Mailis Repsi, Jüri Ratast ja Kadri Simsonit näitab meedia kui kangelasi, kes on astunud Keskerakonnas õiglust jalule seadma. Korruptsioonist puhastama. Valedest puhastama. Ma ei ütle, et need arengud mulle ei meeldi. Meeldivad väga! Rääkisin ühe inimesega, kes ütles, et kui Keskerakond oma muudatused läbi viiks ja uue esimehe saaks, siis ta kaalub lausa nende poolt hääletamast. Küll oleks see tõuge pigem sellest, et Reformierakonnast on lihtsalt siiber. Samas veel mõni aasta tagasi poleks me elus selle peale mõelnud, olgu Reformierakonnast nii siiber kui tahes.

Mailis Reps tegi minu meelest esimest korda suu lahti, kui Savisaar teatas, et astub Eesti õigussüsteemist lahti. Ta julges erakonna liikmena välja öelda, et see on täielik totrus. Mul oli automaatselt respekt, pärast seda hakkas ta mulle lausa meeldima. Isegi presidendikandidaadina pigem meeldis, kui et ei meeldinud. Ja nüüd ma loen tema viimast suurt intervjuud (LINK) ja hakkan mõtlema, et kus te varem olite? Miks te alles nüüd, kus “Edgar ei ole poliitiliselt enam keegi” kapist välja tulete? Teile sobis kümme aastat selle erakonna taga olla, seda promoda, toetada, Eesti inimestele peale suruda teades ju kogu seda pulli ja korrputsiooni, mis seal toimus. Ja te olete nüüd kangelased? Kergelt kummaline.

Ja Kersti Kaljulaid. Täiestu ausalt – nimi oli tuttav, nägu nimega kokku poleks pannud. Lugesin temast nüüd rohkem ja mulle tundub, et saime täieliku kompromissikandidaadi, nii nagu ennustati. Noh, et ühtegi erakonda ta ei häiri ja las ta siis olla. Äkki tuleb isegi hästi välja. Ma loodan, et tuleb. Nagu “Olukorrast riigis” mõte läbi käis – ei tasu alahinnata inimese õpivõimet. Kuid kas presidendi ametikoht on päris selline, kus inimene esimese asjana õppima peab hakkama. Pole selline nelja kuulise katseajaga ametikoht. Ma ei tunne seda inimest isiklikult ja kui ka tunneks, siis ei teaks ma ikkagi kui hea või halb president ta Eestile võib olla. Küll aga teeb mind ärevaks see, et inimene on elanud aastaid välismaal, ja kui ta isegi ei ole Eestist ja meie rahvast võõrdunud, siis meie inimesed võivad seda ikkagi arvata. Ja see on probleem. Poliitikakauge. Veel üks väljakutse.

Eesti 100nda sünnipäeva puhul pannakse Kersti Kaljulaiule uhke disainerkleit selga, lükatakse rahva ette… Samas kui eelarves on suured puudujäägid ja siin-seal on lausa üleskutsed, et seda pidu seekord statemandina mitte korraldada. Eesti inimesed vaatavad telekast toda disainerkleidis noort naist ja neil ei teki sidet. Või äkki tekib? Loodan väga, et tegemist ei ole Diori-koti hitihoiatusega. Loodan väga, et see ei olnud lihtsalt ühe inimese projekt kindlustamaks oma pensionipõlve ja elu, pärast viit aastat. Loodan, et siin on missioonitunnet, aga ka sisu. Ja kui on sisu, et see jõuaks ka meie inimesteni.

seadsin-endale-tingimuseks-et-pean-teenima-vahemalt-kolm-keskmist-palk-73490365

Foto: Tiit Blaat (Eesti Päevaleht)