megaigav kui see käima läheb. Nii, et “ihukarvad püstiajavast laulust” pole ma siiani pihta saanud.

  1. Ma isegi ei omista selle favoriidijutule nii suurt rolli, vaid pigem see, kuidas igalt poolt kajas, et ta on nii professionaalne jne, seega justkui – PARIM. (Kahtlemata ongi ooperilaulus professionaalne!).
   Aga loomulikult ma kirjutasin selle postituse läbi OMA tunnetuse ja need mõtted ongi pihtalt spekulatsioonid.

 5. Lihtsalt infoks, et Birgiti lugu omal ajal ei olnud kirjutatud Eesti Laulu jaoks. See oli Mihklil lihtsalt sahtlis ja kuna Birgit tahtis teha uut albumit, siis pidi see saama esimeseks singlika. Viimasel hetkel esitati Eesti Laulule, et ah, proovime siis ka mõttega.

  Mulle meeldisid aga eile hoopis need Karlid. No olid vahvad ja muhedad kuidagi.
  Stigi laul on minu jaoks liiga Ed Sheerani koopia.

  1. No need Karlid sobiks minu meelest pigem “Laulukarusselli” 😀 Hästi toredad ja positiivsed ja mu lapsele ka meeldisid, aga suurt lava välja ei kanna. Seal muidugi paljud ei kanna.
   Ega see Stig millegagi ei üllatanud küll jah.

 6. Seda tütarlast keegi varem lihtsalt ei teadnud ja hääl on tal vist muljetavaldav, ei tea, pole ise muusikainimene. Sellest meedia kõrgendatud huvi. See ajakirjanduses päris nii ei käi, et keegi hakkab mingit esinejat nö ette söötma ja siis meedia neelab kohe kõik alla. Kuigi konspiratsiooniteoreetikud eelistavad mõelda vastupidi, siis Eesti ajakirjandus valib tegelikult veel oma teemad ja kajastatavad persoonid siiski ise. Stig Rästa on juba Eurovisioonil käinud, temas, isegi, kui ta oleks uuest lapsest varem rääkinud, on palju vähem uudisväärtust kui selles tütarlapses, kes polnud avalikkusele tuttav. Päris nii see siiski ei käi, et korraldad Anu saatesse intervjuu, sest valmistad Eesti Laulu võitjat ette. Kui selles persoonis uudisväärtust pole, siis ta sinna saatesse ka ei saa.

  1. See tütarlaps juhtis koos Marko Reikopiga eelmine aasta Eesti Laulu ja käis kunagi “Superstaari” saates ja ka “Klassikatähtedes” vist osalenud.

   1. Oi, Liisa, Sa ei kujuta ettegi, kui tihedalt vajadusel see ette söötmise seeneniidistik meedias luuakse 🙂 Ja just need stuudiosse “kutsutud” külalistega saated. Minul on küll intervjuu alates alati esimene küsimus, et mis saatekülalisel nüüd töises või eraelulises plaanis toimumas on, et ta just seal istub 🙂 Üldiselt muidugi ei tee ükski saatejuht ka saladust sellest ja asjast räägitakse ikka võrdlemisi otse. Kõige tobenaljakamalt käib see teemaarendus Jõekalda/Margna saates. Püüavad küll sujuva ülemineku üldiselt bla-blaalt teha, aga ikka kukub see veider välja. Nagu reklaamiminutid, ainult et kogu saate ulatuses. Aga noh, kui seda selles võtmes võtta, siis pole probleemi tegelikult.

 7. “Juhuslikult” väisasin selle aasta Eesti Laulu finaalkontserti ja saalis kuulates – vaadates, olid kõik esitused oluliselt efektsemad kui teleriekraanilt nähtuna.
  Ka minule ei tekitanud La Forza enne seda üritust mingeid emotsioone. Kohapeal olles jõudis natuke tolle laulu fenomenist ka minuni!
  Ja veel, Evestuse šõu oli ikka väga võimas, telekapilt lämmatab selle kahjuks 🙂

  1. Olen ise vist viimased 3 korda kohal käinud (see kord siis mitte) ja saan täitsa vahest aru – telekapilt versus kohapeal.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *