Kas tõesti on veel inimesi, kes võrdlevad koroonaviirust gripiga?
Kahjuks märkasin täna oma Facebooki uudisvoos tuttava postitust, suurelt, punaselt ja ironiseerivalt, kuidas gripp võttis sel aastal 21 elu, äkki peaks ikka kodus püsima. Isegi Mart Helme sai juba ammu aru, et need ei ole võrreldavad haigused, ja vabandas. Isegi Mart Helme!
Me võime ju vaielda selle üle, kas majanduse päästmine või elud, nii nagu Rootsis. Võime diskuteerida, milliseid meetmed, mis ulatuses piirangud ja kui pikaks ajaks… Aga arvasin, et tänaseks on juba iga inimene (välja arvatud need “5G inimesed”) mõistnud, et meil on Eestis nii vähe koroonasurmasid vaid tänu sellele, et oleme püsinud kodus. Ilma eriolukorra välja kuulutamiseta oleks meil olnud paari kuuga sadu koroonasurmasid. Kui võrrelda näiteks Rootsi (kus on leebed meetmed) koroonasurmasid mõne sama suure rahvaarvuga riigiga, siis on erinevus ju selgelt näha.
Jah, võime arutada teemal majandus vs elud, aga… Mu meelest on too gripi ja koroona võrdlemine (või pigem siis võrdsustamine) sama rumal nagu võrrelda terrorismi ja Tallinn-Tartu maanteed. Umbes, et mis sellest terrorismist üleüldse karta, Eestis saab Tallinn-Tartu maanteel ka rohkem inimesi surma. Ma ei ütle, et me peaks siin terrorismi kartma, aga miks peaks seda Tallinn-Tartu maantee surmadega võrdlema, nii nagu paljud siiski tegid.
Peale selle, et gripp ja Covid19 on kaks erinevat viirust, on gripivaktsiin kättesaadav, ning kõik, kes gripi pärast muretsevad, võivad lasta end vaktsineerida ja rahuliku südamega MITTE kodus püsida. Aga pole mõtet sellesse teemasse pikemalt laskuda, internet on selline põnev põhjatu auk, kust igaüks kaevab välja just selle informatsiooni, mida leida loodab.
Mul ei läinud ka koroonaolukorra tõttu elus mõni asi nii, nagu lootsin või plaanisin, aga seest poolt olen hell ja leplik.
K
Kui nüüd mõelda eriolukorrale tagasi või ette poole, siis mina kavatsen ka edaspidi suuremad toidupoodide ostud internetis teha ja endale mingi korduvkasutatava maski muretseda. Eriolukord sai küll läbi, aga viirus on alles, vaktsiini või peale sümptomaatilse ravi meil muud võtta pole. Nii, et elu läheb lihtsalt sedasi edasi. Ja valitsusel oligi justkui keeruline valida majanduse, tervise ja Rootsi variandi vahel. Ja kuskil pole öeldud, et Eesti ei võiks uue puhangu ajal Rootsi süsteemi või osa sellest kasutada. Kui kevadel polnud meil põhimõtteliselt suurt midagi, mille põhjal otsustada, siis järgmiseks puhanguks valmistumisel on meil vähemalt aega mõelda, uurida ja vajadusel teisiti teha. Loomulikult saab alati öelda, et riik peab olema igasugusteks asjadeks valmis (kasvõi antud juhul siis kriitiline varu isikukaitsevahendeid), aga saab ka küsida “kui valmis ma ise olin/olen”. Et kas sul on nädala toidu ja veevaru…Minu mõte on ka see, et alati ei saa riik meie eest asju ära teha/asju ära hoida ja saab ka ise valmis olla/või olukorra kiiremale lahenemisele kaasa aidata. Olgu selleks kasvõi iseenese vabatahtlik karantiini panemine ja kontaktide minimeerimine.
Bianka
Mina ei ühine koroona-ülimuslikuks haiguseks pidajate arvamusega. Kui elu pausile pannakse, siis kontaktid ja nakkavate haiguste edasikandumine loomulikult väheneb. Aga kõigi nende koroona tõttu muude haiguste ravita jäänud inimeste hulgas võib järgmisel aastal suremus suureneda. Vähihaiged, kes ei saanud uuringuid õigel ajal alustada ja pärast oli liiga hilja, samuti kõikvõimalike muude krooniliste haiguste ägenemine, mis ravi ei saanud. Olen eriti verine sel teemal, sest oma peres on inimene 2 kuud väga kehvas seisus, 3 korda kiirabi kutsunud, aga kuna suremist näitajad ei kinnita, siis mingeid analüüse ega ravi ei saa. Nüüd küll eriarstid juba alustasid vastuvõtte, aga järjekorrad on pikad, nii arsti kui protseduuride juurde. Tema ravi saamine seisab just selle ülemüstifitseeritud koroonaohu taga, nagu muud haigused polekski olulised. Annaks taevas, et ta saab ikka abi, enne kui on liiga hilja.
Marit
Lisaks sellele, et koroonaga läks meil üsna kergelt, kuna enamik siiski püsis kodus ja pidas piirangutest kinni, on ka gripi suremus (21) sel hooajal rekordmadal. Eelmisel hooajal oli surmasid 59, mis juba oli ligi poole madalam eelnevatest aastatest.
Kas keegi ikka veel kahtleb, et eelnenud meetmed ei mõjunud nakkushaiguste edasikandvusele?
Ma nüüd võrdlesin ka grippi ja koroonat, aga mitte nende raskuse üle, vaid piltlikult näitamiseks, et karantiin ja inimestest eemale hoidmine tõepoolest mõjub elusid säästvalt ja nakkushaiguste edasikandvust pärssivalt. Koroona kohta meil eelnev statistika puudub, saame võrrelda vaid Rootsi statistikaga, mis on ka üsna kõnekas. Olen mitmeid kordi öelnud täiesti arulageda lause “Väga hea!” nende olukorra kohta, pidades silmas, et see on väga hea piltlik võrdlev näide kuidas mõjub üks korraldus ja kuidas teine.
Samas ma siiski loodan, et edaspidi sarnaste jamade ärahoidmiseks ei pea kehtestama eriolukorda vaid vaadatakse üle haiguspäevade kompenseerimine riigi poolt, et haiged inimesed saaks ja jääks koju. Oluliselt lihtsam ja odavam, kui eriolukord.
ebaparlikarp
Jah, meetmete üle võiks arutada ja mõelda, mis ikkagi oleks majandust kõige säästvam, aga inimesi siiski hoidev.
Marit
Vigade parandusena, siis 21 grippi haigestunut vajas intensiivravi ja 12 suri. Mis on tavapärasest aastast 10x vähem. Näitab väga selgelt, kuidas karantiin mõjub nakkushaiguste levikule.
ebaparlikarp
Ma ei kontrollinud seda tema kirjutatud fakti, ju siis nii. Veel mõjusam jah!
Rents
Ma saan sellest maanteevõrdlusest hulga rohkem aru, sest mõeldakse eelkõige rahalises plaanis. Eelarve on piiratud, tehakse riskianalüüs, otsustatakse, et targem on investeerida maantee turvalisemaks muutmiseks, sest tõenäoliselt on päästetud elude hulk suurem (kui Eesti oleks sellise terroriohuga, nagu GB, tasuks ehk teisi investeeringuid teha). Igati loogiline. Samasugune riskianalüüs ütleb, et koroona on ohtlikum (ja vähemalt hetkel ei saa selle vastu vaktsineerida). Riiklikul tasandil on ühel hetkel suurimaks argumendiks ikkagi numbrid eelarves ja mul on väga hea meel, et meil on säilitatud piisav inimlikkus, et mitte majanduskasvu eludest ettepoole panna (või siis lähtuti eeldusest, et Eesti üksi maailmamajandust püsti ei hoia nagunii).
ebaparlikarp
Jaa, nõus, sedasi näiteks riigi poolt numbritesse pannes, on see terrori ja maantee surmade võrdlus arusaadav, aga kahtlen, et need suvalised netikommijad just seda silmas pidasid tol ajal.
Aga mis koroonasse puutub, siis äkki järgmise laine ajal (kui see tuleb) oskame juba rohkem ette näha ja säästa üheaegselt nii majandust kui ka inimesi. Loota ju võib 😛