Seoses selle isamaalise meluga hakkasin mõtlema…

Ma ei saaks öelda, et ma olen nende inimeste peale kade, kes tunnevad, et neil on Eestis mingi paik, millega nad on kunagi kokku kasvanud ja kuhu alati härdameelselt tagasi minna. Sünnikoht või lapsepõlve elukoht… Aga mingi kerge kihvatus minus käib seoses sellega küll. Noh teate küll – saarlane võib ju Tallinnas elada, aga ikka kipub kõik vabad hetked oma kadakate vahele. Või siis… Kes on kuskil Lõuna-Eestis üles kasvanud, vurab sinna ikka ja jälle tagasi ja imetleb oma kodumaa künkaid. Need on mingid juured, mis pole tänini läbi lõigatud ega ka kärbunud.

Mina olen pärit… Kohtla-Järvelt. Üks see Narva kõik – nagu mu mõned sõbrad naljatavad. On mul selle üle piinlik? Ei! Olen ma selle üle uhke? Ei! Mul on totaalselt suva sellest linnast! Suva siis seni, kuni ma seal elama või viibima ei pea 😀 Kui keegi ütleb, et see on pommiauk, siis mul jääb üle vaid noogutada. Kui keegi ütleb, et seal on vaid narkomaanid, töötud ja pätid, siis ilmselt on tal õigus. Nüüd kui keegi elab seal ja tahaks vaielda, siis jah – mu vanaema elab ka seal, ta pole ka narkomaan! Aga üldpilti see ei muuda.

See aeg, kui mina seal lapsena elasin, ei teadnud ma, et mujal on väga teistmoodi… Ükskord, kui olin väga väike, küsisin emalt poest koju tulles: “Emme, kas maailmas ongi vaid kaks Eesti perekonda – meie ja tädi Helgi perekond?”. Seda ei ole rääkinud mulle minu ema, vaid ma reaalselt mäletan, kuidas ma seda emalt küsisin ja nii ka arvasin. Mäletan, et olin selle pärast natuke kurb.

Minu vanemad ei olnud töötud ega narkomaanid, pättidega ei ole ma seal isiklikult kokku puutunud. Lapsena praktiliselt elasin omapäi sõpside ja õega õues – ei osanud midagi karta. Elu oligi selline. Lapsepõlv oli siiski fun. Kui välja arvata see, et ma ei julenud minna üksi poest midagi ostma, sest ma ei osanud küsida vene keeles leiba vms. Aga poed olid lettidega, mille taga oli müüja, kes sulle asja ulatas. Müüjad olid puruvenelased. Puruvenelased olid ka arstid, medõed… Tunnistan, et ma ei ole sellest šokist päris täiesti vist üle saanud. Samas ei süüdista ma selles kuidagi ka oma vanemaid.

järve

Minu kunagine koolimaja, kus ma 12 aastat õppisin ja kuhu ei ole ma mitte kordagi oma jalga pärast 12. klassi lõpupidu tõstnud.

Võib ju rääkida, kuidas Ida-Virumaa on nii ilus koht – Oru park, meri ja pankrannikud… Tegelikult on nii, et nagu Maardus elades ei ela sa tegelikult Tallinnas, ega Majakas elades ei ela sa tegelikult Kadriorus (nagu paljud kinnisvarakuulutused meelitavad!), nii ei ole mõtet ka Kohtla-Järvest mingit teistsugust kohta maalida.

16aastaselt leidsin oma elusõbrad (elusõbrad – tegin just uue väljendi nagu “elukaaslased”). Leidsin nad hoopis Rakvere kandist, sest mu ema kolis sinna poole. Kuni ülikoolini elasin küll Kohtla-Järvel, aga kogu minu seltskonnaelu käis Rakvere paari külakese ja Rakvere ümber. Oo jaa, väga kift aeg! Aga kas mul tekkisid mingid juured nende paari aastaga sinna? Mingid mälestused- jah. Juured – ei!

Ja siis tulingi Tallinna. Terve kooliaja teadsin, et pean tulema Tallinna, minema siin ülikooli. Sellisel isamaalisel päeval nagu eile mõtlen ma, et mul ei ole “oma kadakaid” või “kuppelmaastikku”. Ja tegelikult on see natuke kurb. Ka isa kolis Kohta-Järvelt ammu ära (see on muidugi postiivne!). Kolis Ida-Virumaa kõige normaalsemasse kanti – Toilasse, Oru pargi kõrvale. Harva külla minnes ei pea ma minema Kohtla-Järvele ega isegi sealt läbi. Toila isegi on suvel täitsa kena. Aga kas ma tunnen seepärast Toila endaga mingit suurt sidet? Ei.

Loomulikult on Eestis kohti, mis mulle südamelähedasemad on. Näiteks Pärnu. Lapsena käisime vanematega iga suvi Pärnus ja see linn on mulle täitsa armas ja nostalgiline. Või näiteks Muhu – seal on mingi eriline aura. Aga ma pole seal kasvanud, mul ei seal otseselt midagi.

IMG_6190

Muhu Veinitalus

Iga suve nädalavahetuseti igatsen ma linnast välja. Maale. Kuhu? Mul pole aimugi. Mingisse OMA kohta. Mida mul ei ole. Mille kohta ma isegi ei tea, kus see võiks asuda.

Kuidas teil Selle värgiga on?