Rahvastepall on tarkade mäng!
Mulle jäi täna silma Eesti Ekspressis ilmunud artikkel “Kas rahvastepall tuleks Eesti koolides lõpetada?”. Väidetavalt lööb selles pallimängus koolikius eriti teravalt välja. Artikkel on tasuline ja ma ei ole lugenud, mida ja miks nood kolm Kanada teadlast oma uurimuses täpsemalt järeldasid, aga see polegi oluline, sest nende avaldatud tulemused ei muuda minu või paljude teiste kogemust rahvastepalliga.
Loomulikult võime hakata tõstatatud teema all kõiki lumehelbekesteks tembeldama. Kõige lihtsam! Aga kas koolikiusu ohvreid tembeldame siis samamoodi helbeiks?
Mäletan oma kooliajast rahvastepalli ühe eredaima mälestusena. Ma ei olnud füüsiliselt just kõige tugevam tüdruk. Polnud ka kõige nõrgem. Oleneb ka spordiaalast. Mul on pikad jalad ja kitse võin karata nagu nõtke gasell. (Ok, see lause ei kõlanud just kõige loogilisemana). Poomil võisin ka kikivarvul kõndida, see ei nõua jõudu kätes, vaid tasakaalu. Hüppenööriga hüppamine – anna ainult nöör kätte ja pane stopper käima. Jalkas ei olnud keegi eriti osav, aga enamjaolt saadi pallile pihta, mis sest et keegi ei õpetanud, kuidas seda palli täpselt lüüa ega harjutatud tehnikaid.
Aga rahvastepall… Seal hiilgasid üldiselt (mõne erandiga) need, kes muudes õppeainetes eriti ei hiilanud. See oli nende hetk särada! Meie suures spordisaalis oli rahvastepall veel enamvähem. Ruumi oli ning sai end mingi mängukuluni kellegi taha peita või põigelda. Aga väga tihti olime sunnitud mängima rahvastepalli lasketiirus. Jah, meil oli null korrusel lasketiir, mida keegi lasketiiruna ei kasutanud, vaid seal mängiti muuhulgas ka rahvastepalli.
Lasketiir oli väike ja kitsas akendeta väga madala laega piklik ruum, kus ühele poole otsa mahtus siis üks võistkond ja teise otsa vastasvõiskond. Joone taga muidugi ka kaptenid. Õpetajal enam väga kuskil ruumi seista ei olnud, seepärast (või ilmselt pigem muul põhjusel) kohvitas ta tihti kehkaõpside umbses topispallilõhnalises puhkeruumis, selmet õpilastel tunnis silma peal hoida. Lasketiirus rahvastepalli mängides polnud peita kuhugi. Põigelda polnud kuhugi. Lisaboonusena võis saada palliga vastu vahtimist ka seina- või laepõrkest, kui palliviskaja äigas nii suure hooga, et täpsus juba kannatas. Seda juhtus tihti. Üldiselt oli meil tüdrukutega kehaline kasvatus poistest eraldi (lasketiiru poleks terve klass mahtunudki) ja meie paar tüdrukut laksasid ikka mõnuga makku või vasta pead. Matemaatikas, eesti keeles või mõnes muus aines kahtesid saanuna (puhtast viitsimatusest õppida) tulistasid nad järjekindlalt ja üleolevalt. Kuid kas ühe klassi tüdrukute kehalise kasvatuse tunni pallimäng peaks olema koht, kus vihaga võimu näidata ja teistele haiget teha? Kahtlen!
Kas mul on rahvastepallist trauma? Nii ja naa. Kooli rahvastepallist lasketiirus on. Tegelikult kogu kooliaja kehalise kasvatuse tundidest üldse, aga sellest olen ma juba aastaid tagasi kirjutanud, mida ma arvan tolle aja meie kooli kehalise kasvatuse tundidest ja õpetajatest. Kuid koduhoovis mängisime sõprade kambaga rahvastepalli palju. See mulle meeldis! Miks? Sest sõpradele ei löödud palli meelega näkku kinni. Mis sest, et kriidiga joonistatud mängu ala oli palju väiksem kui lasketiiru piirid.
Rahvastepall on tarkade mäng, ma ütlen, krt! Või vähemalt normaalsete inimeste!
Kuidas teil rahvastepalliga mälestused?
Päise foto: pexels.com
Lisatud hiljem: Lugesin Eveliisi blogist, et Romi Hasa olevat kuskil tabavalt küsinud, et kas elu pole üleüldiselt üks suur rahvastepall. Mu meelest ei ole siin küll midagi tabavat. Elu võib olla üks suur rahvastepall ja mõned naised võivad meeste käest (või misiganes pidi, kes kellele) igapäevaselt vasta nägu saada, kuid kas selliseks eluks tuleks lapsi juba varakult rahvastepalli mängides “ette valmistada”, sest elu ongi karm? No ei! Jalkas saab meelega vigastamise eest punase kaardi!
Kaie
Mulle meeldis aga mitte kogu aeg. Tavaliselt läksin välja esimeste seas. Aga kusjuures siiani mäletan, kuidas ma kuskil teises vôi kolmandas klassis esimest korda palli kinni püüdsin. Kaptenid olid tavaliset need kôige paremad pommitajad ja mäletan, et kuidas üks neist täie jôuga palli minu poole virutas ja see oli nagu aegluubis kuidas pall minu poole lendas ja ma otsustasin et ma nüüd püüan selle kinni. Siiani mäletan seda kôva matsakat kesk kôhtu ja seda ülevoolavat ässa tunnet, et ma suutsin palli kinni püüda. Peale seda leidsin täieliku enesekindluse selles mängus ja ka teistes pallimängudes ja minust sai vôrkpallur 🙂
Mängu ära keelamisega ma vist nôus poleks aga ehk tuleks tegeleda probleemidega miks see kiusamine eksisteerib?
Kaidi
Meeldis rahvastepall. Püûdsin hea meelega seda palli, ka neid mis kõvasti visati. Ei olnud kaheline, ei olnud see kes meelega teistele haiget tegi. Arvan, et kui kiusaja tahab, siis ta saab mis iganes mängu ajal teisele haiget teha. Huvitav, mis selle ravastepalli dynaamikas siis sellist on, mis eriliselt seda julmust vôi kiusamist toetab, et vôiks kaaluda pallimängu lõpetamist. Selline tahtlik tûmitamine võib toimuda mis iganes asja eest vôi ajal (kõverad jalad, “vale” kehahoiak, oled valede inimestega sõber, arvad midagi sobimatut või mis iganes asi) ja see pole okei. Selle jubeduse ära hoidmise eest vastutavad ka kõik ümbritsevad. Ei pea kannatama, ei pea tolereerima seda. Rahvastepalli puhul siis nt õpetaja, kaaslased. Iseasi on see, kuidas ära tunda näiteks alandamist, arvamuse naeruvääristamist või palliga terrorit…
Tujutikkuja
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DhuJ3x_7DnQk&ved=2ahUKEwjM7PXslv7kAhXE-ioKHc-hCrYQwqsBMAB6BAgGEAQ&usg=AOvVaw2uMgy-jjMF1ewFchV4Gm-t
ebaparlikarp
Tuleb meelde!
Keegi
Minu jaoks on samuti rahvastepall (ja üldiselt kehalise kasvatuse tunnid) väga negatiivne mälestus koolipõlvest. Ütlen ausalt, mul on siiani pallide ees mingi kerge hirm, sest need seostuvad mulle nüüd automaatselt valuga, sest just seda rahvastepall mu jaoks oli – vaimse ja füüsilise valu allikas. Ma olin selline pisikest kasvu, aeglane, nõrk.. no see, kes esimesena palliga alati pihta sai.
E
Jep mul meenub ka rahvastepalliga vaid hirm ja abitus. Ma isegi “unustasin” kekariideid koju kui teadsin, et ees ootab rahvastepall. Meil oli klassis 6 tüdrukut ja 24 poissis ehk siis pallihoobid olid pigem kiired ja valusad kui pehmed ja sõbralikud. Jalkat ja võrku ja kossu mängisin alati hea meelega, aga see pagana rahvastepall oli küll jabur!
Teine Katre
Mulle tuleb kohe meelde üks Simpsonite osa kus hullunud kekaõps karjub “bombardment” ja mängitaksegi ainult seda mängu.
Ise ma rahvaste pallist mingit traumat6ei saanud, aga vihkasin korvpall sest ma ei osanud ja meil oli võimla põrand suht kehvas seisus. Üks kord korvi all viskele minnes komistasin mingisse auku põrandas ja kukkusin niimoodi kõhuli et küünarnuki ja puusanukid olid sinised.
ebaparlikarp
USAs saaks selle eest juba 100 000 dollarit nõuda 😀
Sandra
Olen täpselt sama meelt! Minulgi tekkis põhikoolis hirm siseruumides toimuva kehalise tunni vastu, sest see tähendas sageli tunni alustamist/lõpetamist rahvastepalliga kitsas ja rusuvas spordisaalis. Samuti leidus mu klassis kaks neiut, kes olid “kiired ja osavad” vaid selles tunnis ja võimalust seal võidurõõmu nautida tänu “vindiga” teele saadetud pallile. Õpetaja oli samuti lihtsalt hääletu kohtunik, pigem tundis rõõmu selle üle, et need neiud saavad vähemalt kehalises kogeda eduelamust.
Eveliis
Ma rahvastepalli teemat ei puuduta, sest minu lemmikmäng ja blogis oma arvamuse kirja pannud, aga pean kommenteerima seda lauset “Mul on pikad jalad ja kitse võin karata nagu nõtke gasell” . Ma naersin nagu loom. Parim lause ever!
ebaparlikarp
😀 Milline loom?
Eveliis
Surikaat. Või laiskloom. Või minu kohmakust arvesse võttes siis karu.
ebaparlikarp
Sul on surikaadi uudishimulik nägu ja kõrvad küll, aga laisklooma või karuna ma sind küll ei näe 😀
Eveliis
Sa pole mind lihtsalt ammu näinud:D
ebaparlikarp
😀
Liisa
Mul vist vedas väga oma klassikaaslastega, sest rahvastepall oli meie kehalise tunnis see, mis kõigile, vähemalt minu mälu järgi, meeldis ja mingit erilist vaenulikkust oma klassis niimoodi ei olnudki, et seda spordisaalis välja näidati. Õpetajad olid ka mõistlikud, nt poisid ei tohtinud tüdrukuid dominantse käega visata. Ja nägu ning kõhtu vältisid mängijad ise taktikalistel põhjustel.
Isiklikult ainult head mälestused ja ka ei meenu mingeid, et suuremaid vigastusi kellegil oleks just sellest tekkinud. Mäletan, et klassikaaslastel oli spordimehelik suhtumine – nimelt kellelegi liiga ei tehtud ja kui juhtus kogemata, siis pakuti abi ja paluti vabandust.
ebaparlikarp
Vau! 🙂
Meil ka
Jah, meil ka. Rahvastepall meeldis kogu klassile, käisime koolidevahelistel vōistlustel isegi mitmeid kordi. Vōitsime! tavaliselt 😀 See oli alati üks kehalise tund, mis kōigile meeldis. Kellegile nimet liiga ei tehtud. Ise olin üks “tugevamaid” rahvastepallis, aga muud ained olid ka viied 🤷🏻♀️ Üldse meie klass oli pigem hea ōppeedukusega ning meil ei paistnud küll silma need, kes oma “kahe raevu” välja elasid, vaid ikka ühtlaselt head hinded olid üldjuhul.
Liivi
Mul on kehalisest palju halbu mälestusi, mingit armastust see spordi ega sportimise vastu see ei süstinud, kuid rahvastepall mulle meeldis, võib-olla isegi ainsa asjana… Ehk seetõttu, et ma olin see tüdruk, kes sai matemaatikas ja vene keeles kahtesid… Nali, mitte see, et ma halbu hindeid sain, neid sain ma küll, aga rahvastepall ei olnud see koht, kus ma oleksin säranud ja näiteks oma kiusajale palliga vastu vahtimist andnud (selles oleks ma temast parem olnud). Meil oli kehaline poistega koos ja nemad moodustasid me klassist 2/3, nii et ma tüdrukute vastu mängimist väga ei mäletagi, pigem oli see lõbus mäng poistega, kellega oli ka väljaspool kooli tore aega veeta. Tundub, et meil oli normaalne seltskond. 🙂
ebaparlikarp
Normaalsete inimeste mäng, ma räägin! 😀
Katre
Mul on küll trauma ja ma nii vihkasin seda mängu. Kuigi meil olid rahvaste pallis head pigem head õppurid ja mingit viha ei olnud, siis noh.. mängu sees ja võiduhimus paratamatult tehti ka tugevamaid viskeid, et ikka PIHTA saada (sest see on ju eesmärk) ja see on ikkagi mäng, kus teistele tahtlikult haiget tehakse. Pole nagu kogemata pihta visatud. Ei meeldinud.
ebaparlikarp
Jah, see ongi ju mängu eesmärk – visata vastane mängust välja, mis juba eeldabki viset, mida püüda ei suudeta.
Allegra
Mis pall siis asemele panna?
ebaparlikarp
Kas või neid samu asju, mida praegu tehakse, aga veidi rohkem, nii et täidab rahvastepalli ärajäämise “augu” 🙂
A
Me kasutasime hiljem vahtpalli rahvastepallis. Sada korda humaansemaks muutis selle mängu!
ebaparlikarp
Kusjuures ma pole kuulnudki sellest, et nii ka mängida saab. Väga hea mõte!
Marie
See mäng tuleks raudselt ära keelata. Kõige jaburam aga tagant järele mõeldes on see, et lapsena sa arvad, et sa peadki sellist palliterrorit iga nädal läbi elama, sest noh, see ongi elu. Tülpinud näoga kehkaõps lihtsalt vahib pealt, kuidas mingid “staarid” teisi meelega palliga näkku peksavad ja sul ei tule mõttessegi, et see ei ole okei. Või võib-olla nüüdisaja lubehelbekestel (siinkohal heas tähenduses) juba tuleb. Tahaks loota.
ebaparlikarp
Hea kommentaar! Nõus!
epp
101% nõus Marie kommentaariga (ja sinu postitusega ka).