Vaktsineerimine on tundlik teema, aga kas te olete end testinud?

Vaktsineerimine on tundlik teema, aga kas te olete end testinud?

Käisin ca 2 nädalat tagasi naistearsti juures. Tavapärane kontroll, pean iga poole aasta tagant käima. Mul oligi enda meelest see pool aastat täis ja seadsin sammud arsti juurde. Arsti juures selgus, et tegelikult ei olnud möödas pool aastat, vaid peaaegu KAKS AASTAT! Ausalt, mul oli korraks selline tunne, et ma olen midagi maha maganud. Midagi – see tähendab KAKS AASTAT oma elust! Ma siiamaani ei saa aru, kuidas see juhtus, kas aeg lendabki nüüd nii kiiresti, et pool aastat = minu maailmas nüüd 2 aastat. Seega ma olen aasta pärast juba 4 aastat vanem ju! See veel puudus.

Tegelikult oli piinlik. Arsti ees, sest tere-tulin-iga-pooleaastasesse-kontrolli-2-aastat-hiljem ja iseenda ees muidugi kõige rohkem. Arst, kelle juures olen koguaeg käinud, ei tundnud mind vist äragi. Aga no peaasi, et sain nüüd käidud! Selgus ka, et juhtumisi on minu PAP-testi aasta! PAP-test on siis test, mis võimaldab emakakaelarakkude muutuste avastamiseks varases staadiumis, kui neid on võimalik eemaldada, ennetamaks emakakelavähi teket. Kutset emakakaela sõeluuringule ei olnud ma veel oma postkasti saanud. 2018. aastal kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud naisi sünniaastatega 1988, 1983, 1978, 1973, 1968 ja 1963 (LINK).

Mina olen see 1983. Test tehti ka kohe ära, ilma et ma tegelikult oleks arugi saanud. Ses mõttes, et loomulikult sain ma aru, et ma olen tooliga lae alla tõstetud ja midagi seal tehakse, aga kuidagi valus või aeganõudev see ei olnud. Olen seda kunagi ammu veel teinud (mitte ise siis :D), aga täpselt ei mäletanudki. Öeldi, et kui midagi on pahasti, siis helistatakse ca nädala pärast. Kui kõik on korras, siis ei helistata. Mulle pole helistatud, ju siis võib kergemini hingata. Sellised asjad teevad ikka veidi ärevaks.

Kui mu hambad ja kosmeetilised probleemid välja arvata, siis ega ma eriti oma haiguslugusid siia Internetti naljalt letti ei löö. Ja ega tegelikult praegu ei hakka, aga… Täiesti juhuslikult ja ma tõesti mõtlen, et täiesti juhuslikult, pärast minu arstilkäiku võeti minuga ühendust ja uuriti, kas ma oleksin nõus koostöös Terviseametiga tegema teavitustööd HPV vastase vaktsineerimise teavituskampaaniast. Ma pikalt ei mõelnud, kuigi mida ma teadsin sellest vaktsineerimisest?! Suurt ei midagi. Ma tean, et vaktsineerimine on ühiskonnas tundlik teema, aga mõtlesin kohe, et ega ma ei käsi kedagi kuhugi minna, jagan lihtsalt infot, et selline võimalus on olemas ning igaüks saab ju ise otsustada. Võibolla tänu sellele postitusele avastab ka mõni, et tema poolest aastast on saanud juba kaks aastat ja see motiveerib teda naistearstile aega panema.

Terviseameti algatatud inimese papilloomviiruse (HPV) vastase teavituskampaania eesmärk on, et inimesed teadvustaksid HPV viiruse olemust, selle esinemissagedust ja kaasnevaid ohte ning võimalusi neid vältida. HPV on inimeselt-inimesele limaskestade kontakti teel leviv tõsine viirus, mille kõrge riskiga tüved põhjustavad erinevate uuringute andmetel 85-100% emakakaelavähkidest. Viirusega nakatub elu jooksul ligi 80% ja Eestis on haigestumus ja suremus emakakaelavähki üks kõrgemaid Euroopas. Väidetavalt saaks aga emakakaelavähki tänu HPV vastasele vaktsiinile ennetada. Kaitse on tõhusaim, kui vaktsineerida enne võimalikku HPV viirusega kokkupuudet, seega 12.-14.-aastaste tütarlaste vaktsineerimine on sellest aastast tasuta ja muidugi vabatahtlik. Täpsemat infot saab ka vaktsineeri.ee lehelt (SIIT).

HPV-st tingitud ohtlikumad rakumuutused avastataksegi enamasti regulaarse günekoloogilise kontrolli käigus PAP-testi tehes ning teine võimalus ongi vaktsineerimine ohtlikemate HPV tüvede vastu. Kes vaktsineerimist kardavad ja kellelt vaktsineerimishirmu ei suudeta maha võtta, saavadki regulaasrelt kontrollis käia. Minul siis juhtumisi oligi see aasta vaja PAP-test teha. Mis aastakäik ise olete? 😀 Olete sõeluuringul käinud või olete ise nii kohusetundlikud, et oma initsiatiivil lasete testida?

Vaktsineerimise ja laste vanuse asi pani mind mõtlema oma enda tütre peale. Ta saab hetkel küll alles 10, aga loomulikult tahaks omalt poolt kõik lapse heaks teha, sest lapsed ei oska veel mingeid selliseid ohte ette näha ja vanemad paratamatult teevad nende eest otsused. Lugesin, et alates jaanuarist 2020 vaktsineeritakse immuniseerimiskava raames vaid 12-aastaseid tütarlapsi, kes on sündinud alates 1.01.2008 a. Ehk siis minu laps! On teil kellelgi üldse sellises vanuses või hetkel vaktsineerimisvanuses lapsi, et peaksite vaktsineerimise peale mõtlema või äkki olete lasknud vaktsineerida? Või kui ei, siis miks? Väga tahaks teie arvamusi kuulda. Mul on endal tuttavatel pigem kõik minu enda lapsest nooremad või sama vanad lapsed ja tegelikult pole mul mitte iiaglgi kellegagi selleteemalist arutelu tekkinudki.

Postitus on sündinud koostöös Terviseameti algatatud HPV vastase teavituskampaaniaga.

Foto: pexels.com

 

 

 

30 thoughts on “Vaktsineerimine on tundlik teema, aga kas te olete end testinud?

 1. Väga-väga ootaks, et selle teavituskampaaniaga hakkaks kaasnema ka soovitus kondoomi kasutada. Ma ei ole vaktsiinide vastane, aga häirib, et sellest teemast arutades ei räägita, et kondoomi kasutamine aitab ka HPV viirusesse nakatumist vältida. Loomulikult pole see 100% kaitse, nagu ka vaktsiini puhul pole 100% kaitset, aga asjaolu, et seda üldse ei mainita, on kummaline. Eriti oluline oleks kondoomi kasutamise soovitus ju just selles 12-14. aastate vanusegrupis.

  1. Saan aru, mis öelda tahad, aga võibolla annaks see inimestele ikkagi suures plaanis valelootuse, nagu sellest vaid piisaks?

 2. Kas Pap- testi seal kontrollis niikuinii igakord ei tehta? Muidu tavalise visiidi ajal lihtsalt vaatab või? Mul on küll see test alati tehtud ja 24 aastasel pidin ka lõikusel käima, sest oli raske emakakaela düsplaasia. Need sõeluuringud on siis pigem selleks, et meelde tuletada, kuna paljudel polegi harjumust arstil käia? Mina pean iga aasta käima kontrollis ja kui lõikusest 5a möödas, siis iga 2a järel. Igatahes parem on kontrollida kui hiljem kahetseda. Mul on tütar alles neljane ja ei tea kas vaktsineerin selle vastu, seda konkreetset vaktsiini on palju maha ka tehtud.

  1. Kuna ma peaks käima (ja varem käisigi) iga piole aasta tagant, siis nii tihti ja iga kord küll mu meelest ei tehta. Aga jah, see sõeluuring on pigem ennetuskampaania.

 3. Ma kohe täitsa soovitan see HPV vaktsiini teema endal laiemalt ette võtta. Hulgaliselt on infot selle kohta, mis selle kõrvalmõjud võivad olla ja on olnud juba maailmas, samuti tõhusust ning üldse vajadust seda teha. Kindlasti on laste tervist puudutav teema väärt lähemat vaatlust, sest kui sutsakas tehtud, enam tagasiteed pole ja parem olla võimalikult palju informeeritud ja teadlik. 🙂 Selleks on kas või Facebookis olemas grupid või netis hulgaliselt uuringute materjale ja fakte ning näiteid elust enesest ning ei ole see midagi nii propageerimist väärt. Edu! 😉

  1. Aga mis need kõrvalmõjud on, ma motien peale nende, mis siis ametlikult nende lehel kirjas. Autism jälle? Ja tegelikult ka, ma ei ole irooniline praegu, sest vahel ongi niiiiii palju infot, et ei tea, mida ja keda uskuda. Siiski olen oma lapsele kõik kohustuslikud vaktsiinid teinud ja ei usu, et arstid on kõik ajupestud.

   1. Selleks, et kogu sellest vaktsiiniteemast üldse aru saada, ei piisagi ilmselt kahe-kolme lingi läbitöötlemiseks. Ma ei ole ka mingisugune ANTIVAXXX patroon, vaid leian, et tervist puudutavatel teemadel peab ise säilitama mõtlemisvõime ning natuke kriitilist meelt, sest kogu see Gardasili-vastane kisa ei tule niisama. Ma ei ütle kellelgi kunagi, et ära vaktsineeri, mu oma lapski on kuni 3. eluaastani saanud kõik vaktsiinid, aga pärast kolmikvaktsiini ka (ilmselt, mitte kindlalt) tüsistuse saanud ning pidi opil käima. Liitu kas või vaktsineerimata lastevanemate grupiga, löö paar sõna otsingumootorisse ja infot leiab nii, et tapab. Jällegi, ma leian, et tõde on kuskil vahepeal ja kui keegi ka otsustab oma last vaktsineerida, siis pole kellelgi õigust seda otsust hukka mõista, aga ma leian, et parem on see otsus teha nii, et ollakse teadlikud ka vastasleeri argumentidest, mitte pimesi ainult ühte versiooni uskuda. Ja mis iganes otsus pärast seda infotöötlust tuleb, ongi iga vanema jaoks õige, muud midagi.

    1. Mind teeb murelikuks see, et tänapäeval leiab infot ja kinnitust netist alati just selle kohta, mida otsid. Otsid vastust küsimusele, kas Maa on lapik ja üllatus-üllatus, ongi.

 4. Ma arvasin ka kunagi, et PAP test tehakse igal külastusel, aga tuli välja, et siiski mitte. Minu arst ütles, et vajalik on see iga kahe aasta tagant, aga vabalt võib ka tihedamini kui inimesel endal soov. Kuna ma käin eraarstil, mitte riiklikus polikas, siis PAP test maksab eraldi ja sel juhul on sõeluuringusse kvalifitseerumine lihtsalt väike kokkuhoid. Ma olin eelmisel aastal valimis, aga kutset ei saanudki, õnneks arst ütles, et vabalt võib ise sinna helistada ja endale aja kinni panna, kui oled ühel neist määratud aastatest sündinud st ei pea kutset ootama.
  Laps mul ka kohe 9-aastane ja plaanin vaktsineerida küll. Ema mul meedik, tema on ka soovitanud, aga noh, “meedikud on ju kõik ajupestud”. Neid HPV vaktsiine pidi mitut erinevat saadaval olema, pole veel täpsemalt uurinud.

 5. Pap- testi tehakse iga 2 aasta tagant. Mul oli ka paar aastat tagasi sellega probleeme, st avastati see viirus, aga õnneks nii vara, et piisas tabletikuurist. Siis öeldi, et kobigu ma iga 2 aasta tagant arstile. Ise olen 89. aastal sündinud, nii et kohustuslikku kontrolli veel minema ei pea, aga vabatahtlikult lähen ikka.

  1. Madli, tabletikuur HPV vastu? Mis tabletid olid kui saladus pole? Üsna kursis teemaga, kuna endalgi olnud CIN II-III (sh HPV 16, 18 jt), kuid pole kuulnud sellisest ravist midagi.
   Kondoom kaitseb ca 70% ulatuses kui puudutada esimeses kommentaaris mainitut. Üldiselt vaktsiin aitab vaid ca 4 agressiivsema HPV tüve vastu (aga neid on tunduvalt rohkem, nt ka 45, 31, 33, 52, 58, 35, 59, 56, 51, 39, 68 ja 73) ja on liiga uus nö toode, et pikemaid järeldusi võiks teha. Kolmest vaktsiinist Gardasil 9 kaitseb rohkemate vastu, sellega hetkel ei vaksineerita.
   Lisaks lähemal uurimisel üsna hullude võimalike tagajärgedega, et enda lastele julgeks ühtki neist teha.
   Alustama peaks tõepoolest 1. normaalse seksuaalkasvatusega kodus ja koolis 2. rohkem rääkima ka sellest, et kui immuunsus on piisavalt tugev, on võimalik, et organism saab ise HPV hävitamisega hakkama, ent see võtab aega (õnneks ka mõned arstid siiski peavad seda mainimisväärseks). Enamasti soovitatakse siiski igaksjuhuks muidugi enne lõikus teha kui juba muutused on, sest 16 ja 18 võivad ka väga lühikese ajaga kasvaja tekitada.
   Seda vaktsiini ei poolda nagu öeldud aga kontrollis peaks korrapäraselt ikkagi käima, tihedamalt kui on HPV 16, 18.
   Ise otsustasin soovitatud opi asemel tõsta immuunsust ja senised üsna puudulikud toitumis- ja liikumisvalikud üle vaadata, toetada alternatiivraviga. Kuigi eirasin arsti juhiseid opile minna, käisin siiski iga 6 k tagant kontrollis, et silma peal hoida. Keha “remontis” end 2 aastaga ise ära. Üks arst küsis: “Kas tüütu ei ole koguaeg jälgida, et oleks tervislik jne?” “Operatsioon on ju lihtsam!” Well….
   Kahju oli infot otsides tõdeda seda, et mujal maailmas on emakakaela düsplaasia raviks operatsioonile ka alternatiivseid valikuid, millest siin võib vaid unistada, üks näide http://drnickleroy.com/about/hpv-cervical-dysplasia/
   Ja kurb fakt on muidugi see, et mehed on edasikandjad ja ravi sa ennast lõpuks operatsiooniga või mõnel teisel viisil, saad sa selle viiruse tõenäoliselt (oma) mehelt millalgi ikka tagasi ja kogu see “jälgimine” ja jant hakkab otsast peale.
   Lõpuks on igaühe enda otsus, õnneks ei ela me keskajas ja omame piisavat ligipääsu infole, et leida enda jaoks kõige õigemana tunduv lahendus.

 6. Üldiselt olen vaktsiinide pooldaja, aga HPV vaktsiin on nii uus ja selle osas on väga vastukäivat infot, et oma tütrele ei teeks. Üks paljudest varjukülgede allikatest:

  1. Õnneks saab PAP-testiga ka kontrollida, väga hea variant, kui ikkagi ei julge vaktsineerida. Hea, kui sedagi käiakse tegemas.

  2. Suur tänu selle huvitava video eest! Minuga juhtus sama lugu ainult vaksiinid olid teised. Sümptomid enam vähem samad mis filmis olevatel tüdrukutel ja ka mina käsisin Londonis Harley Street-il Dr Damien Downing -i juures vastuvõtul.
   Oma tütrele ei luba ma mingi hinna eest seda vaksiini teha, olgu siis riskid nii väikesed kui on. Sellist kogemust, mida mina läbi elasin ja mis nüüd ka osaliselt mu elu kuni lõpuni piirab, ei soovi ma mitte kellegile, isegi mitte oma vaenlasele.

 7. Esiteks.
  Mind puudutab see teema väga. Mul on 13 a tütar, kes siis peaks varsti selle vaktsiini saama. Ma pole vaktsiinide vastane, mu lastel on tehtud siiani kõik riiklikus kavas olevad vaktsiinid. Küll aga see HPV vastane vaktsiin tekitas minus hulga küsimusi, millele nt minu günekoloog ei osanud midagi vastata. Nt see, et Eestis hakatakse kasutama Gardasil vaktsiini, mille toime on ca 8-9 aastat? Mis edasi? Seda nad veel ei tea..puudub kogemus, pole uuritud. Ok. Minu laps on siis 21-22 a, mis on ju tegelikult seksuaalselt aktiivne vanuse periood, kas pole? Aga vaktsiin kaotab oma toime..kas peab lisasüsti tegema? Seda ei osata hetkel öelda. HPV edasikandjad on mehed, risk haigestuda jääb ju nii kui nii, kui vaktsiin enam ei toimi. Millised on kõrvaltoimed? Ei osata midagi eriti kirjeldada. Aga antud vaktsiinil esinenud väga palju kõrvaltoimed nt Taanis. Miks meil sellest ei räägita? Mõni neiu on lausa sandistunud (vaata filmi “Vaktsineeritud tüdrukud.” Taani, 2015). Minu meelest on seal toodud üsnagi usutavad faktid. Samas ma saan aru, et kõigel peab olema teaduslik tõestus. Mulle pole küll suudetud selle kasulikust tõestada, aga olen uurinud ja küsinud, sest on olnud vajadus.
  Teiseks.
  Käisin just aasta alguses PAP testil, osalen sõeluuringus, vastust pole veel saanud.
  Aga mu PAP test on olnud nö korrast ära. Umbes 5 a tagasi leiti sellest just need HPV tüved, mis võivad põhjustada emakakaelas muutusi. Olin väga mures, ei osanud sellist asja oodata. Käisin siis kolposkoopias ja selgus, et muutused pole olulised. Pidin käima edasi iga poole aasta tagant kontrollimas. Pean tunnistama, et ka mul läks vahest poole aasta asemel aasta/ poolteist mööda. Järgnevad testid on olnud korras, mis tähendab, et see HPV viirus taandus. Arst seletas, et see ongi nii, sõltub enda immuunsüsteemist, et võib taanduda ja teine kord jälle “välja lüüa”. Ühesõnaga..ma olen ikka väga kahevahel, kas lasta oma lapsele teha see vaktsiin või mitte.

 8. Minule tundub see HPV vaktsiin küll kahtlane ja vaatasin veel ühte dokumentaali kus Hispaanias paljudel noortel tüdrukutel hakkasid kõrvalmõjud ja ühel algas lausa menopaus. Kui mul oleks tütar siis mina ei julgeks küll sellist vaktsiini teha. Ja keegi siin mainis kondoomi kasutamise vajalikkust ja selle kohta teavituse tegemisest, noh ma siiski usun et ega püsisuhtes ei kujuta ette hästi kondoomi iga vahekorra ajal ja ma arvan, et see on suht enamustel nii.
  Ma ise olen käinud kaks korda peale PAP testi tegemist mingis teises kontrollis veel, kuna vist mingid muutused olid. Ei mäleta selle protseduuri nime, aga pole pabistanud ka. Suht tuim kala olen ses osas.

 9. Ma tegelt hetkel lugedes mõtlen, et mis asi see HPV-vaktsiin on?
  Aga igatahes kui ma oli kuskil 13-15 siis vanemad lasid mulle ja mu 2a vanemale õele teha tollal populaarsed emakakaelavähi vastased vaktsiinid ja samuti on meil tehtud puukentsefaliidisüstid. Mina pooldan seda ja ei heida neile midagi ette. 🙂 ehk ikka aitab midagi 🙂

 10. Mina pooldan täielikult seda, et HPV vaktsiin on lisatud riiklikusse vakts.plaani.
  Ise olen vaktsineeritud ca 8 aastat tagasi ja siiamaani seda kahetsema ei ole pidanud.

 11. Minul on õega kahepeale kolm tütart vanuses 12-14. Ehk siis täpselt see vanusegrupp, keda nüüd vaktsineerima hakatakse. Ja vähemalt mina oma lapsele seda vaktsiini hetkel teha ei lase. Paljud põhjused on siin juba eelnevate kommenteerijate poolt välja toodud. Ma ei ole põhimõtteline vaktsineerimisvastane, enamuse riiklikus programmis olevaid vaktsiine on mu lapsed ka saanud, aga minu jaoks hetkel tundub, et võimalik kasu on väiksem kui võimalik kahju ja ma kavatsen panustada teistsugusele ennetustööle, mis hõlmab siis regulaarset kontrollis käimist ning kaitsevahendite kasutamist. Ja hetkel on kõik need kolm tüdrukut oma füüsilises arengus veel pigem lapsed kui neiut, nii et seksuaalelu alguseni läheb veel ilmselt aega. Tänapäeval areneb meditsiin väga kiiresti ning pole välistatud, et juba paari aasta pärast on turul uued vaktsiinid, mida ma ka usaldan oma lapsele teha lasta. Ja loomulikult saab ta täisealiseks saades ise otsustada.

 12. Esiteks on kahtluse all seos HPV ja vähi vahel. Sõltumatud! uuringud ei ole leidnud seost nagu tekitaks HPV vähki. Küll aga on olemas seos et HPV vaktsiin tõstab viljatuse ja vähi tekkimise tõenäosust 80%. Väga loodan, et uurite põhjalikult seda teemat, enne kui midagi otsustate. Ütleme nii, et varajasele avastatud vähieelne seisund on ravitav, aga vaktsiinist tekkinud tüsistustest(halvatus, viljatus, neuroloogilised probleemid jpm) paraneda on kordi keerulisem.

  1. Teil on vist midagi segi läinud. Kas te oskate anda viidet, kus on toodud seos selle kohta, et HPV vaktsiin tõstab viljatuse ja vähi tekkimise tõenäosust? Saan aru, et olete ise teemat põhjalikult uurinud, seega ehk oskate anda minu jaoks äärmiselt kahtlase väite kohta allika.

 13. Lausa üllatav on see, et mõni inimene üldse ei teagi, mida arsti juures tehakse. Kuidas on võimalik, et inimene käib naistearsti juures ära, ega tea, kas tehti pap-test või mitte? Või olen lugenud, kuidas keegi kirjutab, et arst tegi jah mingid süstid lapsele, aga pole aimugi, mille vastu.

 14. KOGEMUS:
  Paar ndlt tagasi tuli minu 13a tütar koolist kooliõe teatega: lp lapsevanem, Teie laps…..kuulub kaitsesüstide ajakava järgi HPV vastu vaktsineeritavate laste hulka. Keeldumise puhul märkida põhjus ja kontakttelefon.
  all siis vastavad kastikesed.

  Mitte mingisugust lisainfot, mida see vaktsiin kujutab jne. Mina olin teadlik, millega on tegu, aga vaadates seda, et tema oli oma klassis ainus, kelle vanem keeldus, siis jääb küll mulje, et vanemad oma igapäeva kiires rutiinis ei süvenegi, vaid kui on paberil kirjas vaktsineeritavate ajakava, siis on ok????

  Loomulikult sain ma järgmisel päeval kooliarsti kõne, et kas te ikka teate, mille vastu see vaktsiin on jne. Et praegu saab tasuta ja ise eraldi lasta see kusagil kliinikus teha on väga kallis jne jne. Kummaline tundus see.
  Kuna kõik vanemad ei ole n.ö selles valdkonnas tublid, et teevad ise uurimustööd, siis mina leian, et iga nii uue vaktsiini puhul, tuleks kaasa anda infoleht, iseasi muidugi, kui objektiivne info seal oleks.
  Igatahes jäin mina endale kindlaks, seda vaktsiini mitte lasta teha. Tuleb korralikult regulaarselt arsti juures käia ja vastavad proovid igakordselt ka teha.

 15. Täna kaisin just lapsega arstil ja uurisin selle vaktsiini kohta, kuigi mu lapsel pool elu sinnani. Kahjuks oma uurimistööga olen sinnamaani jõudnud, et mul mõned aastad seisukohti muuta… Nad varasemad vaktsiinid saanud ja saavad kava jargi edasi. Mul endal avastati 25 aastaselt väheeelne staadium PAP testiga. Seisin nagu külma joa all, esimest korda kuulen. Nägin unes hauda, matmist jne. Enivei, rääkige oma lastega, kõigest, et nad ei peaks end sama hirmul ja lollilt tundma kui ma end tundsin, seda ravisin hiljem ühe teise tohtri kabinetis, keemilise koostisega medikamente neelates. Eestis on üks huvitav lugu, kui ei vaktsineeri- vastutad ise, vaktsineerid – vastutad ise.Kuni dokumentaalides ei tule ausad arstid kaamera ette, seni midagi valesti! Head

 16. Lugesin, et alles loetelus viimane vahend on vaktsineerimine ja levib näiteks ühelt inimeselt teisele. Tekkis küsimus, et kuidas see eelnev inimene selle viiruse saab, kes mulle seda viirust andma hakkab. Ühesõnaga mind aitaks see, kui argumenteerijad ei oleks vaid kahes konkreetses leeris ja näiteks arstid räägiks vaktsineerimise puhul ka muust kui sellest, et vaktsineerima peab, see on uuritud ja ohutu/”ohutu”. Ehk siis, kas on võimalik muudmoodi ära hoida, kuidas ja miks ta tekib ja levib. Mitte, et usalda mind, sest ma tean, kuidas õige on 😁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *