Kaal
Räägin ka kaaluteemast, mitte otseselt seepärast, et nii mõnedki blogijad sellest hiljuti kirjutanud on, vaid pigem seetõttu, et kaaluteema on minu jaoks aktuaalne olnud alates teismeliseeast. Mulle on alati meeldinud kõhnad naised. Mitte tavalised, vaid kõhnad. Vaatasin kunagi 20ndates eluaastates ajaviiteks Fashion TVd ja sealsed pikad kondised naised olid minu täielikud iluideaalid. Tegelikkuses ma ise 180cm pikk küll olla ei tahaks, olen oma pikkusega (171cm) väga rahul. Aga paks olen ma endale tundnud küll kogu elu. Loomulikult ma saan mõistusega aru, et ma ei ole PAKS, aga…
Kuskil 18aastaselt olen ma end ka näljutanud. Mitte dieeti pidanud, vaid näljutanud. Mäletan, et oli mingi paar nädalat, kus sõin päevas vaid peotäie pähkleid. Oma 171cm pikkuse juures kaalusin siis 52kg ja paistsin endale peeglist isegi täitsa okei. Kõhnadel inimestel läheb süües teatavasti kõhulihaste puudumisel (ja vb isegi nende olemasolul) süües kõht punni ja see punnis täiskõhutunne oli minu hirmsam vaenlane.
Seepärast ei ole ma ka kunagi saanud aru neist dieetidest ja toitumisloogikatest, kus tuleb süüa, aga kalorivaesemeid asju, sest suur taldrikutäis lahjat kapsasuppi tekitab minus maakeratunde. Samas kui näiteks väike šokolaad ei aja kõhtu suureks ning enesetunne on palju parem. Seepärast söön pigem ideaalis väiksemaid koguseid, aga kõike, mitte et hommikuks lännikutäis putru, lõunaks kala (või liha, kui ma liha sööks) ja ohtralt salatit/juurvilju, õhtuks siis veel supp vms ja lisaks mingid vahepalad. Ma justnimelt ei taha tunda seda paisunud täiskõhutunnet – rõve paks on olla ja mis dieet see siis selline on. Pigem sööngi väiksema koguse, aga midagi nö tihkemat kui et maotäie midagi lahjat.
Praegu kaalun mingi 58kg. Seda on minu jaoks palju, aga kuna mulle tõesti meeldib süüa, siis otseselt eridieete pidada lihtsalt ei viitsi. Pigem püüangi süüa nii, et hiiglaslikku magu ette ei tuleks. Tean, et 54kg oleks minu jaoks ideaalne kaal, selle juures tunnen ma end hästi – riided lähevad mugavalt selga, sangad ei turrita värvlist välja jne, kleit istub hästi. 55-57kg on selline enam-vähem. 58-59kg on juba palju. Võibolla on see ka psühholoogiline, aga samas, kui pean juba hommikuti riideid hoolikamalt valima, et kuskilt midagi ei pitsita, siis a) tuleks midagi ette võtta, b) tuleks suuremad riided osta. Kuna minu kaal ei kõigu aga sellistes suurustes, et peaksin ühel või teisel ajal kogu garderoobi välja vahetama, siis annab olemasolevatest ikkagi midagi kokku kombineerida ja eks ma ikka vahel täiendan ka oma riidekappi. Küll mitte kunagi nii, et ostan midagi kitsast teadmisega, et võtan alla. See üksik hilp mind kindlasti ei motiveeriks ja teiseks pole ma ka nii suur, et võtta teadlikult ette igapäevane obsessimine alla võtta.
Minu elu kõige suurem maksimum (kui rasedus välja arvata) on olnud 61kg. Sama palju kaalusin ma korra keskkoolis, korra sünnitusmajast tulles ning korra ka paar aastat tagasi. See 61kg paar aastat tagasi oli paras reaalsuse jalaga tagumikku hoop. Vot seda on minu jaoks palju! Teadsin, et ilmselt on siin-seal mõni lisakilo, aga kodus ma sel perioodil vist ei kaalunud, igatahes tööl korra laos käies astusin sealsele kaubakaalule ja pidin ataki saama. Vot see atakk motiveeris küll veidi toitumist jälgima, aga olgem ausad, enne seda olingi vist liiga suuri koguseid sööma kukkunud.
Kui üldse mingist dieedist minu puhul rääkida, siis see on proteiinidieet. Pärast rasedust tegin selle läbi ja paari nädalaga oli see lisa 5kg kadunud ja nii jäigi. Olen seda mõned korrad elus veel teinud, aga 2 nädalat ei ole suutnud vastu pidada, tohutu magusaisu tuleb. Aga kuna ma liha enam vist juba 3 aastat ei süü, aga see dieet põhineb lihal, siis mul lihtsalt polegi võimalik seda enam läbi teha.
Üleüldiselt mu keha ja isud reguleerivad ennast enamasti ise. Kui olen mõni päev söögiga liialdanud, siis järgmine päev kuidagi ei isutagi enam eriti ja pigem tahakski natsa mingit salatit, mitte kolme kilo rasvast tänavatoitu. Aga näiteks hommikusööki pole ma juba paar aastat söönud. Haaran pigem tööle kaasa banaani ja söön selle kuskil 9-10 vahel ära ning siis juba ongi varsti lõuna. Kui ma sööksin hommikuti 2 võikut kohvi kõrvale või pudrukausi, siis see täiskõhutunne tekitaks mul automaatselt halva tuju ja rõveda enesetunde. Sama on näiteks enne õhtust pidu. Olgu see pidu siis kas kuskil sõpradega restoranis istumine või terrassil hängimine – ma ei saa süüa lõuna ajal suure koguse toitu, sest KOHE kaob igasugune peotuju ära. Mulle meeldib, kui mul on maos on parajalt staffi 😀 Näkside üledoosi võin ma teha üldiselt vaid siis, kui sellele järgneb magama minek. Hommikuks on toit seedinud ja uus päev. Sellised probleemid siis 😀
Eks selle toitumise teemaga on mul aastate jooksul käinudki igasuguseid hooge peal, aga lõpuks olen aru saanud, mida rohkem toidu peale mõtelda, seda rohkem see hakkab igapäevaelu segama ja seda enam tekivad mingid sundmõtted ja süümepiinad ning see on nagu nõiaring. Elusees ei hakka ma toitu kaaluma ja kaloreid arvutama, kui see just päriselt PÄRISELT tervise seisukohast elu ja surma küsimus ei ole. Ja kaalu ma endale koju hetkel küll osta ei kavatse.
Foto: pixabay.com
Kaidi
Ma pigem ka kaldun sinna poole, et sul on söömisega mingi probleem, sest ütled nii: täiskõhutunne tekitaks mul automaatselt halva tuju ja rõveda enesetunde. Aga see selleks. Ka mul on söömisega probleem olnud. Ma oma 162 cm juures kaalusin siis kõige vähem äkki 48 kg. Ja ma olen alati olnud see “hea laps”, kes sõi ja sööb hommikusööki. Mina nt ei saa magusatest putrudest või pannkookidest kõhtu täis ja tunni pãrast tuleks uus hommikusöök süüa. Seega on minu jaoks just lahendus võikud, soolane puder ja lõunaks/õhtuks kartul/riis/makaron+ liha/kala/oad + juurikad. Ja vahekord on vana hea taldriku reegel või nii nagu mulle kunagi üks toitumisnõustaja õpetas: liha/kala tükk nii suur kui peopesa, 1/4 taldrikust nt kartul ja ûlejäänu juurviljad. Ja miks ka juurikad?! Sest see kombo hoiab kõhu täis, mitte ei pane tunni pärast uut toidukorda sööma.
Karin
Ma saan väga hästi kogu sellest kaaluteemast aru. Mina ei armasta hommikusööki- kui ma hommikul söön, kõigub veresuhkur kogu päeva ja pidevalt on kõht tühi. Kui ma hommikul ei söö, vaid joon kohvi on enesetunne väga hea, tuju on hea ja mingit raskustunnet, mis muidu söömisega kaasneb ka ei ole rääkimata söömisvajaduse puudumisest- ma lihsalt ei taha enne lõunat süüa. Kuidas ma selle enda jaoks avastasin, ma kahjuks ei mäleta. Aga mingi hetk kui olin sellise söömisharjumuse kinnitanud, oli kaal kohe paigas, mingit punniskõhtu ega halba enesetunnet lihtsalt ei ole! Mega nälja(haha, ma ei näljuta, aga esimest saiakest ka keeldun haaramast ja pigem ootan kuni saan midagi sobivamat) korral ma söön juustu, vahest moosiga, vahest puuvilja või mingit salatit…Ja siis üks keskmise suurusega toidukord päevas(kui tahan näksin, kui ei ole isu ei näksi). Mulle meeldivad ka kõhnad naised ja pean salamisi sellist naist samamoodi iluideaaliks.
ebaparlikarp
Mulle meeldis see “esimest saiakest ei haara”, hästi öeldud 🙂
M
Mind hoopis huvitaks, et kuidas AD kaalule mõjusid/mõjuvad?
ebaparlikarp
Ei ole mõjunud.
Liis
Need toitumisloogikad, kus tuleb pigem süüa palju aga kalorivaeselt, on mõeldud inimesele, kellel on päriselt kaaluga probleeme (ära solvu, sul küll mõtlemisega probleeme aga kaaluga reaalselt ikkagi pole). Ülekaalulised inimesed on tihtipeale hädas toidusõltuvusega, mis on sõltuvus nagu iga teinegi, väljaarvatud see aspekt, et sa ei saa seda oma elust välja lõigata. Seega algul on oluliselt lihtsam süüa koguseliselt palju, kuid lahjat toitu, hiljem juba tulemustega on kergem ka väiksemaid portsjone süüa, lisaks tõmbub magu kokku, hakkab tekkima täiskõhutunne jne.
ebaparlikarp
Muidugi ei solvu.
amps
Anu kirjutab, et on probleem, aga mina probleemi suurt ei näe. Kõigil oma viis kuidas süüa ja end hästi tunda. Ma söön samamoodi vähe korraga ja tunnen end füüsiliselt halvasti kui kaal läheb üle 52 (olen 163 pikk). Ideaalne ju ongi kui inimene leiab selle optimaalse koguse ja tunde, millega end energiliselt ja hästi tunda.
Anu
Ma kirjutasin ON, mitte OLI. Siiamaani on, enesehinnangu ja kehakaalu seos jne. Kõik saab alguse enesearmastusest. Aga see in väääga pikk jutt, see pärast soovitasingi alustada Louise Hayst. Aga jooga jms aitaks ehk ka. See kirjatükk viitab teele sügavale sohu, midagi tuleks enda heaks ette võtta ja see midagi algab peast, mitte dieedist või ettekujutusest ideaalkaalust 🙁
Anu
Mulle tundub, et sul on probleem… Olin ise mingi aeg arvamusel, et 48-52 on ok kaal 161 pikkuse juures ja 55 on juba ilge. Praegu aga näen, et 55 kg näen näost märksa kabedam välja, rinnad on ka suuremad ja prinkis. Nii et viskasin kinnisideed kaalust kõrvale.
Kas arvad, et mõne noorema ja mõjutatava lugeja jaoks on see eluterve lugemine? Kõik need hommikusöögita tööleminekud jms? Inimene peab ise oma keha tundma aga siiski-siiski, kui paljudel on eluterve suhe oma kehasse ja oskus seda tegelikult kuulata?
Keha kohta räägib päris hästi Louise Hay, noh nii alustuseks.
Aga ime ka, et sellises maailmas valitseb depressioon ja stress – üks punkt esilekutsumiseks paistab siit kirjatükist kenasti välja.
ebaparlikarp
Ongi olnud probleem ju, ma kirjutasingi oma mure siia lahti.