Kas te magate ainult öösel?

Kas te magate ainult öösel?

Laps kutsub mind vahel enda arvuti juurde, et tule vaatame kooks mingit filmi. Vahel ma vaatan ka temaga. No näiteks mõnda paremat multikat, mis jäi kinos temaga vaatamata, või mõnda Hollywoodi fantaasiafilmi, mida ta ei julge kinos vaadata, aga kodust on turvalisem, saab kinni panna, kui liiga õudne. Ja koguperefantaasiafilmid ON tihti õudsed.

Mina siis kobin lapse kõrvale voodisse vaatama ja umbes pooltel juhtudel mul vajub silm kinni. Mitte igavusest. Mul lihtsalt vajub silm kinni, kui mul on mõnus olla. Laps vaatab minu külje kõrval multikat ja on õnnelik, voodi on mõnus, kus me pikutame, haaran lapse kaissu ja unelen. Multika hääled mind absoluutselt ei sega ega ka see, et laps vahel midagi juurde seletab. Hea on.

Hiljuti just oli jälle selline olukord ja siis jäin mõtlema, et ma nii tihti magan mingi lambikohtades. Ma võiks vist avalikul pargipingil ka magama jääda, juhul kui mul külm ei ole. No sõbrannaga käime tihti kuskil spaas. Õhtu lõppeb alati nii, et mina keeran juba kell 10 õhtul voodisse ja tema vaatab telekat. Enne juba loeb telekavast, mis kell mingi asi hakkab ja mina juba mõtlen selle juures, et ohh, väga hea, siis ma saan rahulikult silma looja lasta.

Ema või isa juures käies ma tõmban ka tihti diivanile kerra keset päeva ja jään magama. Karli vanematele oleme külla läinud nii, et lapsed mängivad, inimesed toimetavad ja mina… jään lihtsalt suurde tuppa diivanile magama 😀 Vabal päeval kodus olles magan ma iga kord lõunamagamist. Panen teleka õrnalt käima, hea kui tuleb mingi reisi- või kokasaade, aga ma ei vaata seda, vaid keeran selja ja jään magama. Friskin tuleb ka ALATI mulle külje alla ja laseb kaissu võtta.

Mõni aeg tagasi olin Eveliisil külas ja seal oli suurem seltskond, osad täitsa võõrad mulle. Kell oli juba veits öö ja mul hakkas uni tulema, aga samas ei tahtnud ka esimene peorikkuja olla ning ütlesin, et ma võin täiesti vabalt siin diivaninurgas magada, et ärge üldse pange tähele ja äratage mind üles, kui otsustate, et nüüd võiks takso tellida. Ma siiski ei hakanud seal kerra tõmbama, sest taipasin, et see äkki oleks TEISTE jaoks natuke imelik. Mulle oleks see aga nii mõnus olnud. Väike inimsumin ümberringi ja mina vaikselt tukun.

Kuidas teil unega lood on? Kas magate ainult öösel?

Foto: pexels.com

 

30 thoughts on “Kas te magate ainult öösel?

 1. Mul on laste sünniga see päevauni sisse kodeeritud. Väga tihti, olenevalt töögraafikust, teen lõunauinaku. Vahel piisab reaalselt 15minutist. On nii sügav uni ning kui ärkan siis avastan, et ainult 15min. Nädalavahetusel lähen puhkan, kui lapsed lähevad puhkama . Keeran end kas diivanile kerra või lahen täitsa voodisse ära . Ja emal külas käies sama. Vaatan telksi ja kaminas tuli põleb ja uni lihtsalt tuleb ! Ja nii mõnus on !

 2. Oi, see on täpselt mina ja see on niiii mõnus! Minu lemmik viis tukastada on panna midagi taustal mängima ja siis vaikselt “ära hõljuda”.

 3. Ma hakkasin juba selle aja-kiire-teema ja siis selle vedamise teema juures juba kommentaari kirjutama, aga noh, kiire on ju ja ei jõudnud 😀 .
  Aga nüüd ma enam ei suuda vastu panna. Midagi sa teed nii õigesti, et sul on aega ja tahtmist (suure)lapsega koos kodus multikat vaadata, samal ajal tukastada ja siis veel öösel ka hästi magada. Ja sa oled edukas, blogid ja käid täiskohaga veel tööl ka. Ei mingit vedamist, aja- ja ressursiplaneerimise tipp 🙂
  Ma ise olen kahjuks mingi rööprähklemise meister, lapsele õhtujuttu lugedes teen seda ka plänkides, sest noh, 5minutit kõhulihaseid kohe tehtud ju. Aga päeva lõpuks – tegutsemine vs produktiivsus. Iga inimene ikka vist peab vahepeal diivanil koos lapsega tukkuma.

 4. minu arvates on vähe siin maailmas asju mis on imelisemad kui lõunauinakud.
  eriti meeldib mulle päeva ajal magada siis kui
  1. ma ei pea sellel päeval mitte kuhugi minema
  2. ma ei pea järgmisel päeval vara ärkama, sest lõunauinak tavaliselt lükkab ikkagi ka õhtuune hilisemaks, eriti kuna mu uinakud kestavad tavaliselt ikka vähemalt poolteist tundi 😀
  3. ma saan peikaga koos lõunauinaku teha niiviisi, et me ei pea kumbki kuhugi minema, toas on soe, voodi on mõnus ja eriti imeline on see, kui päike tuppa paistab, mmm..

  nüüd muidugi saan ma uinakuid teha ainult nädalavahetuseti, nädala sees pean ikkagi tööl ja/või ülikoolis käima, aga mäletan neid aegu, kui gümnaasiumi ajal pärast kooli alati väikese uinaku tegin, reedeid armastasin ka eriliselt sellepärast, et igasuguse süütundeta võis pärast kooli õhtuni põõnata 😀

  kui mul kass oleks, siis oleks see ikka ka päris tore, kui kass minuga koos magaks nagu sul, niii mõnus tundub!

  1. Punkt 2 – jaa täiesti nõus, mul ka nii.
   Aga selle ühe kassiga on mul VEDANUD 😀 See magab minuga absoluutselt ükskõik millal ma magama hakkan 🙂 Teine magab mu juures vaid õhtuti ja öösel.

 5. Ma olen vastupidine inimene. Mulle üldse ei meeldi päeval magada. Ma juba lapsena lasteaias vihkasin seda (seetõttu jäi minu lasteaia karjäär lühikeseks).
  Mul tihti võtab lõunane uinak veel uimasemaks, ei oska õiget power napi teha. Aga siiski vahel tuleb ette (näiteks kui ikka 24h+ järjest üleval oldud reisides, siis ikka tuleb enne õhtut tukk peale). Või siis kui tööl on kiiremad ajad, siis kipun lõuna ajal lihtsalt ära kustuma ja ka tukkuma jääma (tööl on nn split shift ehk siis ikka kodus tukun, mitte tööl lõuna ajal :D), aga see ei ole tahtlik kerra tõmbamine.
  Küll aga pole lennukis õhkutõusu maha magamine minu jaoks probleem. Enamasti istun oma kohale, panen turvavöö kinni ja siis järgmine hetk oleme juba õhus ja teenidajad pakuvad sööki 😀

  1. Tahaks ka lennukis magama nii jääda, aga seal on mul max ärevus (mida ma leevendan rohtudega) ja see kohe küll magama ei jää :S

   1. Olen ka selline inimene kes väldib igasugust päevast magamist ja mul pole seda enamjaolt ka vaja. Kui olin teismeline siis suutsin vist ka suht igal pool magada, kusagil peol diival või pingi peal (aga öösel loomulikult):D Nüüd aga igasugune päevauinak ajab mul magamise režiimi sassi. Õhtul ei tule enam und kui oleks isegi vaja vara ärgata. Vabadel päevadel ma panen ka äratuskella üheksaks helisema et mitte rikkuda režiimi. Olen sellega harjunud ja ei kurda. Pole kunagi olnud päevaune armastaja, mul sama lugu, et lasteaias lihtsalt vihkasin seda aega kui pidi magama. Mina olin see üks kes tiksus siis seal voodis üleval ja pärast ma ei mäletanud ka et kas ma olin maganud või ei olnud. Pigem oli see piin.
    Lennukis olen ma võimeline magama ainult siis kui saan päris pikali heita(vahest satub mõnu rida vaba olema), muud moodi ei ole võimalik või siis uni on mingi mega häiritud, magan 30 mintsa ehk ja siis ärkan jälle ja nii pidevalt. Lennukid on lihtsalt nii paganama ebamugavad kohad magamiseks 😀 Ma olen alati imestanud kuidas inimesed reaalselt saavad magada nii et neil ei olegi kaelatuge ega mitte midagi, lihtsalt istudes magavad. Ulme mu jaoks.

 6. Kahjuks olen “seltsimees unetu”. Isegi väsimuse korral kui tahaks päeva magada, ei tule uni peale. Ja suvalistes kohtades tukkuma ei jää. Isegi ülipikal bussisõidul magama ei jää. Ega ööuni ka suurem asi pole. Aga mees on mul sellist tukkuja tõugu. Külas olles istub põrandale padjale ja jääb magama. Või heidab kodus end elutoa põrandale pikali ja jääb magama…

  1. Miks ta põrandale heidab? 😀
   Issand, bussis ma jään KOHE magama.
   Huvitav, millest see ikkagi tuleb, et mõni lihtsalt ei jää ja teine jääb kohe…

 7. See külas diivanil magamine on küll suht friiki 🤣, isegi kui võõrustaja on näiteks hea sõber või lähedane pere. Kodus diivanil on ikka tore. Tõmbad kerra ja uneleda.

 8. Mu mees on selline, et magab hambaarsti juures ka. Kord olime lastega kuskil mängutoas ja mees ronis sinna pallimerre ja jäi magama. Keset fotosessiooni kord Krista Kõivu kodus oli meil patjadest pesa jaaaaa.. ta jäi magama. Samas on ta inimene, kes jaksab vabalt 24h üleval ka olla, on sel ajal produktiivne ja asjalik ning asjad saavad tehtud. Ta teeb tihti ka 20 minutilis powernappe näiteks kontoris diivanil või autos parklas. Ma ei tea kui normaalne see on 😀

 9. Päevauned on niiii head. Millegipärast rohkem suvel olen lõunaune tegija, eriti peale pikka rannapäeva tuleb oi kui mõnna uni 🙂

 10. Mina ei maga öösel ka eriti hästi 🙂 Ja nt seltskonnas magamine on täiesti välistatud, sest ma saan magada vaid täielikus vaikuses. Mul on muidugi räiged unehäired ka, nii et ma pole eriti hea näide.

   1. Siiani pole miski püsivalt aidanud 🙂 Mõtlesin minna polüsomograafilisele uuringule, aga see maksab liiga palju selle jaoks, et ka sealt pruugi mingit kindlat tulemust tulla. A tulles teema juurde tagasi, siis päevauned (rahus ja vaikuses loomulikult) on nii mõnusad!

 11. õnnelik inimene! olen samuti see, kes aastaid unehäiretega hädas olnud (abi otsitud, ei aita). ma ei kujuta ettegi, et ma jääks suvalises kohas magama, uinuks päeval või magaks nt öösel 8 tundi jutti. see pole kuskilt otsast minu jaoks võimalik.
  ma pole kunagi haige ka. mäletan kord lapsena oli mul gripp ja siis magasin päeval..

   1. Väsimus ei puutu huvitaval kombel üldse asjasse. Võin päev läbi õues pakase käes 14 tundi jutti tööd teha või päev läbi diivanil filme vaadata. Uni ikka sama stt.
    Aga samas pole mul kunagi kuskil külm. Taliujumine on ka mulle OK. Vb lihtsalt teistsugune aku mul.

 12. Ma armastan ka uinakuid. Aga üritan need lühikesed teha, max 20 min. Kui on pikemad, siis olen ülejäänud päeva pohmaka käes vaevlev.
  Mees on mul magamise masterclass. Ükskord kutsus ta sõbrad külla, minu jaoks veel tundmatud. Tunnikese jutustasime ja siis kadus ta magamistuppa. Me lobisesime edasi, aga poole tunni pärast läksin vaatama et wtf. Ta magas. Kutsub ISE sõbrad külla ja läheb viskab kotile. 😀 Ta on igatpidi selline… omapärane ja pohhui-mõttelaadiga. Sõbrad on arvestanud sellega ja ei solvu. 😀

 13. Mul tuli see teema uuesti meelde, sest me oleme praegu perega suusareisil ja täna ma ka päeval tulin mäelt tuppa, jätsin asjad esikusse maha ja läksin lihtsalt voodisse ning magasin. Suusareisid on tõesti alati sellised, kus ma magan päeval. Ma vist nii nõrk füüsiliselt, et keha ei pea muidu vastu 😀

 14. Talvisel pimedal ajal pole midagi mõnusamat, kui pärast (ja noh, tegelikult ka enne) tööpäeva bussis terve kodutee (mis kestab ca 40-50 min) tukkuda 😁

 15. Oi kui hea on päeval pikutada. Kaminas tuli ja diivanile suure pleedi alla koos kassiga .. mega! 😀 Reisil olles teen ka unesutsakaid enamasti. No, et päev läbi oled aktiivne ja siis paar tundi pikutad ning lähed ja oled sõpradega taas aktiivne.
  Kui laps hakkas koolis käima, siis oli mul harjumus ta kooli viia ja ise koju tagasi jõudes unne vajuda tunniks. Lihtsalt ei ole hommikuinimene.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *