SEB Tallinna Maraton vs tagumiku laiaks istujad

SEB Tallinna Maraton vs tagumiku laiaks istujad

Loen Facebookist neid “Mida te vingute, ei saa siis üks päev jala käia või asju kuidagi teistmoodi planeerida?” ja ausalt öeldes ei saa ikka aru küll, kuidas inimesed oma ninaotsast kaugemale ei mõtle. Niisamuti ei mõista ma neid “Jookske kuskil metsas!” tüüpe.

Täna ei oleks mina vist ei autoga ega ühistranspordiga Kalamajast välja saanud. Lihtsalt minu kodu juurest puudus väljapääs. Õnneks ei olnud mul vaja see nädalavahetus kuhugi minna, ei lennukile ega laevale, ei tööle ega kaupa vedama, ja sain rahulikult kodus olla, aga selline korraldus, kus üks päris suur osa elanikkonnast on täielikult isoleeritud, ikkagi päris normaalne ei tundu ning päris paljud inimesed olid täna hädas.  Turvamehed ei osanud infot anda, ümbersõite ei olnud märgistatud või siis neid lihtsalt ei olnudki, tupiku märgid olid seal, kus tupik juba algab, mitte tänava alguses jne. Siinsete elanike närvid on selle suvega aga viimse piirini keeratud ning ma täitsa mõistan inimeste pahameelt.

Sport on tervisele kasulik ja kaheks päevaks spordi linna toomine on okei. Küsimus on kuidas seda tehakse – korraldus peab olema läbi mõeldud, sildid, viidad, teavitus korrektsed jne. Kirjutada aga tahtsin sellest, et paljudest kommentaarides jääb mulje, nagu need, kes liikluskorraldusega hädas olid, ongi laisad inimesed, kes istuvad oma autodes igapäevaselt p*rseid laiaks, peale selle veel nii saamatud, et ei suuda ühte päeva ka ilma autota läbi ajada. Raimond Kaljulaid ütleb, et sport, tervis ja liikumine on märkimisväärselt olulisemad väärtused kui sujuv autosõit. Antud juhul muidugi ei saanud toimuda siit MITTE MINGIT autosõitu. Ega ühistranspordiga sõitu. Et siis.. Ma ei teagi, veidi teemast mööda statement.

Ma ise arvan, et me ei saa panna vastanduma sporti ja igapäevast liikumist, olgu siis autoga või ühistranspordiga. Küll aga tundub, et paljude meelest need kaks asja selle üritusega seoses just vastanduvad. EI! Jalgsi liikumist propageerivad teised üritused – igasugu autovabad päevad ja muud aktsioonid. SEB Tallinna Maraton aga peaks olema korraldatud nii, et inimesed, kes soovivad joosta, saavad joosta, ning need, kes siiski peavad (olgu siis sunnitud või lihtsalt tahavad) kuhugi sõita, saavad seda kas või ummikus tiksudes teha, aga nad peavad seda saama. Ja ilma pilgeteta, kuidas nad sel hetkel oma p*rseid laiaks istuvad või saamatutena ei suuda oma toimetusi teisiti planeerida.

Olite kuskil lõksus? Käisite jooksmas?

PS: Foto pixabay.com

 

29 thoughts on “SEB Tallinna Maraton vs tagumiku laiaks istujad

 1. Me käisime sõbrannaga Balti jaama turul. Ta tahtis aja kokkuhoiuks tulla autoga sest laps magas kauem. Lõppes asi sellega, et sõbranna jõudis autoga ca tund aega hiljem koju kui mina rongiga, sest nad jäid Kalamajja lõksu.. Jah, oma viga et enne ei uurinud et kas ja kust kinni on, aga samas oleks nagu eeldanud, et kuskiltki oleks lahti jäetud..

  1. Jah, just, ongi oma viga, aga tõesti ei tule lihtsalt selle peale, et MITTE kuskilt ei saagi läbi. Pole vist varem nii olnud ka?

   1. Jah, ma nagu pole enne nii hullult märganud.. Ta elab Rocca juures ja täna ikka ütles, et oli ka absurd kuidas busse juba enne starti mööda ei lastud, turistid pika maa kohvritega läbisid enne stardi algust jne.
    Kusjuures liikluskorralduses oli kirjas, et lastakse läbi olukorda hinnates, aga tundub, et lihtsalt ei tahetudki läbi lasta..

 2. Mismoodi neid inimesi lõksu jäeti? Ei pääsenud siis kuskilt välja? Ma, tartlane, lihtsalt tunnen siirast huvi, sest loen, et inimesed on lõksus, aga mismoodi see väljendub… See lihtsalt kõlab utoopiliselt.

  Iseenesest nende üritustega lihtsalt… ma ei tea, peab kannatama vist. Tartus toimuvad rattarallid ja muud spordiüritused ajavad kopsu vist igal tartlasel üle maksa, sest mitmeks päevaks ei saa normaalselt linna kasutada. Selles suhtes ma mõistan neid, kes on pahased, et nad liikuma ei pääsenud.

  Teisalt ma mõtlen alati sellistel puhkudel, et spordiüritus või mis iganes üritus (Weekendi puhul hakkasid inimesed irisema, et muusika on kõva ja miks peavad noored üldse linnas olema jnejnejne) ei tule niisama lambist, vaid on teada antud juba kuid ette. Weekendi puhul teab ilmselt iga pärnakas nüüd. SEB puhul ilmselt oli teada ka see, et sel aastal ei joosta tavapärast marsruuti, vaid uut. Samas ma olen kommentaariumist aru saanud, et seda polnud piisavalt selgelt öeldud või varakult öeldud, et mis kinni läheb või kuidas läheb. Mina, rahuliku inimesena, teades, et mul on nv-l vaja kuhugi minna, oleks auto lihtsalt kaugemale parkinud, kust ma tean, et kindlalt välja saan. Pühapäeva õhtul oleks oma auto rõõmsalt tagasi toonud. Ma saan aru, et see pole lahendus, kuid üks võimalustest. Või, mina, tartlasena, lihtsalt lähen selleks ajaks linnast minema kui mingi kaootiline üritus linnas toimub.

  1. Inimesed lihtsakt ei tulnud selle pealegi, et kõik teed siit linna poole suletakse. Ühistransport ka ei liikunud. Oleks ise samuti auto siis Kalamaja piirile parkinud, kui oleks pidanud kuhugi minema. Aga minu point on see, et miks peavad jooks ja igapäevane liikumine üksteist välistama? Miks peab inimesi, kes tahavad lihtsalt oma elu elada, nimetama automaatselt saamatuteks p*rse laiaks istujateks?!

   1. Ma tahaks loota, et ma ei andnud oma kommentaariga kuidagi märku, et need, kes tahavad elu elada, istuvad perseid laiaks. 😀 See ei olnud mu mõte.

    Siinkohal võib ilmselt arvata, et need, kes nõnda arvavad, istuvad hetkel kas tööl/kodus ega pea kuhugi minema ja targutavad siis niisama. Või elavad Tartus. 😀 Need, kes vihastavad, ilmselt tahtsid tõesti täna kuhugi minna ega arvestanud, et kogu asi nii laiaks läheb.

    Muidugi omaette küsimus on ka selles, et mis sport see linnaasfaldil ikka on, aga eks see ilmselt ole mingi teise blogipostituse teema…

    1. Aa ei, ma ei arvanudki, et just Sina nii arvad. Lihtsalt lugesin erinevaid kommentaariume ja päris suur osa inimesi suhtus nii, mis on minu jaoks täiesti arusaamatu.

  2. Tartus minu teada saadetakse inimestele postkasti kaardid, kus on näha teesulud ja ülesõidukohad. Eile Tallinnas selle kohta küll midagi postkasti ei tulnud. Pidin eile tegelema ühe tööalase logistika probleemiga, sest asukoht asus üle maratoniraja, kuhu ei pääsenud enne 16.00 mitte kuidagi. Ei mina, ega klient ei olnud sellest teadlik, et mingi tõke tekib teele. Eks edaspidi olen targem. Kuigi jah, linnas olid paar päeva enne hoiatussildid, et kesklinn on suletud,aga kus täpsemalt 🙂 ?!

 3. Oi mind ajavad need igasugu võistlused hinge täis. Ma ei saa aru, miks on vaja maratone teha kesklinnas. Tartus on mitu korda aastas mõni maraton (kas rattaga või jala vms). Ja siis pannakse kolmeks päevaks kesklinn kinni. Kevadel proovisin kella 16 ajal minna kesklinna. Vihma sadas, seega ei tahtnud väga kaugele ka autot parkida. Hakkasin siis minema. Turvamees ütles et oi siit küll läbi ei saa, minge sealt. Okei, sõitsin sealt. Ükskõik kuhu keerasin tuli telliskivi märk ette (ja ka aed). Läksin tegin ringi ja tohootonti, sealt ka ei saanud. Igatahes ma ei valeta, et sõitsin 50 minutit tagasi kesklinna. Ma ei tea kui hästi sa Tartut tunned, aga lõpuks sain alles Laululava juurest linna poole tagasi pöörata. Enne seda olin teinud sada erinevat katset, läinud mööda väikemaid tänavaid ja kui lõppu jõudsin siis oli telliskivi märk ees. Ja need turvatöötajad ja liikluskorraldajad olid omaette tase. Küsisin ühe käest, et vabandage, kuidas ma kaubamaja juurde saan siit. Saad aru mis ta ütles? KUS KAUBAMAJA ON? Nagu…. jah.

  Mõni aeg tagasi oli rattamaraton meie kodu juurest. Ja siis me ei saanud oma koju. Öeldi et minge jala. 😀 kahe poekotiga oleks pidanud km koju kõndima ja auto tee äärde jätma. Siis saatsin küll kuu peale ja sõitsin tuimalt keelualast sisse. Õnneks polnud neid väravaid ees vaid lihtsalt üks töötaja oma telliskivi märgiga 😀

 4. Minule meeldib joosta ja sport on mõnus 🙂 Sel aastal SEB-l ei käinud, sest olime Lineaga Suurhallis turul. See, mis toimus täna Rocca juures hommikul, oli päris hull.. Inimesed sõitsid vahepeal aga üldse vastassuunas ja näha oli, et inimesed olid ärritunud.

  Abikaasa tuli eile lastega Vabriku tänavalt sünnipäevalt kell 17 ja ei saanud kella 19ni Kalamajast välja. Autos väsinud ja pahurad lapsed.. Juhatati igale poole aga kuskilt välja ei saanud. Sõitis muudkui ringe.

  Ülemus elab Heina tänaval ja ka ei saanud hommikul kodust tööle tulla 🙂 1h45min sõitis vist Roccasse.. Ta ei saanud koduväravast välja ja sai veel pahandada, et on tal siis vaja just praegu sõita..

  Mulle tundus, et sel aastal oli ikka korraldusega ses osas kehvasti. Terve linnaosa pandi kinni 🙂

 5. Ei ole normaalne panna teid niimoodi kinni, et ümbersõite pole organiseeritud. Inimesed ei saanud laevale (tuttavad), kuigi läksid väga varakult teele. Kusagilt ei pääsenud liikuma ega läbi. Kiirabi sõitis Koplisse kutsele 40 min, hea et üldse jõudis. Nii ei ole normaalne.

 6. Ma õnneks eipidanud täna kusagile autoga minema, sestseeoleks olnud võimatu. Hoovist välja viib ainult 1 tee ning see oli kinni, ka järgnev teeots ja ristmik mis on tõesõna ainuke viis kodust välja saada, olid kinni. Rääkides liikluskorraldusest Kalamajas üldiselt on asi ikka väga nõmedaks aetud. Ükskõik kas tulen linna, Telliskivi või Kopli poolt pean alati tegema koju jõudmiseks ringi ümber kvartali. Närvi ajab! Koju saamine-kodust välja saamine on mu ainuke soov. Eesistumised, kalamaja-päevad, trammitee remondid ja jooksuüritused ei lase üldse liikuma.

 7. Elan Heina ja Ristiku vahel ja kui täna linna tagasi tulin, siis ei osanud küll oodata, et koju sõna otseses mõttes ei saagi. Reedel enne linnast lahkumist olid tänavatel ainult ajutised peatumist keelavad sildid, ei tulnud selle pealegi, et kogu linnaosa kinni pannakse. Ükskõik kustpidi kodule läheneda üritasin, tupik ootas ees igal pool, kusjuures sildid ei olnud mitte tänava otsas (nagu oleks normaalne), vaid ilusti paarkümmend meetrit enne teesulgu. Minust läks see maratonitrassi teavitus küll täiega mööda, kaarti otsisin ka täna tükk aega, sest maratoni enda koduleht oli ülekoormusest maas. Väga tore, et inimestele meeldib joosta, aga korraldus oli küll vihastamaajavalt kehv. Eks järgmisel aastal rendin maratoni ajaks aerupaadi, siis saab vähemalt merdpidi koju.

 8. Absoluutselt nõus Sinuga! Ma ei ole kaugeltki mingi spordivihkaja, samuti ei jäänud mul midagi eluliselt olulist tegemata selle liikluspiirangu pärast (ei ela ka seal kandis). Aga lihtsalt mind tohutult hämmastas see, et teed pandi kapitaalselt kinni ja ühtegi infotahvlit kuskil polnud. Ühtegi jooksjat ma ka 13-14 vahel enam rajal ei näinud ehkki teed olid endiselt kinni. Turvanaine ütles ainult, et “ei ole vaja minna sinna”. Absurd.

 9. Ikka väga arulage korraldus. Sellessuhtes, et jah, teadsin ka mina, et SEB jooksud toimuvad kahel päeval ja osad teed on seega Põhja-Tallinnas kinni. Aga kinni oli pandud terve linnaosa! On ikka vahe sees, kas paar teed on kinni ja liiklus on ajutiselt ümbersuunatud või lihtsalt terve linnaosa lõigatakse ära muust maailmast.
  Kaljulaid valis vastandumiseks kõige lihtsama tee. Lihtsam on ikka vastanduda nendele kõige valjuhäälsematele ja lollimatele (“jooksku metsas” jmt) inimestele selle asemel, et midagi argumenteeritult vastata õigustatult pahastele linnaosaelanikele.
  Huvitav on see ka, et ELi eesistumisega seoses potsatas küll postkasti detailne ajakava, millal P-Tallinna liiklus on häiritud, aga SEBi maratoni osas ei saanud seda teha?
  ELi eesistumised sealjuures tekitavad pisut ummikuid, mitte ei panda tervet linnaosa, sealjuures veel ühistransporti(!) ka kinni. Põhimõtteliselt oli eile ainus võimalus linnaosast välja saada kõndida Balti Jaama ja rongiga minna.

 10. Pidasin sünnipäeva täitsa selle kolmnurga keskel ehk Depoos asuvas Sveta baaris. Catering lihtsalt teatas, et nemad kohale ei jõua õigeks ajaks(ju ka siis ei teadnud varem). Ise pidin taksoga kookidele järele minema ja ka ei tulnud midagi välja (15 min tiirutasime ummikutes, kuni pääsesin 200m kodust kaugemalt Telliskivi Rimi ette). Külalised ütlesid, et ootasid kusagil trammi, aga trammid ju ei sõitnud, infot peatuses samuti polnud. Suht nõme ütleks – lihtsalt täielik infopuudus, kui sa pole jooksust huvitatud olnud. Guugeldada üritades oli jooks.ee maas ja tallinn.ee kodulehel olev info konkreetselt segane. Ja miks joostakse üldse mingi kell viis laupäeval, mitte… maitea… päeva ajal?! Varavalges nagu “tervislike eluviisidega” kooskõlas peaks olema?

  Ilmselgelt olin ma närvis 😀

 11. No kokkuvõttes lõppes ikkagi kõik hästi ja tuli selline pooletunnine viivitus ainult, aga asi on põhimõttes. Vaatasin seda kaarti ja murdsin pead, et no kuidas peaks üldse keegi siit välja saama. Ja mu ema muuseas võttis Viru juurest takso ja maksis kohale jõudmiseks 25 eurot, sest tuli mingi ülikalli takso ja suure ringiga. On ju wtf 😀

 12. See on ikka müstiline kuis inimesed viitsivad oma energiat ja aega kulutada kaeblemise ja virelemise peale. Olen ka igapäevane autoga igalpoolkäija ja spordiüritused mind üldiselt ei eruta, et mingit seisukohta võtta ja kuidagi olukorda õigustada. Loomulikult võiks teavitustöö olla veidi pädevam, et vajadusel auto kasvõi mõni tänav edasi parkida. See on sama nagu teha kusagile “märgatud Tallinnas” gruppi postitus a’la “Sina tropp, kes sa reastusid mulle nii ootamatult ette..bla bla bla”. Maailm ongi selline koht kus sa ei saa reguleerida enda ümber toimuvad nii, et kõik asjad maksimaalselt sinu kasuks sujuvad. Aeg-ajalt peamegi tegema/läbi elama asju mis on ebameeldivad. Küsimus on selles kuidas meie selle vastu võtame. Igatahas on mul hea meel, et AINULT korra aastas ukseesine ära blokeeritaks poole päevase sporditralliga, mitte nädalaks seoses mingi terroriaktiga või kuritegevuse raames.
  Tuhanded inimesed kes jäävad kusagile toppama tänu sellele, lähevad tööle, kiruvad pool päeva igale kolleegile, peale tööd saadakse mõne sõbra/sõbrannaga kokku, kirutakse, õhtul lähed koju ja pikalt spekuleeritakse õhtusöögilauas, kuidas peaks ja võiks. Hämmastav kuidas viitsitakse ikka oma elu niimoodi raisata 😀

  1. Jah, täitsa võimalik, et eladki nii, et ahh, kõik tuleb ära kannatada (lollid seaduseelnõud ja seadused, aastaid kestnud korruptsiooni Tallinnas, rumalad inimesed riigikogus, poliitbroilerid ja ka väga halvasti korraldatavad spordiüritused), kunagi ei küsi küsimust MIKS ning alati võrdled enda olukorda hullemate olukordadega (terroriaktid mujal maailmas).Jah, ka nii on võimalik!

   1. Terroriakt oli lihtsalt väga kontrastne paralleel.
    Jah, ma ei küsigi MIKS, küsin mida saan mina teha, et see nii ei oleks ? – kui ei saa, siis ei viitsi ka ringi käia ja heietada. Kui ka saan, kas päeva lõpuks on kogu see aja- ja energiakulu üldse seda väärt?
    Ma ei mõistagi kedagi hukka. Mis kelle jaoks oluline on. Lausa kadestan inimesi kellel on üldse aega sellist olukorda probleemina võtta ja suur osa oma vabast ajast sellega võitlemisele kulutada.

    1. 😀 😀 😀 Ilmselgelt see probleem SIND lihtsalt ei puudutanud! Aga inimesed siin olid tõesti hädas. Ja lisaks siis see spordiüritus versus tavaline elu vastandumine selle linnaosa kinni blokkimisega, mis tegelt ei peaks mitte vastanduma, vaid sport ja tavaelu käima käsikäes.

     1. Kuna see mind endast välja ei viinud ja ammendus samal päeva lõpuks, võib öelda, et moraalselt see mind tõesti ei puudutanud. Aga aitäh paikapaneva hinnangu eest!
      Ma ei kiidagi nende ebapädevat ettevalmistust ja jään lootma, et järgmine aasta on nad end kõvasti parandanud. Seni aga mõtlen selle peale mida järgmine aasta ise saan teha, et sellega võimalikult vähe kokku peaksin puutuma.

     2. Ammendus samal päeval, aga ometi mitu nädalat hiljem, kui tõesti kõikide jaoks on see teema päriselt ammendunud, hakkad kõikvõimalike teemade hulgast seda siin kommenteerima?! Näha on jah, kuidas see sul samal päeval ammendus 😀
      (Ma üldse ei taha kõlada, nagu ma möliseks, või kuidagi “riidu minna”, lihtsalt sa ise ka vaatad, mida sa kirjutad v?)

 13. Loomulikult vaatan, võiksid sama teha!
  Oma kommentaariga pöörasin tähelepanu sellele kuidas inimesed oma aega kulutavad ja energiat suunava. Hetkel ei mänginud teema rolli minu jaoks. Erinevalt sadadest tuhandetest arvamuse avaldajatest, võtan sõna siis kui olen antud teemaga kokku puutunud ja minu vaatenurk on õigustatud.

  Kuid jah, hetkel olen juba liiga palju oma aega ja energiat kulutanud siin enda õigutamisele, mis on täiesti ebavajalik. Ka selle energiaga oleks saanud midagi paremat luua 🙂

  1. Inimesed võtavad sõna nendel teemadel, mis neile korda läheb. Mõndadel lähevad korda kodutud loomad, mõnele spordiüritused.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *