Auster
Nädalavahetusel käisin oma lemmikrestos Nautiluses varajasel õhtusöögil. Eelroaks võtsin nagu ikka paar värsket austrit ja pearoaks sinimerekarbid. No nii head! Õhtul tulin koju ja mõtlesin, et huvitav, kust neid austreid saaks, kui tahaks ise “teha”. Ega seal midagi teha tegelikult ei olegi, süüakse neid ju värskelt ehk toorelt, aga juurde peaks vaaritama sibulavinegreti, kõrvale sidrunit ja Tabasco kastet – lemmikkooslus.
Vaatasin, et Kalamajakas on austrid täitsa saada. Hinnad algavad 1,32 EUR/ tk. Restos serveerituna maksavad alates 3 EUR/ tk. Hakkasin siis üleüldse austrite kohta googeldama, sest ca nädal tagasi sõime sõbrannadega austreid restoranis Sardiinid ning sõbranna nii muuseas küsis, et kuulge, kas need on elusad, kui me neid sööme. Ee… värsked austrid on ju elavad austrid? Aga 100% ma ei teadnudki ja mõtlesin nüüd, et uurin järgi. Kõikvõimas internet! Mõte süüa elus olendit elusana oli kuidagi õõvastav ja natuke sürr.
Austrite kõlblikkust on lihtne kindlaks määrata. Auster peab elama ja elusate austrite koda on enamasti suletud. Kui koda on pilukil, sulgub see elusal austril pärast koja peale koputamist. /—/ Nuga tuleb hoida võimalikult tera otsast, et avamiseks jääks vaid väike ots. Professionaalidel kulub ühe austri avamiseks kuus sekundit, algajal võib minna veerand tundi. Allikas: https://sobranna.elu24.ee/3122859/miks-ja-kuidas-suua-austreid
Natuke hakkas iuu. Otsustasin ka lugeda, milles see austri elu siis seisneb, mida ta nagu teeb või nii… 😀
Merevee filtreerijana kurnab ta läbi mantliõõne merevett, kogudes nii oma kehasse mineraalaineid. Seetõttu on austrid mineraalainete ja vitamiinide rikkad, sisaldades nii A-, B- kui ka D-vitamiini, rauda, tsinki, vaske, joodi, magneesiumi, kaltsiumi, mangaani. Liha värvus oleneb merevee mineraalide sisaldusest, varieerudes roosakaspunasest kuni rohekassiniseni. Austri liha võib sõltuvalt sordist ja suurusest olla kas tihke ja krõmpsuv või täidlane ja pehme. Nende maitse aga sõltub eelkõige kasvukohast ja keskkonnast, vee temperatuurist ning isendi toitumisest. Allikas: https://sobranna.elu24.ee/3122859/miks-ja-kuidas-suua-austreid
Ma ei tee siin austritele ega restoranidele makstud reklaami, niisama jagan oma avastusi. Keegi veel mu lugejatest austrisõber on? Imelik ongi see, et jah, mulle nagu maitseb paar-kolm austrit eelroaks veini kõrvale ampsata, aga mõte, et need on ELUS olendid sel hetkel, on kuidagi õõvastav. Ise ma vist austreid osta ja lahti kangutada (nende mingit sulgurlihast läbi lõigata) vist ei suudaks ja juba seda õpetust lugedes läheb süda pahaks.
Lisaks on võimalik värskest austrist saada ka mingi rõve bakter. See võimalus on VÄGA VÄIKE, aga kuna need loomad merevett filtreerivad ja merevees võib olla mingi lihasööjabakter Vibrio, siis… Lugesin, et selle bakteri võid saada ka lihtsalt lahtise haavaga teatud vetes ujudes ja üldse võib lennuk ka muidugi pähe kukkuda. Bakteri vastu aitab vaid mereandide kuumtöötlemine, kuidagi muud moodi seda bakterit ei tapa. Maailmas ikka neid juhtumeid on, kus inimene austrist Vibrio saanud, Eestis vist siiski õnneks mitte.
Loomulikult hakkasin ma googeldama ka lihasööjabakteri juhtumeid maailmas ja samal ajal tundsin, kuidas mu jalad valutama hakkavad, vaadates netis olevaid fotosid lihasööjabakteri poolt puretud inimeste jalgadest. Ma vist ei oleks pidanud seda tegema, sest tahaks tulevikus siiski veel mõnda austrit nautida. Liiga palju infot võib olla viga. Ega siis niisama juhtu, et mõni liha sööv inimene ei taha mõnda aega liha pärast lihatööstuses või tapamajas toimuva nägemist.
Siin pildil aga nädalavahetusel söödud sinimerekarbid – pisikesed, aga imeliselt head.
Li
Kui jälle karpide või austrite isu tuleb soovitan käia Love Mussels’is mere pst 🙂
K
Minu parim sinimerekarpide maitseelamus on olnud Odeonis(olid ka muidugi väikesed), aga hetkel neid menüüs vist enam ei ole. Peaks ka sinna Nautilusse minema ja karbid ära proovima.
ebaparlikarp
Odeonis ma ainult kokteili joonud 😀
Tibi
Karbid on ka enne potti viskamist elus. Nii, et… head isu 😂
ebaparlikarp
Ei ole, kui ostad sügavkülmutatud karbid 😀
Lugeja
Karpe tehakse nagu austreid ainult elusana. Elus “loomadest”. Samamoodi peab karp kinni olema, et näha, kas karp elus ja sulgurlihas töötab. Sügavkülmutatud karbid on juba töödedud, ehk elusalt keedetud. Need, mis sul pildil, on samamoodi elusalt valge veini ja koore sees keedetud.
ebaparlikarp
Ma tean, et need on elusalt tehtud. Olen teinud ise nii värskeid karpe kui ka külmutatud.
KK
Edgar Savisaar kaotas oma jala ju lihasööjabakteri tagajärjel.
ebaparlikarp
Jepp!
Kris
Ise austreid ei söö, sest mõte millegi elusa suhu pistmisest on õõvastav. Ma saan aru, et topeltmoraal, sest enne surmatud loomi söön küll….
Aga hakkasin mõtlema, et millal see auster siis sureb? Kas lämbub kõhus? Ta neelatakse ju elusalt alla? Või näritakse suus surnuks? Õehhh….
ebaparlikarp
Netist lugesin, et austrit peab ikka nats mäluma ka, kurgulakke suruma vms. Ma ise päris tervelt ei neela, natuke mälun, aga tükkideks jah ei näri.
Ma ei tea, kuidas ta hingab… Kas ta, saab üldse lämbuda, ma ei teaaaa, nii jube tundub seda nii rääkida.
Mallu
Ma muidu armastasin ka austreid, aga kui sain teada, et nad elus, siis ei suutnud enam süüa 🙁 Krt, niiiii head!
ebaparlikarp
Krt, ongi noh!
f
Austrid on nämmad, aga vist ei ole toit, mis meeldib kohe esimesest ampsust. Tänasel päeval olen täielik sushi fänn, aga mäletan esimest korda sushit süües ca 15 aastat tagasi oli suht pettunud. Hea, et veel proovisin 🙂
Austri söömist nimetatakse ka “suudluseks merega”
Lihasööjabakter on rõve muidugi, aga mul sõbranna laps sai selle putuka hammustusest, mille kaudu sisenes organismi. Mullast vist ikka suurem tõenäosus seda saada kui austrist.
ebaparlikarp
Auster ilma spets lisandita ongi rõve meremaitsega limusk 😀
T
Naah, ma olin millegipärast aru saanud, et sa ei tapa loomi söömise eesmärgil ja nüüd mingi elusa looma söömise jutt on ainult natuke iuu 🙁
ebaparlikarp
Ma ei tea, miks sa minust midagi nii ilusat arvasid. Liha ma tõesti ei söö vist juba 5 aastat, aga kala ja mereande söön ikka.