Kuidas ma kindlaks teen, kas kassid deegusid nähes lolliks ei lähe?
Ma olen nüüd juba nii palju deegudest ja ka muudest närilistest lugenud ja asja vaaginud, et ma olen peaaegu nagu et nõus Ethelile need deegud võtma. Tingimus on, et mina nende eest ei hoolitse ja et ta ostab need enda raha eest, mis ta sünnipäevadest kogunud. Puuri hindu nähes pidin pikali kukkuma, sest see deegu puur maksab mingi 150 eurot. Ma oleks nõus max 100 välja käima, ülejäänd peab küll Ethel oma rahast panema.
Ethel on tegelikult piisavalt suur, et eelnevalt õpetades saada hakkama looma puuri koristamisega ja looma söötmisega. Ta oskab kassi vetsu väga hästi puhastada ja ka kassidele toidu panemisega saab hakkama. Hetkel peab ta veel tõestama, et on piisavalt asjalik enda järelt koristamisega, sest lapsed (deegulapsed siis) ei saa tulla tema hoolde, kui ta sieenda järelt koristada ei suuda. Seega tõestab mulle laps hetkel iga asjaga, kuidas ta tubli on. Loodame, et see saab paari nädalaga harjumuseks.
Olukord on aga selline, et meil ei ole kodus kohta, kus deegud saaksid oma puuris elada nii, et kassid üldse nende puuri juurde ei saa. Küll aga on mulle kirjutanud päris mitu inimest, et neil elavad deegud koos kassiga ja pole probleemi. Adun vägagi selgelt, et kui ühel ei ole probleemi, siis teistel võivad olla. Mu enda kaks kassigi on väga erineva loomuga, üks on flegma ja teine on väga mänguhimuline.
Seega, kuidas teha kindlaks, et ostes deegud ja puuri ja kõik sinna juurde kuuluva, ning nad koju tuues, ei lähe kassid lolliks? Suutsin välja mõelda mõned variandid:
- Uuriks, kas kellelgi on kodus äkki deegu või hamster vms loom (ja soovitavalt ka kass või koer, et loomake ise ka šokki ei saa) ja laenan loomakese koos puuri ja omanikuga ja toon korraks oma koju. Panen puuri keset tuba ja vaatan, mis saab. Loomulikult patrullin, et midagi fataalset ei juhtuks.
- Lähen ostan (loomapoest?) tavalise hiire ja teen sama asja läbi, aga puur peaks siis juba ikkagi olemas olema. Samas ma ei saa ju loomapoest ostetud tavalist hiirt lihtsalt metsa vabaks lasta???!!!
- Küsin kelleltki maal elavalt inimeselt, kas tal on kodus LOODUSLIKKE hiiri (põldhiiri?) 😀 Äkki püüaks mulle ühe elava kinni ja ma saaksin teha sama katse, mis eelmine punkt, ja hiljem süümepiinata selle loomakese jälle põllule (või kus iganes ta elab) tagasi viia.
Seega päriselt ka, kas on keegi äkki mu blogilugejatest Tallinnas, kes saaks mulle oma deegu või hamstriga (puuris) koos korra külla tulla? Ma ise tooks ja viiks ja korraldaks ja kingiks tänutäheks kõvasti komme või veini või närilise toitu või heina või suva mida :D, siis võiks mulle kirjutada ebaparlikarp@hotmail.com. Või kui teil on mõni põldhiir üle, keda saaks pärast lihtsalt oma loomulikku põllukeskkonda tagasi viia, siis võib ka kirjutada. Võib ka kirjutada, kui teil ükskõik, mis mõte tuleb, kuidas ma saaksin enne deegude võttu testida üldse, kas see mõte oleks mõeldav või ei.
shewritesalot
Soovitan ka ära proovida, muidu ei saagi täpselt teada. Mul endal on olnud korraga kass ja 2 (kääbus)hamstrit ning sellega olnud ka üks kurb kogemus- nimelt kord talvel pidime päeva perega kodust eemal olema ning kuigi hamstrite puur oli kõrgel kapi otsas, sai kass kuidagi käpaga puuri vahelt 1 hamstri kätte ja tõmbas lihtsalt küünega tal kuidagi kõhu lõhki. Teine hamster aga oli oma majakeses peidus ja jäi ellu. Oli kurb küll. Nii et pigem kui üks kassidest on suur kiskja, siis ole väga ettevaatlik neid koos koju jättes. Kõiki kasse ei saa ju 100% usaldada või siis peab Ethel arvestama sellega, et üks hetk võib tal alles olla ainult 1 deegu. Deegudel ringi jooksmiseks sobivad need näriliste pallid, mida saab osta. Et paned palli sisse ja jookseb ringi 🙂 Nendest küll kass välja ei teinud, aga soovitan jällegi oma kasside peal proovida.
Sigrid
Ma sain juhuse tahtel paari kuu eest kahe vahva deegu omanikuks. Mõtlesin, et jään paiksemaks ja saan lõpuks üle pika aja lemmiklooma võtta. Küll aga pidin suvel kuuks ajaks USA-sse minema ning pidin nad tuttavalr hoiule andma. Paraku tema rott ei talunud deegudega samas korteris elamist, seetõttu oli ainus variant nad viia ühe teise sõbra juurde, kes oskab närilistega ümber käia aga kellel on kohutavalt isepäine ja tujukas kass kes vahel inimesi naljaviluks ründab. Viisin deegud prooviks sinna ning selgus, et kassi need kaks isendit absoluutselt ei huvita. Päris kokku neid igaks juhuks siiski ei lasknud aga nad said täitsa rahumeelselt selle aja veedetud. Kass ei käinud kordagi puuri juures uudistamas.
Muidu enda deegude pealt olen näinud, et nad on tõepoolest intelligentsed loomad. Kui ma nad sain olid nad väga arad kuna eelmine omanik oli nende vastu vägivaldne (peksis, murdis sabad ära, unustas talvel rõdule nälgima) aga nüüd on nad väiksed rõõmupallid. Neil on jooksmiseks pallid aga paari päevaga õppisid nad nende kaasi lahti keerama, mis isegi mulle on veidi väljakutsuv 😀 Aga jooksutama peab neid kindlasti, muidu lähevad nad närviliseks ja hakkavad puuri meeleheitlikult närima… Igatahes nendega on omajagu tegemist aga nad on minu meelest ka lapsele sobilikud lemmikloomad 🙂
Nell
Kui sõbranna lapsel hamstrid olid siis tema kass veetis küll aega puuri katusel istumise ja käpaga hamstrite krabamisega. Kätte küll ei saanud aga üritas väsimatult. Ma arvan, et kui kassidel näriliste vastu liigne huvi on siis ei tasu deegusid lihtsalt puurist välja lasta. Võtmeküsimus on vast puuri asukoht.
Tiina
Tere,
Esimene mõte seda kirjatükki lugedes oli, et minu meelest olete te väga hea ema Ethelile 🙂 kõige kirjutatu põhjal lihtsalt on selline mulje jäänud. Päriselt ka, nii tore lugeda, et olete valmis katsetama isegi mingi suvalise põlluhiirega oma elutoas, vaatamaks, kuidas kassid käituvad. Ja seda kõike selleks, et lapse unistus täituks. (Ma ise ei suudaks taluda mõtet mõnest hiire/roti moodi elukast oma elamises :D) Kuigi jah, deegud isegi ON natuke nunnud. Kui nad on kellegi teise omad.
Kassidega on nii, et nad ju väga territoriaalsed loomad. Paljudele ei pruugi sobida selline kooseksisteerimine.
Kas kassid omavahel on algusest peale hästi läbi saanud või on nad koguni samaaegselt võetud? Vabandan, kui olete sellest kirjutanud kunagi, hetkel kohe ei meenu. Võib-olla annaks see natuke aimu, kuidas nad uustulnukatesse suhtuvad. Kuigi deegut ja liigikaaslast muidugi ei saa ilmselt nii üksühele võrrelda…
Loodan, et Ethel saab ikka oma loomakesed 🙂 Igatahes elan kaasa ja ootan järgmisi blogipostitusi sellel teemal.
ebapärlikarp
Aitäh ilusate sõnade eest 🙂 Mul tegelikult endal põldhiired olnud, kui ma väike olin, seega see katsetamine ei tundu mulle mingi suur eneseületamine, aga ega ma neid põllule otsima minema ka ei hakka 😀
Suurem isane kass oli meil aastake ja siis tuli väike emane. Väike oli siis poeg ja tema ei kartnud ega sisisenud, küll aga suur oli kuri, et tema territooriumil keegi võõras, paari päevaga aga harjusid nii ära, et nüüd magavad koos, mängivad koos, suur jookseb iga väiksema “hädalamise” peale kohale jne, tõelised sõbrad 🙂
Eks me jah seedime seda mõtet ja eks paistab. Üks loomapood kirjutas mulle, et augusti lõpus tuleb deegusid müüki 🙂
K
Mul olid kodus puuris kääbushamstrid, kes kokkuvõttes kahekesi ikka võre vahelt meelega kassi narrisid, teades, et nad on kindlas kohas. Meeldis neile kohe kassi ees eputada.
Samas kass kunagi neid küüntega püüda ei üritanud. Ei mäleta, et ta oleks isegi tavalise käpaga neid püüda üritanud. Igatahes kass neid väga meelalt küll piilus ja jälgis, kuid ohtlikke olukordi ei tekitanud.
Ja mu kass on VÄGA isekas ja teisi loomi ei salli muidu silmaotsas ning väga lihtsalt ka “vägivaldne” (kui midagi ei sobi, nt söök, siis hammustatakse mind jalast :D).
Samas võib-olla mängis rolli ka see, et kääbushamstrid olid meil olemas enne kassi, mis võis nn loomuliku olukorrana kassile mõjuda, kui see, et mingid loomad hiljem “tema koju” ilmuvad.
Ühesõnaga on selles olukorras ikka sada erinevat võimalust ning ei tea kunagi midagi ette ennustada. Loodan, et leiate kellegi, kes teile saab nn testimiseks appi tulla, väärt mõte!
ebapärlikarp
Hammustab jalast 😀 Meil oli suurem kass kodus juba aasta elanud, kui väikse tõime. 2 päeva sisises kui pöörane ja nüüd on nagu armastajapaar. Ma muidugi ei tea, kas deegudega nii läheks 😀
J
Me pidime oma deegupuuri hoidma tooli peal, et kass, kellele väga meeldib hiiri püüda ligi ei pääseks.
ebapärlikarp
Mul suudavad kassid lae alla ka minna, kui väga tahavad 😀 Mingi tool küll ei takistaks 😀
Mallukas
Sa mõtled liiiiga üle 😀 nad on PUURIS, isegi kui nad lähevad “äksi täis” siis mõne ajaga harjuvad ära ja asi ants. Selle jaoks kuskile põllule hiiri püüdma minna… jesus 😀
ebapärlikarp
Põllult hiirte püüdmine oli muidugi liialdus ja kerge huumor 🙂 Siiski loomade võtmine on minu jaoks väga suur asi ja seepärast võibolla ka mõtlen üle. Aga eks tead ise ka, et tuleb 5 inimest, kes räägivad ühte (iisi värk), ja siis tulevad 5 inimest, kes räägivad hoopis teist (igasugustest ohtudest jne) ning siis hakkad kõiges kahtlema. Deegusid tuleb IGA PÄEV ka puurist välja lasta jooksma, seega ma ei tea, kuidas ma selle ära lahendan. Lisaks ei tahaks ma, et meie must kass hakkab lihtsalt läbi võre oma käppasid deegude puuri pistma nagu närvihaige, kes saaki kätte ei saa, aga ega seda ühe katsetusega (et tood korra väikse hamstri majja) vist niikuinii ka tegelikult teada ei saa ja kõik jääbki nii 50-50 peale, et kas ikka kassid rahunevad maha ja kas deegudel tekib stress või ei.
M
See pole garanteeritud, et kassid harjuvad ära või kui harjuvadki, siis millal? Seda ei saa ette ennustada. Igal kassil on oma iseloom.
Närilistel tekib väga kiiresti stress, kui nende jaoks kiskja neid terroriseerima (käpaga udjamine, häälitsemine, puuri lähedal märatsemine, jõllitamine jne) hakkab. Kui kass rahule ei jäta, ei kao ka stress. Stressis närilised surevad üpris kiiresti.
Nii et Ebapärl ei mõtle üle, sest loomavõtt on tõsine vastutus.
Mallukas
No aga ega ta proovimata nagunii ennustada ei saa. Seega tuleb need deegud koju vedada arvestusega, et võib-olla tuleb neist loobuda, või siis võtmata jätta. Ega muud varianti pole väga.
ebapärlikarp
Jah seda ma mõtlengi, et isegi kui ei saa füüsiliselt kätte, siis ei taha deegudele küll sellist elu, kus nad peavad kogaueg kartma ja valvel olema, magadagi ei saa 🙁
grandnoir
hmh, sellega on muidugi nii ka, et kassid võivad esimesed paar päeva väga äksi täis olla ja siis maha rahuneda. või vastupidi, pärast aastast rahulikku kooseksisteerimsit puuri riiulilt kogu täiega maha lükata (nagu mul hamstritega juhtus, õnneks kassil vist hamstritest endast oli ükskõik, peaasi, et sa laamendada :P)