Koduperenaise elu
Öörahu hakkab argipäeviti vist õhtul kümne ajal. Kui pärast seda keegi kõrvalkorteris pidutseb ja liiga valjult muusikat kuulab, kutsutakse politsei. Aga kui naaber öösiti pesumasina trummeldama paneb, sest öösel on elekter odavam (?)… Panen kitse ja kutsun politsei?
Ma magasin täna 11ni. Hommikul vara ikkagi ärkasin korra ja saatsin lapse koduuksest välja, aga siis jäin kohe uuesti magama. Peagi tuleb laps koolist koju. Viin ta lähedalasuvasse kohvikusse pannkooke sööma. Muidugi ma võiksin talle ise pannkooke teha, aga kahekesi lõunat sööma minemine keset koolipäeva tundub midagi palju lahedamat. Seda me ei ole varem teinud.
Anne & Stiilis oli see kuu artikkel “Koduperenaiste tegelik elu”. Svetlana (30) kirjutas seal, kuidas sai noorelt lapse, mees tahtis, et naine koduseks jääks. Alguses oli sel teemal palju pingeid, Svetlana ei suutnud leppida, aga mees teatas, et naine peab lastega kodus olema. Svetlana tegeles käsipalliga, töötas spordipoes ja õppis infotehnoloogiat, unistas kehakultuuri õppimisest. Kuid… Nüüd ma tsiteerin (kuigi ka eelnev sõnastus on ajakirjast, lihtsalt mitte üks-ühele):
Kuid pool aastat pärast lapse sündi mõistis Svetlana isegi, et unistused on unistused ja koduseks jäämine on ainuvõimalik otsus.
Unistused on unistused?! Tänaseks on Svetlanal lapsi rohkem ja kodus on ta olnud 9 aastat. Tal ei ole ka tervisekindlustust ja ta ei mõtle selle peale ilmselt enne, kui midagi juhtub… Svetlana võtab vahel aja maha, annab lapsed ämmale ja läheb sõbrannadega kohvitama.
See jutt võiks olla minu meelest naisele koti pähe tõmbamise rubriigis või vaimse vägivalla rubriigis, aga ei. See on koduperenaiste rubriigis, kus tuuakse välja erinevate koduperenaiste lugusid (mitte nutulugusid!), koduperenaiste elu plusse ja miinuseid. Minu meelest on enda unistuste alla surumine, sest mu mees kujutab ette, et naise koht on kodus, täielik… vägivald! Ja see, et naine mõistis ka ise lõpuks, et tema koht ongi kodus, see on manipulatsiooni tagajärg.
Jah, loomulikult ma tean, et inimesi on nii palju erinevaid, erinevate soovide ja unistustega, kuid sellel naisel ju olid unistused. Ma vabandan, et ma paari pinnapealse ajakirjalehekülje tõttu selliseid järeldusi teen, kuid pagan, proovige siis teistmoodi artiklit kirjutada – nii et see ei jätaks üheselt sellist muljet.
Kuigi ma naudin seda kodust nädalast puhkust täiel rinnal, siis ma ise ei kujutaks ette, et ka kolme lapsega tahaks ma lihtsalt kodus istuda. Rääkimata sellest, et üksluiseks läheb ju. Ja mis istuda? Pigem tolmuimeja käes ringi vuhiseda, 3 korda päevas süüa teha ja mehe teenitud raha kulutada. Olgu seda palju või vähe. Isegi kui suhe oma partneriga/ laste isaga tunduks iga jumala päev igavikuline ja hingesugulust täis, siis ma ilmselt tunneks, et ma olen talle võlgu. Kasutan tema teenitud raha ja siis pean midagi vastu pakkuma. Sooja sööki? Ilma purudeta põrandat? Ma tean, et paljud koduperenaised nii ei mõtle. Nad tunnevad õigust sellele teenitud rahale. Selline pereelu ei saaks harmooniliselt toimidagi, kui nad nii ei tunneks. See on pere ja perel võibki olla ühine rahakott.
Kõik oleneb sellest, kust sa tuled. 19aastasena mehele minna ja kohe lastega koduseks jääda on midagi muud, kui 10 aastat iseseisev olla ja siis tanu alla saada. Seda kätte võidetud iseseisvust ei taha keegi vist naljalt käest lasta. Seepärast perede dünaamika ka erinev.
n28
Me üritame last saada ja kindel on, et oleksin lapsega kuni tema kolmanda eluaastani kodus ja siis kindlasti tööle. Mõtlen juba hetkel veidi kõhedalt sellele, kuidas 1.5 aastat on mees ainuke leiva lauale panija ja üritan juba praegu igakuiselt veidi kõrvale panna, et see nii ei oleks. Ma ei kujuta ette ka, et ma tahan poest midagi osta või kuskile minna ja siis pean mehelt raha paluma nagu seda sai teismelisena isaga tehtud. Oh õudu 😀
www.pillevaljataga.com
See on huvitav, et koduperenaise staatusesse üldiselt halvasti suhtutakse, ütle vabakutseline ja siis oled kohe kõva tegija.
Mina olen kaheksa aastat palgatöölt eemal olnud ja ei sa küll öelda, et mul oleks aega telekat vaadata või igavust tunda. Pigem on aega kogu aeg puudu.
Eks sõltub ka vanusest, millal koju jääda. Mina olin juba üle 30. Ja alles nüüd hakkab see töö ja vaev, mida laste kõrvalt teinud olen, ennast ära tasuma. Nii et unistusi saab täita ka koduperenaine olles.
Aga jah, on ka oma tuttavate hulgas neid, kel pole kodus midagi teha ja kes reaalselt igavlevadki.
ebaparlikarp
Millega sa tegeled?
www.pillevaljataga.com
Lühidalt pildistan, ajan Matkaliidu asju (näiteks Matkamess 1. aprillil) ja sain kostüümibrändiga Imeloom Loomeinkubaatorisse. Aga lihtsam on kodulehelt järele vaadata 😀
Britt
Eh, ma olen ka kamaluga saanud (ikka vähemalt aasta otsa juba), et miks ma ikkkkaaa veel kodus olen. Kuigi väiksem laps pole veel isegi kahene. Ja see jorin hakkas pihta juba siis kui ta alles üheseks sai. Naljakas on see, et jorisejad ise olid ka kodused. Mingi topeltmoraal vist.
Minul pole kindlasti plaanis terveks eluks koduseks jääda ja just seetõttu otsustasimegi kolmanda lapse ka järjest saada. Saab lihtsalt kõik beebiead korraga tehtud ja hiljem selles osas muretu.
Ja kuigi ma tõesti veidikenegi koristan iga päev ja süüa teen ka, siis ei tunne, et ma nende asjadega kuidagi teeniks õigust kodus olla.
Tänu prantslaste äärmiselt kehvale võõrkeelteoskusele (ehk siis sa ei kujuta ette kui raske on siit leida kedagi, kes räägiks prantsuse ja inglise keelt) on mul poole kohaga ots samas kontoris kus mees pealelõunati (ainult, et me mõlemad saame neid asju kodust teha) ja siis veel väiksemaid asju lisaks + kui jääb aega üle, siis teenin juurde enda hobidega.
Prantsuse keskmist palka ilmselgelt ühe kuuga kokku ei teeni, aga võrreldes sellega kui väike on reaalne ajakulu tööasjadele, on tasu minu meelest märkimisväärne. Ja hoiab meelt ka ärksana. See ongi mu jaoks vist hetkel ideaalne jaotus 🙂 Tulevikus kui kõik lapsed juba eelkoolis, tahaks lihtsalt töökoormust suurendada sel määral, et tuleks kokku abikaasaga võrdväärne panus.
Helen
Mina olen hetkel veel teise lapsega puhkusel (saab homme kaheseks). Ei kujutaks ette, et peakski koju jääma. Ega kõige hullem poleks kellegi kulul elamine vaid lihtsalt tahaks ju teiste sekka tagasi saada 😀 samas ma ei tunne, et praegu teenimatult mehe raha ka kulutan, sest ma aitan tal firma paberiasjad teha ning tal kõvast mugavam oma asju ajada 😀 mul on endal omandatud kõrgharidus ja lisaks teinegi eriala ning ainult koju jäämine tunduks raiskamine, sest need alad meeldivad. Mees tahaks küll, et kodus oleksin ja tema firma asju ajaks, aga see pole minu jaoks 😀 rohkem lapsi ei taha ka ja siis saabki rahulikult töòasju edasi arendama hakata. Ausalt ei suuda aru saada, kuidas keegi hulluks ei lähe, kui eluaeg ainult kodune on ja peab kellestki sõltuma.
kolme-lapse-ema
Mina olen kodune olnud nüüd juba 8 aastat! Mul on kolm last (üks alles beebi) ja olen tegelikult vahepeal üritanud tööl käia, aga täiskohaga tööl käimisest ei tulnud midagi välja (lapsed haiged jne). Ma naudin kodus olemist, ausalt! Ja ma ei logele siin niisama, aga samas ei korista ma ka palavikuliselt iga päev, et kuidagi “tasuda” selle eest, et saan “kodus istuda” 😀 Pigem on asi selles, et ma saan oma lastele olemas olla! Ja kuigi ma nüüd tunnen, et tahaks tööle, siis mõtlen ma selle all siiski seda, et tahaks osaajalisele tööle. Kas siis poolikud päevad või paar päeva pikad päevad ja ülejäänud vabad… 5 päeva nädalas kolme lapse kõrvalt täispikki tööpäevi teha ma ei kujuta ette. Siis lihtsalt ei jääks enam laste/pere/kodu jaoks aega. Aga niipalju kui on erinevaid inimesi, siis niipalju on erinevaid elusid 🙂
ebaparlikarp
Mulle tundub ka osaline tööaeg jumala mõistlik või siis näiteks kodus töötamise võimalus. Aga kui ma ka oleks kodune, siis lapsed paneks mingist vanusest ikka sotsialiseerumise mõttes lasteaeda ja kunagi lähevad nad ju ka kooli, seega päeva ajal lapsed niikuinii kodust ära, siis tundub täitsa okei ise ka tööl olla, õhtul jälle laste jaoks olemas.
kolme-lapse-ema
Üks laps käib mul esimeses klassis, teine lasteaias ja kolmas on siis beebi. Täistööaega ei kujuta ette juba sellepärast, et meil lähevad lapsed magama 20:30! Elame linnast väljas ehk siis peale tööd jõuaks koju kuue ajal, natuke peale seda isegi. Siis hakkaks süüa tegema, tegeleks lapse õppimisega ja ongi kell niipalju, et peaks hakkama õhtuseid toimetusi tegema (hambapesu, õhtujutt…). Kui ma üritasin tööl käia, siis oli lasteaia laps KOGUAEG haige! Kuna minul oli rahalises mõttes suht mõttetu hoolduslehte võtta (alles tööle läinud ju, kui olin lastega kodus mitu aastat olnud), siis pidi seda tegema abikaasa, aga siis ta ei saanud oma ettevõttega tegeleda. See kõik tekitas pingeid ja need pinged hajusid kohe, kui otsustasin ikkagi koduseks jääda. Nii lihtsalt on lihtsam majandada, kui lasteaia laps JÄLLE haigeks jääb või on vaja temaga muid käike teha (see juba omaette teema). Ühesõnaga kõigel on põhjus ja keegi ei istu niisama kodus 🙂