70-aastane müügimutt
Delfi paiskas avalikkuse ette artikli pealkirjaga, mis viitab, justkui oleks juba otsustatud, et meie tulevik on alles 70-aastaselt pensionile jäämine (LINK). Loomulikult tuleb ka uudiseid lahti klikkida, muidu võib väga valesti asjadest aru saada. Tegelikult on pensioniea tõstmine lihtsalt üks naeruväärne variant teiste meedete hulgas. Ma loodan, et see läbi ei lähe.
Mõistan igati, et probleem on suur – kui 30 aastat tagasi oli ühe pensionäri kohta viis tööealist inimest, siis 2060. aastaks on neid juba märkimisväärselt vähem. Pole kedagi, kes seda suurt pensionäride hulka üleval peaks.
Üks asi, mida ma aga ei mõista, on inimeste kommentaarid selle uudise all stiilis “Riigikogu mõtleb ainult sellele, kuidas ma kukrut täiendada, mitte lihtrahva peale” või “Mis viga tõsta, kui endal pangaarved paksult raha täis. “ või siis “Ehk siis pensionärid peavad aitama, et teie seal rohkem palka saaksite”. Ükskõik kui arutu mõte on tõsta Eestis pensioniiga 70. eluaastani või kui vihane peaks olema valitsuse palganumbrite peale, siis no selliseid kommentaare kirjutavad küll Facebookis vaid pealtnäha normaalsed inimesed. Kes need inimesed tegelikult on, kes nii lolle kommentaare oma nime alt julgevad kirjutada? On justkui teatud tüüp inimesi või seltskond inimesi, kes ÜKSKÕIK (ja ma mõtlen tegelt ka – ükskõik), mis valitsuse ebapopulaarse otsuse või arutelu kohta kohe lahmivad: “Selge, tahate raha ainult iseendale jätta!”
“Tõstaks pensioniiga 70. eluaastani.” – “Selge, tahate kogu raha endale võtta!”
“Teeme koolireformi.” – “Selge, tahate kogu raha endale võtta.”
“Eraldame raha ja toetust Haiti maavärina ohvritele.” – “Selge, tahate kogu raha endale võtta!”
“Võtame vastu kooseluseaduse.” – “Selge, tahate kogu raha endale võtta!”
ALATI on teatud inimesed, kes arvavad, et asi on ainult rahas, mis tahetakse tuuri panna. Kohe nagu mingi inimtüüp. Mis nende ühisosa on? Nii suur kibestumus elus, et ei suuda enam loogiliselt mõelda?
Nüüd aga selle juurde, kui arulage on pensionile minna 70-aastaselt. Olete te näinud 70-aastaseid klienditeenindajaid restorainides? 70-aastaseid ehitajaid? 70-aastaseid turvamehi? 70- aastaseid laotöötajaid? 70-aastaseid müügimutte? Päriselt ka, mul lausa hirm nahas – ma võin praegu olla ju cool 32 aastane müügimutt, kena pilt firma kodulehel, kogemust omajagu ja välimus veel kannab. Kas ma olen mõelnud, kuidas ma 60-aastaselt müügitööd teen? EI! Ma olen mõelnud, et mida ma võiks 60selt teha, sest ilmselgelt müügitööd selliselt ma siis enam ei tee. 70nese müügimuti stereotüüp on maailmas veel loomata. Ma võiks muidugi otsa lahti teha… Kui nii läheb, siis eks minu pensionieaks ongi igal pool inimesi teenindamas 70-aastased inimesed. Ma polekski tegelikult ainulaadne. Proteesid ette ja mähkud alla ja tööle minek. Okei, ma liialdan, ma tean, ja loodan, et ma 70selt veel nii tõsiseid tervisehädasid ei põe, aga fakt on see, et inimeste tervis sellises eas ei ole enam päris see.
Rääkimata sellest, et meestel on vaja üksjagu pingutada, et üldse nii vanaks elada. Naised võivad ju elada, aga ega kõik ei ole nii vitaalsed ja oma ametis nii omas elemendis kui näiteks Reet Linna. Reet Linnat ilmselt hommikuprogrammi ei kutsuta, tal on põhjusega sobiv amet just “Prillitoosis”, mitte “Pealtnägijas”. (Ärge saage valesti aru, mul on Reet Linna osas täielik respekt, ta sobib sinna, kus ta on ja näeb oma vanuse kohta ka väga stiilne välja).
Niisiis kokkuvõttes… Ma tahaks küll enne 70-aastaseks saamist jalad seinale visata, mitte tööd rabades sussid püsti visata!
Foto päises: elu24.postimees.ee.
Mir.
Ma ei tee küll vahet 65 ja 70 aastastel 😀 Ikka kõbi, mis kõbi. Nii et miks ühe puhul on töötamine veel normaalne, sest pensioniea piir on selle peal seni olnud ja kõik on sellega harjunud, aga teise puhul mõjub töötamine imelikult. Visuaalselt on mõlemad ausalt öeldes võrdselt penskarid 😀 Ja ei usu, et meie põlvkond on vanas eas nii põdur, kibestunud ja haige, kui praegused. See tuleb ikka raskest nõuka aja elust ja tervise kahjustamisest. Tulevased pensionärid näevad välja nooremad, on tervemad, on avatuma meelelaadiga. Näiteks ei kahtlusta koguaeg, et keegi üritab raha tuuri panna 😀
ebapärlikarp
Sellises vanuses nagu 65+ loeb vast iga aasta juba… 🙂 Lõputult venitada ei saa, umbes nii, et tõstame aastakese, tõstame jälle aastakese, tõstame 5 aastat. Töötamegi surmani?
G.
Tulevased noored on loodetavasti ka avatuma meelega, suhtuvad keskeapiiri ületanud inimestesse lugupidavamalt ega sõima neid igal sammul penskariteks. Hetkel tulid mul esimestena pähe Siiri Oviir ja Siim Kallas, kes jäävad täna just sinna 65-70a keskele – nad võivad sümpatiseerida või mitte aga igal juhul on tegemist täitsa elujõus inimestega, kelle kohta kõbi ei saa küll kuidagi öelda. Negatiivseid näiteid on ka muidugi, kasvõi Savisaar (eelmisest kahest veidi nooremgi).. ja see ainult kinnitab, et vanusenumber üksi ei määra midagi.
Mir.
Kukuu, tegemist oli irooniaga. Kõbi öelda on täpselt samasugune solvang, kui 60 aastasele kaastundlikult head väljateenitud puhkust soovida! Mina siin oponeerin nendele nn kaastundlikele, kes “kõbid” ja “vanakesed” eos maha kanda tahavad 🙂 Nüüd kasutasin jutumärke, et sarkastilise koha kergemini üles leiaksid.
Merca
Lugesin juba enne lõunat Sinu blogi ja nõustun Sinuga, minul nüüdseks 45 aastat vanust. Kuid siiani pole keegi vaadanud seda teemat tervise poole pealt, paljuski oleneb töökohast, kus tulevane pensionär töötab/on töötanud. Mina olin üle 10 aasta tagasi tööl arvutikaupluses, kus minu töölaud asus täpselt välisukse vastu ja nii ma sain seal 6 aastase töötamise tagajärjel kaelaradikuliidi. Edasi läksin ehituskauplusesse tööle, talviti pidime külmast laost (avatud uksed ja tuuletõmme) saali kaupa tooma, ise vastu võtma ja riiulitele laduma. Talvel oli tööl nii külm, et olime tööl suusapükstega ja kauba tellimust tegin töökinnastes (õhksoojuspumbad lakkasid -15 välistemperatuuri juures töötamast) – tööandja vaid kehitas õlgu ja saime jalgade juurde soojapuhurid, kauba väljapanekul sain natuke sooja ja edasi tellimust tehes hakkas juba külm, peavalud ja radikuliit süvenesid.
Nüüdseks olen niiöelda “tubasemal” tööl, kuid vanad ajad annavad endast ikka märku, eks käin zumbatamas, suviti sõidan jalgrattaga, maatööd aiamaal, talviti masaaz ja kiropraktik, ravimid – kui valud liiga teevad, kuid kõik need “abimehed” vaid leevendavad mu valusid. Sellepärast ma mõtlen hirmuvärinaga, et paljud minutaolised tahavad juba 60-aastaselt kodus olla, sest lihtsalt tervislikel põhjustel ei jaksa tööl käia. – Loen Sinu blogi pikemat aega, jätka samas vaimus, blogi on loetav ja huvitav ning oled asjalik ja konkreetne naisterahvas 🙂
ebapärlikarp
Usun, et 60selt oled selle ka ära teeninud, et lõpuks ometi puhata 🙂
reet
Mina olen hallipäist kelnerit näinud. Ainult et mitte Eestis ja see oli vist pererestoran või midagi taolist. Tartus vist Jõe Prismas on turvamees, kes võiks näo järgi otsustades vabalt olla vanaisa – täiesti adekvaatne turvamees on, suhtleb viisakalt ja jälgib ostjaid rahulikult. Minu enda isa oleks võinud 70-aastaselt veel vabalt tööl käia, valdas oma tehnikat ja konstrueerimist küll. Ainult et inimese keha ei ole nii vastupidav, et selles eas suudaks töötada sama kiiresti ja pingeliselt nagu 30-aastased. (ja ärge palun rääkige, et mingi 85-aastane hiinlane teeb päevas x tundi jõutrenni, keskmisel tervete eluviisidega inimesel juhtub elus ikka õnnetusi, viiruseid jne, mis tervist kulutavad) Lugesin kuskilt mõtet, et üle 40-aastased peaksid tervise huvides töötama ainult poole koormusega. Mulle sobib, aga khm, natuke raha oleks ka vaja. Kõrgharidusega spetsialistina ei saa riigisüsteemis ka täiskoormusega adekvaatset palka, osakoormusest rääkimata, aga napp palk pidavat pensioni arvestamisel ebaõiglaselt kätte maksma … Urr.
Agnes
Minister Tsahkna on vaja saata demograafia põhialuste loengusse. Mida ma sellega mõtlen, on see, et inimene ei anna endale aru tõsiasjast, et pensioniiga võid sa tõsta lõpmatuseni. aga praeguse puuduliku tervishoiusüsteemi juures märkimisväärne osa elanikkonnast ei vea selleni välja. Mul on tunne, et Eestis oma ala spetsialistist meditsiinitöötaja juurde pääsemiseks, tuleb hakat elus loomi ohverdama. Järjekorrad on kuude pikkused, paljud inimesed isegi ei ürita enam. Ja noh Haigekassa rahad on otsas ka, ei olegi mõtet üritada, uuringuteks raha niikuinii pole. Räägin isiklikust kogemusest. Inimeste tervis on niru, ravitakse tagajärgi mitte põhjuseid, ennetustegevus hõlmab endas telekas tantsivate köögiviljakujukeste reklaami. Selle asemel, et koolisüsteemis tervishoiu ja tervisliku eluviisiga seonduvaid tunde-üritusi juurutada. Samas võib tuleviku vanuri päästa see, et tänasel päeval tehtav töö on füüsiliselt kergem, kui see oli 50 aastat tagasi. Äkki säilib meie põlvkond paremini, kui me vanemate oma.
Mis puutub müügiinimeste või sekretäride vms välimusse ja selle järgi tööle palkamisse, siis detailidesse laskumata jah välimus mängib rolli. Kui on kaks võrdset kandidaati, võetaks füüsiliselt meeldivam, vahel ei pea isegi võrdne olema. Eesti on väga välimuse keskne, miks meil muidu iga kolmas naine püüab paremasse vormi saada ja seega kenam olla?
Mina
Ma olen nõus, et 45 + on väga raske tööd leida. aga see, et 60+ ei oleks enam tegija on lihtsalt liiga noore inimese arvamus + sa pole ilmselt liiga palju suhelnud Lääne Euroopa firmadega. Seal on üle keskea spetsialist pigem norm .
Ma usun, et see muutub normiks ka Eestis, muud varianti lihtsalt pole. Võitjate põlvkond on ise 50-60 ja nad hakkavad töölevõtmisel eelistama järjest vanemaid.
ebapärlikarp
Kuna inimkond Eestis vananeb ja pensioniiga võib tõusta, siis ilmselt nii lähebki, et ka meil väga vanemaid inimesi tööl. Küll aga juhin tähelepanu, et kirjutad ise “üle keskea SPETSIALIST”. Kui palju meil siin ameti poolest neid spetsialiste on, kel kindel ala omandatud? Isegi vahel mõtlen, et peaks mingi spetsiaalse spetsialisti ala omandama, a la raamatupidamine (suva näide), mida võib ka kõrges eas teha, kui silm seletab ja pea veel võtab.
Belkumaa
Lääne-Euroopa töösüsteem on hoopis teine kui Eestis. Tööl on üle keskea inimesed, kuna neil on 30 aastat töökogemust selja taga ning suure tööstaažiga inimest on tööandjal väga-väga kulukas vallandada/koondada. Ehk siis keskealine+ töötaja ei tähenda automaatselt, et tööandja vanust väärtustab, vaid et temast on keeruline lahti saada.
Kui seda aga tehakse, siis on sellel keskealisel+ inimesel täpselt sama keeruline uut tööd leida kui Eestis. Uuele kohale tahetakse palgata igal pool ikkagi noort inimest!
kristallkuul
Ma tunnen üldse vähe müügiinimesi, aga vaadates USA sarju ja filme, jääb seal küll silma üks konkreetne müüginaise stereotüüp, mis läheb teemasse – väljapeetud prouad kinnisvaramaakleritena. Näiteks Two and a half meni sarjast Charlie ja Alani ema Evelyn. Ka 70 kandis proua, äärmiselt aktiivne ja võimekas. Filmides ja sarjades on selliseid veel olnud. Võimalik, et tegemist on mingi ilukirjandusliku konstruktsiooniga ja päriselus selliseid ei eksisteeri, aga võib-olla on see seal hoopis tavaline. Ja nüüd “meie omadel” ettekujutus, et 25 aasta pärast võiks Eestis samasugused vitaalsed vanainimesed elada ja toimetada.
Ja selle müügimehe ametiga seoses tekkis lugedes ka küsimus, et miks see välimus nii oluline on? Et kui pole piltilus, siis seda tööd teha võimalik polegi? See on keskmise välimusega inimeste jaoks päris karm väljaütlemine. Lähed töövestlusele ja sind ei valita, kuna pole ilus… Selline suhtumine ajaks mind küll närvi ja isegi kui mind hinnataks piisavaks, ei tekiks mul vähimatki soovi selliste “standarditega” ettevõttes töötada.
ebapärlikarp
“Ja selle müügimehe ametiga seoses tekkis lugedes ka küsimus, et miks see välimus nii oluline on? Et kui pole piltilus, siis seda tööd teha võimalik polegi?” Peab piltilus olema? Muidu ei ole võimalik tööle saada? Mina nii ei kirjutanud.
Aga kindlasti on alasid, kus esinduslik välimus (ma ei räägi piltilus olemisest, see on ka väga suhteline mõiste!) loeb. Praegugi tuli meelde, et Eestis on ka mingid saated olnud, kus inimestel tehakse näiteks hambad korda (ja midagi veel) ja pärast seda totaalset muutust leiab inimene ka kiiremini töö jne. Okei, see on telesaade, ma ka ei tea, kui palju seal tõtt on (ilmselt inimene ei ole õudsate hammastega või hambutuna ka ise kuhugi julgenud kandideerida), aga sa kirjutasid samuti USA saadetest. Et kui ma kirjutasin, et “välimus kannab”, siis ma mõtlesin just pigem midagi sellist, et on alasid, kus (esinduslik) välimus on pigem pluss.
Ajab närvi või mitte, aga ma ei usu iialgi, et eraettevõte võrdleb kahe või enama kandidaadi vahel ainult fakte, mis puudutab haridust ja töökogemust. Ikka võetakse arvesse ka vanust, kas on lapsi, kas on väikseid lapsi… Jajah, seda ei tohiks üldse küsida ja ei pea vastama jne. Aga pane kõrvuti kaks võrdset (!) müügiinimese kandidaati, üks on 30 aastane ja teine 68, mis sa arvad, kummale valik langeks? Loomulikult on ka alasid, kus vanus ja välimus absoluutselt ei loe. Aga on ka alasid, kus loeb või kus ettevõtte juht ise otsustab oma subjektiivsuses.
“Selline suhtumine ajaks mind küll närvi ja isegi kui mind hinnataks piisavaks, ei tekiks mul vähimatki soovi selliste “standarditega” ettevõttes töötada.” Keda ei ajaks? Aga 68-aastaselt äkki pole enam nii palju võimalik valida?!
kristallkuul
Sa kirjutasid, et praegu saad veel töötada müügiinimesena, kuna välimus kannab ja on panna ilus pilt kodulehele 🙂 Siit tekkiski küsimus, et kui ei ole ilus, kas siis ei saagi seda tööd teha. Sest hambad suus ei võrdu veel ilus olemisega. Ka hammastega inimene võib olla tagasihoidliku välimusega, ilma et oleks säravalt ilus. Puhtus ja hoolitsetus on ju täiesti teine asi kui ilu. Ka vana inimene saab olla puhaste küünealustega ja lõhnata hea parfüümi järele.
Aga mis siin 70-aastastest rääkida, isegi 50-aastastel on minu meelest tänases Eestis tööle saamisega raskusi. Eks hakkab nalja saama tulevikus sellega.
ebapärlikarp
Ma ei kirjutanud ju, et töötan müügiinimesena, KUNA välimus kannab 😀 Nalja teed v? Ma kirjutasin: “Ma võin praegu olla ju cool 32 aastane müügimutt, kena pilt firma kodulehel, kogemust omajagu ja välimus veel kannab.” Ehk et ma võingi PRAEGU selline olla, täitsa uhkusega – noor, aktiivne “müügimutt”, lendan peale ja korraldan. Hea meelega lähen professionaalse firma korraldatud fotoshootile, lasen endale meigi teha ja poseerin firma kodulehe jaoks. Vanemas eas mina isiklikult ei soovi lihtsalt enam sellist tööd teha ja olen mõelnud, et peaks tuleviku jaoks (no nii 15 aastat kaugusesse vaadates) mingi uue eriala õppima. Mina isiklikult ei soovi olla 55-70 aastane müügimutt. See on minu isiklik tunnetus ja ei tähenda, et teised ei võiks seda olla.
Tulevikus kas saabki nalja või siis harjutakse vanemate töötajatega ära. Loodan viimast.
Nell
Jap, see väljaütlemine, et pensile hakkab võibolla alles 70-sena, ilmselt ühegi poliitiku mainet ei tõsta. Aga samas, ega inimesed ka ei adu, et tööealisi, kelle maksurahast pensione makstakse on aina vähem. Ega maksutõus tööealistele ilmselt popim otsus ei oleks…
Ma võin küll naiivne olla aga ilmselt tuleb praegustel noortel enda vanaduspõlve kindlustamisse ise panustada. Soetada metsa ja maad, sukasäärde kogumine vist väga jätkusuutlik pole.
kuidas kasvatada inimest
Ma mõistan ja nõustun, et probleem on tõsine, aga isegi täie tõsiduse juures ei saa üks poliitik endalr niivõrd suurt ämbrisse astumist lubada, et ütleb valijatele – teie töötate põhimõtteliselt surmani. Paljud kindlasti isegi ei lugenud artiklit, vaid vaatasid vaid pealkirja ning mõtlesid, et see puudutab ka neid, nüüd ja praegu. Lihtne viis oma valijatest ilma jääda.
Loomulikult on tõde ka see, et selleks ajaks ei pruugi seda pensioni üldse enam alles olla. Ning keegi peaks meie kohustuslikele (olenevalt vanusest) II sammastele tõsiselt otsa vaatama ning selle probleemiga algust tegema – paljudes riikides on riiklik pension väike ja omaosalusega II sammas oluliselt suurem sissetulekuallikas, meil on need sambad lihtsalt vähetootlikud.
Aga ega keegi ei garanteeri ka seda, et tulevikus ei ole nii nagu oli 19.sajandil – iga sugulane oma pere koti peal, kel peret pole, see on kogukonna vaestemajas.
G.
Ega keegi ei sunni sind ju kuni 70seks saamiseni tööd rabama 🙂 Loo endale alternatiivsed sissetulekuallikad ja võid kohe jalad seinale visata. Küsimus on selles, kas sa siiani elasid tõesti ettekujutuses nagu võiksid nt 65selt rahus pensionile jääda ja riik tagaks seejärel mingi ilusa äraolemise? Kahtlen. Eriti, kui su endapoolne panus tulevikku on olnud täpselt üks potentsiaalne maksumaksja (ja see ausalt pole mõeldud mingi etteheitena – mul endal pole veel üldse lapsi), siis on ju eriti naiivne riigilt midagi enamat oodata?
Ning 60+ pole tänapäeval tõesti mingi eriline vanus, selles eas inimesed on tihti kõige kõrgematel kohtadel, nii era- kui avalikus sektoris, hinnatud tegijad meditsiinivallas jne.
ebapärlikarp
Küsimus ei ole minu isikus. Küsimus on Eesti rahvas, kelle keskmist eluiga ja keskmist tervena elatud iga võid sa ilmselt ise ka googeldada. Ja muidugi leiame nii arstide kui ka ülikooli õppejõudude hulgas kõrges eas spetsialiste, aga Eestis elab natuke rohkem inimesi…
Kui minu personaalküsimust lahata, siis minu potentsiaalsete maksumaksjate loomise “parim enne”ei ole veel läbi 😉
G.
Ma saan suurepäraselt aru, et me ei aruta siin kellegi personaalküsimust – vastasin lihtsalt sellele, kuidas teema ise kokku võtsid.
Kui sa keskendud põhiliselt sellele nagu oleks 60+ mingi jube kõrge iga ning hea on, kui silm veel seletab ja pea võtab, siis mina näen enda ümber küll midagi muud. Suurem osa mu tuttavatest selles vanuses (ja s.t pea kõik, väga üksikute eranditega) alles töötab ning ei ole kõik neist sugugi spetsialistid.. üks mu tädidest nt on kunsti-/käsitööasjade poes müüja, teine oli pikalt administraator spaas. Tuttav väikelinnas elav abielupaar hakkas peale põhitööst loobumist tegelema mesindusega.. janiiedasi. Selliste inimeste suhtes on mul respekt, kes püüavad vastavalt võimalustele ise hakkama saada ega sea oma riigile ebareaalseid ootusi.
ebapärlikarp
Sul on vedanud siis oma ümbrusega. Minu vanaema käis ka koristamas pensionieas, aga ei jaksanud kaua. Vanaisa suri mul aga lihtsalt 60aastaselt ära. Inimeste tervis sellises eas ei ole enam see ning nagu keegi juba ütles – ega meil palju neid garderoobitädi kohti ei ole ka.
Kris
Meie müügiosakonna kaks vingeimat müügimutti olid üks 70 ja teine pea 60. Mõlema käibed olid kordades suuremad teiste omadest. Ma arvan, et müügitöö on tulevikus väga potentsiaalne seitsmekümpise inimese töö, ei nõua tugevat füüsist ega muid omadusi, mis vanusega kaduma võivad minna. Pigem mängivad selle töö puhul rolli just eaga kaasnevad plussid – kogemused, ajaga kogutud kliendibaas ja suhted. Usaldusväärselt mõjuvad ka.
Üldse on Eesti liiga noortekeskne riik, vanemad inimesed peaks justkui silme alt ära olema. Nad ei ole enam esinduslikud.
Käisime kunagi oma müügiosakonnaga Soomes samal alal tegutsevas firmas müügiosakonnas külas ja seal pungitati meie peale silmi nii et vähe polnud. Kas see on mingi praktikantide punt või? Ei või olla, et kõik nii noored! Meie keskmine vanus oli nii 30 kanti, neil küündis 50 suunas.
Ja minu üle 60 ema töötab spordivaldkonnas. Minu meelest väga äge. Kes võiks olla parem reklaam veenmaks inimesi end liigutama kui mitte sportlik, hästi säilinud ja vormis vanem daam.