Lapse kasvatamine ilma abita. Me tajume emadust erinevalt
Ma lugesin tohutult hinge kriipivat postitust. Ma lugesin seda mitu ja mitu ja mitu korda! Postitus ise on SIIN. Kel vähegi viitsimist või omal laps, lugege. Mind valdasid lugedes ja selle üle juureldes vist 17 erinevat emotsiooni ja mõtet. Kuidas saab oma lapsest nii kirjutada? On see jutt ja sõnastus ja sõnavalik nii kohutavalt aus, et tundub sellepärast lausa naiivne? Oleks tahtnud vaielda, siis jälle tundsin nii suurt kaastunnet tolle ema suhtes (mitte et ta vajaks seda) ja üritasin seda mõista. Lõpuks “diagnoosisin” tal sünnitusjärgse depressiooni, mis võib juhtuda igaühega. Igaühega mitte samas :D, aga nendega, kes lapse saanud.
Ma ei tunne seda noort naist ja ei tea tema elust tegelikult rohkem midagi, ma ei ole lugenud tema teisi lugusid. Ja siit ei tule mingit ärapanevat postitust. Lihtsalt see lugu läks mulle hinge ja ma tahaksin seda teemat rohkem ja laiemalt avada. Oma kogemusest lähtuvalt analüüsida. Püüan teha seda leebelt, sest rõhutan, ma ei taha mitte kuidagi loo autorile midagi halba 🙂
Too ema tahab oma postitusega edasi anda mõtet, et üksi (tegelikult on temal ka elukaaslane ehk lapse isa, lihtsalt muud pere pole seal) välismaal last (imikut) kasvatada on väga raske, nii raske, et kui vähegi võimalik, võtke täiskohaga (!) lapsehoidja, kolige perele lähemale või reisige tihemini Eestisse (mõeldud siis sugulaste juurde).
Ei, ma ei ole oma mehega koos välismaal imikut kasvatanud, aga ometi vaidlen ma sellele väitele vastu. Mina hoopis olen elanud oma lapsega alates tema sünnist peale aastaid kahekesi. Tallinnas. Üksi. Ilma meheta. Ilma sugulasteta siin linnas, kellele saaks õhtuks lapse jätta, kui tahaks peole. Ma isegi ei tahtnudki kuhugi peole, mis pagana peole?! Mul ei tulnud kordagi mõtet, et ma kutsuks ema endale appi IGAPÄEVATOIMETUSI tegema või paari kuust last hoidma. Ja mul ei olnud mitte kordagi oma lapsest kopp ees või kuidagi ülemäära raske. See oli minu elu kõige ägedam aeg, kui ma sain Etheli!
Ma ei väida, et mina olen imenaine. Ma väidan, et hüpotees, mille loo autor tõi, ei pea paika, ning see, kui raskelt oma beebi kasvatamist tajud või kui raske sul on, oleneb ikkagi inimesest endast. Tema iseloomust. Tema valmisolekust end ohverdada. End jagada. Tema elustiilist. Tema ootustest. Alles siis tulevad teised faktorid – kas on rahutu beebi, mis on pere majanduslik seis, elukoht, kas mees on kõrval jne. Kuidas ma saan nii öelda?
Kas pole nii, et näiteks sama majandusliku olukorraga kaks erinevat ema võivad suhtuda oma elusse absoluutselt erinevalt? Üks on rahul, et saab ennast ja lapsed söönuks, katus pea kohal, wifi olemas… Teisel oleks samas olukorras elu katastroof – korter on liiga väike, väljas söömas ei ole raha käia jne. Või siis näiteks on üks üksikemana täiesti rahul (mina olin!) ning teine ei kujutaks ette, kuidas saab last üldse üksi kasvatada. Kolmas näide: vaatan telekast mõnda ema, kellel on raske puudega laps või näiteks downi sündroomiga laps (Puutepunktis neid lugusid ikka olnud). Vaatan seda ema ja mõtlen, et issand jumal, mina ei suudaks, ma oleks ammu paela kaela pannud. Aga telekas see ema kehitab õlgu ja ütleb, et jah, muidugi on raske, aga näed – lõin puuetega laste päevakeskuse (või mis iganes asja) ja iga asi on millekski hea ja teised lapsed on terved ja oleme kõik kohanenud uue olukorraga.
Saate aru, see on nii suhteline. Kõikide inimeste valulävi ei ole sama. Kõikide inimeste ootused ei ole samad. Kõik ei saa probleemidega samamoodi hakkama. Kõik ei saa beebidega samamoodi hakkama. Kõik ei saa emadusega samamoodi hakkama. Ei kehti soovitus/reegel, et koli sugulastele naabriks või võta ema enda juurde elama, siis on lapse kasvatamine lihtsam.
Ethel oli tavaline beebi – enamus ajast pärast sündi magas, aga muidugi ta ka ärkas öösel ja vajas söötmist, vahel kussutamist. Vajas krooksutamist. Vajas tähelepanu. Vajas ema. Kas ma olin väsinud? Ikka. Kas pidin öösel üles ärkama? Jah. Kas ma ei saanud suva ajal välja minna? Loomulikult mitte! Aga mul oli ju emapuhkus, ma ei pidanudki kuhugi minema.
Ma olen üldse selline inimene, et mulle ei meeldi, kui keegi minu ellu sekkub. Õnneks on mul vanemad sellised, kes minu elusse ja valikutesse pärast täiskasvanuikka jõudmist väga ei sekkunudki. Mitte et huvi ei tundnud, aga nad ei sekkunud selles mõttes, et väga õpetaks, kuidas MINA pean oma elu elama. Vastupidiselt loo autorile ei kujutaks mina ette, et mul ema 24/7 oleks kuskil teises toas elanud ja pidevalt mu lapsega tegelenud. Ma oleks teisel päeval juba nii närvi läinud. Nii et see järgnev, mis ma sealt postitusest kopin, ei oleks minu puhul mitte iialgi toiminud:
“Leppisin mehega kokku, et üle kuu käin Eestis ja üle kuu lennutame minu ema siia. Leppisime ka kokku, et KUI kunagi peaks ka teine laps tulema siis meil peaks nii palju raha olema, et saaksime võtta täiskohaga lapsehoidja.”
Teine küsimus tekkis mul TÄISKOHAGA lapsehoidjaga. Esiteks, misasi see on? Inimene, kes elab koguaeg pere juures ja siis ärkab ise öösel üles ja kussutab paari kuust last? Teeb talle piimasegu, sest ta oma rinda ju anda ei saa ning vaevalt magavale emale lapse tissi otsa too? Et sina saaks näha vaid seda naervat beebit ja nii kui röökima hakkab või püksi kakab, siis annad näpuotsas kellelegi teisele? Emaks olemine imiku (ja ka vanemate laste) kõrvalt on muidugi tasakaalu nõudev, sest samas pead sa veel jagama oma tähelepanu oma mehele, koristama kodu, tegelema lapsega, tegema süüa, lapsega jalutama jne.
Super, kui sul on selline mees, kes aitab ka ise kodutöödes ja näiteks teeb õhtul söögi valmis, mida saab ema ka kodus olles järgmine päev süüa. Siin kohal ma isegi ei mainiks, et kes tegeleks ka lapsega, sest no kui see söögi tegemine on veel nii ja naa (teeb see kes oskab vms), siis lapsega tegelemine on totaalselt ka isa kohustus, mis isegi ei peaks olema kohustus vaid meeldiv tegevus. Kodutöid ja süüa tegeva mehe kõrvalt on võimalik ka vastsel emal muretumalt ja mitte nii kurnatult beebiga tegeleda. Ja kui su mees ikkagi pole selline mustermees, kes kodu läikima lööks ja pead seda ise imiku kõrvalt tegema, siis miks võtta täiskohaga lapsehoidja? Võta hoopis koristaja/koduabiline ja selle abil saad ise muretumalt oma beebiga tegeleda. Seega see täiskohaga lapsehoidja jutt… Kas tegelt ka on inimesi, kes tahaks oma koju vastsündinud beebi kõrvale 24/7 võõrast inimest elama või näiteks ämma?
Ma läksin tööle, kui laps oli 1 aastane. Laps oli 5 kuud hoidjaga, siis sain ta lasteaeda panna. Kui ta oli juba mingi kahekas, siis oli mul hoidja tõesti selleks puhuks, kui sõbranna sünnipäev või tahtsin kinno minna vms. Kusjuures paari tunni eest hoidjale maksta ei ole midagi väga hullu, vb piisaks korra kuus ühest õhtust kuskil sõbrannadega istumisest, et “pea selgeks” jääks. Kui laps juba suurem oli, siis jah võttis mul teda nii ema kui ka isa nädalavahetuseks või lausa nädalaks maale. Aga see on teine asi, postituses ma siiski räägin kuni 1 aastase lapse kasvatamisest.
Ma tahan ka veel ära mainida, et armastan oma last väga ning need kes ei mõista, on ilmselt need, kellel alati käeulatuses abi.
Mina mõistan seda, et autoril siiski on sünnitusjärgne depressioon või siis ta polnud absoluutselt emaduseks valmis, ilmselt mõlemat. Panid “diagnoosi” ära, armastatakse öelda, halvamaiguliselt. Ärge võtke seda nii. Perekooli loengutes õpetavad näiteks ämmaemandad iseendal sünnitusjärgset depressiooni ära tundma, sest siis on ka võimalik abi otsida. Minule lihtsalt tundub too noor ema sama mure käes vaevlevat. See on minu arvamus. Aga ma vaidlen vastu, et need, kes ei mõista, neil on abi käeulatuses. Ma natuke küll võin mõista, aga minul ei olnud samuti sellist abi käeulatuses ja mina ei vajanud ega tahtnudki seda. Me ei taju emadust kõik ühtemoodi. Meile kõigile ei kehti samad soovitused.
PS: Ja ma natuke isegi unistaks, et KUI ma peaks veel ühe tita saama, siis sõidaks vähemalt kuuks ajaks sooja ja palmi alla. Emapalk jookseb… Mis nii viga elada 🙂
kadunudkinnas
“Me tajume emadust erinevalt” võibolla selles asi ongi et ei taju. Midagi enam. Kommunikatsiooni müras, edasi tagasi saalmimises ja sagimises on kaduma läinud tunne. Ei tajugi enam midagi, meeled on nürid. Ei märka, ei ole aega vaadelda või kogeda. Enda kogemus oli, peale sünnitust oligi tükk tegu just et keskonnamõjudest rahu tagasi saada, et lapse jaoks olla. Ja oli tunne, et kui ise seda aega ei võta siis elu pakuks piisavalt ainest et edasi rahmeldada. Nagu oleks meie igapäeva rütmis midagi mida raske peatada ja uus roll tähendab elamist vastsündinu tempos. Hästi pole suutnud mõista, kas nii ka saab, et rinnaga ei toida, telekas ja tolmuimeja üürgab päevad läbi, laps autoga ühelt peretutvustuselt teisele või hoidjale ja kui laps karjub no las karjub, karjumine on tervislik. Kes on kõrvalt näinud poes või kusagil väljas neid hoidjaid beebiga jalutamas, lükkamas käru milles nutmas lohutamatult karjuv laps kelle jaoks kui on üks asi mis suudaks laps rahustada on ema juurelolek ja siis mõeldes et pisikesel tuleb veel pool tundi või rohkem üürata enne kui ta ema juurde saab… kui need mammad teaks et keegi on nende pärast nii pikalt ja hüsteeriliselt nutnud, ehk nad poleks lasnud pisikesel nii pikalt minna hoidjaga. Või oleks teadnud et nad pole kunagi kellegi jaoks enam tähendanud kui selle inimese jaoks tol hetkel. (Tehes kisavat pisikest lükkava härrale märkuse “laps nutab, tal on vist suur nälg” peale ühmab too tagasi “Ah ja?”. Härral on jutuajamine kolleegiga pooleli nimelt. Ja siis “Jaja, teate ma olen kursis. Ma viin ta varsti koju ka ema juurde.” Ja jätkab rahulikul toonil pooleliolevat vestlust kolleegiga. Aga nagu tundes end ebamugavalt suunduvad mehed vankrit lükates siiski väljapääsu poole.)
beritp
Iga kord, kui taolisi asju loen, nagu su jutus viidatud, siis ma ka ei saa aru, et, mis ajast on see lapse kasvatamine ja beebiga tegelemine nii kontimurdvaks muutunud.
“kerge” laps ja “raske” laps, vahet pole, sinu laps ju ikka, miks peab keegi teine sinu lapsega tegelema, ma ei mõista. Alati ei olegi kerge, aga need alguse raskused on ju mööduvad ja elu ei saagi ju koguaeg pidu ja pillerkaar olla.
Mu meelest on naistel tekkinud mingid täiesti ebarealistlikud ootused, et nagu sünnitamine ei tohi valus ja “kole” olla (kindlasti vaja tuimestus ja veel parem kui keisrilõiget), imetamine on kole ja paha (ja üldse oled ju ikka nii tubli, kui pudelit annad, sest sa ju ikka vajad mingit oma aega ja jumala eest seda sa ju ei saa, kui aasta imetad), lapse kasvatamine peab mingi ilus ja puhas olema – raskused jäägu kellelegi teisele (ma ei tea siis kas hoidjale või kellele). Kurvaks teeb veidi.
kats
Usun, et taiskohaga lapsehoidja on see, kes tootab nadalas ca 45 tundi.
Jah, oli kyll halvamaigulisi s6nu lapse kohta, mis mindki hairis.
Eliisa
A mu meelest on hoopis tal lihtsalt halb väljendusoskus ja laused mis kirja pandud on veidi…naljakad ja lihtsad.. Noh, et võibolla tahaks öelda üht aga kukkus välja hoopis muu.
E
Ja seda üldse mitte pahaga öeldes. Tausta lugedes saab kohe paremini aru selle postituse sisust.
Kati
enne lapse muretsemist peaks endale tegema siiski ka “musta stsenaariumi” selgeks ja kui tõesti ei suuda oma last 24/7 vaadata siis ehk ei peakski lapsi muretsema?? oma väiksema lapsega pidingi olema 24/7 tema päralt, mees oli Norras ja käis kodus 2 kuu tagant, midagi polnud teha, tuli see aeg üle elada 🙂 polnud aega depressioonile ka mõelda, kohvivesi tagumikus kees 🙂 selle ajaga tõusid minu silmis üksikemade aktsiad taevasse, paarisuhtes olevate naiste heietustest “raske” elu üle ei saa aru
Birx
Ma nüüd alles avastasin selle blogi seega tuleb vastus siia veidike hiljem:) Kuid tekkis jube tung vastata sinu kommentaarile ja üldse sellele blogipostile tegelikult. Mul endal ei ole lapsi ja ma ei kujuta ette mida mina emaks saades tundma hakkan, aga minu arust on natukene vale siin sedasi maha teha teisi inimesi (emasid siinkohal ) kellel on raskem. Ma olen päris kindel, et kohe kindlasti ei ole looduse poolt antud kõigile naistele seda imelist emainstinki mis paneb neid 24/7 oma last jumaldama ja et negatiivseid tundeid tunda üldse ei tohiks. Ok, see selleks. Tegelikult tahtsin ma öelda seda paarisuhtes naiste ja üksikemade võrdluse kohta, et nii masendav kui see ka poleks siis on päris palju neid mehi kes on naisele lisalapse eest ja mitte mingit toetust sealt ei tule lapse kasvatamisel ja temaga tegelemisel. Ma hoian hinge kinni, et jumala eest saatus saadaks mulle sellise mehe kes peale lapse sündimist ei hakkaks järsku arvama, et laps ongi naise asi , tema asi on käia tööl…ja kodus puhata ning välja minna oma perest puhkama. Ja naine on veel rohkem kurnatud tänu sellele kui mehelt pole tuge, sest üks isik on ju juures kellele peab nö samamoodi hoolt justkui jagama, aga ei jõua. Ma toon näiteks oma sõbranna, põhimõtteliselt kohe kui hakkas mehega kokku elama, tüüp muud ei tee kui käib oma tunnid tööl ära ja kodus ainult mängib arvutimänge ning sööb naise tehtud toitu. Mehel on auto, naisel lube pole ja see on selline koht, et toidupoed on kolme kilomeetri kaugusel keskuses ja bussid käivad üsna harva. Mees ei viitsi sõita autoga poodi ja naisega toitu tuua, naine ise käib poes ja tirib raskeid toidukotte ja vahest on ehk isegi auto maja juures ja mees istub kodus perset laiaks. Ja täpselt see sama teema oli ka sõbrantsi raseduse ajal, suure kõhuga naine käis poes üksinda toidukotte toomas. Ma tõesti ei kujuta ette mis mees ta isana nüüd hakkab olema. Muidugi võib öelda, et miks naine sellise tropiga koos on, aga öelda, et suhtes naine ei tohiks üldse nuriseda siis vahest tundub, et äkki seda last olekski üksi kergem kasvatada kui veel emalikult suure lapse eest hoolitseda.
T.
Mina olen sisuliselt samuti üksikema ja olnud sünnist saati oma beebiga üksi/kahekesi (mu poeg saab sel pühapäeval aastaseks) ning lapse isa käib meid vaatamas 2-3x nädalas päevasel ajal tund-paar. Tal on nimelt ka esimene pere ning meie oleme läbi suurte sõdade siiski nö “saladus”…
Ma tänan Sind Ebapärlikarp! Väga, siiralt! Selle loo oleksin võinud kirjutada mina, see oli isegi sarnane sõnastuselt..
Ma kardan vahel, et see, et mul on nii imearmas ja hea poeg – ei ole lihtsalt tõsi ning ma igatsen tema järgi vahel isegi teises toas olles! ? Kusjuures minul on lapsehoidja 3x nädalas kaheks-kolmeks tunniks, kui mul on mingeid tõesti asju ajada v siis nö see antud “pikutamise aeg”! Ja ma ei suuda magada mitte kunagi, kui poiss pole kodus. Pigem tukun koos temaga..
Mul ei ole ei sugulasi Tallinnas ega kedagi lähedast, kellele sooviksin lapse jätta ning mu ema käis poissi vaatamas korra viimati novembris!
Kas mul on kerge? Vahel ma mõtlen lihtsalt, et kas seda aastast väsimust kunagigi saaks lihtsalt välja magada.. Kuid see on ka ainus minu kõige “ketserlikum” mõte olnud! ?
Tänud veelkord!
ebapärlikarp
Issake, ma tänan sind niiiiii armsa kommentaari eest! Väga armas sinust! Ole tubli! 🙂
Kai
No vot, mina ei mōista ja ei ole mul käeulatuses mingit abi kunagi olnud. Elan ka välismaal, kōvasti kaugemal Eestist kui loo autor. Mul on beebi ja ka väikelaps, kaasa käib 2 kuu kaupa kodust kaugel tööl ja tōesti, elusees ei ole mōelnud, et ei taha oma beebsude nägu täna näha.. ehk- kuldne reegel: ei tasu üldistada..
Anonüümne
Emaduse teemal ei oska ma midagi kaasa rääkida, aga peaksid lugema näiteks seda postitust: http://koduotsides.blogspot.com.ee/2016/03/sunnitusjargne-hoolitsus.html , et seda naist paremini mõista. Nii saad sa võib-olla paremini aru ja mõistad veel rohkem.
ebapärlikarp
Seal ta kirjutabki, et polnud emaks saamiseks valmis. Mõistan täiesti, et sellisel juhul võivad sellised emotsioonid, nagu temal, tekkida… Raske teema ja kindlasti tuleksi abi otsida.
Pille
Peale neid “kopp ees poisist” ja “ma ei suuda 24/7 oma lapse nägu näha” lauseid kadus mul igasugune kaastundekübe selle ema vastu. Mitte, et seda eriti tekkida oleks jõudnud. Ma arvan, just nagu keegi siin või seal kommentaariumis mainis, et elaks see neiu emale lähemal, oleks laps igal võimalusel ema hoida. Miks ma nii arvan? Sest ma tean ise ka paari sellist inimest, kelle jaoks on näiteks paarikuise imiku teise Eesti otsa hoidjale saatmine täiesti normaalne käitumine. Muudkui mingi enda tuulutamise ja “ise olemise” jutt käib. Aga kuitahes väsinud vms – minu jaoks ei suuda üks ema mitte kuidagi õigustada seda sõnavalikut, et tal on omaenda lapsest kopp ees. Või et ta oma lapse nägu ei suuda vahtida. Õudne. Üks asi oleks siiras appikarje, aga see seal oli lihtsalt mingi väga enesekeskne ulgumine. Poen korra veel voodist välja, lähen teen oma lapsele pai ja olen õnnelik, et peale kolme aastat pole mul tema suhtes kordagi nii tänamatuid mõtteid tekkinud…
Pille
(Jah, ma mõistan sünnitusjärgse depressiooni tõsidust, aga jah, ma olen liiga lähedalt näinud ka inimesi, kes ausõna lihtsalt pole emaks olemiseks loodud)
aile
Alles eelmisel nädalal kirjutas marimell, kui tema laps tervet ööd ei maganud, et ta on tropp. Siis ma mõtlesin ka et..kuidas saab nii? Aga eks need vist mõnel emal normaalsed sõnad ja hetkeemotsioon?
Pille
Mõne puhul paneb mõtlema, et kui ta isegi avalikus ruumis ei suuda oma sõnavalikut ohjeldada, nii et igasugused kopad ja tropid vabalt suust välja lendavad, mis siis veel koduseinte vahel toimub… Marimellist ma isegi ei usu midagi sellist, ta pole kunagi ilmutanud sellist tüdimust oma lapsest nagu siin postituses kõne all olev blogija. Aga ei hakka kaugemale spekuleerima ja loodan, et blogis oma emotsioonide välja kirjutamine oli tema jaoks piisav maandus ning et tema väike laps neid emotsioone enda kaela ei saa.
Efka
Ma nõustun ka sellega, et iga inimene on erinev, käitub samas situatsioonis erinevalt ning sellest sõltuvalt ka lahenduskäigud erinevad.
Mul kuni lapse aastaseks saamiseni abi puudus, siis leidsin, et vajan abi ning minu lahenduseks oli leida nädalas paariks tunniks lapsehoidja, et lihtsalt üksi kasvõi poes jalutada.
L
Mul on tunne, et stressitaluvus on pigem erinev. Mõned suudavad kanda lihtsalt suuremat koormat kui teised ilma hulluks minemata. (Mitte, et laps koorem oleks) Ma kuulun pigem nende sekka, kes läheb väga kergelt stressi kui ülesandeid järjest koguneb ja laps eriti beebieas ongi sul 24/7 hoole all. Kui ma käisin täiskohaga tööl ja koolis ja lisaks veel kodu korras hoidmine ja perenaise ülesanded, ma nutsin samuti väga tihti öösiti, sest pea tahtis lihtsalt plahvatada. Paanika, et ma ei saa ja ei jõua kõike. Ja siis on kõrval isik, kes vähemalt pealtnäha saab suurepäraselt hakkama sama asjaga, nii ülesannete kui ka stressi ja emotsioonide kontrolli all hoidmisega. See paneb end ikka sitasti tundma küll. Eriti kui kommenteeritakse, et milles probleem, nemad said küll hakkama. Samas on sellega seotud teatud küpsus küll. Kohaneb kuidagi olukorra ja mingi hetk võib avastada, et kõik on taas kontrolli all.
ebapärlikarp
Just. Täiesti nõus! Ainult, et ma ei kujuta ette, kes ütleks näiteks kurtvale sõbrannale, et milles probleem, ma sain küll hakkama?! Ikka üritad ju aidata või mingeid lahendusi või tuge pakkuda.
Eveliis
Mina olen jällegi see, kes beebi kõrval vastu rinda tagus, et küll on kui ema/tädi appi saab tulla, sest muidu oleks hulluks läinud ja mina küll hakkama ei saaks. Noh ja nagu ikka kipub minema, siis läksid elud nii, et olingi 24/7 lapsega, kes ei maganud, kes karjub jne jne jne üksi. Tööl ka käisin lapsega. (Muidugi oma valik, keegi ju ei sundinud) hulluks ei läinud ja hakkama sain, aga olen siiamaani nii paganama väsinud, et vaid mõte sellest, et mul peaks veel üks laps olema, paneks mind enesetapule mõtlema. Ausalt!
Ma lugesin üle rea postitusi, kuid mina jagan selle inimese mõtteid. Te ei oska isegi ette kujutada, KUI PALJU ma oleks nòus andma, et saaks mehega VAID kahekesi olla, ilma et keegi kiljuks/karjuks/sibliks/roniks/nõuaks/lollitaks. Mul on allergia igaõhtuse magamamineku tralli ümber, ma tahaks, et keegi paneks ta magama vahelduseks ja me saaks lihtsalt olla. Omaette.
Vbla ma ei olnud ka valmis emaks saama (sest ma ju ka olin tegelikult leppinud teadmisega, et ei saa lapsi), kuid noooh…muidugi mul ongi depressioon, aga ma mõistan selliseid väljaütlemisi, mis tolle ema suust tulevad
Mallukas
Ma ei saa sinuga nõustuda, sest kui inimene kirjutab, kui raske oli talle beebiiga, siis sinu postitus paistab lihtsalt ütlevat, et “Misasja, mul küll ei olnud. Imelik, et sul on. Mul küll mingit lapsehoidjat vaja pole. Väga imelik, et sul on!”.
Kuna inimesed on erinevad, siis ühegi inimese tunnete ja emotsioonide kohta ei saa öelda, et need on kuidagi valed. Rääkimata sellest, et hakataks peale pressima mingisuguseid diagnoose ja rõhutama, kuidas inimene ei olnud lapse saamiseks valmis.
See on lihtsalt sama kohatu, kui ma kirjutaks siia, et jube imelik, et sa lapsega üksikema pidid olema. Ma küll suutsin endale mehe leida, kes ikka minu kõrvale jäi ja tahtis minuga pere luua. Enne üldse meest tundma õppisid, või said esimesega kohe lapse? (ma igaks juhuks mainin, et mind tegelikult ei huvita, miks sa üksikema pidid olema ja ei kritiseeri sind salaja kodus selle pärast :D), aga lihtsalt, see on sama lollakas küsimus, kui sinu esitatud.
ebapärlikarp
Ma mõistan, et see on TEMALE raske ja ei ütle, et see ei tohiks talle raske tunduda või et tema tunded on valed. Kirjutangi, et täpselt sama asi võib olla ühele inimesele raske ja teisele mitte. Tõin 3 suvalist näidet ka selle tõestuseks, loodan, et lugesid.
Kirjutama ajendas mind tema soovitus “Kõik emad, kes elavad välismaal või ka Eestis ja puudub võimalus oma lapsest paariks tunnikski puhkust saada, siis ma mõistan teid, Tunded, mida tunnete sellises olukorras on normaalsed. Muud ei oskagi soovitada, kui kellel raha võtku lapsehoidja, kellel võimalik, kolige perele lähemale või reisige tihti Eestisse. ”
Mina olin see ema, kel puudus võimalus lapsest (beebist) nö paariks tunniks puhkust saada, aga mina ei ole nõus selle soovitusega, mida ta KÕIKIDELE sellistele emadele soovitab. Oma postituses analüüsisin selle lahti, miks ei toimiks minu puhul.
Tõid välja küsimused, mis oleks sinu meelest kohatud minult küsida ning mis oleks sama kohatud, kui minu esitatud küsimus. Mis küsimust sa mõtled, see jäi mul arusamatuks. Seega ma sellele kuidagi vastata ei oska 🙂
ebapärlikarp
Et noh, mul lausa pealkirjas on jutu mõte ära toodud – “Me tajume emadust erinevalt”. Ja Sinu kommentaari teine lõik ju seda mõtet just toetabki. Seega ma ei saanud aru, millega sa nõustuda ei saa.
anonüümne
Väga mõistlik arutelu, ma mõtlesin lugedes umbes samu mõtteid.
Mulle tundub, et see ema seal loos on ise alles nö laps, kes ei ole veel oma emast lõplikult lahti lasknud, vaid tahab samuti vanemlikku poputamist ja pere juures elades oleks ilmselt laps ammu 24/7 vanaema kasvatada. Ma usun, et siin aitab aeg, laps saab suuremaks ja asjalikumaks, temaga on rohkem võimalik juba mõtestatumaid mänge ette võtta ja vanema vaim ka kasvab samas 🙂 Võimalik, et kunagi järgmis(t)e lastega on tunded juba paremad ja hakkama saamine ka super.
ebapärlikarp
Jah, minul oli sama mõte, et tuleb koos lapsega siis kasvada 🙂 Kuigi eks seda teevad tegelikult kõik emad niikuinii.