Vussi läinud iluprotseduur ja piinlikkus
Mul on juba mõnda aega mõlkunud mõttes, et tahaks natuke kortsukesi siluda. Otsimikul horisontaalkortse ja kahel pool suud vertikaalseid “naerukortse”, mis naeratades põskede alla jäävad. Õnneks olen oma vanuse kohta suht kortsuvaba ja näiteks kanavarvaste triikimisega ei pea üldse veel vaeva nägema.
Ma olen käinud Niine Nahakliinikus konsultatsioonil ja enamvähem tean, mis mulle tegema peaks. Niines käisin seepärast, et olen seal aastaid sünnimärkide lasknud kontrollida ja ka eemaldada. Lihtsalt tuttav koht ja ma tean, et seal töötavad arstid, mitte “iluprotseduuride spetsialistid”.
Ühesõnaga, kuna mingisse kliinikusse aja broneerimine on mul päevakorras ja minu teine variant peale Niine Nahakliiniku oli just paljukiidetud Medemis OÜ (hetkel ei olegi otsustanud, kelle juurde lähen), siis Palja Porgandi ja Medemise juhtum kõnetas mind hetkel võibolla natuke rohkem kui muidu kõnetanud oleks. Delfi artikkel oli minu jaoks segane. Ühelt poolt viidatakse sellele, et Medemis kliinik ei tohiks fotonoorendusprotseduuri üldse tehagi, tsiteerin:
Loomulikult pöördus Taimre arsti poole. „Käisin dermatoloogi juures, kes vandus maha kliinikud, kus viiakse läbi protseduure, milleks neil tegelikult ei tohiks lubagi olla: “Vaid spetsialiseerunud nahaarstid peaksid selliseid protseduure läbi viima“,“ meenutab Taimre.
Paljas Porgand annab oma blogis veel hagu alla ja hoiatab postituse lõpus libaprofessionaalide eest. Kas ta mõtleb üleüldiselt või konkreetset juhtumit?
Delfi artikli teine pool aga ütleb, et kliinikul on terviseameti luba olemas, tsiteerin:
Medemis OÜ-l on terviseameti luba ambulatoorsete dermatoloogiateenuste osutamiseks.
Et siis? Tohib teha või ei tohi? Kumb? Kas dermatoloog, kes kannatanu üle vaatas, andis lihtsalt oma isikliku hinnangu, et selliseid protseduure peaks läbi viima ainult selleks spetsialiseerunud nahaarstid? Kas Medemis OÜ võib antud protseduuri pakkuda, kui seda viib läbi arst? Oli siis ka mingi rikkumine tegelikult või ei? Või juhtus lihtsalt inimlik, aga võigas aps, nii nagu mõni aeg tagasi Põhja-Eesti Regionaalhaiglas inimliku eksimise tõttu andis meditsiiniõde patsiendile vereülekandel vale verd? Segane artikkel ja lugu igatahes.
Mis mulle arusaamatu tundub, on see, et kaks aastat hiljem tuuakse lugu avalikkuse ette. Nii muuseas isiklikus blogis, kus ei jää kahtluseussigi, kas ajakirjandus selle üles korjab.
Ka Taimre ise on Medemises juhtunu osas väga leplik ega ole Medemises juhtunust terviseametile teada andnud. „See oli õnnetus ja juhtus juba mõnda aega tagasi. Ma ei ole pahatahtlik inimene,“ ütleb Taimre.
Ega muidugi, ei ole mõtet terviseametile ega muudele intitutsioonidele mainida, et sulle tehti kliinikus iluprotseduur, kui käed peaaegu otsast ära põlevad ja sa üle terve kliiniku röögid. Milleks? Las järgmine päev saab keegi veel sarnaseid põletushaavu, mis paranevad mitu aastat. Sellisest asjast teada andmine pärast juhtunud ei ole minu meelest küll pahatahtlikkus, vaid täiesti normaalne asjade kulg – panna kliinik vastutama ning sundima oma tööprotsesse üle vaatama, pärast mida on ka teistel ohutu sama protseduuri tegema minna. Aga kuna see oli “õnnetus ja juhtus juba mõnda aega tagasi”, siis aasta-kaks hiljem tundub okei asjast rääkida?
Kas tõesti võib keegi õnnetuid põletusarme käsivartel häbeneda samavõrdselt, nagu sekusaalselt ahistatud (#metoo) kannatajad, kes julgevad alles aastaid hiljem oma lugudega välja tulla? Või häbenetakse hoopis üleüldse ilukliinikus käimist? Või häbenetakse, seda, et seal “just minuga juhtus”? Või häbenetakse üleüldiselt oma keha? Ma ise mõtlen, et ma näiteks häbeneks 100 korda enam noorest ja lollist peast tehtud okastraadiga tätoveeringut, kui mingeid arme, mis minust sõltumata juhtusid. Loomulikult on iga inimese oma valik, kas või millal ta räägib, aga mis arvate, kas tõesti peaks piinlikkust tundma, kui midagi sellist nässu läheb?
Foto: pexels.com
Kati
Ma olen tavaliselt sellist leplikku laadi inimene, kes väga kära ei tõsta. Ent – selle juhtumi valguses on lausa KURItahtlik, et ta seda infot enne ei jaganud. Esiteks seetõttu, et võib-olla juhtus sama kellegi teisega – kui enne seda protseduuri pole teinud, siis kuidas inimene üldse peaks teadma, et tal ei pea käed niimoodi ära põlema? Teiseks – normaalsetes riikides juhtub nii, et normaalne kliinik annab ise sellisest juhtumist vajalikele asutustele teada, sest muidu võib juhtuda, et võetakse üldse tegutsemislitsents ära. Antud hetkel jääb sellest juhtumist paha märk maha nii blogija suhtes (kes oleks pidanud sellest kohe rääkima, kohe vajalikesse kohtadesse teada andma) kui ka firma suhtes – kangesti jääb tunne, et Medemis pakkus blogijale midagi vastu, et too vait oleks, aga nüüd kui kaks aastat on möödas, käed paranenud/raha otsas, siis võib selle looda lagedale tulla. Jah, mõistan, et tegelikult seal midagi sellist arvatavasti ei olnud, aga ükskõik milline muu seletus tundub absurdne. Kui mõni arst teeb ravivea, siis räägitakse sellest igal pool; mõni maniküürija teeb kehvad käed, siis lubab pool blogiseltskonda sinna salongi enam mitte minna – tekitatakse inimesele sügavad, ehk iseg püsivad armid… ja sellest ei kõssa mitte keegi.
Ma küll Porgandit enne ei lugenud, aga olin temast teadlik. Ausalt öeldes ei ole mul enam soovi ei Porgandit isegi lugeda või Medemisest midagi kuulda. Ja mul on kuri kahtlus, et osaliselt just selletõttu ei jagatud seda infot ka enne, et nö tarbijaid mitte ära ehmatada.
Präänik
Üldiselt olen nõus, aga seda, et “ma ei tunneks piinlikkust armide üle” on lihtne öelda kui endal neid pole.
ebaparlikarp
Vabandust, aga kes käsib nendest armidest fotod teha ja netti riputada, kui selline asi juhtub ja annad asjale ametliku käigu? Mõtlen ju just seda konteksti, kus näiteks seksuaalse ahistamise ohver ei lähe kaebama, sest võib häbi tunda, aga põletusarmid käel? Ning jah, ma tunneks häbi, kui ma esinen koosolekul rahva ees ja pärast esinemist tuleb välja, et mul rippus koll ninast välja, vot siis oleks piinlik, aga et tunda PIINLIKKUST põletusarmide üle KÄSIVARREL ja näiteks seepärast kaebust mitte esitada???? What?! Ja ma ei ütle, et koll ninast väljas koosolekut pidada on hullem kui armid käsivarrel. Ei, armid on hullemad, loomulikult! Aga piinlikumad? No ei!
M
Kaldun küll teemast kõrvale, aga no mulle tundub ikka uskumatu millepärast naised ebakindlad on (ja olen ise ka naine)… Jumala eest, MIKS peaks tõesti piinlik olema põletusarmide pärast? Ja miks peaks häbenema neid väikeseid nahatäppe, mida Porgand esialgu üldse eemaldama läks? Need ju nii paljudel inimestel, mul endal ka, ja pole selle pealegi tulnud, et peaksin nende pärast ebakindel olema… Ma ei tea, mulle tundub lihtsalt, et paljud naised kohe otsivad mingeid täielikke pisiasju oma kehal, mille pärast nutta ja piinlikust tunda.
ebaparlikarp
Ma ise ei saa ka aru, aga kui ma teeks oma kehaga iga päev endale rahalist sissetulekut, siis äkki mõistaks. Samas, siis ma olekski hoopis teine inimene 🙂
A
Oot-oot, mis ajast ühe ebatäiuse üle on OK ebakindlust tunda ja teise üle mitte? Kuidas on Porgandi põdemine keratosis pilarise üle kuidagigi erinev (oih, tegelikult on, see on reaalne mure!) kolmekümnendate keskpaigas Ebapärlikarbi põdemisest kortsude üle? Viimased, kusjuures, on vananemise ilmingud ja vananemine teatavasti on vältimatu protsess, mis saab osaks igale inimesele – erinevalt “väikestest nahatäppidest”, mis võivad olla sind saatnud lapsepõlvest saadik, raskematel juhtudel katta sinu käsivarred, reied, kannikad, olla valgete mädaste tippudega, tehes väga keeruliseks raseerimise vm karvaeemalduse, napi aluspesu kandmisest rääkimata. Või tunneksid end suvel rannas või mehe ees üleni punniliste kannikatega jube mõnusalt? Kui see nii on, siis müts maha, su vanemad tegid head tööd, sa oled väga enesekindel inimene. Keskmine inimene seda ei ole ja teil ei ole õigust siin teiste probleeme pisendada ja üleolevalt lahmida. “Mina ei teeni oma kehaga endale sissetulekut icc icc”. Öäkk, mis kõrkus ja õelus.
ebaparlikarp
Ma pole poolt sõnagi tema nahahaiguse kohta rääkinud, vaid tõstatasin küsimuse, miks pärast ebaõnnestunud protseduuri ja põletusarme sellest kõigest kohe ei võinud rääkida, kuna tegu on tõsise asjaga. Küsisin, kas tõesti saab põletust niivõrd häbeneda? Mina ei ole oma kortsudest 2 aastat hiljem rääkinud, räägin isegi ENNE protseduuri ja ma absoluutselt ei häbene neid, aga kuna tänapäeva kosmeetiline meditsiin pakub võimalust neid siluda, siis miks mitte. Täpselt nii nagu tundub mulle täiesti normaalne, et Paljas Porgand tahtis oma karatosis pilarist leevendada. Ühesõnaga, äkki süveneks ka sellesse, mida ma kirjutasin, sa oled ju täiesti valesti aru saanud, milles point on.
MS. TH
Ühel teisel blogijal on rinnaop. nihu läinud ja ka tema ei ole avalikult välja öelnud, kes selle talle tegi. Põhjendus oli, et ei taha neile niisama reklaami teha.
Pille
Nõus, et kui üldse miski, siis sellisest asjast MITTE avalikult rääkimine on pahatahtlik.