Klassika – perel söögiraha napib, aga kunstküüned klõpsuvad

Klassika – perel söögiraha napib, aga kunstküüned klõpsuvad

Roaldi saadet jäin praegu vaatama. Ma ei tea, on see kordus või mitte või üldse eelmine hooaeg, aga vahet pole.

8-liikmeline pere, elavad kuskil 3-toalises üürikorteris. Peale püsikulude ära maksmist jääb perele järele ca 400 eurot ja söögiraha napib. Jaa, saab hakkama, sest pereema on taibukas majandaja ning lausa tunneb uhkust, muie suul, et oskab nii väikse rahaga pere ära toita. Korra vilksas kaamera ees ka tulude Exceli tabel, kus oli kirjas peretoetus (emapalk, pluss lapsetoetus siis ilmselt) mingi 800 eurot. Ja vilksavad ka pereema pikad teravate tippudega maniküüritud kunstküüned. Sel samal ajal räägib ta, et väga raske on, ja kui pesumasin katki läheb, siis ei teagi, kust kulusid kokku hoida.

Klassika!

Muidugi on võimalus, et see pereema ise on õppinud neid kunstküüsi paigaldama ning ei maksa iga kuu kunstküüntehoolduse eest oma peretoetusest mitukümmend eurot. Võimalik, et parim sõbranna teeb soodsalt või lausa tasuta. Võimalik, et tal tegelikult on päris küüned, kuigi naisena ma vaatan neid küüsi ja see tundub vähe usutav.

Aga minu point on, et tehes saadet, mille pealkiri on “Vaesuse piir”, siis ei saa jätta sellist asja vaatajatele lahtiseks, see ikkagi paneb vaataja mõtlema, kas mitte pole valed inimesed saates või mida ikkagi tegelikult näidata tahetakse.

 

Foto: pixabay.com

35 thoughts on “Klassika – perel söögiraha napib, aga kunstküüned klõpsuvad

 1. Samas saates jäi sama pere kohta veel üks teema silma. Ehitajast pereisa pea kogu sissetulek läheb kohtutäiturile elatisevõlgade katteks. Samas, on peres tillukesed lapsed. Ma kogu lugu päris algusest ei näinud aga miks saavad inimesed lapsi kui eelmistes suhetes saadud lastele elatist maksta ei jaksa…?

  1. See isegi ei pruukinud olla nii, et ei jaksanud maksta, vaid lihtsalt ei maksnud. Ei tea jah selle pere lugu, kuid palju on ju olukordi olnud, kus mees täiesti hülgab oma lapsed esimesest kooselust ja järgmisele perele on superisa. Täiesti haige minu meelest.
   Seda seal saates muidugi ei käsitletud.
   Miks üldse saada kuues laps, kui juba viie lapsega söögiraha napib? Täiesti mõistuse vastane.

 2. Ma ise vaatasin ka seda pere viltuse pilguga, sest tõesti, pole vaja nii palju lapsi saada, kui süüagi pole võimalik osta ning ei jäänud muljet, et nende kehv majanduslik olukord mõne õnnetuse või ootamatu olukorra tingitud oli. Teised saates esitletud inimesed läksid mulle hulga rohkem hinge, aga see pere … kunstküüned, nutitelefon ja siis pole raha süüa osta. Minu jaoks loogikavastane.

  1. Mul sama. Need teised pered käksid mul ka hinge, eriti need, kel oli sahver omatehtud asju täis, nii tublid tundusid. Ja see naine, kes oma invaliidist mehe eest hoolitses…

  2. Minule jäi ka segaseks, miks see pere seal saates on. Ja näha oli, et emal on seljas uued moekad riided, mitte just kõige odavamad….
   Ja kui sul on nii suur pere, siis on vastutustundetu omale veel ülikooliplaane teha, kelle või mille arvelt siis see aeg võetakse? Lapsed ju vajavad ema.

   1. Sellega ma nõus ei ole, et ülikooliplaane ei tohi teha. See oli minu jaoks üldse kõige positiivsem selle loo juures, et inimene tahab areneda ja suurendada tulevikus ka sissetulekuid. Tuhanded emad on aga jooksul laste kõrvalt haridust omandanud ja minu meelest on see väga tervitav!

    1. Ma olen nõus – ülikooli minek siiski on positiivne mitte negatiivne kogu selle asja juures. Ma pean ausalt tunnistama, et üsna sarnased mõtted on mind tihti tabanud kodutunde juures, kus ka nii mõnegi enam puhul on näha, et raha lihtsalt on läinud veidi teistesse kohtadesse.
     Riiete osas aga ei tasuks väga mingeid järeldusi teha. Me tegelikult ei tea seda, kas ehk keegi annab oma teise ringi asjad, mis võivadki olla firmakad ja väga hästi hoitud. See on koht, kus reaalseid võimalusi, kust pere need saanud on, on mitmeid.
     Muidu aga väga nõus.

  1. No nutitelefoni saab ju tänapäeval odavalt, see on ühekordne kulu, ostad mingi odava ära ja korras. (Ma muidugi ei tea, kas see, mis tal oli, oli see odav). Aga küüned on igakuine kulu ja 400 eurose vaba raha juures juba märkimisväärne summa.

 3. laias laastus ma olen nõus ja konkreetset saadet ei näinud, aga… kujutage ette, et te ei osta omale mitte midagi peale äärmiselt ja vältimatult vajaliku. kõige odavamad šampoonid, kreemid jne, ja seda juba mõnda aega. juuksuris ei käi, meigiasjad on… jumal teab, kui vanad, riietest ma ei räägigi. ei mingeid emotsioonioste, isegi mitte väikesi, ja lõppu ei paista. ja siis korra kuus te teete südame kõvaks, võtate selle 15 euri pere söögirahast ja lähete küüsi tegema. selle tund aega te olete normaalne inimene, kes saab teenust, mitte mingi vaene kalts, kes endale eur kallimat šampooni osta ei raatsi. see on… omapärane tunne. aga päris hea ka.

  1. Laias laastus ma olen ka sellega nõus, et kui see aitab emal mitte enekat teha, siis käigu oma küüsi hooldamas. Aga samas see 2 euri päevas söögiraha jutt tundub selle kõrval kohatu ja kohatu tundub ka see kurtmine, et ei tea, kust hakata kokku hoidma, kui kodumasin katki läheb. Miks panna sellisesse kaastunnet äratavasse saatesse teiste hulka sisse pere, kes ikkagi valdavalt küsimärki tekitab?

 4. Tõesti, nagu sa ütlesid- klassika! Miskipärast on nii, et need kõige madalamapalgalised (a´la Maxima müüjad) või hoopis töötud on enamuses kõik kunstripsmete- ja küüntega.. Kust see raha võetakse? Tean ühte lapsevanemat, kes kaebleb et on töötu ja seetõttu ei ole võimalik ei lapsele terveid sokke (kui palju see üks sokipaar siis maksab?!) osta ega temaga arsti juurde minna ning on pidev abipaluja sots.osakonnas, aga pidevalt on uued küüned, loomulikult ka solaariumipäevitus ning kõige volüümikamad kunstripsmed. Sellist fenomeni ei oska isegi seletada kuidagi..

 5. Ma arvan, et siin ei ole mingit küsimustki, miks. Kahjuks on sellised vaesed inimesed sageli ka väga ebaintelligentsed inimesed. Mitte paha pärast ei taha seda öelda, aga nii on. Nendel loogika lihtsalt ei töötagi. Kunstküüned vs söögiraha. Keskkool vs 6 last. Elamisväärne elu vs vabatahtlik virelemine. Meie jaoks küsimust polegi. Aga nemad on ise sellised valikud teinud. Kui kaasa tunda, siis selles osas, et pole olnud ees õigeid rollimudeleid või suunajaid, nes aidanuks õigel ajal “targem” olla.

  See advokaadi jutt oli muidugi tore, aga no kammoon 🙂 ja põhjendusena tuua, et maailmas on nii palju ebaõiglust…. oeh :)) advokaadina sa pead seda tegelikult ise juurde kultiveerima, mitte ei teki sul võimalust maailma päästa.

  Aga mingid unistused peavad inimesel ikka olema ja las tal olla siis sellised.

  Elasin kaasa kõigile teistele saates näidatutele, aga selle vene proua osas tekkis ikkagi küsimus, et miks vaesus automaatselt ka kohe räppa ja rõvedust peab tähendama. Ka vaesena saaks olla puhas inimene. Ma ei räägi euroremondiga korterist, räägin elementaarsest puhtuse hoidmisest. Selles osas tegi 6-lapseline silmad ette.

  1. See advokaadi jutt oli naiivne muidugi, aga inimene vähemalt unistab haridusest ja üritab keskkooli lõpetada tagant järgi – plusspunktid selle eest, mõni ei oska nii kaugele üldse mõeldagi, et äkki enese harimine oleks mingi võti ja välja murdmise võimalus.

   Olen nõus, et see räpasus seal kodus oli kole, aga kahju oli neist kuidagi ikkagi. Ja selle koha peal mõtlesin pigem, et krt, riigil ikka selles osas asjad nii logisevad. Muidugi ma ei mõtle, et riik neil koristama läheks, aga saad aru küll eks.

 6. Järjekordne näide (lastega pere) sel teemal, et kogu maailm peab kellegi tehtud valikute eest vastutust kandma. Ei tea, kes selle olukorra tekitanud on, et toiduraha olematu arv on? Ja see kommentaar, et on helgem siis, kui pere toiduarvelt endale tund aega lõõgastumist lubada käib selle magusa enesepettuse alla, mis valusalt kätte maksab ja mõned ajad sisetunne mitu korda kehvemaks teeb. Ja siis öeldakse, et lastesaamisel ja vastutustundel pole midagi ühist. minu jaoks ajatu ja aegumatu teema.

  Muidugi on positiivne see, et mõte on haridust omandada. Iseasi, kas see mõte ka teostub ja kas see inimene adub, mida ja millise aja jooksul tuleb panustada, et see soov ka reaalseks saab. Loodan, et tal jätkub sitkust mõeldu ka realiseerida.

  mis räpasust puudutab, siis ilmselt on see seotud sellega, et vaesuses elavad inimesed on reeglina depressioonis ja selle haigusega kaasnev sügav ükskõiksus ümbriteva vastu, st need inimesed ei saagi aru, et miskit nihu on. loomulik keskkond nende jaoks. kindlasti võib on ka muid põhjuseid.

  1. see võib-olla on enesepettus ja maksab kätte siis, kui see jääbki selleks üheks asjaks. minu puhul näiteks see nii ei olnud, kuna samal ajal ma nägin rämedalt vaeva, et sellest august välja saada ja praeguseks tundub, et olen vist natuke saanud ka.
   aga see üks konkreetne samm, et ma nüüd lähen ja teengi midagi päriselt endale, oli minu jaoks väga märgiline ja aitas väga kaasa… noh, põhimõtteliselt kõigele. muidugi minu igasugune taust on ilmselt saatesolnud naise omast väga erinev.

   1. kindlasti ei mõelnud Ebapärlikarp seda postitust kirjutades inimestele, kes mingil põhjustel on raskustesse sattunud, vaid sellist lähenemist kui elustiili.

    ja see, et midagi päris enda jaoks on vaja meil kõigil teha, on selge. ükskõik kui suur või väike see võimalus on. üldjuhul inimene arvestab tervikuga ja teeb oma valikud ilma, et terviku olemine selletõttu mõjutatud saab.

    Samas, mine tea, mis selle loo taga seal saates tegelikud faktid on. kuid selline elustiil on üsna levinud ja see on kurb.

    1. sul on muidugi õigus. mul lihtsalt meenusid kuidagi nii eredalt need tollased tunded, ja kui paha mul oleks siis olnud seda lugeda (kuigi olukorrad ju tõepoolest on ilmselt väga erinevad ja raskused samuti), et hirmsasti tahtsin kommenteerida.

 7. Appike, minu esimene mõte, kui saate käima panin oli ka täpselt see, et toiduraha jääb vahest 2 eurot päevas per pere, aga proua pole mõistnud kõige loogilisemast kohast kokku hoida. Kalli välimusega telefon käes ka ühe tite käest teise kätte ja siis ohatakse, et kui midagi katki läheb, siis küll ei tea mis saab! Ei hakka isegi küsima, mis inimese peas toimub, kui niivõrd peost suhu elatakse ja enne 30ndat eluaastat endale kuus titte taha lastakse treida. Teisel mutil oli korteris katus peaaegu pähe kukkuma ja kodu nii räämas, et mul hakkas õhtusöök kurku kerkima, ja siis teatas saatejuht et kodus on VIIS kassi! Mees läks mul nende “vaeste” peale nii närvi, et käskis kanalit vahetada:D Aga tõesti, milleks kuskil saates halada, et sa nii kohutavalt vaene oled, kui enda majandamisest ja pereplaneerimisest selline olukord tekkinud. Lastest on ainult kahju…

 8. Ma hakkasin nüüd ka kallil laupäeva õhtul seda saadet vaatama.

  Küüned küünteks, see fenomen on laialt levinud ja ma ka ei jõua seda ära imestada (sest ma ise tahaks küll maniküüris käia, aga ma ei raatsi – ei aja ega raha pärast ja ütleme, et noh, pesumasin võib meil katki minna küll ilma draamata). Aga üleüldse, ei ärgatud ju ühel hommikul üles, et oih, kuus last toas ja eurosid pole ollagi. Kui kolm last oli, kas siis tuluke ei hakanud põlema. Et kuidagi kitsaks läheb olemine. Äkki tuli kogemata neljaski. Ikka veel lamp põlema ei sütti? Ah savi, teeme kaks suud veel toitmiseks juurde. Miks te teete kuus! last, kõik ei saanud ju tulla kogemata ja siis räägite sellise näoga kaamerasse nagu keegi teine oleks selles ebaõigluses süüdi, et teil on kaheksa peale 2 eurot.

  Lapsed muidugi, nemad pole süüdi ja neid tuleb aidata, aga see ema nüüd mingit kaastunnet ei tekita.

  Üksikema sahver oli muidugi aplausi väärt.

   1. Ja siis teine saade ka veel (mida ma ka kunagi ei vaata, aga alati olen teemaga miskipärast kursis 😛 Järelvaatamine on suurepärane, tunnise saate saab 10 minutiga keritud). Imelist muutumist mõtlen, seal oli sellel nädalal ka paljulapseline naisterahvas. Kas neid oli 6 või 8, täpselt ei meenu, saate lõpuks oli ta vist üksikema ka. Et kuidas, kuidas ei saada pidama, see laps ei tule ju üleöö, eriti ei tule 4 last liiga palju üleöö. Kui sul juba oli 4 last, siis ju ka enam eriti hambaid ja raha ja pereõnne ei olnud. Miks täiskasvanud ja täis teovõimega inimene eeldas, et neli last juurde saada olukorda kuidagi paremaks või lihtsamaks muudab? Eks muidugi, maa tuleb täita lastega ja eks nad kasvavad suureks kuidagi moodi ja küllap ehk nemad teevad elus paremaid valikuid ja vbl ongi raske lapsepõlv mingiks heaks eelduseks, et mitte lumehelbekeseks saada ja juba olemasolevate inimhingede kohta ei paindu ju keel ütlema, et äkki poleks pidanud….aga no nii üldiselt, veel sündimata lastele mõeldes.

    1. Ma pole seda saadet kunagi näinud, aga kirjeldusest saan aru, et ma olen sinuga nõus. Aga mõned vist üldse ei mõtlegi, kas saada, nende jaoks loomulik järjest sünnitada.

 9. Ja minu meeelest peaks iga ema leidma raha,et enda eest hoolitseda. Mitte aga kaltsakana ja hoolitsemata ringi käia. Pole lastelegi hea eeskuju.

 10. Vaatasin ka seda saadet järele ja ei suuda mõista, mille pärast Sul iga kuu vaja ca. 20€ kunstküünte alla panna, kui selle raha eest saaks juba korraliku poekorvitäie toidukraami?! Ja tõesti – siis nii kurbade silmadega vaadata saatejuhile otsa ja öelda, et raha pole – raha pole.
  Samuti tekitab minus alati küsimust, et miks neid lapsi peab olema nii palju?
  Ma ise olen sünnitanud ühe ja Härraga kahepeale on meil lapsi kokku kolm. Leian, et vägagi piisav kogus 😀
  Aga ega ma ei peagi kõike siin maailmas mõistma.

 11. “Miks saadakse kuues laps kui viiegagi söögiraha napib?”- miks üldse saadakse teine või kolmaski laps kui ollakse ajuinvaliidid?
  Ma ootan juba ammu kuhugi ajalehe esiküljele gallupit, kuhu naised (või miks mitte ka mehed) saaks panna linnukese teemal “millist rasestumisvastast vahendit teie peres kasutatakse”. Või veel parem, vastavasisulise uuringu võiks keegi lõpuks läbi viia. Täiesti müstiline, kui paljudes peredes ei kasutata MITTE MIDAGI!!! Loetakse päevi (nn. kalendermeetod) või loodetakse üldse heale õnnele. Mind paneb imestama ka kummi kasutamine- püsisuhtes, kas tõesti??? Ajal, kui tabletid ja spiraalid ja muu on NII kättesaadav, kasutavad püsisuhtes inimesed kummi??? Kui seda teemat vähegi puudutada, hakkab enamus naisi vastu vaidlema. Tablettidest pidavat vuntsid kasvama! Jumal hoia, see ei ole nõuka-aeg, meditsiin on edasi läinud. Kas see on emadelt kodust kaasa antud mentaliteet või on naised lihtsalt lohakad või häbenevad minna arsti juurde ja küsida retsepti?

  1. See on küll väga inetu üldistus, et püsisuhtes ei tohiks kondoomi kasutada. Tablettidel ja kõigel muud, mis hormoonidega mängivad, on väga tõsised kõrvaltoimed. Ja VÄGA paljudele naistele ei sobi mitte ükski antibeebipill. Aga oma tervise ja keha säästmine ei pruugi olla ainuke põhjus, miks valitakse kõige muu kõrval veel tänapäevalgi kondoom.
   http://www.paljasporgand.ee/antibeebipillid-rikkusid-mu-hormonaalse-tasakaalu/

   Meie kasutame 16 a kondoomi. Peale 4ndat planeeritud last ikka veel kasutame. Mugav! Ei pea võtma nädal aega ilmaasjata tablette. Pilli jätad ühel päeval võtmata ja kõik…

   1. Aga kondoom on mugav? Naisele võib-olla küll, aga mehele? See mõte on mulle kuidagi väga võõras.
    Tablette, tunnistan, võimalik, et unustaksin isegi võtta. Aastaid spiraali peal olles ei tule selline asi nagu mittesoovitud rasedus meeldegi.

  2. krõbista muidugi peoga hormoone, nende ohutus on ju inimpõlvede jooksul pidevalt tõestatud… wait…
   kas sõna “vastunäidustused” muidu ütleb preilile midagi või infolehte pole viitsinud lugeda?

   1. Mina olen üks neist õnnetutest, kellele ei leidunud sobivat vahenditi hormonaalsete hulgas (ja oleks siis probleem olnud kasvavad vuntsid- see polekski nii suur probleem olnud) ning vaskspiraal tekitas nii tugevaid verejookse, et kujunes ka vastuvõetamatuks. Seega meie 16 aastat kestnud abielu jooksul oleme me kasutanud suurema osa ajast kondoomi ning ausalt ma ei saa aru, miks peaks kondoomi kasutamine püsisuhtes imelik olema. Ilmselgelt ei olnud see ebamugav ka mitte mu mehele, sest ta oli valmis kondoomiga jätkama, kui teemaks tuli, et kolmanda keisri ajal võiksin lasta steriliseerimise ära teha…(no lõpuks läks lõikamisele hoopis tema, aga see on teine teema)

    1. Abikaasa on küll nentinud (just siis kui noorem oli), et kummita ikka parem, sest miski asja pärast on noormeestel arusaam, et kumm ei ole seks! Kuid püsisuhtega on see arusaam just vastupidiseks muutunud. Võibolla on ka oma osa selles, et tänapäevased kondoomid on tõesti väga õhukesed! Otsus laps saada on meie kahe oma ja koos panustame ka sellesse, et ükski ootamatult ei tuleks… Küsimus on ikkagi tahtmises.

 12. Neid lapsi saadakse sellepärast, et on vanemahüvitis. Ka need, kes pole tööl käinud, saavad miinimumi. Vanemahüvitise laekumine toob korraks veidi leevendust. Kui vanemahüvitise saamise aeg hakkab lõppema, on laps liiga väike, et panna lasteaeda. Tihti pole seda kohta saadagi. Ema tööle minna ei saa, sest last pole kellegi hoole alla jätta. Ja siis tulebki uus laps, sest tema eest saab jälle vanemahüvitist. Mõneks ajaks on sissetulek olemas.
  Seda, kuidas need lapsed kasvavad, nägime Roaldi saates.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *