Ei, sa oled täiesti valesti aru saanud sellest, milline ja kes sa tegelikult oled!
Üks tuttav meesterahvas postitas täna sotsiaalmeediasse pildi, kus ta oli oma juuksed maha ajanud. Sellele järgnes nagu ikka inimeste üllatav reaktsioon. “Sest juukseid oli juba nii vähe, et ei suutnud otsustada, mitu karva vasakule, mitu paremale kammida,” tuli julge ja otsusekindel vastus. No umbes midagi sellist, ma ei tsiteeri praegu tegelikult.
Kui see inimene oleks olnud naine või veel hullem – tuntud naine (ja no oletame, et see naine poleks end päris kiilaks ajanud, vaid lasknud teha lihtsalt poisipea), siis oleks järgnenud temale julgele ülestunnistusele stsenaarium:
“Eiiii, sul olid ju niiiii ilusad juuksed!”
“Miiiiiiks, sul olid ju niiiii paksud juuksed?!”
“Appi, ei, sul olid niiiiii kohevad juuksed!”
Mulle on see alati pinda käinud. See, et keegi ütleb/ näitab midagi enda kohta ja siis hakkab grupiviisiline – EI OLE JU NII! A la, keegi tunnistab, et tal on kõhul ebameeldiv pekivolt, millest ta tahaks lahti saada, ning siis 44 inimest kooris: “Ei ole, sul on jumalast trimmis kõht!” Või keegi tunnistab, et tal on õhukesed juuksed, ja siis jälle koorilaul: “Ei, sul on ju jumala paksud juuksed!”.
Fakk, paljud inimesed näevad tegelikult oma ebatasasuste peitmiseks mingil määral ikka vaeva. Nad ei astu hommikul voodist otse trepikotta ja sealt edasi tööle jne. Selleks on loodud näiteks erinevad sorti riided, mis erinevaid kehafiguure ikkagi pigem kaunistaks, ja see, kui ma olen suutnud leida endale sobivad riided ja ei käi kõhupekk nabapluusi alt välja tallerdamas, ei tähenda, et mul seda ei oleks, või et sina tead PAREMINI, milline minu kõht on.
Paljud inimesed näevad iga hommikul tund aega vaeva, et mitte sorupea välja näha. Tänapäevaste vahendite ja nippidega on suht võimalik Homer Simpsonile Marge sonks teha. See, et sina pole igal hommikul näinud, kuidas keegi oma kolme karvaga möllab, ei tähenda, et sa tead, kui paksud ta kiharad on või ei ole. (Palun mitte seostada seda konkreetset juttu inimesega, kellest ma alguses rääkisin, too oli lihtsalt päästik minu mõttekäigule).
Me võime rääkida, kuidas üks või teine asi inimese küljes või riiete all meile PAISTAB, mitte et mina tean justkui paremini, kes ja milline sa oled.
Ma ei räägi ka otseselt iseendast. Ma räägin üleüldiselt sellest, miks osad inimesed arvavad, et teised inimesed vajavad koguaeg mingit egoboosti, või miks osad inimesed arvavad, et teised on nii pimedad või rumalad, et näe peeglisse või ei saa aru, kes nad on.
Keegi ütleb, et tal on masendus, veel karmim – depressioon, ja sellele vastatakse, et ähh, sul pole ju häda midagi. Läheb paremaks? Muudab see tegelikult midagi? Loomulikult on juhtumeid, kus inimene näebki endast väga väärastunud pilti. Näiteks anorektikud. Kuid see on haigus ja “issand, sa pole ju üldse paks” ei aita ikkagi kedagi.
Ma lihtsalt ei saa aru, kas selline naiselik (olgu ta siiras või võlts) üleskloppimine tegelikult ka aitab või keda õnnelikumaks teeb? Me ju ise teame, kes me tegelikult oleme. Või meeldibki osadele PÄRIS peegli asemel vaadata ennast sellisest issand-sa-ei-ole-üldse-paks peeglist?
PS: Ja ma eeldan, et te saate aru, et sellel, millest ma just kirjutasin, ei ole midagi pistmist tavalise komplimendi tegemisega, mis on vägagi ok teinekord 🙂
PS 2: Foto pexels.com
Päevalilleke
Mõni inimene vingubki selle põhimõttega, et kiitusi saada. Minu üks väga lähedane sugulane-sõbranna oli selline, enam ei tea kas on, kuna pole enam paar aastat niimoodi lähedased olnud nagu kunagi olime. Vingus selleks, et kiitusi saada ja siis kui ma ütlesin, et aga ära vingu ja võta siis midagi selle osas ette, siis hakkas nutma. Kuigi ma seletasin endameelest ilusast ka, et ega see vingumine midagi ju ei muuda.
Tasakaalukunstnik
Inimesed ja nende vajadused erinevad. Olen aru saanud, et publiku kommentaaride sõnum ei ole objektiivne arvamus, vaid subjektiivse ootuse väljendus. st eeldatakse, mida mina sooviks sellises olukorras kullda/lugeda jms.
identiteedi osaks võib olla mis iganes. juuste osast oma identiteedist sain teadlikuks, kui ravi tõttu oma isiklikust pahmakast, millele ma kunagi tähelepanu ei osanud pöörata, ilma jäin. Leidsin end korduvalt olukorras, kus käitusin enda jaoks jaburalt ja mõtlesin ikka päris mitu päeva, et kus see nõmedus minus pärit on. kirjutasin sellest (juuste osast identiteedist) ühes oma sügiseses postituses ka.
Peamiselt jagavad inimesed ikkagi subjektiivseid hinnanguid, mitte objektiivseid arvamusi. Ühtpidi kurb, kuid teisalt eks see ole sisemise olemise küsimus.
Head!
Deini
Oojaa, jagan arvamust.
Olles ise terve elu selline ülekaalu poole kalduv, olen õppinud riietusega end “ilusaks” tegema. Pannes kõrge pihaga teksad ja liibuv pluus selga, jääbki mulje minust, kui peenest inimesest. Aga tegelikult ju pole nii, ja siis ei saa inimesed aru, milleks mul vaja vormi saada, kaalu alandada.
Liisa
Hehee, mul on for realz paksud juuksed, väga paksud, ja ma olen suht suur soengutega eksperimenteerija. Olen väga palju olnud poisipeaga, teinud side-shave´i jms. Ja alatiii pean ma juuksurilt (!) kuulma hala, et eiii, omg, miiiksss, nii paksud juuksed, ära plz lõika ära! Ja ei, ma ei käi ühe ja sama juuksuri juures, käin täitsa suvaliselt seal, kuhu aja saan, kui tuju tuleb.
Ma juba aastaid mõtlen, et mis neil on sellega. Äkki nad alati mõtlevad tegelt, et mulle see uus, plaanitav lõikus ei sobi ja siis ei julge öelda 😀 Varjavad seda mingi paksujuuksehalaga. Ma ei tea. Aga see on väga kummaline.
G
Mul sama asi. Ja siis veenan seal toolis juuksurit, et ausõna, mul on sellised juuksed, mis kasvavad tagasi. Ülikiires tempos lausa ?
Melmari
Jah, sama võib kohata ka nt FB kommentaarides. Keegi täiste ilmetu, ilutu pildil ja kus kiidetakse, oi kui kena, iludus jne. Keegi pole oma välimuses küll süüdi, kuid vale-kiitused on nii nõmedad.
Biku
Mu arvates FB on täis neid pilte 😀 Ma olen reaalselt vaadanud mõnda pilti ja lugenud kommentaare ja imestanud, et kas need kommentaarid tõsiselt käivad selle pildi kohta või ma saan millestki valesti aru. Miks inimesed panevad nendele laike? Haletsusest, et jumala eest see inimene ei saaks aru et see pilt on tegelt sitaks kole ja ilmetu või siis lihtsalt nii tavaline. Tuleb meelde kus oli selline pilt, et kogu pilt oli täis ühe naise nägu ja ilme polnud ka just kõige parem ja üldse väga kehv pilt ja kommentaare oli hunnikutes, et issand ma ei või, sa oled maailma ilusaim ja selline printsess, mis sinuga juhtunud on ja appi kõige kauneim Eesti naine. Ma lihtsalt ei saanud aru et kuidas see pilt on nii palju kiitust väärt. Ja no ei olnud mingid teismelised vaid ikka juba 30 naine ise ja sõpradering ka seal kandis. Kas tõsiselt on nii palju viisakusest laikijaid ja kiitjaid? Hämmastav
ebaparlikarp
Jah, see on nagu üks teema, see sotsiaalmeedias kiituse jagamine. Ma isegi praegu ütlen lausa laiemalt, et kui keegi kurdab sulle, et tal on vaja näiteks 10 kilo alla võtta, siis absoluutselt kuulamatagi, miks või kuidas, lihtsalt hakkad takka kiitma, et pole sul häda midagi? Kuigi äkki tal on vaja kõrge vererõhu või liigeste või jumal teab, mille pärast. Kui keegi kurdab, et tal on hemorroidid, siis ei ütle keegi ju, et ahh ei ole sul midagi.
lendav
Oh, see fb fotode kiitmine ei küsi vanust. Näen seda ka 45- ja 60-aastaste naiste ilmetute fotode juures. Aga. See sõltub ikka mitte ainult kiitjast, vaid ka foto ülesriputajast – millise selfi (või vahel harva kellegi teise tehtud portree) ta sinna paneb. Selfi ongi enamasti kiituse norimine. On terve hulk naisi, kes käivad vastastikku üksteise näolappe fb seinal kiitmas. Ju see on siis nende identiteedile vajalik, et muidu ei tea, kes nad on.
Madli
A mõned inimesed võtavad solvanguna, kui neile vastu ei vaielda 🙂