Sööme kapid tühjaks
Aegajalt kajastavad inimesed sotsiaalmeedias ja mujal meedias mingit “sööme nädalaga kapid tühjaks ja samal ajal poes ei käi” eksperimenti. Eesmärk? Suunata tähelepanu sellele, kui palju toitu ära visatakse? Sorteerida kappides kuivaineid ja süüa ära, mis aeguma hakkavad? Raha säästa?
Kusjuures sohki, et enne käiakse poes ja ostetakse kapid head ja paremat täis, ei tohi teha. Seega ärge ajage seda segamini sellega, et inimene lihtsalt käib nädala alguses poes, planeerib oma ostud ja nädalamenüü läbi ning elab selle järgi.
Ma ei tea, miks just nüüd, aga mingi päev hakkasin mõtlema, et see on üks väga imelik üleskutse ja seda päris mitmel põhjusel.
Eeldades, et inimene ei lähe enne poodi ega osta koju hunnikut värsket ega oma puuviljakorvi ääreni, siis ilmselt süüakse sel ajal enamasti mingitest kuivainetest (pasta, riis, tatar) kokku keeratud toite kuhugi jääkappi jäänud hakkliha jne asjaga. Mõnel on võibolla mingi purgisupp kuhugi jäänud, mõnel on kappi jäänud ka törtsuke värsket salatimaterjali ja puuviljakaussi 2 õuna, mis ilmselt esimesel päeval otse saab. Ma ei suudaks küll vabatahtlikult nädal aega süüa mingeid tangaineid ilma värskete asjadeta.
“Ringvaates” oli hiljuti üks naisterahvas, kes sarnast üleskutset… ma ei tea, kas eest vedas, aga igatahes ta osales selles, ning oli osa oma kapi sisust toonud otsesaate lauale näitmaks, mis jäänukeid ta kapist kavatseb ära süüa. Kui aus olla, siis tema jäägid olid jälgid. Ja üldjuhul ma söögiga ei pirtsuta! Saatejuht juhtis ka tähelepanu, et kuule, need kuivatatud misiganes asjad on teil aegunud juba 2014. aastal. Aegunud asju oli seal laual teisigi.
Teiseks on mul tunne, et sellest pole väga kasu, kui inimene oma kuivained kapist ära sööb, sest sel järgmisel nädalal ostab ta oma varud ju uuesti täis. Eestlasele on tänu Vene ajale vist veres varuda asju, nagu need saaksid poest otsa või algaks tuumasõda. Näed, et risoto riis maksab täna -20% ja ostad selle kappi ootele, mis sest, et sul on seal 2 pakki risoto riisi juba ees. Ja no muidugi on hea tunne, kui kapis on valikut, mitte et iga idee peale, et ohh, täna teen hoopis ORSOTOT (ei ole risoto!) jooksed poodi tange ostma. Lisaks selle nädalaga on tekkinud igasugused isud muude asjade järele, mida järgmisel nädalal hoogsalt täitma hakatakse, seega mis rahaline kokkuhoid?
Kolmandaks kas inimestel seedimine pekki ei lähe? Ma tunnistan jumala ausalt, et kui mul on mingi kõhuprobleem, siis ma olen jumala tujust ära 😀
Ühesõnaga, mulle tundub see veider. Ma ei saa aru. Aga nagu üks mu tuttav hiljuti ütles: “Näed, sa jälle EI SAA ARU. Sa ei saa nii paljudest asjadest aru!” On sellist raviasutust, mis paneb asjadest aru saama? 😀
Kadi
Minu kapist ei saaks paar päevagi ilmselt sellist eksperimenti läbi viia – mul ongi nimelt toiduasju minimaalselt. Kappides on kõige rohkem maitseaineid ja erinevaid teesegusid aga no eks neid kulubki omajagu.. vähemalt meie majapidamises. Enamasti on kapis 1 pakk tavalist riisi, 1 pakk pruuni riisi (saab kasutada vastavalt toidutüübile – mis rohkem sobib. Enamasti eelistan tumedat varianti aga iga kastmega pruun isend kokku ei sobi), pakk-kaks makarone, vahepeal ka pakk tatart. Pakk jahu – hetkel küll poolik aga kui läbi saab, siis küll uue ostan. Tean täpselt mis kapis on ja poodi minnes tean juba, mida juurde osta, et asjalikumalt süüa saada. Külmikus enamasti piim, vorst, juust (kassi lemmik) ja nipet-näpet veel, oleneb aastaajast ja planeeritud toidukordadest. Sügavkülmas on hetkel smuutide jaoks mõeldud marjad, suvel varutud till ja herned. Väga läbimõeldud ja minimaalselt toiduga varustatud kapid. Ema alati ohib, kas me üldse mehega midagi sööme, kui külas käib. Samas elame linnas ka ja pood on kohe üle tee, kui maal elaks, siis ilmselt oleks teine asi 🙂 Iseenesest tore teha üleskutse kappe revideerida aga hulluks ei maksa ka minna – tuleks jääda ikka mõistuse piiridesse.
Pille
Mina olen seda “kapid tühjaks” rakendanud niimoodi, et vaatan – ahaa, kapis on tatart ja riisi, mis on mõnda aega kasutult seisnud – siis ostan neile lisaks mingeid asju, et saaks kokku normaalsed toidud. Kusjuures ei kuhja uusi asju kappi seisma, vaid kasvõi kanafilee ja koor ja mõni köögivili ja tuleb okei toit kokku, kui üldse muid mõtteid pole. Pahaks läinud ja üle “parim enne” asju minu kapist ei leiagi eriti, tarbime suht mõistlikult. Pahaks läinud või “parim enne” ületanud asjade minema viskamist ei juhtu just liiga tihti ja kui üldse, siis peamiselt näiteks selliste asjadega, mida ma ise ei söögi, vaid on lapse jaoks ostetud (nt pasteet on üks selline asi). Aga jah mingi tatrapuder hirsi-riivsaia kastmes poleks minu jaoks kindlasti üllast ettevõtmist väärt. Eks raskel ajal (ma mõtlen PÄRISELT raskel ajal, a’la sõda vms) oleks kindlasti nõus sööma kõike, mis saada on, et mitte nälgida, aga seni söön ikka selliseid asju, mis mingisugust naudingut ka pakuvad. Kes nii sooda on, et iga ale ajal omale kruupe koju veab, see peab tõesti äkki mingi sellise tolmleva dieedi läbi tegema, et maa peale tagasi tulla. Äkki siis ei hoardi enam nii läbimõtlematult.
Kristhel
Mina ostan korra nädala-kahe jooksul kapi värsket kraami ja liha täis. Jälgin kuupäevi ja kui tõesti mingi päev varem mõeldud söögile isu pole, siis mis seal ikka, teen midagi mille järgi isu on. Nipet näpet piima või kergemini riknevat värsket ostan kuidas tuju on. Üldiselt korra nädalas poes käia on perfect 🙂 Teisalt meeldib mulle keerulisemal ajal kasutada kapis olevaid “jääke” ja mitte osta juurde uusi asju (jääkideks ei ole ainult kuivained) Küll aga olen nii korrektne ja “minimalistlik?” söögi osas, et ei kuhja asju kokku sest-need-olid-sooduses emotsiooniga. Sellegipoolest on mul purk pasta, seemnete, rosinate, jahu, suhkruga. Kui ma sealt hallitust, imelikku lõhna, putukaid ei leia, siis mis vahet seal on, kas kuupäev tiksus kuu või kaks üle? Muidugi ma kasutan need ära! 🙂 Või tegelikult on kanad ka üliõnnelikud kui meie paremat kraami lõunasöögiks saavad 🙂 Üldiselt mul ei ole kunagi kapist süüa puudu aga pole ka üleliigseid asju (alati leidub mitmekordselt tükeldatud tomateid omas mahlas, tomatipastat, ube, erinevaid pastasi, läätsed, seemned, jahu ja suhkur) Suvel tuleb kogu värske kraam oma aiast.
Nell
See telekas kapijääke demonstreerinud naisterahvas oli pigem äärmuslik juhtum.
Ma usun, et pigem üritatakse tähelepanu juhtida sellele, et inimesed varuvadki oma köögikapid ja sügavkülma/külmiku silmini kraami täis ning mingil hetkel (kord aastas suurpuhastust tehes) avastavad aegunud produktid ja viskavad need lihtsalt prükki. Vahet pole kas eksperimendi mõttes või mitte, nii kord kvartalis võiks ju kodused toiduvarud üle vaadata ning saada teada, mida olemas on. Kappe mööda tuuseldades võib lausa kokkamiseks inspiratsiooni saada.
(Äärmuslikku “kapid tühjaks” kampaaniat ma ei poolda aga leebemat varianti, kus kodus leiduvale lisaks võib poest värsket ja piimatooteid tuua, võiks harrastada küll.)
Eveliis
tõesti. JÄLLE sa ei saa aru! Aga tegelikult mina ka ei saa. Ses mõttes, et mu meelest on väga okei pöörata tähelepanu sellele KUI PALJU me tegelikult toitu ära viskame ja kutsuda üles inimesi mõtlema, mida ja kui palju nad ostavad. Aga see üleskutse oli vildakas.
Mina käin nädalas korra poes suuremaid oste tegemas, mingeid tiku-taku asju ostan jooksvalt, suht kogu aeg on mul kapis olemas a la tatar, manna, jahu, munad, või, riivsai jms mida olen ostnud mingi toidu jaoks, aga mitte ära kasutanud. Kui ma nüüd nädal aega peaksin nendest süüa tegema, siis…muidugi nälga ei jääks, aga see oleks ka kõik, eksju.
Vaatasin ka Ringvaates toda tädi, kes lubas ära süüa mingid nonparellid (tegelt vist oli midagi muud) ja KÕIK muud jäägid, mis kapis on enne kui midagi uut ostab. Ok, saan aru, et tasuks ära süüa riis enne kui osta kruupe, ehk siis teha risotolaadset asja orsoto asemel, aga toituda nädal aega mingitest jääkidest, mis isegi pole söök? Selle pointile ei saa ma pihta.