Põhiliselt ainuke koolivorm, mida mina tean, oli seriaali “Kodus ja võõrsil” tegelastel. See ruuduline. Võibolla on praegu ka, aga viimased 8-9 aastat pole ma seda seriaali enam vaadanud. No okei, olen ka Prantsuse Lütseumi koolijutse mingis iseloomulikus vormis linnapeal näinud. Suht normal vaadata, samas et nagu IGA jumala päev see asi selga panna…

school-uniforms-670325

Täielik nostalgia

Paar päeva tagasi esimesel suurel lastevanemate koosolekul saime teada, et ka meil tuleks tellida koolivorm. “Ei, ainult vest.” “Ei, tegelt võib tellida ka püksid, seeliku, triiksärgi, polo, pihikseeliku…” “Ei, ainult vest on kohustuslik.” “No tegelikult ei ole vest ka kohustuslik, vaid siiski rangelt soovituslik.” “Aa ja tellimiseks on nüüd täpselt 2 ja pool päeva aega.” Ühesõnaga, kooli poolt natuke segane jutt, aga tellisin selle vesti siis ära. Igaks juhuks võtsin tüdrukute triiksärgi ka, mina ei tea, kas need Lindexid, Zarad ja H&M-id neid ka müüvad või mis hinnaga…

Vest ise on selline, kellegi õpilase looming, millele disainer siis kaasa aitas:

laste-vest-kpk-vei-01-sinine

Kalamaja Põhikooli koolivormi vest

On see siis nüüd ilus või mitte?

  • Selles valguses, et alguses taheti teha tüdrukutele eraldi ERKROOSA, on see unisex vest ikka väga okei.
  • Samas, mis on selle vesti point? See ei ole kohustuslik, vaid rangelt soovituslik. Ja kui ülejäänud riided on vaba valik, siis tegelikult väga vaba ikkagi ei ole, kui ma pean SELLE vesti riiete peale sobitama, nii et Ethel ei keelduks kodust välja minemast.
  • Samas, kui koolis on nii külm, et tuleks peale panna ka kampsun, siis MILLINE kampsun sellega sobib? Siis pigem juba jätan vesti koju ja panen kohe kampsuni.
  • Kena on see vest ilmselt laulukoori laste, kel peaks laval mingi ühine nimetaja olema.

Kui nüüd jämedalt üldistada, siis koolivormi poolt on tavaliselt need, kes arvavad, et lapsed peaksid koolis võrdsed olema, et ei tekiks “mul on ja sul ei ole momenti”. Või siis osade meelest lihtsustab see oluliselt hommikust “mis ma lapsele selga panen” draamat. Kas see esimene argument tõepoolest töötab? Ma ei kujuta ette. Kui lapsed tahavad, leiavad alati midagi, mida minul on ja sinul mitte. Parem telefon, paremad dressid kehkas, paremad tossud, parem auto, millega isa järel käib, eeldusel, et üldse on isa jne.

Ma pole seni selliste asjade pärast eriti muretsenud. Pigem ma arvan, et lapsi ei tohiks panna kunstlikku mulli, vaid reaalsesse ellu, sest kes neid hiljem selliste asjade eest ikka kaitseb ja kust need kogemused tulevad? (PS: muidu ma muretsen Etheli pärast väga, kas ta üksi kodus hakkama saab ja kas koolitee selgeks, kuid see riiete asi tundub pseudo).

Mina vist arvan, et koolivormil peaks olema pigem esteetiline pool. Sel juhul aga peaks olema ka vorm ilus ja esteetiline. Pigem pidupäevariietus, aktuse või laulukoori jaoks või mis iganes koht, kus kooli tuleb esindada. Ja pigem kogu vorm, mitte mingi vormi üks element. Kui tõesti igapäevariietus koolis (mille vastu ma ka sõdima ei hakkaks), siis kindlasti mugav ja kaasaegne. Õnneks tolle ettevõtte, kes kooliga koostööd teeb, pakutavad variandid olid isegi täiesti normaalsed. Kool alles esimest aastast alustas selle koolivormi ideega, nii et paistab, mis saab, ma olen suht kõigega nõus, mis siis ikka.

PS: Ethel just ütles, et tema tahab hakata koolis saama viis miinuseid, sest ta täiega tubli ei viitsi olla.