Talumees
Leidsin ühe väärt postituse, SIIT. Jah, see on piimast ja piima joomisest. Ma ei taha väga pikalt sellest ise kirjutada, Kristina postituses on faktidega väga hästi teema ära seletatud. Ka mina ei löö kellelgi lehmapiimaklaasi suu eest ära. Ostan vaheldumisi erinevaid piimasid – lehma-, soja- ja vahel ka mandlipiima. Ethel sööb hommikusöögiks krõbinaid piimaga, üldiselt valan talle sinna törtsu lehmapiima, vahel sojapiima. Ta ei saa vahest aru. Mandlipiimaga tehes, ütleb, et see on imelik. Mõnikord (paar korda kuus) ta küsib, et tahaks piima JUUA. Siis kallan talle pool klaasi lehmapiima, joob ära ja isu rahuldatud. Aga meie peres ei ole mingit sellist traditsiooni, et küpsetame iga pühapäev 1,5 liitri piimaga pannkooke, siis joome 2 liitrit veel kõrvale ka ja teeme piimavuntsidest instapilte. Kohvi peale panen üldjuhul sojapiima, samas kui parasjagu pole, kallan törtsu lehmapiima.
AGA, kui keegi tuleb rääkima, kuidas piima joomine on ellujäämiseks hädavajalik ja teisiti ei ole võimalik, siis… Noh, see on vale! Õnneks keegi niimoodi otse ei tule rääkima. See käib pigem piimatootjate jms promo kaudu läbi meediakanalite. Need ma lasen üle.
Kui keegi tuleb rääkima, kuidas aastaid on piima joodud. Siis ma võin vastu väita, et aastaid on ka autos tagaistmel sõidetud ilma rihmata, aastaid on olnud lubatud siseruumides (restoranides, ööklubides) suitsetamine ja aastaid on politsei teinud tööd ilma DNA testideta. Mitte mingi argument ei ole see, et midagi on aastaid tehtud.
Tegelikult oli mu eelnev jutt sissejuhatuseks lihtsalt ühele väiksele tõigale, mis ma möönata tahtsin, aga nö ühe lausega oleks seda nagu loll blogisse kirja panna. Sattusin mingi päev sellise saate otsa nagu “Roaldi nädal” (Kas piim saab otsa?). “Kui juba vesi maksab poes tunduvalt rohkem kui piim, siis on ikka kuri karjas ja piimatalunike elu pole kiita. Täpselt sellest see saade ka räägib,” võtab Roald Johannson oma tänase saate kokku. Ja seal istus Roald piimatootja kodus supilaua taga ja küsis piimatootja käest, et kas ta pole mõelnud, et võiks hakata sellest piimast tegema mingit muud tooded, noh juustu või kohupiima vms (millele oleks ka turgu). Ja see mis vastus ja mis toonil see vastus sealt tuli… Täpset sõnastust ei mäleta, aga 98% oli selline: Kulla poja, ega minul pole TÖÖD juurde vaja, mul on RAHA vaja.
Eks igaüks võib sellest vastusest välja lugeda oma tõe. Nagu ikka, pea iga (talu)mees on kellegi isa ja kellegi naine ja mina ei soovi ühelegi perele majanduslikku kitsikust või halba. Aga minu jaoks võtab see vastus hästi kokku (keskmise?) talumehe suhtumise a) muudatustesse (pigem suren, kui midagi muutma hakkan!) ja b) turuga kohanemisse (turg kohanegu minu järgi, mitte mina tema järgi!). Praegu ma natuke palju üldistan ja lihtsustan, aga see on hetkel vajalik et pointi välja tuua.
L
See, kas keegi piima joob või mitte on tõesti enda asi. Lingitud artikkel kubiseb küll faktidest, aga kahtlase väärtusega faktidest. Esimene suur küsimärk oli juba Levini tsiteerimine, kes ei ole kindlasti autoriteetne isik selle koha peal. Allikakriitilisust rohkem tõesti. Viimased kommentaarid seal postituse all on üsna asjalikud. Inimene võib ju internetist lugeda igasugustest ensüümidest jms, aga arusaamine ja kriitika nende allikate kohta on suht olematu, kui pole all keemia-bioloogia põhja.
ebapärlikarp
Ise ma ei nimetaks seda küll artikliks. See on täiesti tavalise inimese mõtteavaldus (blogipostitus), mis minu meelest lihtsalt juhib tähelepanu huvitavatele asjaoludele, mida inimesed võiks veidi ise omal käel edasi uurida…
Levini fänn ei ole mina ise isiklikult ka, kuid nagu ma ütlesin, seda blogipostitust ei peagi võtma kui mingit teadlase üllitist, lihtsalt tore on kohata inimesi, kes korraks selles ajupesus, mis meediast ja tööstuste poolt tuleb, pead tõstavad ja julgevad öelda, et oot-oot-oot…
Liivi
Tsau, mina jälle siin targutamas! 😀
Ma saadet küll ei näinud, AGA kui tegu on väiketalunikuga, kes ise lüpsab ja ise silo/heina/põhku teeb, siis tõesti ei ole neil tööd juurde vaja, sest seda on juba piisavalt. 🙂 Ja teisest küljest tuleks oma kohupiima ja juustu tootmiseks teha suuri investeeringuid, et täita ära karmid nõuded, aga ega kohupiima ja juustu pole ka kuskil väga turustada, sest esiteks see pole nišš, konkurente juba piisavalt ja teiseks on paljud väiketootjad keskustest kaugel ning 50 km eemal turul nagunii müüa ei saaks, sest kes siis kodus lehmi lüpsab? Oma küla üksikutele pensionäridele müümine ei tasu ära ja lisatööjõu palkamine ka mitte.
Aga väga paljud on turuga kohanenud küll, väiketootjad sulgevad üksteise järel uksi ja mõned suurtootjad on vähendanud lehmade arvu.
kerli
Head tähelepanekud olen nõus !
ebapärlikarp
Nii oleks võinud too talumees ka näiteks seletada. Aga selline üleolev “mul on raha vaja” tekitas küll minus küsimuse, et mille poolest sina nii eriline oled, et sulle peaks antama. Kellel poleks raha vaja? 🙂
Liivi
No see kukkus tal halvasti välja jah. 🙂
kerli
Piim on tõesti maitse asi kellel meeldib ja kellel mitte, ei sure ära need kes ei kasuta ja ei juhtu midagi ka nendega kes palju tarbivad. Üldistus kõigi põllumeeste kohta on kui võib nimetada siis naiivne linnainimese jutt kes ei süübi teemasse vaid lahmib niisama. Põllumajandus eriti piimandus on Eestis üks uuenduslikumaid/innovatiivsemaid kogu Euroopas, uued suunad/masinad võetakse ruttu omaks ja hakatakse kasutama. Mustingu jutust tuli välja see , et kui piima toodad siis ise ei jõua seda turustada ehk iga kinksepp jäägu oma liistude juurde. Põllumees ( just suur tootjad mitte väiksed mahetalus) on toorme tootja kes müüb piima edasi töötlemiseks ja pole mõeldav, et ta õhtu lõpus hakkab sellest ise jogurtit tegema see jäägu siiski toiduaine tööstusele.
ebapärlikarp
Kinksepp, kinksepp 😉
Kõike ei peagi alati ise tegema.
Hea meelega oleks kuulanud selle põllumehe vastust laiemalt antud küsimusele. Sest Roaldi küsimuse taga oli minu meelest palju sügavam sisu. Paraku talumees oli see, kes antud lausega lahmis ning sinu kommentaar ei muuda tagant järgi tolle mehe sõnu 🙂
kerli
Pean tunnistama, et lause oli veider või veidralt saatesse lõigatud kuid tunnen siiski , et pean põllumehi veidi kaitsma enamuses on nendest siiski edumeelsed inimesed kes tõesti hädas 😉