Räägime siis sisust ka #presidendikandidaat
Ma ei ütle, Kersti Kaljulaid ei sobi kindlasti presidendiks, tal on tugevusi, aga ka nõrkusi. Ma saan aru, et me peame presidendi ära valima, aga olen ka nõus Indrek Tarandiga, kes ütleb, et pärast viit kuud väldanud presidendivalimisi olla 99,9% Riigikogu toetusega ainukandidaat ei paista õige. See ei tundu aus mäng.
Reedel küsis Marko Reikop “Ringvaates” Kaljulaiu käest, et mida teie arvate nendest viiest presidendikandidaadist, keda te seal Luksemburgis vahvalt meedia vahendusel jälgisite (Reikopi enda sõnad: ” vahvalt”, “Luksemburgis”, “meedia vahendusel”). Kaljulaid vastas muuhulgas: “Aga mida ma tajusin…debatt debati järel nägin ma, et need inimesed said omavahel sõbramaks, et need inimesed debateerisid küll seal ekraanil, aga nad olid moodustanud väga ilusa meeskonna, nad viskasid nii ilusasti seda palli, et seda oli kohe lust vaadata.”
Kaljulaid ei ütle seda kuidagi üleolevalt ega mõnitavalt, vastupidi, ta kõne on viisakas, kehakeelega kammitsetud ja vaoshoitud. Aga ka minu meelest ei ole aus, et keegi oma Luksemburgi kodu pehmel diivanil vaatab meedia vahendusel Eesti presidendikandidaate palli tagumas justkui mingi suvaline tüüp nädalavahetusel krõpsukoti taga jalgpalli vaatab. Ainult selle erinevusega, et kui see suvaline tüüp siiski esmaspäeval oma tavalisele tööpostile läheb, siis Kaljulaid tuleb mängu lõpus pärast punaseid kaarte ise samale väljakule, haarab palli ja karika ilma väravat löömata.
Ehk et tõenäoliselt tuleb väga paljude inimeste negatiivne hinnang või vastuseis või kõhklev hoiak Kaljulaidile just sellepärast, et mäng ei ole olnud aus. Kaljulaid ise avaldab küll kahetsust, et valimised nö läbi kukkusid, kuid ei ütle, et süsteemil midagi viga oleks. Vastupidi, ta ütleb kirjas Eestile rahvale (tsiteerin): “Kindlasti on aga arusaadav tugev koostöötahe riigikogus presidendi leidmiseks. See on samm edasi presidendivalimistel, aga ma usun, et see samm on tegelikult veelgi suurem, sest kõik osalised räägivad üksteisega. Lõpuks ometi! /—/ Ma tahan riigikogu vanematekogu ja fraktsioonide usaldust õigustada. Kui mind valitakse presidendiks, tahan seda avatud suhtlemise kultuuri hoida ja edendada.” Ka mitmes intervjuus (“Pealtnägija”, “Ringvaade”) ütleb ta, et usaldab riigikogu vanematekogu.
Eesti riigis on olukord, kus rahvas väga valitsust ei usalda – me näeme pigem priiskamist, suuri kuluhüvitisi, halba sotsiaalsüsteemi jms, ja presidendivalimised kukkusid läbi valitsusliikmete ja erakondade suure skeemitamise tõttu. Ning selle valguses igal sammul korrutada, kuidas ma usaldan neid, kes minu toetuseks riigikogus allkirja annavad, mõjub pehmelt öeldes kummalisena. See justkui kaugendaks Kaljulaidu Eesti rahvast, mitte ei tooks teda Eesti rahvale lähemale. Kas tal õnnestub presidendina Eesti riiki rahvale lähemale tuua? Ma ei ütle ei, ma ei ütle jaa. Ma kahtlen.
Kõige veidramana on minule mõjunud aga Kersti Kaljulaiu vastused küsimusele, mis on suurim probleem hetkel Eestis. Standardküsimus. Ei mingi üllatav või jalustrabav küsimus. Ja mis vastab Kaljulaid?
“Pealtnägijas” hämmastas ta vastusega (tsiteerin): “See probleem läks vist praegu just üle, kui me kõik istusime koos seal Riigikogu vanematekogu ja kõikide fraktsioonide juhid. Me räägime omavahel, ma ei arva et edasi on… ää muinasjutt seega lõppenud. Ma saan aru, et kõik läheb ja saabki ainult minna veel palju keerulisemaks. Ma arvan, et see ei ole Eesti probleem, et see on täitsa üldine probleem praegu, et tegelikult ühiskonnaelu ei ole kohanenud sellega et kõikidel inimestel on informatsiooni kõige kohta ja kohe ja sellega ei oska toime tulla ei poliitikud, ei majandusinimesed ega ka tavalised inimesed. Me peame õppima selles infoühiskonnas selles elama…”
Vabandust, mida? (Ärga saage valesti aru, ma ei võrle Kaljuranda Rüütliga, ei seda mitte, aga sama arusaamaru oli see jutt küll).
Lihtne küsimus. Ja vastata võiks mida iganes – palgavaesus, 40 000 nälgivat last, Haigekassa puudujääk, pikad ravijärjekorrad, väike pension, kehv sotsiaalsüsteem… Vali mida iganes. Tulevane president ei suuda sõnastada Eesti suurimat probleemi?
“Ringvaates” küsis Marko reedel sama asja. Kuna Kaljulaid ütles kolmapäeval Mihkel Kärmasele, et Eesti suurim mure hetkel sai just lahendatud, siis kirjeldab ta Markole ilmselt suuruselt järgmist mure: “No kui ma alustan valdkonnast, mida ma mõnevõrra paremini tunnen, siis see on majandus. /—/ Eestist peab saama innovatsiooni liider.”
Ma ei tea, otsustage ise sisu üle, mis seni välja paistab…
V.
Huvitav arutelu. Jälgides kogu presidenditralli kaugemalt, tundub Kaljulaid väga arukas valik ja keegi, kes tahab ka Eesti mainet rahvusvaheliselt edendada, mis on väikeriigi jaoks tähtis. Olen arvamusel, et Eesti nõrkuste parandamiseks peab oskama vaadata riigist välja ja minu meelest on Luksemburgi kogemus ainult kasulik, sest annab perspektiivi ja maailmakodanlikku mõtlemist, aga võib-olla olen siinkohal subjektiivne.
Mis puudutab viimase aja teleesinemisi ja valimisjärgseid intervjuusid, mul on tunne, et ta lihtsalt ei ole harjunud vahetu ajakirjanikega suhtlemisega ja seetõttu vastab küsimustele kohati kentsakalt ja puiselt. Sellegipoolest, tundub mulle, et on olemas sisu ja tasakaalukus ja nõrka avalikku suhtlemis/esinemisoskust on täiesti võimalik parandada läbi juhendamise. Kui oleks valida, siis iga kell eelistaks just sellist presidenti, kui kedagi, kes kompenseerib vaadete puudumise iseloomu ja bravuurse olekuga.
ebaparlikarp
Iseenest Ilves tegi Eesti kaardil hoidmisega ju head tööd. See pool oli siiani ka korras.
V.
Alguses kirjutasingi ‘Ilvese sammudes’ tegelikult, aga lause läks pikaks – tahtsin öelda, et Eesti kaardil hoidmist on oluline jätkata sama entusiasmiga. Eelmiste kandidaatide seas ei olnud mu meelest kedagi, kellel seda sama suur huvi teha oleks olnud va Kaljurand, kellega läks nagu läks.
ebaparlikarp
Jah seda küll.
Eveliis
Välimust ei tohtunud kommenteerida ja nüüd tundub, et sisu ka mitte. No on alles kaitsealune lilleke see meie uus presidendikandidaat.
ebaparlikarp
Ainult kiita tuleb! 😉
Virks
Su blogi on nagu TV3 uudiste päevaküsimus juba: Kaljulaid ja Kaljulaid. Kas ta on ise süüdi selles olukorras, et ta ei saanud varem presidendi rallis osaleda ja diivani pealt seda vaatas? Nagu ma aru saan, siis president tuleks valida ikka Kallas, Jõks, Reps, Kaljurand, Helme hulgast, sest keegi teine oleks ju ebaaus. Minu jaoks nt 5 inimest on igapidi oma margi ammu täis teinud ja ei taha neid presidendina näha. So what, et viimaste päevade pingelises olukorras ei sõnastanud ta oma mingit lauset poliitiliselt korrektselt. Neid ämbreid on kõigil olnud s.h Jõks oma Repsiga ühtimise jutuga. Tunnista endale ausalt, et läksid lihtsalt närvi selle stiili teemal sõnavõtmise ebaõnnestumisega ja üritad nüüd kuidagi “õiglust jalule” seada ja mingeid vigu leida, mis õigustaks Kaljulaiu mitte seedimist.
ebaparlikarp
😀 Sa oled mingi naljatilk?
Kaljulaid ei ole süüdi selles presidendivalimiste süsteemis, mis laseb riigikogu liikmetel ja erakondadel poliitiliselt mängida ja mille pärast valimised ka läbi kukkusid. Küll aga ei ole Kaljulaid seda süsteemi kuidagi kritiseerinud, nagu teevad päris paljud poliitikud ja arvamusliidrid meie ühiskonnas praegu. See on juba näitaja ja selle märkuse tõi välja ka Indrek Tarand. Sellega ma lihtsalt pean nõustuma.
Olen Kaljulaidu (sry, enne kirjutasin kogemata Kaljurand, aga seda viga on teinud ka otse-eetris päris paljud) maininud kolmes postituses, esimeses avaldasin arvamust, et ta on rahvast kauge (ilma suurema selgituseta), teises arutlesin Eveliisi postituse üle, tuues Kaljuranda näiteks, ja kolmandas postituses tõin välja põhjused, mis esimeses postituses toomata jäid (sest seal kirjutasin intuitsioonist, nüüd aga tunnen, et see intuitsioon ei olnudki petlik).
Kui tahan, kirjutan ka neljandat korda, kui arvan, et mul midagi ütlemata jäi. Sul on mingi probleem või? 😀
k.
Kaljurand ei ole Kaljulaid 😀
Aga ma arvan, et kõik lugejad on aru saanud, et sulle Ta absoluutselt ei sümpatiseeri 😉 Teda siiski presidendi valimiste nurjumises süüdistada ja, et ta sel ajal Luxemburgis tööd tegi on ülekohtune. Tal polnud ju sellel hetkel õrna aimugi, et temast järgmine EV president võiks saada.
Jh, tänased presidendivalimised oli “nali”. President tulnuks valida kohe riigikogus, ilma klounaadita. Erakonnad oleksid pidanud kohe alguses tegema omavahel koostööd ja otsima EV parimat presidenti. Üritati aga igal juhul oma jope posti lükata.
Minumeelst viitas ta täiesti õigetele probleemidele, et erakonnad ei suhtle omavahe. Poliitikud ei oska suhelda rahvaga, ei selgitata rahvale piisavalt tehtavaid otsuseid jne. Eesmärgiks on võimul püsimine, mitte rahva heaolu eest ühiselt võitlemine ja koostöö tegemine. Aga eks iga üks luges intervjuust välja seda mida ise tahtis 😉 Mulle väga meeldib, et president on apoliitiline ja vaba oma otsustes, mitte ei ole erakonna hüpiknukk (nagu seda olid kõik eelnevad kandidaadid).
ebaparlikarp
Kes süüdistas teda presidendivalimiste nurjumises? Ma räägin, et presidendivalimiste nurjumine ja uus selline katse president leida, on süüdi selles, et Kaljulaid paljudele ei meeldi. Mitte Kaljulaid on süüdi, et presidendivalimised nurjusid.
Marii
Ma pean nõustuma, et sellises olukorras on suhteliselt võimatu tulla mängu ja olla rahvalemmik. Lisaks on kõik natukene väsinud juba sellest trallist.
Minule need kohad, mis sa välja tõid, nii hullud ei tundugi. Aga ma üritan ka mõelda nii, et kui teistel on taga tiim, kellega on olnud rahus võimalik nõu pidada, siis tema tõenäoliselt (täpselt ei tea) on hetkel kõik teinud ja öelnud nii nagu ise parimaks arvab. Ja kui ikka päris igapäevaselt meedia huviorbiidis ei ole, siis tegelikult on keerulisem küll.
Üks asi, millega ma olen veel nõus, tõesti, on see, et natuke rohkem kriitikat praeguse tralli aadressil oleks olnud värskendav. Selles osas oli tõesti veider kuulata, et kõik on justkui hästi. Aga ta veel jõuab. Ja ma ikkagi siiralt loodan, et temas on natuke rohkem sisu.
Marie
Seda, et Kaljulaidil ei olnud õrna aimugi, on ikka VÄGA naiivne arvata! Jah, ta ei teadnud ette, et valimised läbi kukuvad, kuid päris kindlasti oli temaga juba ammu-ammu räägitud. Need diilid ei sünni siis, kui meedia kaudu rahvast teavitatakse, vaid plaan A, B ja C on ikka enne olemas.
ebaparlikarp
Temaga räägiti juba siis, kui teisi kandidaate valiti. Ta ei soovinud siis kandideerima tulla. Nüüd, kui oli kindel, et ta valitakse üksikkandidaadina ära, oli nõus. Siit võib ka igaüks teha mingid oma järeldused, miks ja mis toimus.
Eva
Mulle muudab Kaljulaidi ebasümpaatseks tema tuim, karismatu olek ja asjatult patroniseeriv hoiak Eesti suhtes. Umbes nii, et “mina tean, kuidas Euroopas asjad käivad ja olge õnnelikud, et olen nõus tulema kodumaal korda looma”.
Rahvast kauge on ta kindlasti.
ebaparlikarp
Ma tunnen sama.
Liisa
Hehehee, lahe vaadata, kuidas igaüks on pädev poliitikas kaasa rääkima these days…
ebaparlikarp
Kodanikuna on igaüks pädev kaasa rääkima. Su iroonia ei ole asjakohane.
Agnes
Kaljulaid ei ole kahtlemata rumal, aga mulle tundub, et ta on tanki pandud ja see tank on juba nii ehk naa katki. Ning see keda tahetakse tanki juhiks panna, ei näi tanki juhtimisest just palju teadvat. Tema jaoks on need probleemid, mis Eestit tegelikult vaevavad võõrad, sest noh tema palk on senini olnud 20K eurot. Ehk siis mulle meeldiks tark naine presidendina, aga see tark naine võiks paremini kursis olla sellega, kuhu ta presidendiks kipub. Mulle hakkab samuti tänaseks tunduma, et see sobing on ikka väga mage. Vaat et oligi nii plaanitud, kogu selle tsirkusega.
P.S. Kiidan jalgpalli referentsi. 😀
ebaparlikarp
Ma ei ole Repsi fänn otseselt, aga Eesti rahva jaoks oleks ta parem valik olnud, samuti tark, ent palju paremini kursis Eesti inimeste eludega. Eks tal oleks jälle teiselt poolt mõni miinus olnud. Aga igal juhul oleks Reps olnud president, kes riiki rahvale lähemale toob.
Agnes
Jaa, olen nõus! Tema suur tragöödia on Keskerakonda kuulumine, see andis neil valimistel kindlasti tagasilöögi. Nüüd natuke Eveliisi tabanud/tekitatud draamale toetudes lisaks, et muidugi oli suureks probleemiks tema välimus, kuulsin rohkem kui korra, et pole piisavalt ilus.
ebaparlikarp
Minu meelest ei ole see küsimus, millele hakata huumoriga vastama.
Sandra
Mina sain aru, et “Pealtnägijas” mõtles Kaljulaid suurima probleemi all presidendi valimistega seotut ja kuna tema nüüd ilmselt sellesse ametisse asub, siis saab see väike mure lahendatud. Ehk siis tundub, et üritas anda humoorika vastuse, aga see ei tulnud vist üheselt mõistetavana välja…