Ajakirjas Mood oli artikkel “Feminismi moodne nägu”. Artikkel avas nelja naise, feministi (sealhulgas ka Kristina Papsejeva, kes on Facebooki feminismigrupi “Virginia Woolf sind ei karda” üks aktiivsemaid postitajaid, ja ka Barbi Pilvre), mõtteid. Igaüks rääkis, mis teema teda enim põletab. Kõik tähtsad teemad – palgalõhe, naistavastane vägivald, seksism, rassism, samasoolised, võimu- ja alluvussuhteid…

Kuidas nad selle kõigega võitlevad?

Kes korraldab tänavafestivali, kes mässab Facebooki grupis, kes võtab meedias sõna, kes koondab lihtsalt enda ümber inimesi, kes tahavad feminismist rääkida, kes loob vastava Instagrami konto, kes kommenteerib uudisvooge…

“Feministiks olemine tähendab, et ei ole võimalik mitte märgata teatud võimu- ja alluvussuhteid, käitumismustreid, argipäeva folkloori, mis tuleb kellegi arvelt. Visa argipäevaseksismi, mis seisab mitte kaljuna, vaid “Onu Heinona.” (Killu Sukmit, Mood).

Täitsa saan aru, et kui mingid asjad tunduvad ebaõiglased, tahaks nagu nende vastu võidelda. Kommenteerida. Arutada. Avaldada arvamust. Midagi muuta. Ma ei ole feminist, aga eks minagi olen tähele pannud näiteks seiku, kus Peeter Ernits on presidendivalimiste saaga juures nimetanud Kersti Kaljulaidi “tubliks tüdrukuks”, või onuheinolikku repliiki Allar Jõksi suust, kuidas ta ei saa Mailis Repsiga ühtida, sest tal endal naine stuudios. No on nõme. On küll. Õnneks need on naised, kes saavad ise selliste teemadega hakkama.

Küll aga on ju hulgaliselt naisi, kes lasevad end kodus mehel terroriseerida, või kes ei julge paremat palka küsida.

Aga paratamatult on väga palju ka neid naisi, kes naudivad, kui nende ülemus nende dekolteed vaatab/ kommenteerib. (Nende dekoltee ongi sel põhjusel lõua vastu pushitud). Kes naeravad siiralt ja südamest igasuguste onuheinolike naljade üle või veel hullem – teevad neid ise…

Loen seda ajakirjaartiklit ja mõtlen, et niikaua, kui on inimesi, kes enda eest ise seista ei oska/julge ja ka neid, kes lausa naudivad nõrgem olemist, niikaua ei muutu mitte midagi.

Ja siis jõuan neljanda feministini, Parbi Pilvreni, kes ütleb nii:

“Ega feministid ei saa mingit asja ajada, kui naised ise ei taha töö eest rohkem palka või hoolitsemise töö – ja ma ei mõtle ainult lapsi – eest vastutuse jagamist. Taas oli õpetajate päev ja kui palju oli kuulda, et tuhat eurot on neile juba täitsa hea palk ja oluline on ikka tunnustus. No kuulge, kas ehitaja teeb midagi tunnustuse või tuhande euro eest?! Mina küll pole kohanud töömeest, kes sellega lepiks. Tunnustsuega teatavasti ei maksta arveid.”

Ja tal on nii õigus! Minule tundub, et need feministid ajavad asju valest otsast*. Nad tahavad muuta maailma meie ümber. Onu Heinosid. Vägivaldseid mehi. Ülemusi, kes maksaks õiglast palka… Selle asemel, et ISE (mõtlen kogu naissugu) muutuda. Muuta naisi, kes muutuda tahaks ja muudatust vajaks.

*Ma ei ütle, et kogu feministide tegevus on mõttetu. Väga oluline roll on teavitustegevusel.

PS: Foto pixabay.com