Sahtel

Sahtel

Käisin siis eile hambaarstil oma tarkusehamba igemepõletikuga. Sain kiirelt aja ja admistraator ütles telefonis, et see on lühike aeg, ega arst väga midagi teha ei jõua, vaatab üle, ilmselt puhastab ja kirjutab näiteks ravimid.

Esimese asjana tehti kohe röntgnen ja pärast seda läksin arstitooli. Ütlesin, mis viga ja tegin suu lahti. Arst oli meeldiv meesterahvas ja teatas: “Ahah, näen jah. TÕMBAME SIIS SELLE HAMBA VÄLJA, kui ta teil aegajalt ikkagi põletik tekib!”

Tuletan meelde, et ma tulin teadmises, et väike ülevaatus ja igeme esmaabi ja paranemine. Ma ei karda hambaarstile minekut üldse, ei puurimist, ei süste, ei juureravi. Absoluutselt ei karda, isegi natuke mõnus, kui keegi hambas urgitseb. Selline “süga veel, mul just sealt sügelebki” tunne. AGA tarkusehamba välja tõmbamine?! Kuskilt kurgust lõualuu seest?! See on nagu jäseme amputeerimine!

Mul oli 3 sekundit aega mõelda. Iseenesest ju hea, kui ei pea end hambatõmbamise ootuses kaua marineerima – näiteks eelmisel õhtul veel närvitsedes, et homme tõmmatakse hammas välja. Tuled kohale teadmises, et midagi ei tehta ja siis järksu, hops, hammas väljas.

Küsisin, kas selle PEAB ära võtma, on see katki, hammas ise põletikus või mis sellega on. Ei olnud hambaga iseenesest midagi, arst ütles, et hamba eemaldamisega oleks igemepõletiku seal lihtsalt jäädavalt eemaldatud. Pisarake hakkas juba ühest silmast voolama ja huul tõmblema. Ütlesin, et võiks ju selle hamba ära võtta küll, aga ma vist hakkan kohe oksele. Kõik see ragiseb ja krägiseb mul ajus ja kõrvus, kui ta seda tegema hakkab. Arst kinnitas, et jah, nii on, aga valu ei tunne. Minu meelest see teadmine, et keegi mul lõualuud pooleks rebib, on hullem kui mingi valuaisting, mida äkki ikkagi tunda võib. Arst ütles, et taastumine võtab 2 nädalat! Head uut aastat! Seda viimast ta veel ei soovinud tegelt.

Lõin araks. Küsisin, et kas on olemas teine variant. Näiteks see, et ta lõikab seda iget sealt ümbert ära ja kirjutab antibiootikumid. Arst ei hakanud seda plaani maha laitma, vaid ütles kohe, et võib tõesti ka seda teha. Et üritab nii palju kui võimalik iget ümbert eemaldada, puhastab ja täitsa võimalik, et probleem ka sellega enam ei kordu. Võtsin selle variandi.

Arst möllas hambaga ikka päris hullusti. Jube intensiivne kraapimise tunne oli ja ma korraks tõesti mõtlesin, et ta tegi nagu vanemad vanasti lastele tegid – ütlesid, et AINULT VAATAVAD seda loksuvat piimahammast ja põmm, hammas välja. Mul oli päriselt ka tunne, et see arst vist teeb mulle sama. Et äkki nägi, et ma kartsin, ja tõmbab mu enese teadmata välja 😀 Siiski mitte. Ikkagi puhastas ja lõikas ja lõpuks ÕMBLES mu põse kokku ka. Ma ei arvanud elus, et ta nii suurelt selle asja ette võttis. Pean lausa minema veel jaanuari keskel niite välja võtma.

Aga see ei ole veel kõik. Mulle tundub, et sattusin arsti juurde, kes lihtsalt tahab kõik hambad kohe eemaldada! Röntgen näitas, et ühe alumise tagahamba juure sisse on tekkinud põletik. Kunagi nõuka ajal lapsena juba on seda hammast lapitud ja siis veel kaks korda täiskasvanu eas ka, selline õnnetu hammas. Katki ta praegu ei ole, aga juures on kerge põletiku kolle ja arst ütles, et seda hammast enam taastada ei ole mingit mõtet ja ka võimatu, seega SEE TULEB VÄLJA TÕMMATA. Asemele siis implantaat. Sellega asi ei piirdu. Teisel pool all on ka sarnase probleemiga hammas, pealt kõik korras, aga all juures on ilmselt mingi mõra tekkinud ja ka väike põletikukolle. Ise ma midagi ei tunne muidu. Selle viimasega käskis ta mul minna juureravi spetsialisti vastuvõtule ja tema otsustab, kas see ka vaja välja tõmmata või saaks juureravi teha.

Mul viskas korraga nii palju infot peale ja küsisin natsa nagu tobujuss, et kas see juurearst siis ka kohe eemaldab selle hamba, kui parandada ei saa. Too arst keeras oma laua tagant tooliga minu poole, nõjatus ja lausus südamerahus ja rõõmsalt:

“EI, SELLE HAMBA TÕMBAN IKKA ILMSELT MINA TEIL VÄLJA!”

Smart_Guy_Gif

Täitsa õudne on mõelda, et kuskil on arst, kes TAHAB MUL KÕIK HAMBAD SUUST VÄLJA TÕMMATA! 😀

Lahkusin sealt teadmises, et järgmisel poolaastal panen tuhandeid eurosid kahe kikukese peale. Õigemini lasen endale täiesti uue kiku teha. Kui veab, siis ühe. Peaks vist õnnelik olema, et ma saan seda endale lubada. Olukord võiks olla ka selline, kus ma kuulan arsti ära ja tean, et ma ei saa seda endale lähima elu jooksul lubada ning registreerin end kümne aasta pärast “Totaalse muutumise” saatesse, sest see oleks mu ainuke võimalus. Aga ohh, seda õnne, järgmine aasta saab 40 eurot ju riigilt hambaravihüvitist tagasi ka 😀

Lõppkokkuvõttes kaks asja. Esimene on psühholoogiline teema. 34-aastaselt kaotada hammas ja lasta teha UUS KUNSTHAMMAS! Ma tunnen end 88-aastasena praegu.  Samas ma mõndadele tuttavatele rääkisin, mis mind ees ootab, ja päris mõnigi ütles, et ka neil vaja see asi ette võtta. Siis ma polegi ainuke kolmekümpine, kes kunshambaid vajab? 😀 Teine teema: ma lahkusin sealt sellistes valudes, et mõtlesin, et ei ela päeva üle. Mul valutas see lõikus, lõug, kurk, kõrv. Kasti ibukat ja parakat KOOS võtta. Mu aju keeldus seda tegemast, aga proovisin järgi ja see tõesti aitas paremini kui kaks ibukat. Lisaks antibiotsikuur. Suu lahti ei käi, toit suhu ei mahu. Täna on juba natuke parem, aga siis mõtlen, et jaanuaris on mul juba NELI uut hambaarsti aega… Sisendan endale uuesti, et aga vähemalt ma saan seda endale lubada. Vähemalt ma saan seda endale lubada. Natuke aitab! Natuke on põnev ka 😀

Foto: pexels.com

 

 

 

28 thoughts on “Sahtel

 1. sse taastumise vãrk on nii individuaalne. mul on tõmmatud kaks ülemist tarkusehammast välja, mõlemaga natuke valutas 1-2 päeva (isegi mitte ei valutanud tegelikult, vaid kõrvalolevates hammastes oli nii veider tunne, et tahaks justkui need ka välja tõmmata, natuke ebamugav), võtsin vist kahe korra peale kokku 1 valuvaigisti. max 2 nädalat üritasin süüa aint ühe suupoolega ja oligi kõik. alumistega on keerulisem nüüd edaspidi, sest need on natuke viltu ja peab vist opereerima 🙁
  igatahes ma ka hambaarsti ei karda, mul on nii tore arst ka. mõnikord mind ajab lausa marru, et inimesed ei lähe sellepärast arstile, et nad kardavad.. ja siis lähebki kõik tuksi. ja veel veidram on see, et inimesed kardavad tuimestavat süsti ja kannatavad selle jubeda valu ära. TUIMESTAV SÜST ON MINGI 10 KORDA VALUTUM JA TUNNED KORRAKS AINULT, kus loogika on?! 😀

  1. Arst ütles, et ülemised taastuvad ruttu, aga alumised on hoopis teine teema. Aga individuaalne on kindlasti. Mul on kurgumandlid ära lõigatud ja mu taastumine oli hull (opil käisin ka kaks korda, sest veri ei jäänud kinni) ja kestis ca 2 nädalat, tohutud kõrvavalud olid, aga samas tuttav paranes paari päevaga. Hirmu pärast paljud ei lähe jaa, lükkavad edasi. Eks nii ole paljude asjadega.

 2. Mine küsi mõne teise arsti arvamust ka. Ja muide superhea tarkusehamba eemaldaja on dr Airi Sokk. On mul eemaldanud kõik tarkusehambad nii, et ma ei saanud arugi. Ootasin suu ammuli, et millal siis jama pihta hakkab kuni öeldi, et kõik. Võite minna 😀

  1. Ma lähengi ju selle juureravi arsti juurde, eks tema vaatab need juures veel omakorda üle. Tarkusehammastega rohkem teemat praegu ei ole. Need on lõikunud iseenesest ja pole katki, seni jätan alles, kui võimalik 🙂

   1. Kui see juureravi arst on samas kliinikus, siis ma läheksin teise kliinikusse teist arvamust küsima. Mu pereliige ravis ja ravis ja ravis oma hambaid, mis ühtäkki ühe arsti juures osutusid nii vigasteks, et vaat et igas hambas auk ja kogu aeg vaja puurida ja lappida ja midagi välja tõmmata ja asendada, raviplaan oli pooleteise aasta peale ette tehtud. Tal tekkis kahtlus, kuidas see saab nii olla. Läks teist arvamust küsima, leiti kaks auku ja kõik. Võttis igaks juhuks kolmanda arvamuse ja sama lugu. Aastaid möödas nüüd ja ei ole tal hambad suust välja kukkunud. Lasi need kaks auku korda teha ja nüüd käib regulaarselt kontrollis ja kõik OK.

    Sille, pakun, et su tarkusehambad olid väga lühikese juurega siis lihtsalt. Muidu ikka päris nii ei ole võimalik.

    1. Mul pole põhjust selle arsti seisukohtades praegu kahelda, sest kui täiesti teises kohas need kaks hammast kunagi ammu juureraviti ja tehti, siis hoiatati, et aastate pärast see tuleb ikkagi implantaat panna. Need aastad läksid ja nüüd olengi selles punktis.

 3. Palun otsi mõni tuttava tuttav hambaarst, kes teab ka, mida teeb, ja tegelikult hoolib sellest, et Sa oled elav inimene! Ausalt!

  Hamba väljatõmbamine peaks olema ikka viimane asi, mida arst välja pakub, kui olukord on niiiiii hull, et kisub pidevaks piinaks või eluohtlikuks. Vähemalt olen mina meie pere kauaaegselt hambaarstilt niisugust asja kuulnud, ja tema on olnud hambaarst rohkem kui 60 aastat (enam küll ise ei paranda, ainult vaatab ja konsulteerib). See Sinu meesarst küll mitte mingit usaldust ei ärata.

  Pai-pai!

  1. Ma usun, et implantaadi jaoks otsin jah mõne üldtuntud arsti, kes selle vallas tegija on. See arst, kelle juures ma käisin, oli hambaarst, kes muidugi oskab hambaid parandada, aga ta on eraldi spetsialiseerunud väga keeruliste tarkusehammaste väljatõmbamiseks.
   Tänks 🙂

 4. Minu jaoks on tarkusehammaste väljatõmbamised olnud seni kõige meeldivamad hambaarstikülastused 😀 Kokku läks vist 8 minutit, neist 5 ootasin tuimestuse mõjumist. Natuke ragistas, aga tunda polnud küll midagi ja samal õhtul sain juba enam-vähem normaalselt süüa, ei mingeid antibiootikume ega midagi. Väikelinnavärk ehk (hind oli ka 25 eurot) 😀

 5. Valude vastu lase edaspidi sealsamas mõni retseptiga saadaval olev valuvaigisti välja kirjutada. Mulle on niimoodi rohtu kirjutatud ja selle asemel, et kilogramm ibuprofeenipõhist valuvaigistit süüa ja ikka ei aita, piisab tabletist või paarist.

  1. Ma tegelt ei arvanud, et nii valus hakkab. Aga see oli 1 päev, tegelt oleks võinud ju koju minna ja pikutada ja rohud sisse võtta, aga mässasin veel tööl ja sõitsin õhtul pimedas ema juurde 100km autoga, vot see oli piin. Aga ibu+parakas aitas tegelt hästi, poleks uskunud, ma tõesti ei teadnud enne. Muidu ma suure valugaa Sopladeini võtnud, aga seekord see ei aidanudki nii hästi.

 6. Kui tänu sellele veel nii mahlakaid kihvakaarli-visiidi postitusi tuleks, siis ma lausa soovin, et sul oleks seal suus ikka rohkem, mida välja tõmmata 😀
  /no tglt ma muidugi ei soovi kellelegi paha, lihtsalt liiga naljakas oli lugeda/

 7. Ma sõin veebruaris uhkelt toffiffeed kui järsku tundsin, et hambalt tuli terve kroon maha. Oi kui paanikas ma olin. Hammas oli all reas ja vasakult kolmas (olen 23 ja tarkusehambaid pole siiani). Läksin arstile, tegime röntgeni ja voilaa, meeletu mädapaise juure all. Tuli välja, et hambaarst kes mul seda hammast 4 aastat tagasi parandas, ei teinud juureravi juure lõpuni ja seega lõi põletik. Ma ise aga ei tundnud midagi. Kes teab kui mitmeid kordi see mul tegelikult oli olnud. Igatahes otsustas arst, et kuna see on väike hambake, siis tõmbame välja ja asemele paneme implataadi. Olin nõus. Oi kurja kui ta seda välja hakkas tõmbama. See hammas oli nii kõvasti kinni, et see eemaldamine võttis pea pool tundi aega. Ige ise tuli pikuti alla lõhki lõigata. See oli kohutav, sain lausa trauma ja kartsin arsti veel 2 järgmist visiiti. Õnneks läks hirm üle. Paranemine võttis kaua aega. Pea 4 nädalat. Hüüvega olid ka pidevad probleemid. Kuna ige oli lõhki, siis kippus hüüve pidevalt välja voolama. Praegu on all alles 0.4mm vahe, õnneks keegi seda ei näe 😀 veebruaris on brekude raviplaanide vaatamine ja siis vaatab mis ma edasi saan teha. Kui röntgenis selgus, et tarkusehambad tulemas, siis ma ei saa niipea sinna implataati panna 😀 Mehel tõmmati tarkusehammas välja ja samal õhtul mugis praeliha, samas mina toitusin mitu nädalat jogurtist ja muust sellisest jurast 😀

 8. Okei, TÄNKS! 😀 mul sama asi ees (kyll kuu aja pärast), aga hakkasin ka nyyd ette pabistama (kuigi olen seda protseduuri varemgi läbi teinud). Ma ei julenud lõpunigi lugeda. Tänks noo😀

 9. Mina olen ka mitmete arstide juures käinud ja aru saanud, et on arste, kes soovitavad ja üritavad inimese oma hambaid säilitada ja ravida ja on neid kes ütlevad, et tõmbame kohe välja ja paneme nt implantaadi.
  Esimese arsti juures soovitas arst kohe tarkusehambad välja tõmmata. Siis ei tõmmanud, sest kartsin. Hambad valu ei teinud. Järgmise juurde läksin, siis ütles, et ei ole vaja tõmmata, kui valu ei tee. Siis järgmine jälle ütles, et tõmbame välja 😀 . Mina igatahes enne ei tõmba, kui viimane võimalus 😀
  Ja siis ühe katkise hambaga samamoodi. Üks ütleb, et tõmbame välja ja implantaati vaja. Teine ütleb, et ravime nii kaua kuni saab. Ei tea mis see siis parem variant on. Mõlemad ikkagi maksavad, aga lõppkokkuvõttes vist ikka implantaati vaja. (Ma 28a)

  1. Ilmselt mõnda olukorda saabki mitut moodi lahendada. Ma kuulnud, et tarkusehambaid ei parandata, et need muidugi tõmmatakse välja, kui seal näiteks auk. Aga need kaks tava hammast, mis mul probleemsed, nende kohta juba ütles eelmine arst ka, et teeb, mis suudab ja lõpuks ikkagi tuleb implantaat panna. Aga ma olen mitmelt arstilt Tallinnas kuulnud, et ongi olemas mingid spets juureravi spetsialistid, kes siis hullude olukordade juures otsustavad, mis teha ja kuidas, et tava arst ei saagi hakkama. Mul ongi siis see keiss.

  1. Praegu juba täitsa ok olla 🙂 Ma tegelikult natuke teadsin, mis valisin, kuna teise tarkusehamba juurest on samamoodi seal kliinikus iget lõigatud, siis aga ei vajanud õmblust ja läks natuke kergemalt. Samas pole seal ige enam pärast probleeme tekitanud.

 10. Oleksid võinud lasta kiirelt välja tõmmata, sellest head nahka ei tule, jääbki krooniliseks “paistetajaks” ja vaja teda ei ole. Tütrel tõmmati just 2 tarkusehammast välja (ülevalt ja alt), 20 min. ja kombes, kolm päeva natuke hamstrit ja kaks korda ööseks valuvaigisti. Ainult et 380.- raha maksis (koos tuimestusega, Hollandis, haiglas). Mina lasin ühe enda oma eelmisel aastal välja tõmmata hamba-arsti juures (ülemist tarkusehammast talle paariliseks ei tulnud ja seega ei lõikunud ta millegagi). Süsti tegemine oli kõige valusam selle juures ja aega võttis kaua (algul ei tahtnud tulla ja siis lagunes ära). Mäletan ainult, et hammustasin tüdimusest arsti käest. Mitte kõvasti ja pärast läbi hammaste vabandasin. Ta ei pannud pahaks, ma olen püsiklient ja üsna palju seal kukrut kergendanud ka.

 11. Ma ei teagi, kas see minuga juhtunu nüüd väga lohutus on, aga ma üritan vähemalt. Minuga juhtus 10-aastaselt õnnetus, mille tõttu ma kaotasin oma esihambad. Nüüd sai omajagu aega mööda ning lihtsalt PIDIN neid kunagi ammusel hallil ajal paigaldatud kroone vahetama minema (katki ei olnud, aga lihtsalt polnud nagu päris see enam. Hästi vastu pidasid küll – siiski üheksakümnendate moodsaima ravi tulemus :P). Kuidagi jäin ellu ja 10 000 euro võrra vaesemaks ka. Põhimõtteliselt on mul nüüd nn sahtlis autoraha ja reisiraha ja…Eks ma üritan muidugi rohkem naeratada vähemalt. 😀

  1. Issand, see on julm hind, aga ma valiks ka ilusad hambad 🙂 Ma loodan, et ma oma esihammastega venitab pikalt välja, iseenesest suht kabedad need praegu 😀

 12. Mul on tõmmatud kolm tarkusehammast välja ja varsti tõmmatakse neljas ka. Ülemistega ei olnud mitte midagi, heitsin toolile pikali ja kahe sekundi pärast arst ütles et kõik 😀 Ma ei saanud arugi et ta oleks midagi teinud.
  Alumisega oli jama, sest ta kasvas viltu ja pressis teisele hambale peale ning üks hambaarst juba aastate eest hoiatas et tuleb välja tõmmata, aga ma muidugi lükkasin seda viimse hetkeni edasi kuni ta juba hakkas kõrval olevat hammast lõhkuma ja valutama. Selle tõmbamine oli küll räme. Õnneks mul ei ole mingit hirmu ega foobiat, lebotasin seal toolil tund aega ja siis see vaene arst elu eest lihtsalt kiskus seda nii et kõik ragises. Vahepeal oli selline tunne nagu teetööline lõhuks asfalti mu suus 😀 Kõige lõpuks tuli mul muidugi poole peal pissihäda peale ja kannatasin viimse hetkeni kuni lõpuks hädiselt pobisesin et vaja vetsus käia. Selle peale arst vaatas mulle tõsiselt otsa ja ütles et: “Vaadake, et ikka tagasi tulete.” Ei tead, torman pooleldi välja kistud hambaga minema ja jätan oma koti koos rahakotiga talle 😀
  Lõpuks sai ta selle juurika sealt välja ja ütles, et noh natuke võib valutada. Natuke???????? Mul nädal aega valutas see ige nii et jube. Ma arvan, et kuna ta nii kaua kiskus seda hammast ja väänas teda igas suunas, siis see lõhkus seda iget nii palju ja seetõttu ta nii metsikult valutaski. Pidin lausa haiguslehe võtma, sest ükski valuvaigisti ei mõjunud ja nii halb oli.
  Nüüd natuke kardan selle viimasega, sest see ka alumine. Ei taha seda pärastist valu enam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *