Vaadake meid, meil ei ole kodus telekat. So what, ma küsin!
Vahel jääb silma, kuidas keegi tuntud või vähemtuntud inimene kuskil intervjuus uhkusega rõhutab: “Aga meil ei ole kodus telekat” või mainib seda keegi tuttav või vähemtuttav kuskil postituses või midagi kommenteerides… (Minu postitus ei ole nendest inimestest, kel ei ole kodus telekat, ent kes ka ei üürga sellest nagu see oleks mingit viisi saavutus).
Mina ei saa aru, miks see üldse mainimist väärib? Keegi meist ei tahaks näiteks rõhutada, kuidas meil ei ole kodus pesemisvõimalust ja käime naabri juures duši all või paar korda nädalas ühissaunas pesemas. Onju nii?! Aga kui kodus ei ole telekat, siis rõhutatakse seda natuke nagu uhkusega või üleolevalt. Alltekst lausele “Meil ei ole telelekat” oleks nagu hoopis: “Me oleme nii intelligentsed, me loeme hoopis raamatuid, me ei vahi seriaale, me ei raiska mõttetult aega.”
Ma saaks aru, kui keegi räägib elust ilma interneti ja nutitelefonita. Et tal ongi kodus VAID telekas ning arvutit ja nutitelefoni ei ole. Et ta ei passi kodus mõttetult aega kulutades Pinterestis või Facebookis, samal ajal kui tema kaaslane teises diivani otsas seda sama teeb. Vot see oleks nagu suurest osast tänapäeva elust loobumine. Aga teleka mitte omamine ei ole küll mitte midagi erlist, seda enam, et kõike saab arvutist vaadata.
Ja siis veel…näiteks sattusin ma lugema ühe tuttava (muidu igati tore ja ettevõtlik inimene, kelle tegemisi on vahel põnev jälgida) pikka Facebooki postitust, kus üks lause oli: “Ja siis asusime lugema, sest televiisori antenn läks ca neli kuud tagasi katki ja ei näe põhjust, miks peaks seda parandama.” Ma ei taha öelda konkreetselt nende inimeste kohta midagi halba, sest need inimesed loevad raamatuid kõvasti rohkem, kui keskmised eestlased, kuid üldiselt nagu – kas televiisori omamine välistab muidu kuidagi raamatute lugemise?
kristipere
Meil polnud ka telekat mitu aastat ja vahel ikka jutu sees tuli see välja. Just sel samal põhjusel, et kui keegi ütles, et kas seda saadet või reklaami oled näinud. Ei eputanud 🙂
Kris
Mul pole telekat ja tundub, et aju kah mitte. Mis nüüd saab? Erand kinnitab reeglit?
impala
hmh, mul ka pole telekat ja ma selle faktiga ei eputa (ja külas käies vaatan religioosse pühendumusega reklaame ka, sest pole õrna aimu ka, mis seal maailmas toimub), aga kui keegi jälle küsib midagi miskise pilvede all süžee kohta, on lihtne öelda, et mul telekat pole, jutul üldiselt lõpp:)
bitrtruh
Sa nagu veits alusetult sõjakas jällegi, saad ju ise ka aru, et mõistlik inimene ei eputa lihtsalt sellise asjaga. Enamikus meie maa peredes tähendab lihtsalt teleka olemasolu seda, et see käib kogu aeg ja perekonna “koosviibimise aeg” tähendab seda, et istutakse koos teleka ette ja vaadatakse kanal2 Reporterit. Telekast ei tule suures osas arendavaid saateid, vaid täielikku jama ja seega teleka mitteomamine ei tähenda seda, et sa ei vaataks kunagi ühtegi sarja ega filmi, vaid seda, et sa valid sinu eest paikapandud igapäevase “pulmakleidivalimise-Reporteri-naisevalimissaadete-halvatasemegakodumaisteseriaalide” asemel midagi paremat. Kõik muidugi eeldusel, et sul on ajud. Leiad kvaliteetfilmid, sarjad, kus ei naerda sinu eest jne.
ebapärlikarp
Sul pole telekat = sul on aju? Sul on telekas = sul pole aju? Nagu täpselt mu point – kas teleka olemasolu välistab aju?
bitrtruh
Kui sa lauset kontekstist välja ei kisu ja paned selle otsa eelnevale, saad mõtteks järgneva: “Kui sul ei ole ajusid, ei oska sa ka ilma telekata saateid valida.” Chill out, keegi ei keela sul telekat omada. Juhtisin tähelepanu lihtsalt sellele, et Eestis on üldiselt normiks see, et telekas käib suure osa päevast, vaadatakse täielikku jama. Kui oskad ise valida saateid – tubli. Aga enamikes peredes ei jõuta jälgida mida ja millal keegi vaatab, nii et lõppkokkuvõttes tuleb sealt üsna palju pahna. Pole põhjust vihastamiseks, ma ei arva lihtsalt, et kõik inimesed sinu kirjutatu järgi kategoriseeruvad. Point pole ju selles, et keegi oleks loll, sest tal on telekas, point on selles, et kui sinu eest ei panda paika telekava, on lootust, et valid ise midagi paremat, kui see, mis telekas on.
akadeemik
Mul on telekas, aga kuna mul on juhtumisi ka aju ja ma juhtumisi oskan seda viimast ka kasutada, siis ei tähenda teleka olemasolu, et ma vaatan sealt valimatult absoluutselt kõike. Kvaliteetaeg ei tähenda siis ka kohe automaatselt ja ainult telku vaatamist. Ja palun mis on siis see parem sinu arvates? See, kui tõmbad omale torrenteid alla ja passid neid arvutist? Need ju ikka seriaalid ja filmid, ehk et tegevus ja zhanr on sama, aga küsimus siis pigem ju konkreetsetes maitse-eelistustes. Ja ka torrentite alla tõmbamine v netis mingite sarjasaitidel passimine ei pruugi veel tähendada, et sa sealt ainult kvaliteetset pläusti vaatad. Ammugi ei näita see aju olemasolu või selel kasutusoskust.
Point pole ju selles, kus v kuidas sa midagi vaatad, vaid mida sa konkreetselt vaatad.
bitrtruh
Aga tegevus ja žanr pole sama. Mu meelest nt Bridget Jonesi päevikutel ja “Grand Hotel Budapestil” on väga selge vahe. Esimest näed telekast teist “passin arvutist”.