Millal lapsed ise äratuskella abiga ärkama hakkavad?

Millal lapsed ise äratuskella abiga ärkama hakkavad?

Ilmselgelt on pealkirjas püstitatud küsimuse vastused individuaalsed, kuid täitsa hea meelega tahaks teada teiste kogemusi, millal see juhtus. Ja veel olulisem – kuidas?

Ethel on 8a ja käib teises klassis. Mina olen esimene, kes 6.50 äratuskella peale silmad lahti teeb. Paar minutit virgun ja kobin Etheli tuppa. Panen sumeda valgusega lambikese põlema ja poen tema kaissu. Siis hakkan pihta:

“Kiisuroosikene äratuuuuus.”

“Kooli peab minema, äratuuuuus.”

“Musikalli roosinupuke, ärka!”

“Lõhnapallike, kuku!”

“Sipelgad tulevad.” (Ja siis teen näppudega sipelga jalgu, mis talle kurgu alla kõdi tulevad tegema) 🙂

“Näe, valgekiisu (selliselt kutsume ühte kaisukat) ka ärkas.”

Ja niimoodi musitan ja kallistan ma Ethelit viis päeva nädalas üles. Vahel ta naeratab mulle läbi une ärgates, endal silmad veel kinni. Aga vahel paneb ta mulle lihtsalt jalaga kõhtu ja kisab läbi kinniste huulte äratõukavalt “Mmmm”. Jumalhoidku, kui ma teda veel mingi hea unenäo pealt tülitama tulen. Siis olen ma ju põneva seikluse rikkuja. Pekstakse ikka sõnumitoojat! Hiljem täiesti suvalisel hetkel vabandab, et ta on hommikul nii unesegane ja läheb kurjaks, kui keegi äratama tuleb. See kõik võib väga titekas tunduda, aga eks emadel on oma lastega erinevad suhted ja traditsioonid ja oma inside teemad ning mulle tegelikult meeldib Ethelit sedasi kaisutades äratada.

Mingil hetkel peab vist laps aga ise ärkama hakkama. Põhimõtteliselt, kui ta oleks teismeline ja mina eriti laisk, siis saaks meie hommik teoorias välja näha ka nii, et Ethel ärkab ise ja kui uksest välja läheb, siis on minul aeg ärgata. Temal algab kool varem kui mul töö. Praegu ma ärkan tema pärast pool tunnikest varem. See ei ole mulle probleem, aga kui ma tahaksin võtta näiteks puhkuse ja seda mitte reisides veeta, vaid kodus, siis peaks ma praegu veel lapse kõrvalt iga hommik vara üles ärkama. Aga puhkuse mõnu on ju ka selles, et äratuskella (või tänapäeval telefoni) võib täiesti tummaks lükata! “Õnneks” neid puhkusi väga palju ei ole. 28 päeva! Ja suurema osa sellest ajast tahan ma ikkagi maailmas ringi reisida, sest muul ajal ei saa.

Tegelikult võiks vist vaikselt seda ise ärkamist harjutama hakata. Leida lapse telefonis mingi mahe heli, mis teda hommikul ära ei ehmataks ja vaikselt pinisema hakkaks. Arvestades aga seda, et laste uni on vist üleüldse kuidagi väga sügav, siis jõuan ma ise 88 korda selle äratuse peale ärgata, enne kui tema oma silmaluugid lahti teeb.

 

 

 

 

 

23 thoughts on “Millal lapsed ise äratuskella abiga ärkama hakkavad?

 1. Minule osteti ühel hetkel äratuskell, mida vanemad igal õhtul kontrollisid (et kas ikka äratab). Pluss oli see, et väga kiiresti tekkis harjumus ise üles ärgata (eks vanemad kontrollisid ka, aga kui juhtus, et nemad läksid enne tööle kui mina kooli, siis pidin ikka ise üles saama), miinuseks aga see, et kiusatus oli mõnikord see äratuskell lihtsalt eelmine õhtu “välja” lülitada, et ei ärataks.

  Üldiselt algkool on vist veel arusaadav vanus, kus lapsevanem hommikul kontrollib jne. Samas sõltub ju suuresti ka lapsest – mina olin iseseisev ja sain ise äratuskellaga hästi “maast lahti”, aga mõni laps on väga unelembene ja teda ei ärata ei kellad ega viled 🙂

 2. Mul pesamuna (8. kl) tõuseb juba teist aastat ise, teeb kõik, mis vaja ja läheb kooli. Suuremad hakkasid alles gümnaasiumis ise silmi lahti vedama ja 19aastane palub tänaseni veel mõnikord, et “vaata, et ma ma telefoni peale ikka üles ärkaks”.

 3. no aga mõtle sellele, et mul väiksem on jälle ise enne kukke ja koitu üleval (st. enne äratuskella) ja seda ka NÄDALAVAHETUSEL , mis on ilmselgelt samasugune ema piinamine:)

 4. Minu jaoks on alati oluline olnud äratushelin. Aastaid on mul selleks Madonna laul “Hollywood”. https://www.youtube.com/watch?v=qQQKTkQxKnU Mõnus linnulaul. Vaikselt hakkavad kõrva ääres siristama. Seda on küll mõned sekundid algusest, aga olen hoobilt üleval.
  Samas mehel on kohutav pasun, volüüm põhjas. Ja ütleme nii, et kaks korrust allpool elavad naabrid ärkavad ka enne üles, kui tema. Seega olen äratamise enda peale võtnud.
  Kui Ethel sügava unega, siis võib minna nii, et pead ikka ise teisest toast tulema ja ta äratuse kinni panema. 🙂

 5. Minu poja olude sunnil kui mul oli hommikune vahetus, ärkas äratuse peale, pesi hambaid, vaatas multikaid, pani riidesse ja läks bussi peale, et lasteaeda sõita 🙂 Esimese klassi alguses ikka ärkasin koos temaga, aga varsti oli see tema kohustus ise üles hommikul saada. Nüüdseks käib juba viiendas.

 6. Olen 18 ja kui kooliajal kodus olen, äratab mind alati ema. Kuti juures olles ärkan ise äratuskella peale. Põhikooli lõpuni ja enamuse 10.klassist, kui kodus elasin, ei tahtnudki ühegi äratuskella peale ärgata, terve elu ema äratanud.

 7. Minul lapsena varakult ärkamise probleeme polnud. Ärkasin äratuskellata ka enamasti enne vanemaid. Esimeses klassis viis ema mind autoga kooli, siis ärkasime ühel ajal. Teisest klassist alates algas emal tööpäev kell 10, minul kell 8.30 kool, seega olin enamasti uksest väljas ja bussi peal, kui ema ärkas. Abiks oli ilmselt ka see, et ka õde pidi kooli minema ise. Hommikuti oli meie kohustus ka koeraga õues käia enne kooli minekut. (Kui koera võtsime olin ma 10, õde 9)

   1. Meil on koeraga selline “äratamise” probleem 😀 Enamasti käib peiks hommikul väljas temaga ja siis ma ikka läbi une kuulen, kuidas ta motiveerib koera ärkama ja õue minema. Meil on vist mingi ebanormaalselt laisk koer ka, valmis 12 tundi kinni hoidma oma asju, selleks et saaks kodus magada rahulikult 😀

 8. Võin öelda, et mõned ei ärkagi. St lõpuks ajavad end püsti küll aga enne lasevad äratuskellal kümme korda heliseda 😀
  Mina olen see, kes äratuskella helisedes end kohe üles ajavad. Mul abikaasa aga täiesti vastupidi : laseb kellal vähemalt viis korda heliseda (esimene kell viis, viimane vist kell kuus millegagi) ja alles siis tõuseb püsti. Lapsena aga pidid tema vanemad teda koguaeg äratama 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *