Rutiin
“Loo endale rutiin”või “Murra rutiinist välja” on soovitused, mis antakse olenevalt, mis su probleem on. Väga vastupidised soovitused eks.
Ma olen viimased ca 7 aastat elanud üleüldises rutiinis. “Eesti keele seletav sõnaraamat” annab rutiini vasteks juurdunud harjumus, üksluine korduvus.
Minul on siis järelikult juurdunud harjumus tööl käia. 5 päeva töö ühekast viieni, kaks päeva vaba, jälle 5 päeva töö ühekast viieni, kaks päeva vaba… Kui ütlen, et elan rutiinis, siis peangi silmas üleüldiselt tööl käimisega seotud elurutiini, mitte seda, nagu ma 7 aastat oleks igal õhtul 1177 korda kopsimisalust tagunud. Pigem see tööl käimine, millest kogu elu ajaliselt sõltub, ongi juba pea 7 aastat minu “kopsimisalus” olnud.
Jah, rutiinne elu on vahepeal muutunud ka muidugi. No näiteks ei vii ma see aasta Ethelit 2x nädalas ujumistrenni, vaid hoopis 1x nädalas toon teda kunstiringist. Üks üksluine korduvus asendus teise üksluise korduvusega. Ethelil on muidugi minu selle rutiini taga veidi sisulisem erinevus, aga eks temalgi ole iga nädal mingil kindlal kellajal kuskil käimine rutiin. Lapsed vajavad nii huviringi kui ka rutiini. Ethel muidugi üritab vahel ka rutiinist välja murda lausetega “Mul on halb olla”. Kui ma küsin, mis sul viga on, siis kuidas ma küll aru ei saa – halb olla noh!
Mul on rutiiniga omad lood. Ma tunnen end rutiinis hästi ja selsamal hetkel ka halvasti. Mul on rutiinis mugav olla – ma tean, mis homne päev toob, mis kell ma ärkan, mis tööl ees ootab, millal palgapäev on, millal ma poes käin jne… Kõik on kindel. Noh nii kindel, kui elus üldse midagi kindlat olla saab.
Aga kui ma ärkan hommikul kohutava kõhuviirusega ja näiteks ei saa tööle minna, siis mul on mingil määral kuidagi ärev tunne – täna on kolmapäev, kell on 10 hommikul ja ma ei ole kontoris, vaid oma kodus peldikus. Ma ei peaks olema kolmapäeva hommikul kell 10 oma kodus peldikus. See on vale. Okei, see ei pane mind rahustit võtma ja ma ei pea tegema hingamisharjutusi, et mitte minestada, aga ikkagi on mingi ärevus sees. Teen kodus tööd, telekas käib ja see tundub jälle vale. Sest ma tean, et ma peaksin olema tegelikult kuskil mujal – ma olen aga rutiinist väljas.
Aga teispidi… Ma olen viimasel ajal palju mõelnud väsimusele ja kuigi päevad on pikad, õues on valge, nädalavahetusel on võimalik päikestki peale saada, siis minu väsimus ei ole kadunud. Jah, selle taga võib olla näiteks rauapuudus, mis tuletabki meelde, et kui ma järgmine kord perearstile lähen, siis peaksin paluma teha äkki vereproovi (pole kunagi ise ühtegi analüüsi palunud). Aga ma kahtlustan, et selle taga on rutiin. Ja nüüd ma jõudsingi selle rutiini negatiivse külje alla.
Ärevas olukorras kaob väsimus. Aga üleüldine rutiin ja just pigem nagu elurütm ei tekita minus ärevust ja seega… Ma olen täitsa kindel, et kui ma homme lahkumisavalduse annaks (jumal ei, ma ei plani seda teha!!!), siis ma oleks 200% ärev ja ärkvel ja mitteväsinud, sest olukord oleks suht pekkis 😀 Ma ei oskaks oma päevaga (ja eluga) midagi teha, ma oleksin nii ärev, et ei kujuta üldse ettegi. Ilmselt siis peaks tegema hingamisharjutusi, et mitte minestada. Ja ma ei kujuta ka ette, et mul oleks selline teistmoodi töö, kus ma peaks koguaeg liikuma või vahel näiteks öösel tööd tegema (öösel ju magatakse!). Aga ma vist tunneksin end rohkem elus, kui ma oleks iseenda boss.
Sellised segased mõtted siis… Mis on teie nö “kopsimisalus”? 🙂
aile
Mina pole jällegi elu sees 9-17ni rutiini maitsta saanud. Kool oli kaootiline, sisaldades keset päeva vabu auke (pillimängu harjutamise aeg, aga tihtipeale põgenesin hoopis talli või jalutasin Nõmmel ringi) ning iga päev isemoodi. Juba keskkooli kõrvalt käisin ka tunnitasuga tööl ja ülikooliajast hakkasin treeneriks (peale põgusat pedagoogiametit). Seega..päevad on olnud pigem 8-22 aukudega. Terve elu..kontoritööl läheksin vist hulluks.
Samas on praegu ka rutiin, tean mis päeval mis trennid on, vahel on mõni personaal juures, vahel jääb mõni trenn ära. Tean millal käin tallis, millal koera jalutan, millal last sõime viin-toon. Ja nädalad kaovad! Rutiin on..mõneti hea aga hirmus ajaröövel. Sa ei tunne et oh nädal algas ja pauhh juba reede ja korraga on jälke reede?
Nell
Mina olin enne last suht paadunud töönarkomaan. Hommikul enne tööpäeva algust kohal, kui paberikuhjad laualt ei kahanenud siis istusin õhtul kauem. See kõik tundus nii loogiline, pinget küll oli aga töö ja kolleegid mulle meeldisid ning oma töös olin ma hea. Nii rasedana kui ka beebi kõrvalt arvasin päris tükk aega, et naasen kiirelt tööpostile. Aga mingi hetk käis klõps. Tekkis arusaamine, et tegelikult ei pea niimoodi rabelema. Vaatasime kodus numbrid üle ja selgus, et hästi ära elamiseks ei pea me mõlemad täiskoormusel tööl käima vaid piisab sellest kui töötame mõlemad osakoormusega või siis üks täiskoormusel ja teine tegeleb lapsega. Kuna ma kasutasin lapsepuhkust ka uue kõrghariduse omandamiseks siis nüüd liiguvadki mõtted ses suunas, et hakkaks näiteks poole koormusega tööle uuel õpitud erialal ning ülejäänud aja kulgeks niisama pere ja lapse rütmis. Minu rutiin viimased paar aastat ongi väikelapse rütmis kulgemine. Mõnus on kui saab tööpäeval loomaaeda minna või sadamas jalutades paate vaadata.
karolin
Mis tööd sa teed, kui küsida tohib?
ebapärlikarp
Ma töötan suures trükikojas ja tegelen etikettide müügiga 🙂
sipsik
Kui jäin esimese lapsega koju, taipasin, et iialgi ei suudaks ma enam kontoris tööl “käia”. Eks enamasti pidi tööd tegema ka aga see tööl Käimine mitte töö Tegemine on jube.
Ettevõtjana olen vahel küll 6st hommikul öösel 1ni rakkes aga saan seda ise planeerida. Kõik koolivaheajad vabaks, suvel ei sõltu nädalavahetustest rannas või Hiiumaa praamijärjekorras – see on võrratu vabadus.
Soovitan soojalt.
ebapärlikarp
Millega Su ettevõte tegeleb? 🙂
spsk
meedia orjad oleme 🙂
kristallkuul
Ma mõtlen, et mul on liiga vähe mune, et võtta kätte ja hakata iseenda bossiks. Teha ainult tellimuse peale mingeid sutsakaid, mitte orjata kusagil kontoris tund tunnilt. See oleks suure lotovõidu järel tegelikult mu suurim unistus.
See rutiinis istumine on turvalisem lihtsat. Ja meil, eestlastel, on seda turvatunnet hirmsasti vaja. Iga töökoht on nii kuldaväärt, et kümnest sõrmeküünestki jääb väheks, pigem haaratakse varbaküüned appi, et ikka kõvemini küljes rippuda. See on nii õudne. Käisin üks päev ühe sõbraga lõunal ja ta ütles, et mitte tööl käies teenib palju rohkem raha kui tööl käies. See täiega kummitab mind nüüd.
ebapärlikarp
Mul on olnud kaks töökohta. Eelmises ma ei olnud üldse rahul ja praeguses olen ma juba peaagu 7 aastat nii rahul, et mul lihtsalt polegi midagi halba öelda töö ja siinsete kaaslaste kohta. Ma kardangi, et kuna ma olen siin nii rahul, siis äkki sellepärst jääb elus palju asju proovimata.
Aga mida su sõbranna sellega mõtles? 😀
kristallkuul
Mu sõber mõtles seda, et kui sa paned endale ise töö tükati kokku, teenid kokkuvõttes rohkem raha kui end naha ja karvadega kuhugi ühte firmasse lubades. Ta oli pool aastat töötu, aga tegi mõned tunnid nädalas tööd ühele, mõned tunnid teisele firmale. Kokku sai selliselt kuus suurema sissetuleku kui tähtajatu lepinguga kusagil töötades oleks saanud. Ma tahaks ka niimoodi tegelikult elada. Ei taha laulatatud olla ühegi firmaga.
ebapärlikarp
Aa, võimalik jah. Mul pole selliseid oskuseid, et nii teha. A sul kripeldab jah… Krt siis pead ära tegema 🙂