Klasskaline turutüng

Klasskaline turutüng

Ükspäev just siin kelkisin, kuidas mulle meeldib Balti Jaama uus turg, et olen nüüd ka elus esimest korda nö turulkäija. Aga kui sa oled turulkäija, ega siis klassikaline turutüng tulemata jää.

Ostsin ühe muti käest täna kilo mureleid. Pani rohkem ja kasseeris natuke üle 7 euro. Olen ühe korra varem temalt ka mingeid asju ostnud ja kõike pani ta “oih, natuke rohkem”. See selleks. Tulin nende murelitega (ja muude saadustega, mis teistelt müüjatelt veel ostsin) koju, avasin koti, et hakata marju pesema – TERVE KOTT OLI MÄDANENUD MURELEID TÄIS! Leti peal olid mutil aga uhked marjad.

Värd* toppis mulle salakavalalt kuidagi leti alt üle kilo mädand mureleid!

Jagasin marjad täpselt kaheks – pooled olid ÜLENI mädanenud, nii et pool marjast oli ära lagunenud. Ülejäänud pool kilo olid küll terved, aga maitselt juba käärima läinud. 7 euri! Kõva bisnes värdjal. Põhimõtteliselt ajab mind selline asi närvi! Põhimõtteliselt ma ei kingi sellele värdjale oma 7 eurot ega lase tal end üle tõmmata.

Laps tuli ka vaatama, et mis juhtus ja tõdes, et need on küll koledad.

“Ma lähen praegu selle muti juurde tagasi ja viskan talle need murelid näkku kinni!”

Laps: “Ee… tee mulle teene, ära neid talle päris näkku viska!”

“Jaa, loomulikult ei viska ma talle neid PÄRISELT näkku, aga ma lähen viin need lihtsalt tagasi, selline pettus ei ole okei!” (Kuigi sel hetkel oli mul PÄRISELT tunne, kuidas ma viskan värdjale need mädanud murelid näkku ja kõnnin lihtsalt minema).

5 minutiga olin turul tagasi, mutt ilmselt ei arvestanud sellega. Viskasin avali koti talle leti peale ja ütlesin, et ma maksin teile nende eest 7 eurot, misasjad need on. Mutt ei öelnud sõna ka (ega ta olekski osanud, sest oli suht umbkeelne venelane), kaalus need ära ja ulatas mulle 7 eurot tagasi. Ei vabandust, ei midagi.

Ostsin kõrvalt tädilt korralikke mureleid sama raha eest, mis just tagasi sain, ja natuke veel mustikaid peale. Kodus tegin kukeseenekastet ja värsket kartulit, ning loodan, et see petumuti s*tamaitse siiski varsti kaob.

*Vabandan, et ma inimest värdjaks nimetan, aga mutt, kes salakavalalt müüb 7 euro eest ühele noorele naisele ja tema kõrval seisvale väiksele lapsele (mitte et see peaks kuidagi oluliselt olukorda mõjutama, aga ikkagi!) koti mädand kraami, on minu silmis lihtsalt värd ja punkt.

Olete ka turul tünga saanud?

 

24 thoughts on “Klasskaline turutüng

 1. Ma sain oma vitsad suve alguse poole mustamäe turul poola maasikatega. Kui ka letil oli ülimalt ilusad, seega ma ei süvenenud, mis ta mulle täpselt seal kotti pani ja kodus avastasin, et ta oli mulle ka leti alt käärinud maasikaid panna, mis mul kotis juba suht moosiks olid vajunud. Oi ma olin siis nii vihane. Läks õnneks, et ma ei otsustanud rohkem võtta, et neid ka sügavkülma panna, sest siis ma oleks võinud talle kohe lihtsalt niisama 20 € pihku suruda. Aga olen kogu aeg arvanu, et turule asju tagasi viia ei saa, sest no kes see ikka kindlaks teeb, et ma need sealt ostsin.

  1. Ilmselt ei saagi, mingit tšekki ju pole jne. Aga no ma tõesti viskasin need talle letile ja alles ju ostsin ja loomulikult ta mäletas mind. Ju ehmus ära ja tundus targem raha tagasi anda. Ilmselt võib mõni müüja ka veel nahaalsemaks minna ja väita, et ta ei tea asjast midagi.

 2. Olen aastaid turul käinud. Ja tänavu sain ka mina esimese tünga. Kahjuks ostsin aga 5 kilo maasikaid ja sain ikka rämedalt vastu kõrvu 🙁 Olid jah samamoodi ees letil ilusad maasikad ja need mis mulle kastiga üle anti ka pealtnäha ilusad aga tagantjärgi mõtlen mida see müüja nii kaua neist kasti tõstis. All olid pm toored viljad. Veerand olid mädad. Koju karpi sain seega ca 1.5 kilo maasikaid ja needki olid kahtlaselt toored.

   1. On! Aga elan linnast 30 km kaugusel ja mul polnud tahtmist sinna tagasi enam sõita. Edaspidi tean milliseid müüjaid vältida (need on need vene murrakuga näitsikud kes müüvad väidetavalt Eesti maasikaid) Kuna aga muud enam väga ei müüdud, siis mul oli suva, kas Eesti või Poola, oli vaja veel sügavasse juurde saada. Aga vat kus kavalpea 😀

 3. Aga kus ta lett asus umbes? Olen pms igapäevane Balta turu külastaja, oskaks hoiduda.

  Ma olen ükskord saanud hallitanud ja käärinud maasikaid, samamoodi laps vingerdas kõrval ja ilmselgelt oleks tema pidanud need hallitanud marjad põske pistma turumuti arvates. Mu meelest on see küll erilise jultumuse näitaja kui lapsele sellist jama müüakse. Käisin hommikul suht vara ja marjad olid juba karbis valmis, nii et ju ma sain eraldi “hajunud tähelepanuga” klientide karbi eilaste marjadega. Minu mutt oli seal kinnises osas suht keskel, blond lühem soeng ja enamasti kummaline lilleline jopp seljas. Ma tookord tagasi ei jõudnud, aga olen neilt oma reklaamiga päris mitu klienti mujale suunanud.

  1. Minu mutt oli ka suht saali keskel, heledate juustega, 60a umbes, venelane. Ja kui nüüd meelde tuletan, siis mingist karbist kallas mulle need mädanenud murelid kotti…

 4. Noh, eks ta teadis mis tegi. Oli piisavalt nahhaal, et teha, kui siiski mitte nii hahhaal, et oleks julgend valetama veel hakata.

 5. Käärinud kirsid mu lemmiksaak, esimese hoobiga arvasin et marjad olid alkoholis leotatud- selline vänge ja vastik maitse. Aga noh, Pärnus vististi see keiss et ühel kaupmehel mitu müüjat erinevate lettide taga niiet…

  1. On! Minu juhtumiga seotud müüja selja taga oli teine vene murrakuga mammi ja nad suhtlesid üsna agaralt. Lisaks ei saanud aru, kummas kastis olid nüüd ühe oma ja teise omad

 6. Jeesh, suvel Eestis olles sain herneid ostes tünga. Letil olid ilusad värsked herned nö näitamiseks et kõik on ilus ja hea. Ma ei vaadanud kuskohast ta mulle herneid võttis, uurisin muud kaupa samal ajal. Pani ka veits rohkem millega ma olin nõus, et noh herneisu oli nii suur :D. Koju jõudes avasin koti…90% hernestest olid vanad ja ussitanud :). Oi ma olin vihane ja ausalt oleks tahtnud sellel müüjal kaela kahekorra käänata. Ka tädi ostis samal ajal herneid ja tal muidugi ka ussitanud ja vanad herned :D.

 7. Olen ka tünga saanud ja nüüd palun müüjalt kotti või karpi, ning valin kõik marjad ja muud asjad ise oma kätega sealt letilt. Ei usalda enam! Olgem ausad 7 eurot on tegelikult ju suur raha. Õigesti tegid, et tagasi läksid.

 8. Soovitan turul ise enda karp kokku panna või valida ja kohe julmalt öelda ka, et tahan alumisi marju näha. Nõmme turul mul oma onu kellelt asju ostan ja tema on alati aus olnud aga reedel ostsin kiiruga Järve Selverist 8€ maasikaid ja süüa kõlbas üks väikene kausikene suurest karbist. Sama värk – peal ilusad, all mädad. Ja müüja veel noor tüdruk, kes ka nägi, et ma ju neid oma 2-aastasele ostsin, kes maasumaasu hüüdis..

 9. Siin juba kirjutati, et palu alumisi marju näha või kui kühveldama leti alt hakkab, siis ütle, et ei ma tahan sellest kastist siin ees, näiteks. Ja valmis karbid üles tõsta ja alla vaadata.
  Tartu turul pole näiteks kohanudki sellist poliitikat, et kuskilt peidust kliendile korjatakse.

 10. Kas kuskile vetametisse või mis amet iganes järelevalvega tegeleb, ei annaks mingit kaebekirja kirjutada. Oleks päris tore, kui sellised idikad trahvi saaks. Vaevalt sina tal ainus ohver olid, aga ilmselt paljud ei viitsi vaeva näha ega tagasi minna. Ise elan turust suht kaugel ja never ever ei viitsiks linna tagasi sõita ja lamenti lüüa.
  Mina olen paar korda tünga saanud nende pappkarbis vaarikatega. Kuigi samas pole kindel, kas pandi kohe hallitanud marjad karpi ja siis ilusad peale või olid need seal päeva jooksul soojas seistes hallitama läinud (tavaliselt käin turul õhtuti). Aga vihale ajas ikka. Nüüd väldin pappkarbis vaarikate ostmist või siis olengi lasknud müüjal selle teise karpi kallata.

 11. Ma ostsin Põlvas mingi vanamuti käest vaarikaid ja pärast kodus avastasin et tal karbis põhjas olid üldse maasikad. Maru kaval küll omast arust .

  Edaspidi ma teda vältisin, sest ta üritas koguaeg mingit jama müüa.

 12. Ma arvasin, et olen ainus, kes mitte kunagi turule minna ei tohiks, sest peaaegu alati õnnestub seal tünga saada, enamasti just mädanenud marjade näol. Pealtnäha vaatad, et täitsa okei aga kui koju jõudes sööma hakkan, selgub, et täielik raisus saast. Selle peale pole küll veel tulnud, et tagasi minna aga kirunud olen enda lollust ja universumi ebaõiglust küll korduvalt.
  Teine lollus mida turul teen on õnnetu vanamemme või -papi õnge minemine. Olen turu kõige kallimaid ja viletsamaid kartuleid koju vedanud, sest müüjast hakkab kahju. Mulle tuleks mingi turul käimise keeld peale panna ja sellest ma ka aru ei saa, kuidas mõned inimesed turgu nii toredaks ja odavaks kohaks kiidavad. Minu arust supermarketites on kaup palju soodsam ja väiksem tõenäosus saasta koju vedada, sest ise valid omaenese käega, mida ostad.

 13. Aga kas sellist võimalust polnud, et ise endale marjad kotti laduda? Keskturul käies iga müüja laskis enne marju ja muud kaupa proovida ja seejärele ulatas koti, et ise endale sobivamad kotti saaksin laduda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *