Koolivorm või mitte?
Põhiliselt ainuke koolivorm, mida mina tean, oli seriaali “Kodus ja võõrsil” tegelastel. See ruuduline. Võibolla on praegu ka, aga viimased 8-9 aastat pole ma seda seriaali enam vaadanud. No okei, olen ka Prantsuse Lütseumi koolijutse mingis iseloomulikus vormis linnapeal näinud. Suht normal vaadata, samas et nagu IGA jumala päev see asi selga panna…
Paar päeva tagasi esimesel suurel lastevanemate koosolekul saime teada, et ka meil tuleks tellida koolivorm. “Ei, ainult vest.” “Ei, tegelt võib tellida ka püksid, seeliku, triiksärgi, polo, pihikseeliku…” “Ei, ainult vest on kohustuslik.” “No tegelikult ei ole vest ka kohustuslik, vaid siiski rangelt soovituslik.” “Aa ja tellimiseks on nüüd täpselt 2 ja pool päeva aega.” Ühesõnaga, kooli poolt natuke segane jutt, aga tellisin selle vesti siis ära. Igaks juhuks võtsin tüdrukute triiksärgi ka, mina ei tea, kas need Lindexid, Zarad ja H&M-id neid ka müüvad või mis hinnaga…
Vest ise on selline, kellegi õpilase looming, millele disainer siis kaasa aitas:
On see siis nüüd ilus või mitte?
- Selles valguses, et alguses taheti teha tüdrukutele eraldi ERKROOSA, on see unisex vest ikka väga okei.
- Samas, mis on selle vesti point? See ei ole kohustuslik, vaid rangelt soovituslik. Ja kui ülejäänud riided on vaba valik, siis tegelikult väga vaba ikkagi ei ole, kui ma pean SELLE vesti riiete peale sobitama, nii et Ethel ei keelduks kodust välja minemast.
- Samas, kui koolis on nii külm, et tuleks peale panna ka kampsun, siis MILLINE kampsun sellega sobib? Siis pigem juba jätan vesti koju ja panen kohe kampsuni.
- Kena on see vest ilmselt laulukoori laste, kel peaks laval mingi ühine nimetaja olema.
Kui nüüd jämedalt üldistada, siis koolivormi poolt on tavaliselt need, kes arvavad, et lapsed peaksid koolis võrdsed olema, et ei tekiks “mul on ja sul ei ole momenti”. Või siis osade meelest lihtsustab see oluliselt hommikust “mis ma lapsele selga panen” draamat. Kas see esimene argument tõepoolest töötab? Ma ei kujuta ette. Kui lapsed tahavad, leiavad alati midagi, mida minul on ja sinul mitte. Parem telefon, paremad dressid kehkas, paremad tossud, parem auto, millega isa järel käib, eeldusel, et üldse on isa jne.
Ma pole seni selliste asjade pärast eriti muretsenud. Pigem ma arvan, et lapsi ei tohiks panna kunstlikku mulli, vaid reaalsesse ellu, sest kes neid hiljem selliste asjade eest ikka kaitseb ja kust need kogemused tulevad? (PS: muidu ma muretsen Etheli pärast väga, kas ta üksi kodus hakkama saab ja kas koolitee selgeks, kuid see riiete asi tundub pseudo).
Mina vist arvan, et koolivormil peaks olema pigem esteetiline pool. Sel juhul aga peaks olema ka vorm ilus ja esteetiline. Pigem pidupäevariietus, aktuse või laulukoori jaoks või mis iganes koht, kus kooli tuleb esindada. Ja pigem kogu vorm, mitte mingi vormi üks element. Kui tõesti igapäevariietus koolis (mille vastu ma ka sõdima ei hakkaks), siis kindlasti mugav ja kaasaegne. Õnneks tolle ettevõtte, kes kooliga koostööd teeb, pakutavad variandid olid isegi täiesti normaalsed. Kool alles esimest aastast alustas selle koolivormi ideega, nii et paistab, mis saab, ma olen suht kõigega nõus, mis siis ikka.
PS: Ethel just ütles, et tema tahab hakata koolis saama viis miinuseid, sest ta täiega tubli ei viitsi olla.
K.
Hakkasin blogi otsast lugema – väga väga mõnus!
Koolivormi kohapealt – olen käinud koolis, kus koolivorm oli kohustuslik. Olin ühe aasta vahetusõpilane ühes Ladina Ameerika riigis. Algselt olin vaimustuses aga pärast seda kogemust olen pigem koolivormivastane. Esiteks on korralik koolivorm vägagi kallis – kui just riik, linn vms seda ei toeta/kinni ei maksa. Sul peab neid elemente mitmeid olema, et saaks vastavalt ilmale kombineerida – hommikul puhta särgi panna jne. Lõpptulemus on hoopis see, et need, kellel on vaesem pere – nemad siis ei saa iga hetk uut koolivormi osta, seega kui ajad endale nt tinti peale, siis käid selle tindise koolivormiga edasi kuniks uus ostetakse 🙂 või vana, kulunud või veidi kukeka vormiga. Rikkamatel on siis koguaeg uued ja säravad vormid. Lahedad tüdrukud õmblevad ikka oma vormi salaja veidi lühemaks kui peab ja luuserid on selle põlvini seelikuga. Vahed paistavad lihtsalt rohkem silma, sest muidu on tänapäeval võimalik ka väga soodsalt viisakas ja nö moodne välja näha.
ebapärlikarp
Head pointid jah 🙂
Efka
Mulle koolivormid meeldivad ning meie koolis on ka koolivorm soovituslik. Kui uurisin, miks kohustuslikuks ei muudeta, ütles kool, et neile paneks see kohustuse peale siis seda kontrollida. Nii, et vb on see põhjus, miks teistes koolides ka selline lihaeikala kohustus. Et tahetakse teha need ahvatlevaks aga mitte kohustuslikuks.
aile
“Kodus ja võõrsil” koolivormi ostaks küll lapsele 🙂 aga eks siimmail on vest praktilisem.
Mariel
Mulle koolivormid meeldivad. See tekitab lastes ühtsusetunde. Kindlasti leiavad lapsed kiusamiseks mingi põhjuse, kuid samas tekib veidi juurde sellist ühtustunnet, mis on näiteks sama vormi kandvatel sportlastel.
Koolivorm õpetab lapsi viisakalt riietuma, tulevikus ei teki probleeme või võõrastust kleidi või ülikonna kandmine, ei teki küsimust, miks peab tööle või pidulikumale üritusele viisakates riietes minema. Hommikuti ei pea lapsega vaidlema riietuse teemadel. Võib tunduda veidra argumendina, aga kui oled juba paar aastat oma lapsega vaielnud, viskab ikka üle see riiete valik ja lõputu šoppamine augusti lõpus, et ilusaid kooliriideid saada, nii et soovid siis ühte lihtsat koolivormi – käid kord aastas raha välja ja rahu majas.
Paljudes koolides on olemas koolivormilaadad, kus saab osta teistele õpilastele väikseks jäänud koolivorme ja seda üpriski odavalt. Samuti pole pea kusagil kohustus osta välja täiskomplekti riideid, vaid on üldjuhul kohustuslikud kas vestid, polosärgid või kampsunid ja ise peab juurde ostma triiksärgid, püksid, kleidid või seelikud. See annab võimaluse valida välja lapsele sobivad lõiked, samuti ei osutu kokkuvõttes kalliks.
alpiyogini
vahva tütar Sul 🙂
Mina olen täitsa koolivormi pooldaja. See tuleb endalegi üllatusena, sest mäletan siiani seda päev, mil nõukaaegne koolivorm lõpuks minetati ja me võisime selga panna oma neoonpusad kiisupiltidega, oh seda rõõmu!
Aga tookord tähendas koolivorm meie jaoks kõike muud kui lihtsalt ühe kooli vormi, see oli pealesurutud ideoloogia. See selleks.
Minu arust annab ilus (!!!) koolivorm palju juurde. Ühtsuse loomist, rühti 😉 korda … Koolivorm ei pea olema kole ja vastik, ta võiks olla uhkus ka.
Aga too kooli suhtumine ‘kohustuslikku’ rõivastusse on just see, mis ei toimi 😉 ta kas on kohustuslik või ei ole. Selline hall vahesumin ei toimi. Pigem jätab natuke selgrootu, hirmunud mulje, et tahaksid küll, aga ei julge, sest isssand, mida lapsevanemad ütlevad. Ma arvan, et kui midagi on otsustatud, siis tuleb seda liini ka ajada … Muidu ei teki usaldust ega respekti.
Väga mõnus blogi Sul!
Suvesooja!
Kati
Minu arust on koolivormi nõue kui selline natukene….ma ei tea, iganenud? Samas, ma mõistan nende soovi, et lapsed näeksid ühesugused välja ja ehk tõepoolest usutakse, et see vähendab kuidagi nende ebavõrdsust vms (samas, nagu sa ütlesid, võrdlemiseks ja narrimiseks kõlbab ka näiteks kingadest või vanemate autost). Ja mis mõte sellel koolivormil on kui see pole kohustuslik või vähemalt pole mingi osagi sellest kohustuslik? Võiks siis vähemalt iluski välja näha, aga see on ju mingi….khm… kokku mittesobivates toonides…
Ja minu arust ei saa Eestis üle ega ümber sellest, KUI kallis see koolivorm on. Jah, ma saan aru, et kohustuslikus korras koolivorm lahendab probleemi “mis ma täna lapsele selga panen”, aga keskmiselt peaks igale lapsele ju muretsema ca. 3 koolivormi ja kui ühe vormi hind tuleb 50 euro kanti….. njaa…väikese rahakotiga perele on see ikka päris kallis (ja ei tohiks tulla selle peale inimestele ütlema, et kui ei suuda maksta, tuleb (eliit)koolist minema minna). Alice kirjutas oma blogis mingi hetk sellest kui palju maksab UKs koolivorm, pluusid paar naela, vest natukene kallim, seelik kah sinna kanti (tüdrukule). Mitte ükski asi ei maksnud minu arust rohkem kui 10 naela, samas meil ei saa selle eest vist teklitki.
Ja noh…kui üldse on mingi konforminõue, siis olgu selleks tekkel. Kooli logoga või värvidega. See kasvab mõnevõrra lapsega kaasa, ei pea iga aasta vahetama, seda saavad kõik lubada ja samas omanäolised olla.