Tunnistan täiesti ausalt, et minul ei ole mitte kunagi spordiga mingit suhet olnud. Jaa, mul on olnud perioode, kus mul on olnud suhe enese liigutamisega, aga ma arvan, et seda ei saa kutsuda isegi mitte tervisespordiks.

Argihommikuti autos Alari Kivisaart kuulatades on mul jäänud mulje, et ta pehmelt öeldes ei mõista spordiinimesi ega sporditegemist. Või noh, vb mõistab, aga iseendale sellist elu ette ei kujuta ega kavatse. Suures plaanis ma tunnen, et justkui saan temast aru. Ma ei ole enese intensiivsema liigutamisega omal nahal tunda saanud seda spordipisikuga nakatumist, millest paljud räägivad. Või mingit pöörast endorfiini mõju, mis peaks kogu stressi ära võtma ja mind metsikult õnnelikuks tegema. Osad räägivad, et see õnnehormoon vallandub pärast trenni, osad räägivad, et selleks peab kuid treenima, et toda tunnet saada. Kumb siis?

Samas kaldun ma kohe Kivisaare (ja no Kivisaar on siin lihtsalt sümbol, mis illustreerib sarnaseid inimesi) vastu, kui ma kuulen teda rääkimas, kuidas brokoli on lihtsalt garneering ja õige toit on suur rasvane lihakäntsakas uppumas majoneesikihi alla, pärast mida ta avaldab arvamust, et a la spordi tegemine on mingitele hulludele, ise ilmselt umbes 120 kilo (panin huupi!) kaaludes. Vot siis mul tekib trots, et mees, vaata oma vatsa, vaata peeglisse või oma veresoonte seinadesse või südamelihasesse, noh nendese asjadesse, mis näeksid paremad välja, kui end natukenegi liigutada ja tervislikumalt süüa.

Kunagi 10-12 aastat tagasi käisin mõnda aega paar korda nädalas ühes grupi-tantsutrennis. Olin väga noor. Tahtsin katsetada. Miks mitte ei võiks tantsuline grupitrenn mulle sobida? Tuli välja, et mul lihtsalt puudub see kordinatsioon, kuidas teha ka kõige tavalisemaid liigutusi, kus ühel ajal liigub käsi sinna ja jälg tänna. Need sellised tüüpilised tantsuliigutused, mida tehes inimene isegi ei mõtle, vaid teeb. Nagu manuaalkastiga auto juhtimine. Viimast valdan ma unepealt, aga jäljendada treeneri tantsulisi liigutusi, kus ta ees hüppab nii, et on seljaga ja otseselt ei näe, mis ta seal teeb, siis on ta näoga (ehk nagu peegelpildis, mis teeb asja veel keerulisemaks), pluss ümberringi on ka peeglid, mis jooksutavad juhtme kokku… Ma ei arva, et ma olen blond, mul lihtsalt pole seda soont. Asja point on tantsutrenni nautida, aga mul ei ole võimalik seda teha, kui kogu aur läheb ajudele ragistamisele, kuidas mingit liigutust teha ja meelde jätta. Minu jaoks on see eelkõige ajutrenn.

Kusjuures mind ajavad natuke närvi need entusiastlikud fitness-tantsu-misiganes treenerid, kes raadios/telekas hõikavad, et tulge kõik meie grupi(tantsu)trenni – IGAÜKS saab hakkama! IGAÜKS! See on nii mõnus ja lihtne! Ka algajale! No teate, see ei ole nii. TEIE jaoks on see jah lihtne ja te arvate, et teiste, algajate/pelgajate jaoks ka. EI! See on umbes sama, kui sa, aktiivne trennitibi, sõidad oma trenne andma rattaga või bussiga, sest sa ei julge juhilubasid minna tegema. Sa oled proovinud, aga sa läksid roolis närvi, suunatulede asemel läksid sul tööle kojamehed, auto suri 74 korda järjest välja ning sõidurida ei julge sa kunagi vahetada, sest sa ei mõista, kuidas on võimalik mingist küljepeeglist üldse olukorda hinnata. Ja siis tulen mina ja ütlen, et kammoon, see on ju NIIIII LIHTNE, õppesõit ongi ju mõeldud ALGAJALE! Sa saad raudselt hakkama! Lõppkokkuvõttes vast saaksidki. Aga mitte ilmtingimata lenneldes ja naudinguga ja lihtsalt, vaid higi, pisarate, suurema ajakulu, loobumistunde ja kõige muu kompotiga.

Kui Ethel oli paariaastane, siis läksin proovima joogat. Kundalini joogat. Panin end kirja tervele ühepäevasele kursusele, mis hõlmas natuke teooriat ja praktikat (erinevad hingamised jms). Tundus mõnus. Aasta aega käisin 1-2 korda (okei, eks mõni nädal võis ka vahele jääda) nädalas Viimsis joogatunnis. Mujale ma ei tahtnud, sest see õpetaja meeldis mulle tohutult. Seda tundi ma tõesti nautisin, midagi meelde jätma ei pidanud, paindusin ja hingasin niipalju kui sain ja kuigi osad harjutused olid päris rasked, siis oli mõnus. Üks hetk aga jäi katki. Miks? Ma ei teagi. Koht oli liiga kauge? Elus toimusid mingid muutused?

Minu praegusel tööl on meil jõusaal. Ma pole kunagi mõelnud hakata raskusi tõstma, aga jooksulint ja jalgratas… Aerutamine. Miks mitte? Aastaid tagasi deitisin vägagi terviseinimesega – ta oli tervisespordiga kõvasti kaalu kaotanud, ta ei joonud alkoholi, oli kuidagi eeskujuks. Ma olin siis juba piisavalt vana, et mitte lasta mingil kutil end täiesti muuta. Teate küll, see, kuidas kutt räägib, et ta lemmikmuusika on klassikaline muusika ja siis avastad, et kuulad samuti pidevalt klassikalist muusikat ja räägid kõigile kui hea see on. Ja no nii kõikide asjadega. Hakkad juskui teise inimese elu elama. Aga just siis sai meil see jõusaal valmis ja no miks mitte. Kiirkõndisin jooksulindil 3 korda nädalas pärast tööd ca pool aastat. Siis jäi asi kuidagi soiku.

Viimati liigutasin end, kui Ethel käis lasteaia lõpurühmas ja ma viisin teda 2 korda nädalas ujumistrenni Audentesesse. Siis sel ajal, kui tema ujus, olin mina tunnike jõusaalis väntamas. Kevade poole ja suvel 2015 tegin õues sörki/ kiirkõndi, vahel lausa hommikuti enne tööd. Mul oli kindel 5 kiltsane ring. Kuni Ethel läks kooli ja käis ise trennis koolimaja sees ja ma ei pidanud teda enam kuhugi viima. Ilmad läksid külmemaks ja õue ma enam ei tahtnud. KÕIK, pärast seda ei ole mul tulnud ise tahtmist minna sportima. Mõni tahab minna sportima. Mõni tahaks, et ta tahaks minna sportima. Ma isegi ei tahtnud tahta, mul oli mega suva.

Ma arvan, et osalt tuleb mu motivatsioonipuudus sellest, et ma olen terve elu peenike olnud olenemata palju ma söön. Ma küll ei kaalu palju, aga ma pole ka vormis. See härib mind, aga mitte nii palju, et hakata sellisel tasemel trenni tegema, et oma keha väliselt muuta. Ennast liigutanud olen ma alati hoopis seepärast, et mitte kaalust alla võtta või niivõrd vormi saada, vaid et lihtsalt nagu.. PEAKS? Et see on tervislik? Et mitte lihtsalt mitte midagi teha? Et tuleks energiat? Et oleks rohkem võhma? Et nii tehakse? Et peaks ka proovima, äkki hakkab meeldima? Et uusi trenniriideid proovida? Et värsket õhku saada? Et Kalamaja vahel inimesi vaadata? Et laps saaks mu kõrval rattaga sõita? Et aega parajaks teha? Et end kiita? Et mitte kuivik olla? Et toit kiiremini seediks ja raskustunne kaoks? Et ootamatut lambimotivatsiooni ära kasutada?

Kuidas teil spordiga lood on?