Pensioniea võimaliku tõstmise valguses püstitas Eveliis oma blogipostituses küsimuse “Miks tänased ja tuleviku vanavanemad lapselapsi ei hoia?” Eveliis ka vastas kohe: “Nad käivad tööl.” Eveliis kirjutas veel, tsiteerin:

Mina veetsin lapsena kõik suved vanavanemate juures, mõnikord ka nädalavahetused. Vanavanemad olid kogu aeg olemas, viitsisid tegeleda ja askeldada.

Kui vanavanemad alles 70-aastaselt pensionile saavad, siis jääb neil oma lastelaste jaoks veelgi vähem aega ja see on kurb, sest ühe terve ühiskonna alustalaks on perekond ja väärtused-oskused, mida põlvest põlve edastatakse.

Lugesin ja noogutasin justkui kaasa. Tõsi ta ju on, et üks inimene ei saa kahes kohas korraga olla – tööl ja samas ka lapselapsi hoida.

Üks hetk aga märkasin postituse kommentaariumis enda kohta käivat kummalist kommentaari, mis sisaldas sellist lauset: “Erinevalt esindusliku välimuse puudumisest on vanaemade puudumine tõeline probleem.

Ja see lause tekitas minus küll täieliku missassja-efekti. Vanaemade puudumine? Tööl käiv vanaema on vanaema puudumine?

Siinkohal oleks paslik küsida, mida keegi üldse vanaemaks või vanaisaks olemiseks peab? Kas õige ongi ainult see vanaema, kelle juurde saab lapsed nädalateks SUVA AJAL maale õunapuude vahele (Kivirähu “Oskar ja asjad”) saata ja ise linnas tähtsamaid toimetusi teha?

Minu ema ja isa on praegu ca 55, nad käivad tööl, elavad eraldi, mõlemad on tahtnud Etheliga koos olla ja teda enda juurde võtta (nad ei ela Tallinnas ega ka ühes-samas linnas) põhimõtteliselt sellest ajas peale, kui Ethel lakkas imik olemast. Minu isa on otse välja öelnud, et nüüd armastab ta maailmas kõige rohkem Ethelit, oma lapselast. Minu ema ehk Etheli vanaema ehk Mana ei pea seda isegi nii otse välja ütlema, seda on näha. Ja minu jaoks on see igati normaalne. Ma ei eelda, et selleks, et neil saaks olla oma lapselapsega suur armastus ja tugev side, peaksid nad olema pensionil! Nad olid vanaema ja vanaisa juba oma 40ndate eluaastate lõpus, kas selleks, et nad saaksid ühed ÕIGED vanavanemad olla, peaks siis pensioniiga hakkama juba 50selt? Et ärge saage valesti aru, ma ei ole samuti nõus et pensioniiga peaks olema 70. eluaastast, aga ma lihtsalt ei arva, et heaks vanavanaemaks olemine on pensionieaga seotud.

Olgu, oleme ausad, minu ema on õpetaja ja tal on hulga pikem puhkus kui tavalisel inimesel, seega on tal füüsiliselt rohkem aega Etheliga koos olla. Minu isa aga plaanib oma puhkust tihti selle järgi, et saaks Etheli selleks ajaks enda juurde. Lisaks on olemas igasugu pühad ja nädalavahetused ja pikemad nädalavahetused, millal saaks lapselastega koos olla. Oled pärast töönädalat nii väsinud, et ei jaksa? See on suhtumise küsimus tegelikult (eks osadel ka tõsiste tervisehädade või tõesti väga erilise töö spetsiifika küsimus, näiteks töötad välismaal giidina vms). Ja kes ütles, et õige vanaema oled ainult siis, kui võtad üksi pidevalt oma lapselast vaid HOIDA ja KANTSELDADA? Saab ju ka oma lapselapsega aega veeta nii, et ka su laps (ehk lapselapse ema/isa) on kambas? Käige külas! Tehke väljasõite! Olge kõik koos! Pigem oleneb see kõik ikkagi pere ja suhete ja tahtmise ja harjumuste dünaamikast.

Mis ma öelda tahan? Vanaemaks ja vanaisaks olemine on suuresti tahte ja inimtüübi küsimus. Mõni on niiöelda sündinud vanavanem ja teine peab selleks koos lapselapsega kasvama, mõni ei saa selleks kunagi, olenemata, et ei ole päevagi elus tööl käinud. Hea vanavanem olemine ei ole seotud otseselt tööl käimisega või pensionieaga. Asi ei ole alati koos veedetud aja PIKKUSES, vaid kvaliteetajas – selles, mis selle lühikesema ajaga koos mõnusalt ära tehakse!

PS: Pildil on mingi 5 aastane Ethel. Vanaisa juures. Nädalavahetusel.