Kas nelja aastaga saab “kenasti istumise” ikka selgeks?
Ma ei ole koolivormi tuline pooldaja ega ka närvitsev vastane. Nii ühe kui ka teise variandi puhul on oma plusse ja miinuseid.
Ma olen rahul selle kooli korraga, kus minu laps käib. Pidulikel puhkudel on soovitatav näiteks koolivormi vest ja valge pluus. Neid võib aga ka igapäevaselt muidugi kanda ning peale vesti on veel koolivormi osi, mida soetada võib. Tüdrukutel näiteks pihikseelik või mustad püksid.
Kui ma lugesin eile Postimehes uudist selle kohta, kuidas tavaline munitsipaalkool, kuhu lapsed suunataske elukohajärgselt ja mida vanemad tegelikult oma lastele ise valida ei saa, nõuab 1-4 klassi tüdrukutel koolis seelikute kandmist, siis läbisid minu keha külmajudinad – mulle tuli meelde Margaret Atwoodi repressiivne “Teenijanna lugu”. Teemad on erinevad, ma ei võrdle teemat. Aga mulle meenus see isiklik emotsioon, mis mind raamatut lugedes valdas.
Kusjuures äkki selliseid tavakoole on Eestis igal pool, ma lihtsalt ei tea?
Eriti vastiku tunde tekitab minus asjaolu, et kool jätab mulje, justkui ta suhtuks teema tõstatanud lapsevanemasse nagu tüütusse pseudoprobleemides vaevlevasse segajasse. Kool ei mõista probleemi.
“Minule tundub see väiklane, aga miks ei võiks üks vanem kirjutada, et tema laps ei taha käia kehalise kasvatuse tunnis dressides, vaid hoopis satsidega seelikus,” arutles Niinesalu.
Kooli direktor võiks suuta veidi asjalikuma argumendi tuua, kui kerges mõnitavas stiilis demagoogia. Asjalikumad argumendid aga lihtsalt ei ole minu silmis asjalikud.
Seeliku kandmise nõuet esimesest kuni neljanda klassini põhjendas Niinesalu sellega, et neis klassides on seltskonnatantsuõpetus, kus tüdrukuid õpetatakse seelikus kenasti istuma.
Ma olen nõus, et peale matemaatika, emakeele ja muude tavapäraste õppeainete võiks kool lastele edasi anda ka muid väärtusi ja elutarkust, aga “seelikus kenasti istuma”? 4 aastat järjest?! Kui rumalad need lapsed siis on? Ja kui tüdrukuid õpetatakse seelikus kenasti istuma, siis mida poisid sellel ajal teevad? Mida neile õpetatakse? Tüdrukutele ust avama? Käivad nad 1-4. klassis iga päev oma uks kaasas?
Mul on ka lapsel tants koolis kohustuslik tund üks kord nädalas. Laps ütleb vahel, et ta tahaks sel päeval kleidi või seeliku panna. See on vabatahtlik. Mind häiribki antud juhtumi puhul mingi sooline põhjendamatu maast madalast kasti surumine. Aastal 2017!
Aveli
Põhjendus, et seltskonnatantsu tundides peaks olema seelik, võib isegi täitsa pädev olla konkreetse tunni kohta, juhul kui õpetaja seda nõuab, kuid ma eeldan, et sarnaselt sinu lapse koolile on ka Peetri koolis tantsutund mitte rohkem kui kord-kaks nädalas ja sellisel juhul võib ju paluda eraldi tantsutunni riided kaasa võtta – enne ja pärast kehalist kasvatust ju vahetatakse riideid, miks siis mitte tantsutunni puhul, eriti arvestades, et tegemist on ikkagi liikumistunniga, kus nahk võib märjaks saada, isegi loogiline, ise ei lähe ka ju tantsutrenni samade riietega, millega enne näiteks tööl oled käinud ja pärast kontserdile lähed. See põhjendus, et tantsutunni pärast iga päev seelikus käima peaks on umbes sama, kui teha kohustuslikuks igapäevaselt dressides koolis käimine, sest noh… tunniplaanis on selline aine nagu kehaline kasvatus.
ebaparlikarp
Minu meelest ka normaalne oleks siis sellik kaasa võtta. Nagu kehka riidedki.
reet
Mina olen küll sajaprotsendiliselt väikeste tüdrukute seelikukandmise poolt, aga mis mul viga rääkida, mul ei ole tütart. Kui oleks tütar, küllap ma ta mõnes ennustatavalt puu otsa ronimise või mulla peal istumise olukorras pükstesse suunaksin, sest nii on mugavam, turvalisem ja viisakam ka, sest aluspesu välkumine pole nagu päris õige (ma olen viimane ots sellest põlvkonnast, kes õmblesid pluusidele trukknööbiga riideribakesi õlaõmbluste külge, et rinnahoidja pael taevapärast välja ei paistaks).
Küll aga ei ole ma pealaest jalatallani koolivormi poolt, või kui, siis meeldib mulle inglise kooli lahendus (http://knightscastle-alice.blogspot.com.ee/2016/09/koolivorm.html), kus valikut on tõesti palju, paika pannakse ainult põhivärvid ja -vormid. Miks peaks olema nii põhjalik vorm piirkonnakoolil, ei saa hästi aru. Et koolilapsed sõltumata vanusest peaksid oskama istuda ja astuda, on ka nagu loogiline – näiteks, et tüdrukud ei aele mitte üheski oma toa/kodu välises olukorras asendis, mida saab nimetada ainult günekoloogiliseks, olgu neil seljas, mis tahes, ja poiste kätel ei ole püksitaskutesse asja muidu kui sealt millegi võtmiseks, ja et kõik kooliminevad lapsed oskavad edukalt siduda kingapaelu ja teretades teretatavale otsa vaadata … Ilmselt olen vanamoeline. Usun, et kohustuslik seelikukandmine ilusasti istuma ei õpeta, seda õpetust peaksid ikka andma emad ja vanaemad, kui nad vähegi olemas on. Aga koolipoolne selge kohustuse andmine … Imelik.
K.
Minu laps käib viimast aastat arutluse all olevas lasteaed-põhikooli lasteaia viimases rühmas. Ehk koolil ja lasteaial on sama direktor ning olen kokku puutunud äärmiselt põhjendamatute ja minu jaoks arusaamatute reeglite või dogmadega seal asutuses. See seeliku draama ilmestab hästi seda üldist olukorda seal väga hästi. Seetõttu lähebki laps sügisest hoopis Tallinna kooli ja mitte kodu kõrval asuvasse asutusse.
Lisaks oleks huvitav ka teada, kas see kool on ainuke, kellel pole tüdrukute koolivormi valikus pükse, sest isegi väga rangete reeglitega kristliku kallakuga koolis, nagu seda on VHK, võivad tüdrukud pükse kanda.
kylli
Tead, kui sa loeksid arutelu Rae valla FBs (ma paraku elan selles vallas, laps käib sama kooli teises tiivas lasteaias – ka seal on probleeme ja mitte vähe – ja ta ei lähe mingil juhul samasse kooli), siis sa tahaksid
a) ulguda
b) oksendada.
Sõnaga, teema tõstatanud lapsevanem on sealse seltskonna arvates (sh ka mitmed vallavolikogu liikmed) padufeministist lilleke, kes elab Peetri põllul papist majas ja pole elades midagi peale kaebekirjade kirjutamise teinud. Lõpuks jõuti järeldusele, et kuni mehed ei sünnita, pole mingit probleemi.
Peetri kooli ja aleviku gruppides pandi teema kinni, sest “selliste pseudoprobleemide üle ei ole mingit mõtet avalikult arutleda”.
Kurat, see on munitsipaalkool, mida rohkem ma sellele teemale mõtlen, seda vihasemaks lähen. Iseenesest võib mul varsti avaneda võimalus ootamatult tolle direktrissiga kohtuda (mu tütar nimelt arvab, et laps peab saama pissile siis, kui laps tahab – ja sama arvavad tema vanemad), aga lasteaial on sellest asjast paraku teine arvamus.
ebaparlikarp
Appi!
Tilda
Nelja aastaga vast ikka saab, selgeks, ja siis saab ilmselt veel ka kroonilise põiepõletiku. Aga kõige nõmedam ongi see demagoogia. Ma olen suht kindel, et keegi taipab võrdõiguslikkuse voliniku poole pöörduda. Ja tegelt on siin lastevanematel ka suur roll – kui ikka suure lärmi tekitavad, küll siis seelikusõbrast tädile aru pähe pannakse. Või ei tea, ma olen viimasel ajal täheldanud, et olen nii mõnegi kohapealt sinisilmne – lollust on koguaeg rohkem, kui endale ettekujutada suudan 🙂
ebaparlikarp
Pöördutigi ja see taunis olukorda.
Kristi Värik
Täiesti nõus. Direktori suhtumine oli artikli järgi väga üleolev kuidagi.
Paljudes koolides on ju koolivorm aga seal on enamasti valikus tüdrukutele seelik ja püksid, vaid värv on tavaliselt ette antud.
Omast kogemusest – mul oli ka vanasti koolis peotants. Sain ilusti hakkama aga pubekana keeldusin põhimõtte pärast seelikut selga panemast. Jäin suvetööle 🙂
Mari-Liis
Läksin artiklit lugema. Lisaks sinu mainitule jäi silma:”Meil on kolm pikka, 20-minutilist vahetundi, kui lapsed mängivad õues ja külma ilmaga tõmbavad nad seelikutele suusapüksid peale.” Nagu ahhhhh? Pükse koolis kanda ei või aga seelikut võib vahepeal suusapüksidesse kortsuma toppida küll? Kas ma olen loll või palun öelge kuidas saab normaalse pikkusega seelikut üldse pükstesse panna? Ilusti istumise argument on ka päris hea pirn. Meenub midagi sellist, et kunagi 20 saj. alguses/keskel olid meil kodumajanduskoolid tütarlastele (küll pisut vanematele), rahvakeeli “pruutide kool” :).
Eve
Mõtlesin, et kuidas sellisel puhul kohustamine ja keelamine käib.
Kas lapsevanemad on kooliga vastava lepingu sõlminud? Kas kooli sisekorraeeskirjades on selline punkt? Kas pükstes kooli tulnud tüdruk saadetakse ukselt tagasi? Kas poistele kehtib teatavat riietust välistav nõue?
Pakun, et kõikide küsimuste vastus on “ei”.
Koolipoolne virin on ebameeldiv, kuid selleks pole alust – see on kooli funktsionäri isiklik arvamus ja tüdrukud võivad endiselt kodus valitud rõivastes koolis käia.