Viimase 30 aasta sisekujundustrendid, mis loodetavasti kunagi tagasi ei tule, ja viimased trendid, mida ilmselt tagant järele samasuguse piinlikkusega vaadatakse

Viimase 30 aasta sisekujundustrendid, mis loodetavasti kunagi tagasi ei tule, ja viimased trendid, mida ilmselt tagant järele samasuguse piinlikkusega vaadatakse

Postimeest sirvides jäi silma selline natuke isegi lõbus ja kindlasti nostalgiline “artikkel” “Fotod: viimase 30 aasta sisekujundustrendid, mis loodetavasti kunagi tagasi ei tule”. Need on siis näiteks graniidist tööpinnad, kolletuv männipuidust mööbel, kontorirulood elu- ja magamistoas, bordüüriga eraldatud tapeedid (teate küll, see seina alumine osa on üks tapeet, siis jookseb bordüür ning ülemine sein on hoopis teine muster), kott-toolid, kunst-puuviljakorvid kodulaudadel…

Ka minu lapsepõlvekodus oli palju männimööblit. Köögipinnad olid vanasti meil aga tavalised mingi spetsiaalse kattega vineerplaadid. Mäletan ka bordüüriga tapeete, see kõik oli moodne, aga miskipärast meie oma kodus sellist remonti ei teinud. Ka muud trendid läksid meist kuidagi mööda ning tehislikud puuviljakorvid laudadel on minu jaoks täitsa võõras. Kas tõesti olid sellised butafooriad elutoas ja köögis laua peal?

Kõige arusaamatumad (peale puuviljakorvide) tunduvad siit nimekirjast aga hoopis kott-toolid. Millist kodu need kaunistaks? Näevad välja nagu vussi läinud paksud pannkoogid. Või lihtsalt kotid. Mitte toolid. Kõige jubedamad on läikivast nahast kott-toolid. Miks keegi peaks tahtma oma toanourka hiiglaslikke nahast kotte? Minu meelest ei saa kott-toolis kunagi seda õiget istumisasendit ja sealt on võimatu “välja saada”. Võibolla keegi argumenteerib, et seal on nii mugav kodus lebotada. Sel juhul ma küsiks, et mis teil on diivani asemel kodus puupink või? Või miks te olete nii ebamugava diivani ostnud, et kott-tool mugavam on?

Hakkasin ise mõtlema, mis on need praegused trendid, mille üle me paarikümne aasta pärast muigame, ning pähe tuli midagi järgmist.

 • Euroalustest tehtud voodid ja diivanid.
 • Euroalustest ja muudest suvalisest kastidest ehitatud lauad ja riiulid.

Screen Shot 2017-03-28 at 20.30.55

 • Igasugused suvalised “vintage asjad”, mida riputatakse suvalisse kohta kodudes. Näiteks uisud ripuvad köögi tööpinna kohal või siis vana kastekann magamistoas peakohal.
 • Seinad ja riiulid täis trükitud postreid triviaalsete aforismidega.
 • Paksult valgeks värvitud suvaline vana mööbel, mis nüüd imeläbi on “restaureeritud vintage“.

No need asjad tulid kohe esimesena pähe. Ja ma ei ütle, et need kõik koledad on. Aga noh, bordüüridega tapeedid tundusid meile ka kunagi jumala normaalsed 😀

31 thoughts on “Viimase 30 aasta sisekujundustrendid, mis loodetavasti kunagi tagasi ei tule, ja viimased trendid, mida ilmselt tagant järele samasuguse piinlikkusega vaadatakse

 1. Minule meeldivad nt need graniidist töötasapinnad endiselt. Endal pole küll kodus kunagi olnud, aga tunduvad suht kenad ja lihtsasti puhastatavad. Ja kott-tool ON ju mugav 😀 Jällegi pole endal kodus kunagi olnud, aga kui käin kuskil külas, kus kott-tool on, siis lebotan hea meelega seal. Võib-olla meeldibki seepärast, et endal kodus pole 😀 Euroalustest voodit või diivanit ei tahaks endale, aga aianurka võiks euroalustest mingi lebotamis-grillimiskoha küll ehitada. Need suvalised vintage asjad kodudes ei meeldi mulle ka ja need tsitaatidega pildid-asjad samuti mitte…

 2. Pinglaed,
  fototapeedid,
  seinakleebised,
  laudisega kaetud seinad ja laed …

  Ma võiks jätkata jubedatest trendidest rääkimist, aga vastu ööd ei taha, hirmus hakkab.

  Valgeks värvitud mööblit vaadates, eriti, kui valgeks on värvitud mõni vana mööblitükk, hakkab mul kurb. Justkui oleks rahvariie digitrükiga üle lastud, sest “nii on ju ilus ja trendikas”.

  1. Millised laudisega kaetud seinad ja laed? Valge laudlagi on klassika, ilmselt igavesti moes. Igal juhul etem kui kips.

  1. Kui on mingi sobilik asi ja hästi restaureeritud (vana jama maha lihvitud jne), siis on minu meelest ka okei. Aga tundub, et osade jaoks on trendikas lihtsalt valimatult ja lohakalt mööbel üle platserdada ja vintageks nimetada 😀

 3. Euroalused mulle meeldivad, aga aias, terrassil, suvemajas. Kott-toolide pealt olen täiesti nõus, ei ole ei mugavad ega ilusad. Arusaamatu mööbliese kui seda üldse nii saab nimetada.

 4. Ma nägin koledat vaeva teepakkide karbi leidmiseks, kuhu ei oleks mingit nunnut lauset kirjutatud. Lõpuks pidin leppima kirjaga “Home”. Sest ma ei teaks muidu, kus ma olen. Või et karbis on tee.

 5. Kott-tool on MEGAMUGAV! Imeline on sealt nt filmiõhtul filmi vaadata, sest see võtab sind nagu kaissu (eriti selline tool, mis on kergelt tühjemaks hakanud minema) 😀 Euroalustest voodiraam on äge lahendus nt maamajja AGA kohutav tolmukoguja ning kõik ämblikud ühes majapidamises koonduvad sinna alla laagrisse.

 6. 🙂
  Ma ei saa üldse aru, mis moodi on kott tool mugav? Ja millal sellel üldse istuda, oleskleda pigem, sobib. Külas kindlasti mitte – ma ei viska end ju teise inimese kodus esimese asjana elutuppa külili? Või isegi mitte teise asjana… Mõttes, poosid, mida kott-tool võimaldab, on kõike muud, kui “istun sirge seljaga käed põlvedel”?

  Enda kodus? Diivan või tugitool on ju sada korda mugavam? Toetab selga või jalga, pead…
  Käisin just ükspäev külas, kus lapsele pakuti istumiseks kott-tooli. Noh, põnev, ta proovis, sättis end sinna nii ja naa, libises maha, veeres üle, vajus ära. Lõpuks istus ikka minu juurde diivanile.

  Äärmisel juhul ma kujutan kott-tooli kohaseks kuhugi pubekate kogunemispunkti, kus nad siis risti rästi aelevad, vaatavad filmi või midagi. Ja siis ka on see kõike muud kui ilus.

 7. Mul igal lapsel on oma kott-tool, kus nad vanasti meeleldi vedelesid, aga nüüd nad ladustavad seal ainult oma riideid. Tahaks lahti saada (kottidest siis, mitte lastest), aga ei saa, sest vanaema kinkis.
  Mis “sügava mõttega” postritesse puutub, siis olen imestanud, et sellest on võimalik isegi oma äri püsti panna (Eestiski ju). Ses mõttes väga osav äritegevus: kui keegi suudab maha müüa postreid kirjaga “Kodu on seal, kus oled sina” (vau, kes oleks seda osanud arvata!) , siis ta võib kasvõi Aafrikas inimestele vildid maha müüa :).

 8. Nooh…. kui aus olla, siis graniit on ka praegu tööpinnana väga hinnatud, lihtsalt mitte sellise säbrulisena. Musta või halli värvi graniitpinda on nii mõneski kodus näha olnud (kas isegi mitte Miramiil pole graniidist tööpind?).

  Itaalia köögimööbel (just selline massiivne ja raske) on tegelikult ju seesama mida ka praegu koju pannakse – samasugused klaasuksed ja reljeefid, ainult valge. Kõik on valge 🙂

  Muude kodusisustustrendide osas pigem sõna ei võta. Eks igal ajal ole omad lemmikud, praegu on selleks valge-hall-minimalism – eriti hull on aga see, et lähed sisekujundaja juurde, lootuses saada trendikat, aga siiski omanäolist, ent tegelikult saad ikka selle, mis hetkel moes on – vaid kallimate materjalide ja disainermööbliga.

 9. Minul on kott-tool. Ega ta kodu otseselt ei kaunista ning ma olen isegi mehele teinud ettepaneku, et ostame selle asemele ühe ilusa tugitooli. Kuid ta on kategooriliselt vastu sellele ning kuna see oli talle kunagi sünnipäevaks kingitud, siis ma ei saa ta kinki ise ära ka visata. Kuid mugav on kott-tool kohe kindlasti! Võtan veel fliisi ka ümber ja loen raamatut, ülimugav. Ja külaliste seas on ka kott-tool tõeline hitt. Alati on nn. naljaga pooleks see, et täna on minu kord seal istuda, sina said eelmine kord. Igaüks sisustab oma kodu nii nagu tal on seal mugav olla, mitte selle järgi, mis on moes.
  Mina näiteks ei saa üldse aru sellest hetke moest, et polegi laelampi, vaid on lihtslt lamp. Ja see, et kõik toolid on kodus erivärv ja – tegu. Samuti ei saa aru sellest euroaluste asjast. Aga noh, niikaua kuni nad minu kodus pole, siis las olla! 😀

 10. Nähh, miks te kott-toole vihkate?:D Mul on üks suur ja nii-nii hea asi. Sisekujunduses just ilusaim asi küll pole, aga jube mugav. Kommentaaridest lugesin, et nagu vajuksid välja koguaeg sealt ja ebamugav. No vot, tehnika ongi sinna täpselt keskele sisse istuda, et kuhugi ei vaju. Lamaskleda seal jah ei anna. Aga väga mugav on seal näiteks filme vaadata – nagu tugitool, aga nii kui asendist ära väsid, saad sättida uude ‘poosi’. Kott-tool on ilusti ümber ja hoiab täpselt nii nagu sa tahad olla. Olen isegi seal magama jäänud, mugav! Talvel eriti hea, kui toas külm olla veits. Ei teagi, kas asi on maitses või ei oska teised kott-tooli potentsiaalselt ära kaustada.

 11. Tühjad tumedad (vahel maalitud) pudelid (põhimõttesliselt ju taara) riiulitel, küünlarasva täissulanud šampusepudelid, metsa- ja meremaalid. Eriti õudsed on minu arust sellised meremaalid, kus on laev ka veel peal..

  1. Jah, maalidel võiks olla nagu fotodelgi mingi tähendus ja point ja huvitav kadreering, mitte lihtsalt maal, kus suvaline merelaine 😀 Aga noh, kunst on maitseasi.

 12. Kui nüüd järele mõelda, siis oli minu Iirimaa perel itaalia stiilis köök. Kuna see oli suurem kui keskmine elutuba, ei tundunud üldse raskepärane. Väikesesse kööki ilmselt ei sobiks.

  Mina loobiksin kõikjalt välja metallseinaga köögid. Juu-bee! Nagu mingi vabrik või haigla, tõsiselt.
  No ja see “põhjamaine stiil”, mis on vististi hakanud praeguseks populaarsust kaotama, kus seinad on valged, diivan tumehall, vaip kah valge, must või hall ja kuskil üks üksik punane või sinine padi. On küll põhjamaine, ilma kasukata nii külmas ruumis olla ei kannata.

  Bordüürid on meil kodus ka, aga üsnagi lae all. Tähendab, umbes kaks ja pool meetrit on värvitud raufaser-tapeet (sest seinte sirgeksajamine on meie majas liiga jube tegevus, mustrid ei jääks ilusad), siis bordüür ja siis viimane pool meetrit laeni valge nagu lagigi. Mulle niimoodi meeldib, keset seina bordüür on tõesti … oma koju ei tahaks.

  1. Kuule ma nüüd vist sain aru, mis Sa mõtlesid 😀 Et tohutult pikad ja lohisevad pealkirjad tal eks 😀

 13. Meil ka kodus kaks kott-tooli. Me lamaskleme neil suvel verandal või kui on suurem hunnik külalisi, siis nemad hedavad sinna pikali. Ja kuna meil ka need etno kõige suuremad, siis oleme kasutanud ka lastele magamisasemetena vajadusel. 🙂
  Ilusad pole, nõustun 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *