Ihu. Ilu. Hääl. Karisma
Lugesin täna kahte tõsist mõttavaldust – Mirtel Pohla solvumist Eesti Ekspressi sõnade peale ja Eesti Ekspressi vastust. Kui te ei ole kursis, siis ma soovitan neid lugeda. Väga hästi kirjutatud mõlemad!
Ekspress avaldas mõni aeg tagasi (tsiteerin, see ei ole vastus, vaid see, millest asi alguse sai):
Võrri seljas koos Uuspõlluga Tartusse sõitnud õitsev Võilill ehk Mirtel Pohla kütkestab endiselt eestlasi oma ihu, ilu, hääle ja karismaga. Kui keegi peaks teaduslikel põhjustel tegema uurimustööd filmidest, kus Mirtel Pohlal pole särki seljas, soovitab Ekspress teha filmiõhtu, mille kavas on „Jan Uuspõld läheb Tartusse“, „Roukli“ ja „Teesklejad“. Aasta pärast naeratab Mirtel taas kinosaalides, seekord filmis „Portugal“. Ekspressi andmetel kannab Pohla seal ikkagi riideid.
Mirtel arvas, et tema kajastamine selles loos oli “kerglane, äärmiselt seksistlik ja alandav ja ta soovis vastust, miks on tema kujutamiseks valitud niisugune vaatenurk” (Eesti Ekspressi peatoimetaja Erik Moora sõnad).
Moora vastas veel (vabandust, et ma palju tsiteerin, aga juhul, kui keegi üldse kursis ei ole, aga linke ka avada ei viitsi, kuigi ma tungivalt soovitan):
On ju selge, et see pole uudislugu ega pole mingil moel uuriv ajakirjandus. Ennekõike vaatles autor seda, kas antud lõbusas mängufilmis toimunu on päriselus realiseerunud või mitte ja seda kerges, kohati humoorikas võtmes.
Mitte kellegi puhul, kes artiklis mainimist leidsid, ei ole tegemist nende 10 aasta saavutuste tasakaalustatud ja täieliku kajastamisega. Pigem oli enamasti valitud mõni aspekt, mis iseloomustas filmis esitatud karakterit ja vaadatud, kas ja kuidas on edasine elu või looming filmis nähtuga suhestunud. /—/
Vaatenurga valikut tingis kõige enam, nagu öeldud, filmis mängitud karakter ja mõni meeldejäävam stseen temaga. /—/ Sinu (väga hästi!) mängitud karakter Võilille tipphetkedeks paraku jäid alasti ujumine ja paar kergekaalulist tsitaati (“Appi, kui ilus naba. Kas sa usud, et naba on inimese kõige erogeensem koht?”, “Poisid, ma olen näkineitsi!” ja “Kas sa tead, et ühes seemnepurskes on rohkem energiat kui ühes aatomiplahvatuses?”).
Naised on hellaks tehtud sellistel teemadel, nagu Mirtel kirjutab. Väga hellaks. Ma arvan, et nii hellaks, et osad näevad tonti seal, kus seda ei ole. Ja mõnedel muidugi lihtsalt ei olegi huumorisoont antud. Kusjuues, ma üldse ei kaitse kogu Ekspressi kontseptsiooni ja toimetust, vaid ma räägin konkreetselt sellest juhtumist. Me (= naised, üldistan!) solvume hingepõhjani, kui mõni mees meie üle nalja viskab. Ma ei mõtle ainult allapoolevööd onuheino nalja. Samas kas me, naised, ise ei töga Eesti mehi? Nii ajakirjanduses, filmis, näidendis kui ka päris elus?
Kuigi Mirtel Pohla oli väga hästi sõnastanud oma küsimused ja mured ja arvamuse, siis Ekspressi vastus tundub mulle aus ja asjakohane. Eriti jääb häirima, et kuigi ajakirjanik kirjutas: “…Mirtel Pohla kütkestab endiselt eestlasi oma ihu, ilu, hääle ja karismaga”, siis oma postituses selekteerib Mirtel endale kasulikult “karisma” välja ja muudab ajakirjaniku lause välimuse rõhutamisele kaldu. Mina aga näen selles “ihu, ilu, hääle ja karismaga” lauses pigem komplimenti. Ihu. Ilu. Hääl. Karisma. Eesti noor näitleja. Mis siin halvasti on?
Kas Mirtelil on mingi sügavam probleem, et tema tööd ei hinnata? Et tema panust ei märgata? Et teda ei võeta tõsiselt?
Jälle selline väga mitmetahuline teema ja ilmselt jagunevad arvamused kirvega lõigatult kaheks. Ma lihtsalt tahtsin hingelt ära saada, et ma ei samasta end selles osas Mirteliga, kui naised versus mehed. Liiga palju pinget on temas. Liiga vähe mängulisust ja paidlikkust. Võibolla on tal omad põhjused. Omad kogemused meeskolleegidega… ükskõik, milliste meestega. Samas, kellel meist ei oleks.
PS: Pilt on võetud pixabay.com
Hundi ulg
Vaevalt, et Mirtel Pohla mistahes rolli kutsutuna teeb ise lavastajale ettepaneku – mõnes episoodis võiksin ma ennast alasti võtta! Elukutselise näitlejana teeb ta oma tööd, vajadusel ka alasti stseenides. Mina sain aru, et näitlejat häiris peamiselt see, et kaudselt ja ridade vahele peidetuna samastati näitleja isiksus ja tema rollid.
Pisut arusaamatuks jääb see, kas inimene peab tingimata reageerima sellele, mida temast kirjutatakse. Kommunikatsiooniteoreetikud ja -praktikud võivad rääkida, mida tahes. Minu isiklikud kogemused minevikus ja hilisemad meediavaatlused tõestavad, et kõige valutum on mitte reageerimine.
Antud teemaga kohatu võrdlus, kuid näitleja-tegelaskuju ning isiksuse vahekorrast on üsna õpetlik praegu kinodes jooksev Rocco.
ebaparlikarp
Elukutselise näitlejana ta valib oma rollid ise.
Mitte-reageerimise koha pealt olen nõus, aga lugedes naiste (ka teiste näitlejate) poolehoidvaid kommentaare seal postituse all, siis tundub, et ta justkui oleks astunud oma postitusega kõikide naiste eest välja, keda ei tunnustata õiglaselt… Tahtsingi omalt poolt kuidagi öelda, et mind naisena, sellisesse ohvri ja märtrirolli mitte tõmmata palun. Isiklikult jah ma ei puutugi asjasse, aga kuna tekkis selline naised versus mehed aspekt, siis pidasin vajalikuks seda öelda.
allegra
Valutum kindlasti, aga kohati ei saa ja kas peakski asju endasse/le jätma?
Mirtel reageeris oma FB kontolt, kui ma asjast 6igesti aru olen saanud, vastus tuli aga EE vahendusel (mida v6is iseenesest ka oodata), saades seega ehk planeerimatult palju tähelepanu. Ise-eenesest ei ole seejärel tekkinud arvamustevahetus ju sugugi kahetsusväärne?
Ma ise lükkan juba pikemat aega edasi ühes andmebaasis minu kohta esinevate faktide parandamist, aga kuna ma väldin tarbetut tähelepanu ega sellega seonduvat sebimist, olen asja sinnapaika jätnud. Aga pealiskaudsete toimetajate vead häirivad, sest 1/ pealiskaudsus, 2/ m6ni v6tabki esitatut t6e pähe ja v6ib sest kinni haarata ja kusagil kuulutada.
Ja iseasi on muidugi see, mida üks v6i teine tema tekstis esile t6stab.
See teema haakub teatud m6ttes kenasti su viimase blogipostitusega.
Olen aeg-ajalt Ebapärlikarbiga nii m6neski asjas ühel meelel, aga seekord ei oleks ma ise selle peale tulnudki, et küsida, “Kas Mirtelil on mingi sügavam probleem, et tema tööd ei hinnata? Et tema panust ei märgata? Et teda ei võeta tõsiselt?” v6i väita, et “liiga palju pinget on temas. Liiga vähe mängulisust ja paidlikkust.” Yhe FB postituse p6hjal midagi sellist järeldada on pisut liiga kaugeleminev. Aga… arvamusi on erinevaid ja ilmselgelt räägivad nad ka t6lgendajast endast.
Mina näiteks ei leidnud, et Mirtel lähenes asjale peamiselt “naised versus mehed” v6tmes, vaid et sedasorti kirjatükk v6inuks “ehk eksisteerida kusagil isiklikus blogis. Aga ta ei ootaks seda Eesti Ekspressist”. ja et “filmide ja lavastuste taga, mis inimesteni jõuavad, on töö”. Olles ise selles maailmas p6gusalt toimetanud, saan temast suurepäraselt aru.
ebaparlikarp
Diskussiooni iseenest kiidan ja mõlema pöördumised olid sisukad.
“Kas Mirtelil on mingi sügavam probleem…” ja muud minu püstitatud küsimused olidki lihtsalt küsimused, kas ehk selles võib asi olla, mitte ühe postituse põhjal tehtud järeldused. Ja ka väited “liiga palju pinget…” on lihtsalt see, mis mulle tema olemuses tundub ja kindlasti pikemal vaatlusel, ta on ju aastaid meile tuntud. See on lihtsalt mulje, mil mulle on jäänud, läbi muude intervjuude jne.
Mirtel kirjutas sellest oma Facebooki lehel, mis on avalik. Kui tuntud inimene midagi sellist teeb, võrdub see tänapäeval põhimõtteliselt otse Õhtulehte kirjutamisega. See on kindlasti teadlik.
Piia
Minuarust oli Mirteli reaktsioon vägagi mõistlik. Kujutaksid ette, et keegi arvustab sinu firma tööd ning oma arvustuses räägib meestest professionaalse poole pealt (head või halvad tulemused, mis kellegi ametialased oskused on) ja siis sinu puhul räägitakse sellest, mis riideid kannad või milline keha sul on. Kas sul ei tekiks küsimust, et miks minu puhul välimusest räägitakse ja mitte minu ametioskustest? Minul igatahes tekiks ja mind häiriks väga selline käsitlus.
ebaparlikarp
Aga sarnast nalja visati ka meeste üle. Näiteks Ilvese üle. Et suurim saavutus oli lätlastega abiellumine ja EASile võlgu jäämine. Lugesid üldse neid Ekspressi artikleid?
Piia
Kui võeti Mirteli “kütkestava keha” kallal, siis miks ei tulnud teemaks näiteks Ilvese keha ja miks ei noritud selle kallal? Kui tahta siis annaks ikka norida küll. 😀
ebaparlikarp
Sellepärast, et Ilvesel oli filmis teine roll. Kõik Ekspressis lahti seletatud. Soovitan lugeda.
Liisa
Näiteks sellepärast, et Ilves ei olnud linateoses paljas?
Nell
Kui arvestada seda, et mingil perioodil oli neid filme, kus Mirteli paljas ihu ekraanil oli, ikka mitmeid jutti siis ma päris hästi ei saa ta reaktsioonist aru. Eriti kuna artikkel oli ju ühe filmiga seotud mitte ei kajastanud Mirteli elutööd.
ebaparlikarp
Ta tegi enda meelest kunsti ja ainult kunsti ning arvab, et madal ja seksistlik on sellest ajakirjanduses nii kirjutada… Arvab, et ajakirjandus peaks tõsisem ja kõrgemal olema allavöö naljadest? Midagi nii vist… Aga unustas konteksti mu meelest.
Allegra
Kuidas saad nii enesekindlalt väita, mida Mirtel enda arust tegi ja arvab?
ebaparlikarp
Ma kirjutangi, mida mina ARVAN, et mida tema väitis/arvas/mõtles. Ma arvan enesekindlalt. Aga see on tõesti vaid minu arvamus.
Liisa
Seekord sinuga täiesti nõus. Kunagi mulle Mirtel nii näitleja kui inimesena, nii palju, kui väljapoole näha oli, väga meeldis, aga viimasel ajal on ta kahjuks selgelt liigitanud ennast sellesse näitlejate-lavastajate ja muude kunstiinimeste ringkonda, kes selle räpase maise maailma jaoks enda hinnangul liiga head on ja kui üldse sõna võtavad, siis selleks, et näppu viibutada ja hukka mõista.
ebaparlikarp
Hästi öeldud. Täitsa usutav.
Villu
Jälle mingi klatši postitus. Kas midagi mõistlikku kirjutad ka?
ebaparlikarp
Ei. Never 😀
Mari-Liis
😀 😀