Ja modellid on koledad? Väike tähelepanek
Modellid on koledad, kondised. Kaks keppi ja k*sehais. Nende välimus tekitab noortes valesid väärtushinnanguid, moonutab tegelikku pilti, loob pettekujutlema, et kõik peaksid sarnased piitsavarred olema… Oleme selliseid väited varemgi kuulnud ja lugenud eks?
Täna jäi mul pilk peale Ülemistes H&M vitriinile.
Ma silmanurgast nägin neid suuri fotosid ja kõndisin esimese hooga mööda Zara poole. 10 meetri pärast jõudis see pilt mu ajuni. Ma sõna otseses mõttes keerasin ringi ja läksin tagasi selle reklaamfoto ette. Vahtisin seda. Tegin pilti.
Miks see mind niimoodi äkiliselt kõnetas? Need modellid on ju seal täiesti okei. Ilusad. Loomulikud. Igati normaalse kehaga. Aga iga kolmas selfi, mida feissis näha võib, on kunstlikult paigaldatud karnevaliripsmetega, mille kohal mustad ülevõimendatult joonistatud kulmud. Kaugemalt tehtud selfile jäävad ka roosad pikad ebaloomulikud kunstküüned… Pildi allkiri ka muidugi (kuigi see antud kontekstis väga rolli ei mängi): “Musuga peole” või “Friday night” vms…
Lihtsalt infoks, et paremal on peategelane filmist “Kellavärgiga apelsin“. Super film, soovitan! (Ei ole sisuliselt teemaga seotud, aga pilt on sobiv).
Lihtsalt jõllitasin seda H&M’i pilti ja mõtlesin, et gaaad, naised (ma ei mõtle kõik naised, ma ei üldista!)! Mida me modellidele ette heidame ja millist eeskuju ise anname?! Milliseid väärtushinnanguid ja sisemist enesekindlust need ripsmed, kulmud, küüned ja muu kompott noortes kasvatab? Ja ma ei mõtle neid elemente üksikuna (usun, et lihtsalt üks asi võib isegi täitsa nunnu olla, kui ta on mõistlikkuse piires, miks mitte), vaid just kompotina, mis veidi varieerub ehk ka kunsthuulte, pikenduste, mega push-up dekoltee või jumal teab, millega…
Jah, muidugi on ka mingeid superskinnisid modelle olemas. Aga see ei ole üldse oluline praegu. Oluline oli minu jaoks lihtsalt see tähelepanek, millest ma just kirjutasin. See iroonia.
***
Ja et mitte kõlada nagu Eveliis, kes vahel sama teemat üles võtab, siis lisan lõppu ka väikse lustakama noodi. Lõpuks jõudsin ikkagi Zarasse ka ja ma ei tea, kas mul on üks jalg pikemaks vahepeal kasvanud või on tehases veits error olnud…
Kats
Mina jälle olen see kõhn, terve elu nii olnud ja ausaltöeldes endaga täiesti rahul. Tõsi, moelavale ei saaks, nii kõhn pole, aga tavaelus siiski kahjuks või õnneks eristun.
Küll aga on see väga ebameeldiv, kui näen sõnu skelett, kõrend, kusehais jne jne. Kui paksu kohta ei tohi öelda paks, siis miks on okei kõhnade kohta sama inetuid sõnu kasutada? On ju eesti keeles piisavalt omadussõnu?
Mir.
Mind ajab alati muigama, kui tavaline kõhn naine tunneb vajadust “kaitsta” runway modellide ebatervislikku kõhnust. Ütled ju isegi, et moelavadele sa ei saaks. Ise olen ka kõhn ja alakaaluline, aga kahjuks tunnen alatasa survet veel rohkem alla võtta, et võistelda runway modellide kehaga, kes kahjuks on täiesti ebarealistlikult 180 cm pikad ja alla 50 kilo kerged. Mulle käib täitsa närvidele, et keegi ei tee vahet sellisel ebrealistlikul kõhnusel ja tavapärase noore neiu kõhnusel, sest esiteks see ajab mind ennast veel rohkem piitsutama. Teiseks ajab mind närvi, et mõned saledad neiud arvavad tõsimeeli, et on samas kaalukategoorias runway modellidega, vahel tahaks ka nii halba silmanägemist endale, siis saaksin ka rahul olla 😀
Kats
Ma ju ei kaitsenud nende kõhnust, vaid kutsusin üles viisakamaid sõnu nende iseloomustamiseks kasutama. Me kõik oleme inimesed, “paksud” või “skeletid” ja üksteist tuleb austada, sest sõnad teevad enim haiget.
MM.
Mina arvan, et see on H&Mi poolt lihtsalt selline reklaaminipp – vaadake, MEIE pooldame normaalset ja tervislikku kehakuvandit.
ebapärlikarp
Väga hea nipp ja eeskuju sel juhul 🙂 Jäin jõllitama normaalseid inimesi. Vastupidi peaks ju olema 😀
Nell
Need skeletisarnased kõrendid on üldiselt supermodellid moelavadel, need riided mida kuulus disainer näidata tahab ei ole ju enamasti tavaline kantav kraam ja see lihtsalt näeb “riidepuu” peal parem välja. Pesumodellid on vist läbi aegade ikka normaalse naisekehaga olnud, aga pesu on üsna raske hästi istuma saada kui ei rinda ega puusa ei ole.
Photoshop ilmselt on jah see kurja juur, mis paneb inimesi mõnitama “eluohtlikult rasvunud” 70-kiloseid.
Ma unistan ajast kui piltidel ongi inimesed nii nagu nad välja näevad, nagu nt Lindexi reklaamid kus kasutataksegi neid “hirmsaid” 70-kiloseid modelle, naistel ei ole markeriga joonisatud kulme ja modellid ei näe välja nagu mingid ufonaudid vaid täitsa nagu inimesed tänavalt.
PS! Võibolla on minu arvanud tervisliku kaalu kohta veidi kallutatud, enda kehakaal on hetke selline, et “arvamusliidrite” arvates ei tohiks ma valgel ajal avalikes kohtades liikuda….
Peenike
niiet sinul, kellel kaalunumber suurem (nagu jutust aru saan) on täielik õigus nimetada neid modellipeeneid inimesi skeletisarnasteks kõrenditeks? Suhtudes ise nii väärid sa igat sõna ausalt, mis oma kaalu kohta leiad.
Agnes
Loe uuesti kommentaari mõttega. Moelavadel kõndivad naised ongi sisuliselt skeletid, täiesti ebaterves kaalus ja ma olen sealjuures üsna kindel, et nad kõik ei ole seda sugugi sünnipäraselt vaid nälgivad, et vastata sellele riidepuustandardile, mida moelavadel oluliseks peetakse. Ja “arvamusliidrite” all peeti tõenäoliselt silmas neid, kes suudavad sirge näoga öelda, et õige naine üle 50 kg ei kaalugi.
Minul isiklikult on nii ülemäära kõhnu kui väga ülekaalulisi inimesi vaadates kurb. Ja kumbki nendest äärmustest ei tohi olla standard, mille poole püüelda. Standard peaks olema terve ja toonuses keha.
Kõiksugustest kunstasjadest, mida endale külge kleebitakse-joonistatakse, ei hakka rääkima. Igaüks kulutab oma raha, kuidas hing ihaldab.
ebapärlikarp
Minu väike tähelepanek sinu kommentaarile oleks see, et nii nagu “moelavade skeletid” mõjutavad noore põlvkonna väärtushinnanguid, nii mõjutavad seda ka need juurde ostetavad/ külge pandavaid asjad (silikoonkannud, -huuled ja muud leebemad asjad). Minul on kodus sirgumas tüdruk, keda ilmselt hakkaks mõjutama need kunstasjad samamoodi. Seega puudutab see kunstjama külge toppimine ikkagi ka teisi, samamoodi nagu “skeletid moelavadel”, ja ei saa öelda nii, et mis see teiste tagumikkude silikoon mind torgib.
Agnes
Selles on sul vist õigus, mul lapsi veel ei ole ja ei oska seda külge hinnata adekvaatselt. Mul on noorem õde, kes end sellest mõjutada ei ole lasknud, aga ta ka juba 18 ja ei ole päris pubekas enam. Mina ise ei ole tundnud kordagi, et tahaks midagi endale külge kleepida, juurde joonistada või veel hullem lõikusele silikoontagumikku paigaldama minna. Ma vaatan neid moodsaid Angry Birdsi kulmegi suure üllatusega alatasa. Tuleb mulle vastu blond neiu, kel süsimustad joonistatud kulmud – kust sellised ideed inimestel tulevad. Nii et ühelt poolt on igaühe enda asi, teiselt poolt on paratamatult nii et noored võtavad vanema põlvkonna pealt šnitti.
belkumaa
Modellid ei ole tegelt ammu ju enam teema ega mingi iluideaal. Reality loob nüüd trende. Kui kümme aastat tagasi raiuti veel “ärme näljuta end modellikehaks”, siis nüüd peaks noortele koolitundides rääkima sellest, et tervisega riskimine kunsttagumiku nimel ei ole okei.
Vot, kuhu me oleme jõudnud. Seinast seina…
www.minajamuud.blogspot.fi
Modell ongi tegelikult nagu “alus”, mida sätitakse ja kohendatakse seni kuni töö tellija või fotograaf rahul on. Sellepärast nad vist photoshopivad teinekord inimese tundmatuks.
Aga ajakirjades ja plakatitel tahaksin ka ikkagi loomulikku ilu rohkem näha 🙂
kristallkuul
Probleem polegi niivõrd modellides (kuigi ka modelle praagitakse ju sageli selle põhjal välja, et liiga paks jne), kuivõrd photoshoppimises. Netiavarustes on neid pilte lademetes, kust näha “enne” ja “pärast”. Võetakse ette täiesti tavalised naised (mida ju kõik modellid ja muud kuulsused tegelikult on) ja tehakse neist siledad, apelsinikoore- ja vinnivabad iluetalonid ja tekitatakse reklaami tarbijates tunne, et need on standardid, kuhu poole püüelda. Kunstripsmed ja kunstküüned ei ole see, mis probleeme tekitab, sest neid saab endale peale kleepida igaüks. Pikemaks photoshopitud jalad, peenemaks photoshopitud piht ja photoshoppimise teel kaotatud kortsud, vinnid ja muud ebatasasused on see, millega meie, tavalised inimesed, võistelda ei suuda.
ebapärlikarp
Jah, seda ka. Aga ega Eestiski ju siluvad fotograafid need ilupildid, mis naised käivad endast tegemas, täiesti mittemidagiütlevaks. Vaatad pilti ja ei saa aru, kui vana see naine on. Käisime hiljuti sõbrannadega pildistamas ja minu tingimus oli see, et ma ei taha minna kellegi juurde, kes must hiljem foto peal Cosmopolitani kaanetüdruku teeb. Ma olen 32 ja tahan küll hea välja näha, aga mitte nii, et lihtsalt silutakse kogu mu näo miimika(kortsud).
Kats
Tahaks nii väga lisada sulle sinna lõikku ,( kus kirjeldasid neid kunstripsmete, tattookulmude , süstitud huulte , sollipruuni jumega jms neiusid ) et paljudel on pildi allkiri “make up free” ,”natural” jms 😀