Käisin ca 2 nädalat tagasi naistearsti juures. Tavapärane kontroll, pean iga poole aasta tagant käima. Mul oligi enda meelest see pool aastat täis ja seadsin sammud arsti juurde. Arsti juures selgus, et tegelikult ei olnud möödas pool aastat, vaid peaaegu KAKS AASTAT! Ausalt, mul oli korraks selline tunne, et ma olen midagi maha maganud. Midagi – see tähendab KAKS AASTAT oma elust! Ma siiamaani ei saa aru, kuidas see juhtus, kas aeg lendabki nüüd nii kiiresti, et pool aastat = minu maailmas nüüd 2 aastat. Seega ma olen aasta pärast juba 4 aastat vanem ju! See veel puudus.

Tegelikult oli piinlik. Arsti ees, sest tere-tulin-iga-pooleaastasesse-kontrolli-2-aastat-hiljem ja iseenda ees muidugi kõige rohkem. Arst, kelle juures olen koguaeg käinud, ei tundnud mind vist äragi. Aga no peaasi, et sain nüüd käidud! Selgus ka, et juhtumisi on minu PAP-testi aasta! PAP-test on siis test, mis võimaldab emakakaelarakkude muutuste avastamiseks varases staadiumis, kui neid on võimalik eemaldada, ennetamaks emakakelavähi teket. Kutset emakakaela sõeluuringule ei olnud ma veel oma postkasti saanud. 2018. aastal kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud naisi sünniaastatega 1988, 1983, 1978, 1973, 1968 ja 1963 (LINK).

Mina olen see 1983. Test tehti ka kohe ära, ilma et ma tegelikult oleks arugi saanud. Ses mõttes, et loomulikult sain ma aru, et ma olen tooliga lae alla tõstetud ja midagi seal tehakse, aga kuidagi valus või aeganõudev see ei olnud. Olen seda kunagi ammu veel teinud (mitte ise siis :D), aga täpselt ei mäletanudki. Öeldi, et kui midagi on pahasti, siis helistatakse ca nädala pärast. Kui kõik on korras, siis ei helistata. Mulle pole helistatud, ju siis võib kergemini hingata. Sellised asjad teevad ikka veidi ärevaks.

Kui mu hambad ja kosmeetilised probleemid välja arvata, siis ega ma eriti oma haiguslugusid siia Internetti naljalt letti ei löö. Ja ega tegelikult praegu ei hakka, aga… Täiesti juhuslikult ja ma tõesti mõtlen, et täiesti juhuslikult, pärast minu arstilkäiku võeti minuga ühendust ja uuriti, kas ma oleksin nõus koostöös Terviseametiga tegema teavitustööd HPV vastase vaktsineerimise teavituskampaaniast. Ma pikalt ei mõelnud, kuigi mida ma teadsin sellest vaktsineerimisest?! Suurt ei midagi. Ma tean, et vaktsineerimine on ühiskonnas tundlik teema, aga mõtlesin kohe, et ega ma ei käsi kedagi kuhugi minna, jagan lihtsalt infot, et selline võimalus on olemas ning igaüks saab ju ise otsustada. Võibolla tänu sellele postitusele avastab ka mõni, et tema poolest aastast on saanud juba kaks aastat ja see motiveerib teda naistearstile aega panema.

Terviseameti algatatud inimese papilloomviiruse (HPV) vastase teavituskampaania eesmärk on, et inimesed teadvustaksid HPV viiruse olemust, selle esinemissagedust ja kaasnevaid ohte ning võimalusi neid vältida. HPV on inimeselt-inimesele limaskestade kontakti teel leviv tõsine viirus, mille kõrge riskiga tüved põhjustavad erinevate uuringute andmetel 85-100% emakakaelavähkidest. Viirusega nakatub elu jooksul ligi 80% ja Eestis on haigestumus ja suremus emakakaelavähki üks kõrgemaid Euroopas. Väidetavalt saaks aga emakakaelavähki tänu HPV vastasele vaktsiinile ennetada. Kaitse on tõhusaim, kui vaktsineerida enne võimalikku HPV viirusega kokkupuudet, seega 12.-14.-aastaste tütarlaste vaktsineerimine on sellest aastast tasuta ja muidugi vabatahtlik. Täpsemat infot saab ka vaktsineeri.ee lehelt (SIIT).

HPV-st tingitud ohtlikumad rakumuutused avastataksegi enamasti regulaarse günekoloogilise kontrolli käigus PAP-testi tehes ning teine võimalus ongi vaktsineerimine ohtlikemate HPV tüvede vastu. Kes vaktsineerimist kardavad ja kellelt vaktsineerimishirmu ei suudeta maha võtta, saavadki regulaasrelt kontrollis käia. Minul siis juhtumisi oligi see aasta vaja PAP-test teha. Mis aastakäik ise olete? 😀 Olete sõeluuringul käinud või olete ise nii kohusetundlikud, et oma initsiatiivil lasete testida?

Vaktsineerimise ja laste vanuse asi pani mind mõtlema oma enda tütre peale. Ta saab hetkel küll alles 10, aga loomulikult tahaks omalt poolt kõik lapse heaks teha, sest lapsed ei oska veel mingeid selliseid ohte ette näha ja vanemad paratamatult teevad nende eest otsused. Lugesin, et alates jaanuarist 2020 vaktsineeritakse immuniseerimiskava raames vaid 12-aastaseid tütarlapsi, kes on sündinud alates 1.01.2008 a. Ehk siis minu laps! On teil kellelgi üldse sellises vanuses või hetkel vaktsineerimisvanuses lapsi, et peaksite vaktsineerimise peale mõtlema või äkki olete lasknud vaktsineerida? Või kui ei, siis miks? Väga tahaks teie arvamusi kuulda. Mul on endal tuttavatel pigem kõik minu enda lapsest nooremad või sama vanad lapsed ja tegelikult pole mul mitte iiaglgi kellegagi selleteemalist arutelu tekkinudki.

Postitus on sündinud koostöös Terviseameti algatatud HPV vastase teavituskampaaniaga.

Foto: pexels.com