Tunne, millel pole nime
Ilmselt on paljud on kokku puutunud elu jooksul sellise olukorraga, kus laps on armas, tervis on korras, mees on hea, kodu on ilus, töö on tasuv, kõht on täis, auto sõidab… aga tunne pole see õige, midagi oleks justkui korrast ära, kuigi ei oska nimetada, mis. Ei, ma ei mõtle depressiooni (see on ikkagi arsti poolt pandav tõsine diagnoos), aga just sellist kompleksset tunnet, mis hõlmab motivatsioonipuudust, väsimust, tüdimust, mure, mõttetust, “kas see ongi elu” küsimust, mis võib vahel kesta kuid, aga vahel vaid korraks. See pole ka masendus ega stress. Sellele tundele võiks keegi nime panna, oleks lihtsam, inimesed teaks, millest räägitakse. Võibolla sel on nimi, aga ma lihtsalt ei tea seda.
Mul pole praegu midagi sellist, aga on olnud. Põhjused, miks ma just praegu kirjutan, on lihtsad. Esiteks, siis mul polnud blogi. Teiseks on jäänud mulle siit-sealt ajakirjandusest ja televisoonist silma/kõrva mingid mõttenupukesed, millele vajutades hakkas tekkima see postitus ja järgnevad minu tähelepanekud.
Inimene, kes julgeb natuke oma olukorrast ja emotsioonidest rääkida, saab tavaliselt järgmised soovitused:
- Ahh, kuule võta vitamiine, sul on vitamiinipuudus.
- Ahh, kuule tee asju, mis sulle meeldivad. Leia mingi hobi.
- Liiguta ennast. Kõnni iga päev pool tundi õues.
Need on kolm põhilist soovitust ja ma ei ütle, et need oleksid valed. Iseenesest on need ju õiged ja koos töötaksid veel kõige paremini. Aga need soovitused on antud valel ajal. Kusjuures täiesti võimalik, et inimene isegi tegelebki kõige kolmega, aga ikka on midagi puudu… Need tunduvad sellised mokaotsast moepärast vastused, et lihtsalt midagi öelda. Inimesele, kes avaldas ning usaldas sulle just osakese enda sisemaailmast.
Pelgalt mingit vitamiini tarbima hakates ei avasta keegi ülehomme oma elu mõtet ega muutu energiapommiks. “Terevisioonis” oli just mingi naine, kes rääkis, kuidas Eestis elades peaks võtma pool aastat D-vitamiini ja toonitas, et vitamiinid ei ole mingi imerohi. Nii ongi.
Tee asju, mis sulle meeldivad! Tee, midagi kehale ja hingele! Leia mingi hobi. Keegi võiks seletada, kuidas hobi saab eesmärgipäraselt otsida ja leida. Pigem ikka kuidagi juhuslikult avastad, et tunned mingi asja vastu rohkem huvi. Või keegi tutvustab sulle midagi, viib sind kuhugi… Mitte et trükid googlisse “hobbies” ja hakkad sorteerima. Teiseks, selline inimene on tavaliselt punktis, kus teda nagu ei huvitagi midagi. Ja kui kunagi huvitas, siis enam mitte.
Liiguta ennast. Seal samas hommikusaates soovitas see naine iga päev pool tunnikest jalutada, kas või vihmase ilmaga. Kui ma läheksin vihmase (või külma, tuulise, lägase, sopase ilmaga) jalutama, muutuksin ma veel õnnetumaks, kui ma enne olin. Isegi õnnelikuna minnes, ma muutuksin õnnetuks 😀 Jalutamine (ja veel vihmase ilmaga!) ei ole universaalne soovitus kõigile. Ma ei saa aru, miks seda niimoodi kõigile soovitatakse. Kui mõni inimene ei võta endale koera puhtalt seepärast, et ta ei taha iga päev temaga õues (pool aastat vihma käes) jalutada, siis pole mõtet soovitada lihtsalt vihma käes jalutamist kellegi enesetunde parandamiseks. Ma olen kunagi vihma käes jalutanud noormehega, kellesse ma olin ülepeakaela armunud (no väga noorena) ja peaks nagu olema maailma romantilisim hetk. Küll aga on see mu mälusse jäänud kui trauma. Ka trenni tegemisel ei vallandu kohe mõnuhormoonid, millest räägitakse. Need hakkavad inimese kehas alles pikema aja jooksul tekkima. Olen lugenud nii ja naa infot, mine võta kinni, mis õige. Igatahes, kedagi jooksma vms sundides ei kao tema mure.
Niisiis. Kokkuvõte. Inimese selle imeliku tühja tunde taga võib siiski olla mõni mure, millest ta võibolla isegi pole sotti saanud. Ta ei vaja neid kolme soovitust. Ta võib vajada hoopis seda, et keegi kuulaks, arutaks ja peegeldaks… Üllatav, kuidas teised inimesed (meie sõbrad ja tuttavad) võivad elu teistmoodi näha ning ka meid elu ja asju teistmoodi nägema panna ja seeläbi motiveetida, kui võimalus anda. Ükski trenn, hobi ega vitamiin ei aita, kui sul on mingi “tunne, millest sa aru ei saa”. Kuula oma sõpra ja püüa aru saada, mida ta tegelikult öelda tahab ja kui tahad midagi soovitada, siis soovita konkreetsemalt ja südamest. Minul on selles osas vedanud.
Päise screenshot: www.notsoboringlife.com
ritsik
Mis sind selles olukorras siis on aidanud? Ja kas oled tagantjärele aru saanud, millest ebamäärane olek oli tingitud?
ebaparlikarp
Jaa, rääkides ja asju arutades olen saanud aru, milles asi võiks olla. Kusjuures vahel ei olegi vaja muuta oma elus muud kui ellusuhtumist. Aga et seda muuta, tuleb mingid asjad selgeks mõelda, mida üksi vb ei saagi.
Eeva
Mulle meeldib väga su postitus, tabad täpselt naelapea pihta minu jaoks – pealt näha, nii enda kui ka teiste jaoks, on kõik korras, aga ikka on kuidagi katki või tühi tunne. Olen seda varem tundnud ja tunnen ka just hetkel. Vitamiinid/mineraalid on kontrollitud, tegelen hobidega, mis iseenesest on seotud füüsilise aktiivsusega ning eile näiteks matkasin üle kuue tunni mägedes ja ühes ilusaimas orus, kuid ikka on raske. Ja teen seda kõike nagunii, olles kurvem või rõõmsam.
Liisa
Jalutamine on kokkuvõte ükskõik millise füüsilise aktiivsuse kohta. See on tõestatud korduvalt, et füüsiline aktiivsus parandab meeleolu.
Ja mina näiteks sain nendest kolmest punktist kõvasti abi. Siis, kui ma neid reaalselt kuulda võtsin lõpuks ja lõpetasin selle suhtumise, et issand jumal, miks te tulete oma nõmedate soovitustega! Ei, vitamiinide võtmine ei mõju üleöö – ega keegi seda soovitust andes ei arvagi, et seda järgides järgmisel hommikul energiast pakatavana ärkad. Aga pikapeale aitavad. Minul diagnoositi ränk D-vitamiini puudus näiteks, kui asjaga tegelema hakkasin, nii et tasus kuulata seda nõuannet.
Samal ajal süvenesin lõpuks sellesse, kas ma teen seda, mis mind õnnelikuks teeb. Ei tee. Sündis otsus ümberõppeks ja karjäärimuutuseks.
Ja võtsin endale pähe, et ma tõesti iga päev liigun kas või natuke. Et ei pea tegema iga päev või ülepäeviti täismahus trenni, alustan natukesesest.
Elukvaliteedi vahe praegu vs pool aastat tagasi on märkimisväärne.
ebaparlikarp
Aga paljudel juhtudel inimesed liiguvadki ja tegelevad ka mõne hobiga, võimalik et toituvad ka tervislikult jne… Aga see tunne on ikka.