Terrorism – harjuge ära?
Mõned päevad tagasi avaldas Ahto Lobjakas Õhtulehes arvamust, artikli peakiri oli tema enda tsitaat “Kõlab halvasti, kuid ka terrorismiga tuleb harjuda!” (LINK). Tsiteerin artiklit:
“Elu ei ole meil ideaalilähedane ja juba möödunud ning ülemöödunud aastast on selge, et olukord võib veelgi halvemaks minna. Mida teha?” Lobjakas vastab ise: “Sellega tuleb lihtsalt ära harjuda, kuigi selline väide võib tekitada vastakaid tundeid. Olen pikki aastaid elanud Suurbritannias ja kuulnud – õnneks kaugelt – kahte pommiplahvatust, siis ma julgen väita, et sealne ühiskond on aastakümneid elanud ja elab siiamaani terroriohus, mis on õnneks hakanud küll vähenema. Lääne-Euroopas pole sellises ohus ammu enam midagi ebatavalist.”
Ahto Lobjakas ei ole nö minu arvamusliider. Tema mõtteavaldused tunduvad mulle a) liiga provotseeritud, b) eesmärgiga lihtsalt kellelegi/millelegi vastanduda, c) vahel isegi natuke eetlaste-vaenulikud. Mina tunnen nii. Ja järjekordselt tekitab tema sõnum minus nördimist. Terrorismiga tuleb ÄRA HARJUDA? Elu ei olegi ideaalilähedane! Juba ammu oli selge, et nii läheb!
Et kuna Lobjakas ise on elanud kuskil, kust ta pommiplahvatusi lausa kaugelt kuulnud, siis tal on justkui suurem elukogemus, ta asub teistest eestlastest kõrgemal ja tuleb meid, eestlasi, siin õpetama, kuidas me terrorismi suhtuma peaks?
Tsiteerin veel: “Nende eesmärk on tekitada pingeid ja lüüa kohtadesse, mis oleks eurooplastele emotsionaalselt kõige valusemad. Juba kuulemegi Eestis seisukohti, ja seda rohkem kui Saksamaal, et Berliini jõuluturul rünnati kristlust ja vaba ühiskonda, tehes seda sümboolsel rindel, millel on potentsiaali kasvada millekski suuremaks nagu kristluse ja islami vastasseis.*“
Boldi tõmbasin ma Lobjaka tekstis osa, mis minu jaoks kõlab etteheitena eestlastele. Justkui etteheitena, et Lääne-Euroopas plahvatavad pommid ning terroristid sõidavad rekkatega inimmassi, aga sealne rahvas on juba harjunud. (On ikka või?) Ja meie siin kaugel “avaldame seisukohti”?! Harjuge nüüd teie, eestlased, ka!
Kui näiteks Suurbritannias on inimesed aastaid elanud terrorismiohus (Lobjaka tähelepanek), et siis sellest lähtuvalt on okei leppida terrori levikuga ka mujale maailma. Kunagi äkki ka Eestisse? Peame me ikka sellega leppima? Ma ise olen elanud küll terve elu põhimõttega, et kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab! Ma saan aru, et valetada ei ole mõtet, aga miks Lobjakas süstib inimestele tühipaljast ja väärtusetut lootusetust? Kas selline alistuv ja leppiv mõtteviis tuleb tema isiklikust kasvatusest, elukogemusest, täitumata jäänud unistustest või ütleb ta seda tõesti sõltumatu analüütikuna?
Just lugesin Michel Houellebecqi raamatut “Alistumine” (LINK). Kes veel ei tea, siis raamatu tegevus toimub 2022. aastal Prantsusmaal, kus kus presidendivalimistel on poliitiliste kokkumängude tõttu peale jäänud Islamiliit. Prantsusmaal algab uus ajastu. Islamipartei liider hakkab ühiskonnas uusi norme kehtestama: koolisüsteem viiakse vastavusse koraani õpetusega, lubatud on polügaamia, naised ei käi enam tööl, vaid pühenduvad perele ja kodule. Peale islamiäärmuslaste on valitseva olukorra tõttu aktiviseerinud ka rahvusäämuslased ja riigis valitseb kodusõja oht.
Leheküljel 102 lugesin ma järgmist: “Tõsi, kristlaste ja moslemite vahel toimus lõputult lahinguid, sellest ajast saadik on sõdimine üks inimkonna põhilisi tegevusi, sõda on meil loomuses, nagu ütles Napoleon. Aga ma arvan, et aeg on islamiga kohaneda, sellega liitu astuda.”**
Raamatu tegelase mõtted igapäevaelu kohta on raamatus kohati vaimukad, aga üldiselt on see raamat täielik horror! Hirmu tekitav! Lähituleviku düstoopia…
Ning siis ma adun, et Lobjaka soovitused kõlavad umbes samamoodi nagu selles õudusromaanis. Nagu ALISTUMINE. Masendav.
—
*Raamatus, millest oma postituse teises pooles kirjutan, seletab, et tulevikuühiskonnas ei tekkinudki vastuseis islami ja kristluse vahel, sest Islamiliidu juhid näevad kristlust kui usku, millest järgmine samm võib olla islam. Küll aga vastasseisu just uskmatute ja Islamiliidu vahel.
**Igaks juhuks mainin, et “islamiga kohaneda” all ei mõelda siin raamatus seda, et lihtsalt aktsepteerida. Raamatus tähendas Islamiliidu võimule tulemine ikkagi suuri muutusi ühiskonnas – koolid islamikoolideks, kus tohivad õpetada vaid islami vastu võtnud MEHED, mitte naised jne.
PS: Huvitav arvustus raamatu kohta on näiteks SIIN.
Foto: pixabay.com
Helena
Statistliselt on hetkel lähiajaloo kõige rahulikum aeg- terrorismiaktide arv aina kahaneb, eriti eelmise kümnendi ja sajandi lõpuga arvestades. Meenutagem kasvõi Iirimaa terrorismi aega. Lihtsalt siis olid “omad” terroristid rohkem, nüüd “võõrad”, kes “meie” maale tulnud. Perspektiivi küsimus.
ebaparlikarp
Kas sa võrdled ühe riigi (Iirimaa) erinevaid aegu või terve Euroopa kokku? Sellel on kindlasti vahe. Inimestele meeldib väga seda Iirimaa näidet tuua, aga jäta see praegu välja. See, et Iirimaal terror oli, ei tähenda ju automaatselt seda, et kui islamiäärmuslased Eesti pinnal paugutama hakkaks, siis peaksime me seda iseenesest mõistetavalt võtma ja mõtlema, et kunagi oli kuskil riigis veel hullem.
Helena
mkm, üleüldse Euroopas. Nüüd tänu meediale ja ISISe mainest tundub see kõik kohutavam. Okei..statistliselt mitte kõige vähem, aga selline ÜLEÜLDINE trend on parem, kui varasemalt. http://www.datagraver.com/thumbs/1300x1300r/2015-11/t-attacks.png ; https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/35/Terrorist_Arrests_in_the_EU_by_Affiliation.png/420px-Terrorist_Arrests_in_the_EU_by_Affiliation.png; http://media1.s-nbcnews.com/j/newscms/2016_29/1632056/terrorattacks_a2f2111ace318eba554980ae06dcf4f9.nbcnews-ux-2880-1000.png jne. Eks jah hetkel väike tõus on, aga üleüldine trend pigem positiivne. Meedia müüb, eriti, kui tegu on sellise värvikama “tegelase” nagu ISISega, kes meelega otsib tähelepanu ja hirmu külvamist läbi oma võikate videote, laste kasutamise jne. Igatahes, olukord pole kiita, aga tegelikult on trend kahanev.
Kati
Lobjakas pole jah kahjuks selline, keda igapäevaselt loeks. Ta kohe suudab kuidagi tuju nulli tõmmata, aga ma kahtlustan, et see ongi tema eesmärk – liikuda vastuvoolu ja pigem pessimist. Olen üsna kindel, et ta ise arvab, et ülejäänud inimesed on hullunud optimistid ja tema ainukesena on realist. Tõde on kusagil seal vahepeal – Lobjakal on ju tihti tegelikult oma kirjutistes mingi tõetera sees, aga ta keerab negatiivsusega nii üle, et keskmine inimene ei taha lihtsalt seda lugeda, kuidas kõik edaspidi lõpmatult halb on.
Ma pean tunnistama, et kuigi viimane aasta-kaks on olnud rasked, eriti just terroriohu tõttu, siis tegelikult – TEGELIKULT – on Euroopas muud ajalehed-ajakirjad kirjutanud ka seda, et me oleme elanud lihtsalt piisavalt kaua rahulikult, et oleme ära unustanud, et paarkümmend aastat tagasi oli terror Euroopas normaalne (tõsi, tegu polnud islamiterroriga ja teiseks – me olime raudse eesriide taga ja seda ei kogenud). Näiteks UKs ja Iirimaal olid terriroriaktid kohati lausa igapäevased, sest rahutused polnud veel lõppenud. 80ndatel oli Euroopas päris palju radikaalseid ühendusi, kes ka Lääne-Euroopas terroriakte korraldasid. Vahe on vast lihtsalt selles, et vahepeal on 20-30 aastat rikast ja õitsvat Euroopa Liitu olnud ning inimestel pole olnud põhjust olla rahulolematud ning otsida alternatiivseid poliitisi lahendusi. Ning loomulikult ei tohiks ju unustada 7/7 Londonit ja Madriidi – needki olid ju rünnakud.
Aga võtta seda kui uut normaalsust? Ei ja ei kavatse ka.
ebaparlikarp
Selline tunne on küll, et arvame, et maailm on ju selle (näiteks kas või 20-30 aastaga) arenenud ja enam selliseid asju ei juhtu. Ka selliseid nagu Hitleri ajal jne. Aga nüüd avastame, et tegelikult vaid Euroopa on arenenud.
G.
Mulle tundub (või tahaks uskuda), et Lobjakas(ed) ei kasuta väljendit “harjuge ära” niivõrd selles mõttes nagu terrorirünnakud peaksid olema meie jaoks midagi loomulikku ja tavalist või tähistama mingit allaandmist, vaid pigem tähenduses “teadvustama”. Et inimesed oleksid lihtsalt teadliku(ma)d reaalsusest, milles elame, enda ümber toimuvast, ohtudest. Päris imelik oli mu meelest nt kuulda, kui 2015. a jaanuari ehk Charlie Hebdo ja sellega kaasnenud rünnakute järel mõned kõrgemad poliitikud ja arvamusliidrid (s.t isegi mitte tavakodanikud) ahhetasid, kuidas nad poleks iialgi uskunud, et otse Euroopa südames võiks midagi sarnast juhtuda. Tõesti, v? (nagu polekski see olnud ainult aja küsimus…) Osati olid need sõnakõlksud muidugi, emotsioonidest tingitud väljaütlemised.. aga siiski? Üllatav. Nagu oleks kasvõi Madrid ja London olnud juba ammu unustatud.
Ps. polnud elu sees kuulnud sõna “düstoopia”, pidin guugeldama 🙂
Viva
Juba vaikselt harjume. Või mitu profiilipilti seekord saksa lipu said? Terrorism on kahjuks uus normaalsus.
K.
Ma ei viitsi enam selle Lobjakaga harjuda. Mingi vastik üleolek oma kaasmaalaste suhtes.